PALUBA
May 17, 2024, 10:35:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 [190] 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345289 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2835 on: March 07, 2012, 10:47:59 pm »

Zanimljivo pitanje. I mene zanima kakav je bio daljni plan Seršena u JRM. Higinsi su pretvoreni u TOP ako se ne varam posle uvođenja Seršena.

LPB
Lično nikad nisam čuo o ničem ozbiljnom u tom smjeru. Nečija proizvoljna razmišljanja nemogu se uzeti zaozbiljno. Mislim da se
u planerskim krugovima i nije o takvom nečem ni razmišljalo. Već od kraja 70-tih godina uglavnom se koncentrisalo na RTOP i rakete.
Osobno mislim, bez obzira na sve osobenosti Shershena, da mu bilo kaja namjena osim one za torpedni napad, je promašaj.
Da se eventualno moglo u to vrijeme postojeće torpedo zamjeniti sa nekim duplo boljim i moćnijim, to bi bilo nešto. Bilo šta ostalo
i drugo, bio bi promašaj.
Potvrda ovom mom razmatranju je i to, što su svi Shersheni u svijetu (blizu 200 komada) otprilike početkom 90-tih godina sbrisani sa
svjetske scene kad i naši, bez pokušaja bilo kakve preinake ili nadogradnje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #2836 on: March 07, 2012, 10:50:00 pm »

Teško da bi integracija RBS 15 bila opravdana na brodove stare već tada između 20 i 25 godina i bez osnovne elektronske opreme za upotrebu tog složenog oružja. Možda bi se mogli preurediti u brze transporte ili patrolce, posle izmene pogona i sniženja brzine na ispod 30čv. Tri MTU 12V396 bi dobro vršili posao za to i već tada nisu bili skupi. Zvezda M503 je, mislim, bio montiran zajedno sa reduktorom i kopčom, sve u jednom kompleksu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2837 on: March 07, 2012, 11:58:17 pm »

Čiro, zato i pitamo znalce šta i kako. Ja bi svašta, ali stručnjaci kažu dal to može. Wink

LPB
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2838 on: March 08, 2012, 06:14:20 am »

Mislim, kao ostali koji su pisali o tome, da bi teško produžili upotrebu TČ-a, ako bi se preuredili. Kao što kaže Ćiro, više jih odavno nema u upotrebi. Pa več JRM je počela sa pripremama za raspremu jednog ili dva. No, ne sječam se koji su to bili.
Vidili smo slike, da su poslije 1991, ugradili na krmi broda, iza torpednih aparata PA topove 20mm. Osnovna namjena vjerovatno nije bila više aktualna.
Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #2839 on: March 08, 2012, 10:50:58 am »

S obzirom da se 90 ih radilo o relativno starim brodovima, svaka rekonstrukcija i prenamjena ne bi definitivno bila isplativa. Kao što piše gore; glavnina Shershena u svijetu je rashodovano 90 ih.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2840 on: March 08, 2012, 03:16:22 pm »


 Ja se ne sećam da je ijedan Tč do Cunamija bio u raspremi. Da li se razmišljalo o tome, verovatno!? M 503 su ugrađivani sa kopčom i reduktorom, mislim da drugačije ne ide. A ta budžotina na krmi je bila baš to što sam rekao. Na ono ojačanje za kolevku  je montirano to postolje( ako se dobro sećam). 224 je neko vreme imao nakrcane mine u vreme T. 11.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2841 on: March 08, 2012, 07:01:07 pm »

Ovu sliku mi je, prije nekoliko dana, dao K-dir III. BO sa TČ 216. Takva slika se poklanjala vojnicima koji su odslužili vojni rok. Nisam siguran dali je več bila, ali zaslužuje pojavu na "Palubi"
Starnče, ovi su bili sa nama u grupi. Mića Obradović, Morfi, Lalić, Buliđa, Stanković, Špeh......


