PALUBA
May 19, 2024, 09:59:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732576 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1260 on: November 26, 2013, 09:35:49 pm »

@ORIĆAREB, Uf, uf, uf. Pitanje je za znojenje. Sreča da je to samo pretpostavka koja se sigurno neće ostvariti. Teško je procijeniti za koliko vremena bi se došlo do zadovoljavajuće borbene obučenosti. Prije svega tu je personalni problem. Trebalo bi osigurati barem dvjesto ljudi, 50 časnika i 150 dočasnika odgovarajućih specijalnosti. Kada bi ih i odmah imali samo za prekvalifikaciju na P trebalo bi barem 6 mjeseci, slijedečih šest mjeseci obuka u luci, upoznavanje sa P u tehničkom i taktičkom smislu. Ako bi obuka na moru bila intenzivna trebalo bi vjerojatno još godinu dana. Znači ako imaš na raspolaganju odgovarajuće ljude barem dvije godine.
Ovo je moje razmišljanje ovako na brzinu i ne mora bit relevantno ali mislim da za kraće vrijeme nebi bilo ništa.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #1261 on: November 27, 2013, 07:53:45 am »

A u filmu "Lov na Crveni Oktobar" par lajbeka sjedne za komande i odma u borbu... Ali to su ameri, oni mogu sve 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1262 on: November 27, 2013, 09:21:57 am »

@ORIĆAREB, Uf, uf, uf. Pitanje je za znojenje....................
Znači ako imaš na raspolaganju odgovarajuće ljude barem dvije godine.
Ovo je moje razmišljanje ovako na brzinu i ne mora bit relevantno ali mislim da za kraće vrijeme nebi bilo ništa.

Hvala druže, a zamisli koliko tek ako uopšte i nemaš kadra. Šta se uradi mila majko...
Katastrofa.. Angry
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1263 on: November 27, 2013, 09:41:38 am »

I ako sam napisao da ću malo sačekati na komentar,evo još nekih podataka samo zbog diskusije.I ako je ovo tačno da u filmovima oni mogu svašta u praksi znaju oni dosta dobro da to nije tako.Pišem iz sjećanja.

Oni su imali dvije smjene,mislim da su se zvale zlatna i srebrna.Oni su teoretski stalno bili po 6 mjeseci pod vodom.Jedna je bila slobodna ali ne stalno doma.Tri mjeseca  slobodna smjena ja bila doma a tri mjeseca na obuci u bazi prije ponovnog ukrcanja.Što bi im to trebalo ako se samo moglo sjesti za komande  i vozi,pogotovu što su svi već prošli osnovnu podmorničku obuku.Oni koji su bili ukrcani po meni su samo teoretski mogli svo vrijeme biti pod vodom.Bez obzira što su te velike P bile zaista i komforne,postoje i neke druge potrebe ljudi koje se ne mogu ignorirati.Dobar dio njih na pr.je imao porodice i sl.Ne vjerujem da su mogli izdržati 6 mjeseci da se ne čuju sa njima i sl.
Kad sam ja bio na našim P počinjali smo sa ispitivanjima izdržljivosti.Koliko se sjećam bilo je to oko 7 dana.Naše podmornice su bile i male a samim tim i veoma nekomforne(ne niti ovoliko komfora kao na Heroju sada kao postavka u muzeju).Već posle nekoliko dana provedenih ispod mora niste smjeli pokazati prst svom kolegi jer ste mogli lako ostati bez njega ,naročito ako je kolega bio pušač.No da ne duljim dalje nadam se da sam dovoljno jasno načeo problematiku.

