PALUBA
May 17, 2024, 09:47:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345246 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1590 on: July 07, 2011, 10:44:39 pm »

Kao dežurni je sve to lijepo bilježio u dnevnom izvješću i slao nadređenom zapovjedništvu. To je ta kockica. Svaka  kockica ima svoje brojeve.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1591 on: July 07, 2011, 11:00:09 pm »

Šta ovo bi, majke ti. Totalna konfuzija.  Huh? Huh? Huh?
"Boro " nema ti druge, sutra će mo te privesti radi identifikacije zgrada.
Idem da spavam  pilot
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1592 on: July 08, 2011, 05:23:30 am »

Boro Prodanic stanovao u toj zgradi i, kad je mogao, sa balkona vodio dnevnik prolaza svih brodova......
Pa dobro "majstori" jeli ovo Pula ili Split.

Pula, vidi se arena (desno gore).
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1593 on: July 08, 2011, 05:38:37 am »

Borina zgrada s balkonima (i arena) .....
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1594 on: July 08, 2011, 06:18:35 am »

TČ, ali koji? Možda neki koji nije toliko brz, toliko slavan? Neki koji je imao najnormalniju posadu, koja se ne pojavljuje na palubi.
Ustanovljeno je da je slikano u Puli, ustanovljen je i datum, a koji su brodovi?
U ranijm postovima našeg Duje čini mi se da sam pročitao da je boja RIS radara tamnija na brodovima koji su došli iz SSSR, a oba imaju tu staru boju koja je kasnije u remontima promenjena.
A što se tiče posada siguran sam da su i oni bili normalni isto onoliko kao i ovi što se pojavljuju na palubi.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1595 on: July 08, 2011, 06:58:13 am »

TČ, ali koji? Možda neki koji nije toliko brz, toliko slavan? Neki koji je imao najnormalniju posadu, koja se ne pojavljuje na palubi.
Ustanovljeno je da je slikano u Puli, ustanovljen je i datum, a koji su brodovi?
U ranijm postovima našeg Duje čini mi se da sam pročitao da je boja RIS radara tamnija na brodovima koji su došli iz SSSR, a oba imaju tu staru boju koja je kasnije u remontima promenjena.
A što se tiče posada siguran sam da su i oni bili normalni isto onoliko kao i ovi što se pojavljuju na palubi.

Svi TČ su imali u početku tamniju boju radarskuh antena i još nekih uređaja, jer je oprema došla iz SSSR-a. Kod nas onda nisu još ovladali tehnologijom boja koje nisu štetile radarskom izsijavanju. Kao što sam več napisao, kod remontovanja pojedinih uređaja se je prelazilo na svjetliju (JRM) boju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1596 on: July 08, 2011, 09:08:45 am »

..................................................................
5. rujna 1971. Tehnički zbor u Splitu. Slika je iz većeg članka.
Znači naš istoričar "brodarski" je omanuo. Nije Split nego Pula 5. rujna 1971.
Ma ja mislim da je to on namjerno da nas na Šeršenima isproba kakvo nam je snalaženje u "divljini". Ali znamo mi za "jadac".
To što su neke antene tamnije to je već rečeno i to je potvrda da mu je godina 1971 tačna. A TČ-jci su sigurno naši jer
nikad ničijih tuđih u Jadranu nikad nije ni bilo. 
U svako slučaju sve je potaman, "brodski" očekujemo još tvojih "izrezaka".
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1597 on: July 08, 2011, 10:17:37 am »

..................................................................
5. rujna 1971. Tehnički zbor u Splitu. Slika je iz većeg članka.
Znači naš istoričar "brodarski" je omanuo. Nije Split nego Pula 5. rujna 1971.
Ma ja mislim da je to on namjerno da nas na Šeršenima isproba kakvo nam je snalaženje u "divljini". Ali znamo mi za "jadac".
To što su neke antene tamnije to je već rečeno i to je potvrda da mu je godina 1971 tačna. A TČ-jci su sigurno naši jer
nikad ničijih tuđih u Jadranu nikad nije ni bilo. 
U svako slučaju sve je potaman, "brodski" očekujemo još tvojih "izrezaka".
Interesantno je i koliko ih je bilo u tom momentu u Puli. Ako ja dobro brojim 5. Koliko beše isporučeno iz SSSR? Ako je isporučeno 4 onda je bar jedan ovaj na kojem stoje ljudi naše proizvodnje???
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1598 on: July 08, 2011, 10:54:18 am »

