PALUBA
May 17, 2024, 11:10:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345305 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1545 on: July 06, 2011, 06:30:08 pm »

Sinoć sam u sklopu redovnog mesečnog druženja mornara bez mora bio u društvu sa Gilić Zoranom. Isti je, samo gotovo potpuno bez kose, bavi se i dalje gljivama i lekovitim travkama, stalno agituje za nove članove planinarskog, gljivarskog i travarskog lobija.  Grin

Od ljudi sa Šeršena, bio je tu i Karličić Zoran, Mandarić moj klasić (nisam 100 % siguran da je i on bio na TČ), naravno i moja malenkost.
Nadam se "Boro" da svi znaju za PALUBU. Da budem onda još ozbiljniji sa narednim postovima. Grin Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #1546 on: July 06, 2011, 06:33:48 pm »

Znaju naravno, ali ne mogu da ih vrbujem nikako...
« Last Edit: July 06, 2011, 07:12:55 pm by Boro Prodanic » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1547 on: July 06, 2011, 06:38:03 pm »

Znaj naravno, ali ne mogu da ih vrbujem nikako...
Drugi put moraš primjeniti sistem "zavrtanja ruke" ili "ruski", opiti, potpisati pristanak s njihove strane, pa da ih onda vidimo
mogu li se izvlačiti... Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #1548 on: July 06, 2011, 07:13:35 pm »

Da se radi o ljudima, to bi palilo, ali ovo su vojna lica... Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1549 on: July 06, 2011, 07:35:29 pm »

Da se radi o ljudima, to bi palilo, ali ovo su vojna lica... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1550 on: July 06, 2011, 08:24:45 pm »

Da idemo malo još na dužnosti k-dira III.BO.

Pored svega ostalog na TČ je bio zadužen i za "pituravanje".
Na brodu smo smijeli imati jako male količine boje i sve što ide iz to. Boju, čelične četke, raškete, pinele, razređivače  i sl. smo držali u pramčanom kolozjonom prostoru. Ostale boje i razređivače (zapaljiva sredstva) smo čuvali u brodskoj komori (priručno skladište). Izgledu broda se pridavala vekila pažnja, pa je skoro svakodnevno bilo i ordžavanje oštečenja. To su obično radili mornari III. BO, po potrebi i drugi. Mašinci su samo održavali "svoje" prostorije, boju jim je obezbedio III.BO.
Osobno sam sva svoja znanja o tim poslovima stekao u MTRZ-Šibenik, jer sam se ukrcao na brod odmah po dolasku u veliki remont. To je za svakog brodarskog bila najbolja škola. Predstavljajte si vanjsku površinu TČ (osim nadgrađa jer je bilo iz aluminija),  i to je bilo potrebno očistiti sa rašketom (vidija) To je alatka kao turpija samo što ima na kraju zavarenu vidija pločicu. TČ-215 imao je za podlogu originalnu rusku boju, koju smo jedva skinuli. Pneumatske četke (lufterice smo jih zvali) smo smijeli upotrebiti tek, da se je stvarno pokazao metalni sjaj trupa. Najteže je bilo raditi sa rašketom na podvodnom dijelu, ruke su jako trpile prilikom rašketiranja. Radove je kontrolirao nadzorni organ MTRZ i pitur Bura. Kod nadgrađa je več bilo nešto lakše, jer se boja skidala sa "lavafortom", no, tu su bile problem zakovice, oko svake je bilo potrebno skinuti boju, nije bilo zabušavanja.
Boju i ostali pribor za takvu vrstu posla sledovali smo u skladištu VP 3569, postojali su tromjesečni normativi, malo smo jih prilagodili situaciji na brodu. K-dir III. BO morao je planirati potrošnju, paziti na vrijeme remonta, tako da ne dođeš u remont bez boje i pribora. U velikom remontu je to obezbjedio MTRZ.
Posao brodarskog  bio je sličan na svim brodovima JRM, svaki tip broda imao je posebnosti.  
« Last Edit: September 13, 2011, 11:21:24 am by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #1551 on: July 06, 2011, 08:37:49 pm »

Sinoć sam u sklopu redovnog mesečnog druženja mornara bez mora bio u društvu sa Gilić Zoranom. Isti je, samo gotovo potpuno bez kose, bavi se i dalje gljivama i lekovitim travkama, stalno agituje za nove članove planinarskog, gljivarskog i travarskog lobija.  Grin

Od ljudi sa Šeršena, bio je tu i Karličić Zoran, Mandarić moj klasić (nisam 100 % siguran da je i on bio na TČ), naravno i moja malenkost.
Boro, bio sam i ja na Shershenima, samo sinoc nisam mogao doci na druzenje, ali sam poslao pozdravnu poruku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #1552 on: July 06, 2011, 08:39:58 pm »

Znam ja dobro gde si ti bio, govorio sam o ljudima koji su sinoć došli. Smiley

Pozdravne poruke se nisu računale.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1553 on: July 06, 2011, 08:43:13 pm »

Dobro došla obojica večeras na druženje sa "Šeršencima". Ugodan boravak...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1554 on: July 06, 2011, 08:49:03 pm »