* T-2160001.jpg (59.34 KB, 639x453 - viewed 78 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2842 on: March 08, 2012, 07:35:54 pm »

Ovu sliku mi je, prije nekoliko dana, dao K-dir III. BO sa TČ 216. Takva slika se poklanjala vojnicima koji su odslužili vojni rok. Nisam siguran dali je več bila, ali zaslužuje pojavu na "Palubi"
Starnče, ovi su bili sa nama u grupi. Mića Obradović, Morfi, Lalić, Buliđa, Stanković, Špeh......
Bravo "stranče", koji kvalitetan snimak. I koja "bonaca", more glatko ko staklo. Rijetko viđeno.
Da, TČ-216, naš kompa iz grupe. Nalazi se već ovde kad sam prestavljao prvog komadanta ovog TČ-jca. Ali slika je tamo dosta loša i blijeda kopija ovog prekrasnog originala.  Wink

Quote
.....ovi su bili sa nama u grupi. Mića Obradović, Morfi, Lalić, Buliđa, Stanković, Špeh......

Aaa, koja ekipa,  laugh Jedan od komandanata, risista, baklandžija, motorista, električar, artiljerac....
Mića Obradović, - jedan od fenomenalni komandanata i Lafčina. Okretao je Shershena i manevrisao sa njim k'o da je obični fića.
Ja, Mića, čuveni Mića. Skroz sam ga izgubio iz vida.  Huh?  Bože gde li je sada i da li je uopšte živ?
« Last Edit: March 08, 2012, 07:46:18 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2843 on: March 08, 2012, 07:44:14 pm »

Quote
Ovu sliku mi je, prije nekoliko dana, dao K-dir III. BO sa TČ 216.
Hvala kolegi - drugu Komandiru III BO, Torpedisti i ujedno glavnom Brodarskom na TČ-216.
Pozdravi ga s moje strane... Wink laugh
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2844 on: March 08, 2012, 08:24:55 pm »

Ovu sliku mi je, prije nekoliko dana, dao K-dir III. BO sa TČ 216. Takva slika se poklanjala vojnicima koji su odslužili vojni rok. Nisam siguran dali je več bila, ali zaslužuje pojavu na "Palubi"
Starnče, ovi su bili sa nama u grupi. Mića Obradović, Morfi, Lalić, Buliđa, Stanković, Špeh......
Bravo "stranče", koji kvalitetan snimak. I koja "bonaca", more glatko ko staklo. Rijetko viđeno.
Da, TČ-216, naš kompa iz grupe. Nalazi se već ovde kad sam prestavljao prvog komadanta ovog TČ-jca. Ali slika je tamo dosta loša i blijeda kopija ovog prekrasnog originala.  Wink

Quote
.....ovi su bili sa nama u grupi. Mića Obradović, Morfi, Lalić, Buliđa, Stanković, Špeh......



Aaa, koja ekipa,  laugh Jedan od komandanata, risista, baklandžija, motorista, električar, artiljerac....
Mića Obradović, - jedan od fenomenalni komandanata i Lafčina. Okretao je Shershena i manevrisao sa njim k'o da je obični fića.
Ja, Mića, čuveni Mića. Skroz sam ga izgubio iz vida.  Huh?  Bože gde li je sada i da li je uopšte živ?

Živ je živ. Živi u Splitu, vidim ga ponekad, druži se našim K-dantom. Ponekad vidim i K-danta koji ga je zamjenio (L. Pešut) on navigaje i zaje.... se kao uvjek! K-dir V.BO je na žalost umro prošle godine (Pavetiček Z.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2845 on: March 08, 2012, 08:29:33 pm »

Živ je živ. Živi u Splitu, vidim ga ponekad, druži se našim K-dantom. Ponekad vidim i K-danta koji ga je zamjenio (L. Pešut) on navigaje i zaje.... se kao uvjek! K-dir V.BO je na žalost umro prošle godine (Pavetiček Z.)
Pozdrav svima...... Wink
Logged
Ray
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #2846 on: March 10, 2012, 05:22:32 am »

