PALUBA
May 17, 2024, 10:39:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 [176] 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345289 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2625 on: December 23, 2011, 08:16:58 pm »

Haloon 1301 je imao dva nacina rada.Automatski i rucni.Ispočetka je to bio automatski sto i ima svrhu,jer je to trebalo da bude automatski sistem za gasenje pozara.Ali zbog nekoliko aktiviranja boca bez razloga ,presli smo da drzimo sistem na rucnom upravljanju.Znaci lampice u vatrodojavnoj centrali bi javljale pozar ali se boca morala aktivirati rucno.Zato su te lampice treperile povremeno ali se boce nisu aktivirale.Nije to bilo sretno resenje.Tako jedan dobar sistem a ogranicen samo zbog nestabilnog napona.U ovom slucaju su svi na brodu morali znati sta se desava na vatrodojavnoj centrali i znati da aktiviraju bocu.Da ne nabrajam druge probleme koji su mogli biti.Na pr.da se ne moze uci u prostoriju od dima i vatre,neobucen mornar itd.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #2626 on: December 23, 2011, 09:03:33 pm »

Glupo bi bilo da nije bilo mogućnosti daljinskog aktiviranja. Da li ga je bilo?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2627 on: December 23, 2011, 09:07:13 pm »

 Nisam baš detaljno proučavao Halon, onoliko koliko mi je trebalo da položim ispit za samostalno obavljanje dužnosti. Pitanje; u slučaju kada je na ručnom upravljanju a dođe do dojave požara, može li se preći na Automtski način rada i da se boce same aktiviraju? Puno smo vežbali na poligonu BOB-a, ali, ili da neko od starešina siđe u prostor i aktivira bocu ili da se rizikuje i mornaru da se poveri to?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2628 on: December 24, 2011, 08:10:44 am »

Protupožarni sistem sa smjesom "Halon"

Protupožarni sistem sa smjesom "Halon" na TČ-jcima netreba mistificirati. To je u suštini bila izvedba kao bilo gde danas u bilo kakvim
objektima u građanstvu. Znači jedna vrsta civilne varijante. Sastojala se od boca punjenih Halonom (jedino se nemogu sjetiti da li su bile
razmještene po prostorijama ili su bile cjevovodom povezane sa jednog mjesta), centralnog pulta sa elektronikom (prikazan na slici) i
senzora po prostorijama. Senzori su bili kako gde osetljivi na dim, vatru, temparaturu i tome slično.
Senzori su čista elektronika i povezani su sa centralnim pultom. U centralnom pultu je elektronika koja je nadgledala stanje senzora i po
njenom zaključku djelovala je prema bocama u kojima je bio Halon. Ukoliko je na centralnom pultu postavljeno stanje da se radi u "Automat"
i ako senzor za dotičnu prostoriju javi s pravom ili lažno da je tamo nenormalno stanje, elektronika će aktivirati bocu za dotičnu prostoriju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U slučaju da je postavljeno na "Ručno", senzor će javiti svjtlosno ili zvučno na odrećenom mjestu, ali se onda treba ručno na licu mjesta
aktivirati boca sa Halonom. I to je sva pamet.
A šta je bila praksa? Ako se takav sistem na nekim brodovima ponašao normalno, a na nekim "ispadao" to je znak da nešto nije bilo u redu sa "ispadačima". Moglo je biti i nestabilno napajanje na dotičnom brodu, mogli su biti "pomaknuti" senzori, mogla je biti nepodešena elektronika u centralnom pultu.
U svakom slučaju na TČ-jcima su bili vrlo otežani uslovi za rad te elektronike (nenormalne ambijentalne temparature unutar broda), a ista je već bila tipa poluprovodnika koja je zahtijevala klasičnu sobnu temparaturu.
Za usporedbu isti takav sistem je korišten na RTOP brodovima gde su bili klimatizirani prostori i nikad nije bilo posebni problema.


* Kuzmanic Ante-Šiljo elektricar TC-215.JPG (35.65 KB, 537x340 - viewed 193 times.)
« Last Edit: December 24, 2011, 02:52:08 pm by ORIĆAREB » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #2629 on: December 24, 2011, 08:54:10 am »

Ćiro, zar nije bilo i sistema sa ruskim gasom zvanim "ŽS"? Na TČ 217 je 1980/81 sigurno bio "ŽS" a ne halon.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2630 on: December 24, 2011, 09:02:33 am »

Ćiro, zar nije bilo i sistema sa ruskim gasom zvanim "ŽS"? Na TČ 217 je 1980/81 sigurno bio "ŽS" a ne halon.
Je bio je "ŽS", ali se kosnije s godinama mjenjao i stavljao Halon. Neznam ni ja sigurno kojom prilikom, valjda u velikom remontu.
Ostali će to bolje objasniti jer sam i ja napustio TČ-jce u jesen 1978 god. Može biti, da je na kojem TČ-jcu ostalo i staro stanje,
ništa nemogu decidno tvrditi što se toga tiče.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2631 on: December 24, 2011, 09:33:29 pm »