Da idemo malo još na dužnosti k-dira III.BO.
 Pored svega ostalog na TČ je bio zadužen i za "pituravanje".
Na brodu smo smijeli imati jako male količine boje i sve što ide iz to. Boju, čelične četke, raškete, pinele, razređivače  i sl. smo držali u pramčanom kolozjonom prostoru. Ostale boje i razređivače (zapaljiva sredstva) smo čuvali u brodskoj komori (priručno skladište). Izgledu broda se pridavala vekila pažnja, pa je skoro svakodnevno bilo i ordžavanje oštečenja. To su obično radili mornari III. BO, po potrebi i drugi. Mašinci su samo održavali "svoje" prostorije, boju jim je obezbedio III.BO.
...................................................................................
Posao brodarskog  bio je sličan na svim brodovima JRM, svaki tip broda imao je posebnosti.  
"Stranče" jedna stvar mi nije bila nikad jasna. Mi na ratnim brodovima po pravilu smo uvijek na goli metal prvo nanosili tzv. "Vošprajmer" pa potom "Prajmer" i oni su uvijek bili žute boje. A na drugim mjestima i brodovima mislim civulnim uvijek je bila neka crvena mislim "munijum", ako se ne varam. Gde je odgovor.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #1555 on: July 06, 2011, 08:59:12 pm »

Ćiro, Duje nije online, pa da ne čekaš, ja ću ti odgovoriti:

Na obojene metale, posebno aluminijum, obavezno se prvo nanosi wash-primer jer on doslovno pere, odmašćuje površinu. Sledeća ruka je yellow-primer, poseban žuti prajmer za aluminijum, nakon toga dva sloja ili više pokrivne boje, najčešće alkidne.

Na gvožđu ne treba wash-primer jer nije sklono da "prikuplja" masnoće koje bi kasnije digle boju kao obojeni metali, zato se nakon čišćenja do metalnog sjaja stavlja sloj zaštitne boje - olovnog ili alkidnog minijuma, najčešće crvene i sive boje, nakon toga potreban broj nanosa pokrivne boje.

Dakle, Šeršeni su zbog Al nadgrađa farbani na jedan način, a ti si u civilstvu uvek gledao čelične brodove... Da si gledao kako farbaju hidroglisere (građene od Al takođe), video bi isto kao na nadgrađu TČ.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1556 on: July 06, 2011, 09:07:50 pm »

Još jedna nadopuna, za zaštitu željeznih površina najbolji je bio minij u prahu, miješao se sa lanenim uljem i prva ruka se nanosila rijetko i sušila se min 30 dana, a nakon toga gušće druga ruka, pa tek nakon toga boja. Kasnije su se pojavili drugi antikorozivni premazi, ali ja mislim da je prva varijanta najbolje odradila svoj posao.
I kao kuriozitet na kutere su na podvodnom dijelu takođe nanosili minij, valjda im se činilo da je bolji od antivegetativnih premaza.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1557 on: July 06, 2011, 09:17:19 pm »

To sve stoji što ste vas dvojica naveli. Ali čini mi se da se na TČ-jcima na podvodni deo poslije očišćenih površina isto nanosio prvo, vošprajmer, pa potom prajmer pa onda ostalo, neznam ni ja koliko ruku i slojeva. Ali valjada će me "Duje" demantirati ili se složiti samnom.
Evo nagrada za trud......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rašketiranje podvodnog dijela. Zavrnite rukave.... Grin


* Rasketiranje podvodnog dijela TC.jpg (105.88 KB, 396x542 - viewed 198 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1558 on: July 06, 2011, 09:19:01 pm »

I Boro i ML, dali su ti odgovor, ni ja nebi bolje napisao.

Po mom sječanju se wash primer i žuti primer su se nanosili samo na aluminjijsko nadgrađe. Podvodni dio se je nanosila temeljna antikorozivna boja, a na nju antivegetativna boje. Na palubu se nanosila katranepoksi boja (SMB), na bokove alkidna boja. Proizvođač boja za JRM bio je "Color" Medvode (SLO). JRM su bojama snabdjevali i drugi proizvođači, no "Color" bio je največi.
Za manje brodove Hidrografskog instituta su se uglavnom koristile boje Hempel.
Pinele (četke za bojanje)i čelične četke,  JRM je snabdjevala  "Žima" Ljubljana.
« Last Edit: July 06, 2011, 09:31:18 pm by duje » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1559 on: July 06, 2011, 09:22:43 pm »

I Boro i ML, dali su ti odgovor, ni ja nebi bolje napisao,
OK, prihvaćeno. Alhajmer se izgleda odnekud pojavio, bljak. Tongue
Pošto to u principu nije bio moj resor omaške su logične. Naravno i ja sam masu puta rukovodio sa izvođenjem piturskih radova, ali uvijek sa već pripremljenim bojama i smjesama. Podvodni deo i nije pituravala posada nego ljudstvo iz remonta. Jedino o tom znam da je bio određeni redosled, nekih 7-8 slojeva i zadnja kad se nanijela morao je brod u određenom vremenskom roku biti spušten u more. I toliko od mene je mislim dovoljno.... Wink
« Last Edit: July 06, 2011, 09:48:46 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.