Dragi bivsi mornari i oficiri iz doba 1984/85.
Ja sam sluzio u puli pa u splitu,torpedni camci.
Obucavan sam za signalistu.
Dobio sam prekomandu iz pule u split na TC.77 klasa/VP2410/2
Prvi brod mi je bio 220 ili 222,ne mogu da se setim tacno.Komandant je bio Djekic Isa.
Dobio sam premestaj na drugi brod,i to ovaj sa slike TC 211.
To je bio originalni,pravljen u rusiji,a ostali su pravljeni u YU.
Mozda gresim za ostale,ali je 211 sigurno rus.
Komandant je bio jedan dalmatinac,ime sam zaboravio.Sa nekog ostrva.
Zadnja tri meseca sam proveo u komandi 17 brigade.Komandant je bio Rozario Capalija,a nasledio ga je Savo Jovovic.
Komandant mog diviziona je bio kapetan korvete,zaborabio sam ime,ali se secam da je sa fruske gore ,mislim beocin.
Mislim da nisam pomeao sa nekim.
Da li se iko seca kapetana fregate Dusana Rakic?Nacelnik brigade.
Uvek je dolazio u komandu u kaubojskim cizmama i zelenoj vijetnamki.
Bio je faca i smeker.
Da li ima neko da pise nesto iz tog vremena?
Najezio sam se sada.ne znam zasto?!
Mozda kada se setim kada je to bilo.
Neka se javi 77 klasa sa torpednih camaca.
Oficiri i mornari.
Da li se neko seca posade sa 220 ili 222,vreme kada je umro vodnik Kupcaric?Imao leukemiju tada.Covek odjednom nestao.
Secam se najstrasnijeg komandanta iz brigade.Lekic mislim.Mornar mu osedeo za par meseci.
Jedini ofocor koji je dolazio na brod u uniformi.
Da li s eneko seca porucnika fregate Perkovica?
Mislim daje bio komandant na 217,ali mozda gresim.
Imao je psa,koji nije ostavljao brod.Perkovic nije isao van bez nejga.1985 je taj pas ujeo arapskog pitomca,koji je setao po sidristu.
Nadam se da se neko seca.
Pozdrav svima
Markovic iz Beograda


Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2847 on: March 10, 2012, 06:23:44 am »

Puno stvari o TČ je napisano u ovoj temi. Polako pročitaj, večinu češ saznat ili se podsjetit, a temu možeš obogatit sa svojim događajima-uspomenama. Slike bi svakako bile dobrodošle!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2848 on: March 10, 2012, 06:30:27 am »

TČ 217, sa potpisom k-danta brigade Vida Stipetića (umro je prošle godine). Slika kakvu su dobivali mornari poslije odsluženja vojnog roka.
Meni je ostao u sječanju k-dant tog broda Franjo Orehovac i ekipa kao što su bili Bunjevčević, Lizatović, Samarđija (umro 90-tih), Tasevski.....


* TČ217.jpg (79.46 KB, 640x548 - viewed 66 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2849 on: March 10, 2012, 08:50:52 am »

TČ 217, sa potpisom k-danta brigade Vida Stipetića (umro je prošle godine). Slika kakvu su dobivali mornari poslije odsluženja vojnog roka.
Meni je ostao u sječanju k-dant tog broda Franjo Orehovac i ekipa kao što su bili Bunjevčević, Lizatović, Samarđija (umro 90-tih), Tasevski.....
Lijepa i korisna slika sa Stipetićevim potpisom kao kap. fregate. To su znači vjerovatno godine kad je bio komadant 17 Brigade,
a to bi bile tu 1977-8. Sliku imamo već i na ovom mjestu , postavio je naš "gentić", ali bez bilo kakvog teksta.

Da, TČ-217, napravljen u Kraljevici. Jedan po svim kazivanjima, pa i mom, najbrži TČ-jac na Jadranu. Prvi komadant
mu je bio pbb Filipović Milan (Fića Crv). Nažalost više nije među zivima. Sahranjen je u malom mjestu Baošići u blizini Herceg Novog.
« Last Edit: March 10, 2012, 08:57:44 am by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 [190] 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.