PALUBA
May 15, 2024, 05:36:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1342565 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #2220 on: October 21, 2011, 11:58:23 am »

Nadam se da će naš "VIDA MORNAR" biti zadovoljan. Nisam mogao utvrditi zgradu iz koje su gotove izvozili, ali valjda je
to glavna kapija zavoda sigurno. Grin

Hvala na trudu....i ja sam malo istraživao, no ipak ste vi bili godinama na tim brodovima,pa i znate bolje puno stvari...Hvala.
« Last Edit: October 21, 2011, 12:08:07 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #2221 on: October 21, 2011, 01:56:06 pm »

Evo malo zanimacije, Zvezdin brodski program motora: Zvezda
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2222 on: October 21, 2011, 06:06:04 pm »

Još malo će mo se vratiti Vijetnamskim Shershenima pošto još to nismo zgotovili.

Lanser Fasta-M  i Strela 2M


Da sad konačno sažmemo šta smo to sve zaključili o Lanseru Fasta i Streli M na Vijetnamskim Shershenima. Učestvovala je tu bogami velika i jaka ekipa: “Kumbor, Ljuba, Rotrihg, Madmich, Pera, Istria, Dexy” i ja kao zapisivač.  Koji tim, rijetko će se to ponoviti, baš se osjećam počašćenim, bravo momomci, bravo…


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, Lanser 1x4 Fasta-M SR-SAM je Istočno njemački lanser za rakete Strela 2M. Bio je instaliran na  4  Vijetnamska Shershena. Vrlo jednostavna spravica kojom nišandžija može upravljati po smjeru i elevaciji.  Strela 2M je ruska “izmišljotina” koja je bila vrlo efikasna 70-tih godina. “Rotring” je čak naveo da su se proizvodile i u ex Yugoslaviji u Valjevu do 99-te god, nakon čega je tvornicu NATO “blakosilj’o”.

Inače su se Strele 2M koristile i na brodovima JRM, ali ne na TČ-jcima tipa Shersheni.

“Ljuba “ je zaključio da je korištenje ovih raketa u mornaričkoj varijanti interesantna pojava i da ima nekih prednosti u smislu podrške u odnosu na kopnene uslove, ali da PVO broda sa njima i nije neka prednost. Usput dodajući da je domet Strela 2M raketa 4200 met, ali da je nemoguće sa njom gađati avione u doletu, već samo u odletu. To iz razloga jer iste imaju pasivno navođenje na toplotni izvor zračenja.

Tu je potom “Rotring” nadopunio da se taj problem rešio kasnije sa pojavom raketa tipa Igla.

Naknadnom diskusijom od strane “Istrie.., Pere i Dexy-a”, zaključilo se da ipak Strela može obarati avione i u doletu koji se kreću sa brzinama Vmax=150m/s cilj u dolasku i Vmax=260m/s cilj u odlasku.
Tako je ispalo da ta raketa Strela 2M ipak nije za obaranje današnjih mlaznjaka, ali da je dobra za sporije avione, a pogotovo helikoptere.

Do kraja pomenusmo i Strele i Igle, pa čak i Bumbare. “Gadne” naprave.

Još jedna fotka prizora Vijetnamske ratne luke. Mora se priznati da imaju moderne i lijepo izgrađene zgrade i okoliš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 005a Lanser.jpg (43.43 KB, 393x536 - viewed 205 times.)

* 006 Prizor iz Vijetnamske luke.jpg (310.54 KB, 1800x1200 - viewed 214 times.)
« Last Edit: October 21, 2011, 06:11:21 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2223 on: October 21, 2011, 06:44:35 pm »

Trenutačno, vijetnamski vojno-brodograđevni kapaciteti raspoređeni su u:
•   Vinashin brodogradilište u Ho Chi Minu, koje gradi patrolne brodove
•   Pha Rung brodogradilište - gradi patrolne brodove
•   Saigon brodogradilište - gradi BPS-500
•   Asia Star brodogradilište - trebalo bi graditi patrolne brodove Stolkraft po australskoj licenci
Jedna slika Vijetnamskog Shershena u remontnom ambijentu. Nema se šta posebno reći. Topovi su skinuti i lujepo se vidi lanser Fasta-M na krmenom dijelu nadgrađa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Jedan Vijetnamski rem.zavod.jpg (110.02 KB, 640x430 - viewed 192 times.)
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #2224 on: October 21, 2011, 06:56:52 pm »

Svi ovi motori su i za današnje standarde veoma lagani i sa visokom specifičnom snagom, bilo po cilindru, bilo po litru zapremine. Međutim, motori sovjetskog vremena imali su u početku veoma kratak resurs. Danas je resurs višestruko povećan, ali je opet manji od zapadnih motora. I generalno su manje pouzdani. Ipak, da su loši ne bi ih bilo napravljeno na hiljade, ili desetine hiljada, koj će ga znati.
nebih se baš složio, možda za ono vrijeme, za današnje vrijeme specifična potrošnja ovih motora je vrlo mala
specifična snaga po kilogramu koja je skoro 1:1- to da i to je jedini razlog ugrađivanja,
jedina opcija je bila (mislim) plinska turbina
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #2225 on: October 21, 2011, 07:20:24 pm »