Ciro,niko ne mistificira haloon ,ja samo kazem da je to sistem koji je trebao da radi na automatskom rezimu i da je to prava stvar.Ovako na rucnom ipak moram priznati nije ono pravo.Bilo je predloga da se napravi nezavisno napajanje strujom ,ali prilicno stari brodovi,nestasica para i tako to i nista ne uradismo.A u ostalom od 80 -tih godina pa na dalje za retko sta je i bilo para.Ja napravim remontni iskaz ,a Buranijasevic samo iscvrlja crvenom olovkom.Ne samo meni vec svima.I tako dogurasmo...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2632 on: December 24, 2011, 09:46:13 pm »

Ciro,niko ne mistificira haloon ,ja samo kazem da je to sistem koji je trebao da radi na automatskom rezimu i da je to prava stvar.Ovako na rucnom ipak moram priznati nije ono pravo.Bilo je predloga da se napravi nezavisno napajanje strujom ,ali prilicno stari brodovi,nestasica para i tako to i nista ne uradismo.A u ostalom od 80 -tih godina pa na dalje za retko sta je i bilo para.Ja napravim remontni iskaz ,a Buranijasevic samo iscvrlja crvenom olovkom.Ne samo meni vec svima.I tako dogurasmo...
Ma, jasno "gentiću" moj, jasno. Upravo tako kako kažeš. Ustvari mislimo isto, samo što sam ja to objasnio sa
tehničke strane. Drugi su tada definisali prioritete, a mi i slični, najmanje se pitali... Undecided
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2633 on: December 25, 2011, 06:15:17 am »

Ćiro, zar nije bilo i sistema sa ruskim gasom zvanim "ŽS"? Na TČ 217 je 1980/81 sigurno bio "ŽS" a ne halon.

"ŽS" sistem je bio odličan za gašenje požara i upravljao se ručno sa centralne stanice. Stanica sa je bila iza nadgrađa (između krmenog
topa i nadgrađa). Problem je bio u samoj smjesi, jer je bila jako agresivna i otrovna za ljude kada se je aktivirala. To se je pokazalo
poslije požara na TČ-221 , u Šibeniku. Ljudi koji su sudjelovali kod gašenja, su i pored pravilne upotrebe zaštitne maske imali problema sa disanjem.
« Last Edit: December 25, 2011, 07:09:51 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2634 on: December 25, 2011, 07:23:24 am »

Quote
"ŽS" sistem je bio odličan za gašenje požara i upravljao se ručno sa centralne stanice.
Stanica sa je bila iza nadgrađa (između krmenog topa i nadgrađa).
Da to smo inače već ranije prikazali . Ali nikako da mi mašinci ili neko drugi reče, dali su se poslije boce Halona
isto stavljale na to mjesto pa se iskoristila već postojeća cevovodna magistrala, ili su se boce rasporedile po prostorijama.
Ajmo, čekamo odgovor...
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #2635 on: December 25, 2011, 08:40:53 am »

Evo neko vreme zbog seljenja bez interneta,pa se nisam javljao.Da dodam koju.Sa haloonom je bilo problema na tc ,koliko je meni bilo poznato iz razloga sto nije imao samostalno napajanje koje bi bilo stabilno.Tako su oscilacije u naponu znale da uzrokuju aktiviranje pojedinih boca.Kod mene se to desilo par puta.Ali sam se uverio tako u njegovu efikasnost.Posle aktiviranja boce upalio sam obe ventilacije da bi se izventilirala prostorija .Trajalo je to pola sata.Nakon toga nisam u tom prostoru mogao da upalim cigaretu.Ako je upalim na palubi moglo se u tom prostoru pusiti.
I vi ste krivi za ozonske rupe Smiley .   
« Last Edit: December 25, 2011, 08:51:34 am by ORIĆAREB » Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2636 on: December 25, 2011, 03:33:55 pm »

Da krivi smo za ozonske a i druge rupe!!
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2637 on: December 25, 2011, 03:42:06 pm »

Sistem halon je sastavljen od nekoliko boca koje su bile neovisne,ali spojene elektronikom sa centralnom vatrodojavnom centralom.Elektronika bi aktivirala bocu u prostoru gde je pozar.Nisu bili potrebni cevovodi.Inace halon je imao prednost sto se neko vreme moglo provesti u prostoru gde je aktivirana boca jer nije bio otrovan.Nije vezao klasicno kiseonik za sebe vec na povrsini gorenja na visokoj temperaturi stvarao neko hemisko jedinjenje koje je onemogucavalo pristup kiseoniku i dalje razvijanje pozara.Nismo imali ni jedan pozar da to i proverimo na licu mesta.Ja sam licno bio sa tim zadovoljan. police marinero
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2638 on: December 25, 2011, 04:34:58 pm »

mali off

Ja sam imao pozitivno iskustvo sa halonom, ali ne na brodu. U mom stojadinu sam pogasio požar, kada mi se zapalio (pukla cijev za dovod goriva sa pumpe za benzin na karburator)
Drugi put sam pogasio požar (naišao na prometnu nesreću) na policijskom golfu. Nakon toga više nisam imao mogućnost punit bocu sa halonom.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2639 on: December 25, 2011, 05:46:39 pm »

Jesu li to gasio sa onim malim bocama za licnu upotrebu,koje smo svi bili dobili!Na njih sam i zaboravio.Sa mojom ne znam ni sta je bilo.
Logged
Pages:  1 ... 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 [176] 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.