Pozdrav!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #1264 on: November 27, 2013, 09:49:32 am »


Da, da, na Heroju - osam oficira je spavalo u osam kubika vazduha. Kad sam video rupu ispod TA, iznenadio sam se kad su mi rekli - e, tu je kuhinja. Dva kvadrata / četiri kubika. Otprilike tako mi je izgledalo.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1265 on: November 27, 2013, 11:36:47 am »

ха.ха.одавно нисам лепши виц чуо"комфор за посаде бродова и подморница ЈРМ".ја мислим да су те бродове пројектовали људи који мрзе морнарицу и да им је задња мисао била смештај посада.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1266 on: November 27, 2013, 01:09:09 pm »

Evo još nekih detalja zbog slikovitosti.
Pajole nisu bile obložene plastikom nego samo goli lim sa onim šarama da se ne kližete.Pošto je u moje vrijeme,a bogami i Vlade je na Neretvi imao veći broj posade, koji su kasnije otišli na ove tri P tipa 821.Kreveta nikako nije bilo dovoljno,pa su mnogi odmarali na tim pajolama na naduvanim jastucima za plažu.Pošto se to nalazilo na prolazima možete zamisliti kakav je to bio odmor kad vam neko preskače preko vas često puta i očepi ruku ili nogu ili vas udari u glavu.Ovo je naročito bilo izraženo na ispitivanjima jer su dolazili ovi iz BI ili Beograda(mislim da se zvao UMTI-uprava mornaričkog tehničkog instituta).Pošto su oni kao gosti bili tetošeni.
Ovome treba dodati i jednu česmu na pedesetak ljudi,jedan WC na isti broj,u koji ste išli stvarno samo kad vam je bila nužda, udisanje vazduha sa svim mogućim primjesama,od nafte do ljudskih plinova,kapanje raznih kondezata sa oplate itd.
Mislim da se naše i te velike podmornice ,na kojima ste imali i računar ,TV,bavljenje nekim sportovima itd.,može uporediti kao neki suvremeni zatvor i samica(za naše P),stim  što sam u opisima nalazio da se i iz samice video deo neba a na našim P niste mogli ni to.

Pozdrav!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1267 on: November 27, 2013, 01:41:42 pm »


Da, da, na Heroju - osam oficira je spavalo u osam kubika vazduha. Kad sam video rupu ispod TA, iznenadio sam se kad su mi rekli - e, tu je kuhinja. Dva kvadrata / četiri kubika. Otprilike tako mi je izgledalo.
Tri pomorska oficira dijelili su dva kreveta u centrali (tamo gdje je danas ulaz u Heroja). Tri tehnička oficira dijelili su dva kreveta u momčadskom prostoru u srednjem odsjeku (tu je tek bilo klaustofobično). Komandant je imao svoj krevet u posebnoj kabini, međutim gotovo uvijek ga je dijelio sa gostima iz više K-de. Kako je na vožnjama uvijek bio viška poneki mornar ili starješina znači da je falilo kreveta. Spavalo se gdje se stiglo, na stolicama, na spužvama obučenima skajem koje su služile kod čišćenja TC. Spavalo se u na torpedu na rezervnom ležisštu u centrali ili srednjem, baciš preko torpeda deku, zajašeš ga i tako spavaš. malo je bilo nezgodno kada se probudiš, ali uvijek je tu netko da ti pomogne podići se.
Posebni problem je bio kod prevoženja PDiv kada je diverzantima trebalo osigurati odmor kako bi bili spremni i odmorni za zadatak. U pravilu gotovo uvijek su u tom slučaju oficiri ostajali bez kreveta. Na P tipa Heroj bolji životni uvjeti nisu se ni mogli osigurati. Za to bi bilo potrebno da je P duža barem 3 metra, međutim to više ne bi bila ta P. Uostalom, životni uvjeti na bilo kojoj P su znatno lošiji od uvjeta na brodovima.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1268 on: November 27, 2013, 02:03:12 pm »

на подморници типа 811 између моторног простора и централног(данас би рекли командног модула)налазио се простор "помоћних стројева" одвојен лаком преградом од моторног а чврстом од централе.ту је испод подница била смештена крмена аку.јама ,хидраулична пумпа и хидраулични спремници,два вентилатора за вентилацију П. и четири кревета за подофицире.у површинској вожњи усис главних мотора одвијао се преко торња,кроз централу и пролаз између ових кревета право у моторни простор.ту промају и буку од главних мотора и вентилатора немам начина да вам дочарам али се ипак спавало.опрема за спавање:тренерка или у оделу,ушушкан испод два три ћебета а поврх свега навлака од скаја којом су се покривали кревети када су ван употребе.код роњења била је друга прича;првих сат два претопло(док се мотори не охладе),касније у овим просторима није било велике активности те се могло како Карло рече спавати на пајолама са отирачом или апаратом за спашавање под главом.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1269 on: November 27, 2013, 02:08:49 pm »