Sredinom 70-tih godina TČ su išli na navoz, a RČ na dok, jer sinhrolifta još nije bilo. Na brod se nije moglo tek tako. Sizna služba je postojalai za vrijeme kada je brod bio na navozi. Sizni je kontrolirao i upisivao svakoga ko je došao na brod. Propusnice su imali i majstori. Bez propusnice se nije moglo na brod i to se  striktno provodilo. Majstori su gunđali, no, mornari na sizu su bili neumoljivi. Uostalom, to je bio propis MTRZ.
U početku velikog remonta, bili smo več na navozu, bio sam dežurni na brodu. Bilo je popodne. Zove me sizni, da je nekoliko starješina sa visokim činovima ispod stepenica koje vode na brod, ja ga pitam: Imaju li propusnice?, on odgovori: Nemaju!, ja mu odgovorim: Ne puštaj na brod i kaži jim da je takav propis! Ubrzo se vrati, da naka ja siđem, jer me trebaju. Siđem i vidim Kbb Letica sa ekipom. Pitam jih šta trebaju, kažu da su u kontroli. Ja jim kažem (mladi vodnik, tek mjesec ipo na brodu), da jih bez propusnice ne mogu pustit na brod. Naravno trže komandanta. Objasnim jim, da su svi odsutni. Nešto su komentirali i otišli. Sutra su zvali kmandanta, no nije bilo komentara na moj postupak, ipak mi je rekao, da je potrebno biti malo elastičniji kod takvih posjeta. Odgovorio sam mu, da nisam nikago poznao. (mada sam sa Leticom imao oštar susret prvi dan kada sam došao u Flotu, jer me radi duge kose nije htio- kao i nekoliko klasiča, primit na PB Vis)

Kao što sam več napisao, veliki remont je veliko iskustvo sa svakog starješinu. Tamo se upozna brod, kasnije ta iskustva koristiš.   
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1599 on: July 08, 2011, 11:06:05 am »

Interesantno je i koliko ih je bilo u tom momentu u Puli. Ako ja dobro brojim 5. Koliko beše isporučeno iz SSSR? Ako je isporučeno 4 onda je bar jedan ovaj na kojem stoje ljudi naše proizvodnje???
Sedamdeset i prve godine već je pored uveženih 4 iz SSSR-a bilo i naših poprilično. Ali ste većina vas u zabludi ako procenjujete brodove samo po boji antene. I na TČ-jce koji su izgrađeni u Kraljevici ugrađivana je originalna ruska tehnika, pa prema tome i antene sa originalnom ruskom bojom koja je bila tamnije nijanse u odnosu na našu. Ta se boja mjenjala na brodovima tek prilikom većeg remonta na njima u kasnijim godinama.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1600 on: July 08, 2011, 11:36:19 am »

Sredinom 70-tih godina TČ su išli na navoz, a RČ na dok, jer sinhrolifta još nije bilo. Na brod se nije moglo tek tako. Sizna služba je postojalai za vrijeme kada je brod bio na navozi. Sizni je kontrolirao i upisivao svakoga ko je došao na brod. Propusnice su imali i majstori. Bez propusnice se nije moglo na brod i to se  striktno provodilo. Majstori su gunđali, no, mornari na sizu su bili neumoljivi. Uostalom, to je bio propis MTRZ.
........................................................................................
Sjetih se sad jedne sitacije u Šibeniku prilikom pripreme terena za izgradnju Sinhro lifta. Bio sam također u jednom od dokovanja TČ-ja. Tamo smo pristigli kad su uveliko odmakli radovi na bušenju terena gde će biti 'lift. Radilo se o kamenom brdu koga je trebalo ukloniti. Otprilike jedna trećina današnjeg područja na kome je 'lift, bilo je kao ravno, a ostali deo litica, brdo, kamen. I to se trebalo ukloniti. I tako su ekipe to brdo pripremale za "likvidaciju". Mjesecima su to bužali, da bi ga prikrajčili tih dana kad smo mi stigli. Jedan dan sve se ukloni, dođe druga ekipa poče puniti to i tako nekoliko dana. Odrediše jedan dan, nedelja, prazan zavod, mi koji smo bili u remontu se pokupišmo i udaljišmo prema Kulinama. I čekamo. Treba da se to aktivira i brdo raskomada. Tu okolo je bilo brodova, zgrada, ma svašta. Ja sam mislio, ma vraga otićiće sve u ariju. I tek odjednom, bum, ali ni ukom slučaju kao da je bomba. Nekako potiho  i samo se zamrači, prašina. Sirena označi kraj, mi tamo, a ono brdo se preselilo i usitnilo na onaj kao ravni deo. Kompletno brdo. Za ne vjerovati.
Tek sad, ponekad kad pogledam na TV one emisije o miniranju u naseljenim mjestima, sjetim se toga i sve mi je jasno.
« Last Edit: September 13, 2011, 11:29:56 am by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1601 on: July 08, 2011, 11:51:27 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo također i ovi "naši" iz kluba Šeršena u Aziji također u remontu. Moraju i oni da se remontuju. Interesantno antene su im ofarbane skroz u bijelo, a napred na jarbolu dodali su i još jedan po svoj prilici navigacijski radar.
A tende su im svjetske Cheesy


* Remont u Aziji.jpg (110.02 KB, 640x430 - viewed 215 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1602 on: July 09, 2011, 09:40:44 pm »

Vrućina, pa će mo bez teksta. Malo da maštamo. Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Malo za matanje.JPG (31.37 KB, 653x375 - viewed 192 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 504



« Reply #1603 on: July 09, 2011, 09:42:57 pm »

opa,jako atraktivna forka!odakle,ako se smije znat?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1604 on: July 09, 2011, 09:53:36 pm »

opa,jako atraktivna forka!odakle,ako se smije znat?
Pojma nemam "Gazda". Mislim negde sa Baltika. Nije iznad valova Jadrana.
Logged
Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.