ВЦ се налазио у прамчаном торпедном простору где је уједно била"кухиња",постављали се столови за објед,кревети за спавање итд.вц се налазио на ливом боку и то је била мала просторија у коју се једва могло ући,испод шоље су постојала два вентила и морало се водити рачуна када који се отвара да неби дошло до повратка "материјала"из танка у просторију.десило се да корисник отвори оба вентила одједном и да оно што је послао у шољу добије натраг у фацу.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1270 on: November 27, 2013, 04:42:56 pm »


Ali zbog toga svega bio je OZO (odmor za oporavak) u trajanju od 10 dana. Negdje na planinama na snjegu. Taj OZO koristili su piloti, ronioci i podmorničari.
Čusam priče kako je tamo bilo svašta. Veselo narvano! Wink
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1271 on: November 27, 2013, 04:58:23 pm »

Мандалина управу сте што се тиче бенифиција.ја у радној каријери никада нисам имао мање од 30 радних дана годишњег одмора,15 дана (док сам би на подморници)лети психофизичког како су га звали и зими 10 дана скијања.храна одлична за данашње акамоли ондашње услове,таблица број 5.то су биле праве погодности у односу на остале у ЈРМ сем подводних рониоца и диверзаната.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1170.jpg (103.96 KB, 1024x717 - viewed 130 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1272 on: November 27, 2013, 06:42:01 pm »


1. Ako ste vi na negdje na ovoj fotografiji onda ste slikani na "mom Pohorju". Stojite kod zadnjeg stuba na vrhu. Prepoznao sam ga najprije po gondoli koja se vidi izatoga pa onda po stubu. Po mojoj procjeni fotografija datira negdje u zimi 75/76. Tu sam u mladosti bio i kuhan i pečen. Iljeti a pogotovo zimi.
Nisam znao, da je Mariborsko Pohorje bilo na spisku mogučih destinacija za koriščenje OZO-ja.

2. Na služenju u JRM kao mornar ronioc sam sam do neke mere izkusio benificije. Imali smo za dane kad se ronilo pojačanu ishrano za vrjeme marende . Znači pored pasjih kolačiča i soka dobijali smo ili šniclu ili mesni narezak i 1/2 litre mljeka, satovi ronjenja su se posebno plačali i to nije za vojnika bio mali iznos. Znači mjesečno smo pored đeparca primali i ronilačku platu. Mnogo bureka i pive na izlazu u grad. I ako smo dostigli 20 sati ronjenja dobili smo 10 dana ronilačkih dana koje smo koristili kad smo išli na redvono odsustvo.

3. A nešto slično se izvodi i u slovenskoj vojsci. 10 dana dopusta u svojoj režiji i 5 dana boravka na Pokljuki u aranžmanu vojske. To važi za pilote, ronioce i pirotehničare.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1273 on: November 27, 2013, 06:48:47 pm »

сликано је на Похорју доста раније него сте ви Мандалина навели,негде ,67 или ,68 године.пар година гостовали смо у "Поштанском дому" а пилоти у "Жељезничарском".једну или две  године смо и ми били у "Жељезничарском".било је лепо.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1274 on: November 27, 2013, 06:59:43 pm »


Znači falio sam dest godina. Jeli su mogli vaši člani porodica sa vama? Dali ste znali svi skijati?
Vama je bilo strašno ljepo. A i penziju ste dočekali kako treba.
Dok naša generacija 1969 nema baš neku budučnost barem što se penzija tiče.

Kakve su u to vrjeme bile plate podmorničara naspram  platama starješina na površinskih brodovima?
Logged
Pages:  1 ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.