Svi ovi motori su i za današnje standarde veoma lagani i sa visokom specifičnom snagom, bilo po cilindru, bilo po litru zapremine. Međutim, motori sovjetskog vremena imali su u početku veoma kratak resurs. Danas je resurs višestruko povećan, ali je opet manji od zapadnih motora. I generalno su manje pouzdani. Ipak, da su loši ne bi ih bilo napravljeno na hiljade, ili desetine hiljada, koj će ga znati.
nebih se baš složio, možda za ono vrijeme, za današnje vrijeme specifična potrošnja ovih motora je vrlo mala
specifična snaga po kilogramu koja je skoro 1:1- to da i to je jedini razlog ugrađivanja,
jedina opcija je bila (mislim) plinska turbina

Za danasnje standarde M 503 je prevazidjen...i svi motori sa istim i slicnim karakteristikama nebitno kojeg principa rada. To je istina. Za ono vreme kada je nastao mozda je prica drugacija....ali se zakljucak moze izvesti samo uporedjivanjem sa "konkurencijom". Posto je to nepotreban posao shodno teme......
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2226 on: October 21, 2011, 07:27:36 pm »

Quote
Za danasnje standarde M 503 je prevazidjen...i svi motori sa istim i slicnim karakteristikama nebitno kojeg principa rada. To je istina. Za ono vreme kada je nastao mozda je prica drugacija....ali se zakljucak moze izvesti samo uporedjivanjem sa "konkurencijom". Posto je to nepotreban posao shodno teme......
Samo napred pa će mo vidjeti šta će biti. Ja nisam iz motorne struke, pa ću ćutim i pravim se "pametan".
Ali da se vrtimo oko dotične klase motora. Napred momci.... Wink
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #2227 on: October 21, 2011, 07:43:09 pm »

Quote
Za danasnje standarde M 503 je prevazidjen...i svi motori sa istim i slicnim karakteristikama nebitno kojeg principa rada. To je istina. Za ono vreme kada je nastao mozda je prica drugacija....ali se zakljucak moze izvesti samo uporedjivanjem sa "konkurencijom". Posto je to nepotreban posao shodno teme......
Samo napred pa će mo vidjeti šta će biti. Ja nisam iz motorne struke, pa ću ćutim i pravim se "pametan".
Ali da se vrtimo oko dotične klase motora. Napred momci.... Wink

Druze Ciro.....to je Sizifov posao. Trebalo bi naci nemaske, americke, britanske zvezdaste motore iz tog perioda, pa pri tom da budu brodski motori istih karakteristika tj. brojeva cilindara, glava, zapremine......pa tek onda uporedjivati odnos snaga/masa za svaki motor ponaosob. Po svemu sudeci ovaj posao predstavlja diplomski rad na nekom Masinskom/Tehnickom fakultetu. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2228 on: October 21, 2011, 07:47:45 pm »

Quote
Druze Ciro.....to je Sizifov posao. Trebalo bi naci nemaske, americke, britanske zvezdaste motore iz tog perioda, pa pri tom da budu brodski motori istih karakteristika tj. brojeva cilindara, glava, zapremine......pa tek onda uporedjivati odnos snaga/masa za svaki motor ponaosob. Po svemu sudeci ovaj posao predstavlja diplomski rad na nekom Masinskom/Tehnickom fakultetu. Grin
Vjerujem ti, ja sam elektroničar...Impulsna i Radarska tehnologija. Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2229 on: October 21, 2011, 07:53:19 pm »

Šta bi Jare i Pajo dali da su mogli Shershenom po Ibarskoj magistrali.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2230 on: October 21, 2011, 08:04:53 pm »

Šta bi Jare i Pajo dali da su mogli Shershenom po Ibarskoj magistrali.
A evo ga, mile ti majke, živ je. Baš sam te neki dan pominjao ovde. Kad sam bio u Velikom remontu u tvom gradu Šibeniku,
1976 god, zaključili smo da si imao 17 god. Jeli istina.
Mogao si jednu fotku, staru, ulaza u remodt, kapija, a još bi više volio pogled od kapije na kompleks nekadašnje
kasarne Ante Jonić. Grin Šta veliš... Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2231 on: October 21, 2011, 08:10:38 pm »

Možda sam se malo kasno uključio u diskusiju o četvorostrukim lanserima PVO raketa strela 2M na našim brodovima.
Kod nas se taj lanser zvao MTU-4, i imali su ga skoro svi brodovi udarnih pomorskih snaga.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2232 on: October 21, 2011, 08:22:16 pm »

Možda sam se malo kasno uključio u diskusiju o četvorostrukim lanserima PVO raketa strela 2M na našim brodovima.
Kod nas se taj lanser zvao MTU-4, i imali su ga skoro svi brodovi udarnih pomorskih snaga.
Ma nikad nije kasno "lovac". Doduše TČ-jci ga sigurno nisu umali, ali čiji je bio proizvod.? Wink
Ima li koja Slika....
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #2233 on: October 22, 2011, 09:15:30 pm »

Originalni je Fasta 4M (DDR), e sad kako smo došli do njega, preko SSSR ili DDR, kupovina ili licenca??? Ubi me Ćiro ne mogu da se setim , a služio sam na brodovima sa ovim drangulijama i spavao na kutijama od Strela.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2234 on: October 22, 2011, 09:47:12 pm »

Originalni je Fasta 4M (DDR), e sad kako smo došli do njega, preko SSSR ili DDR, kupovina ili licenca??? Ubi me Ćiro ne mogu da se setim , a služio sam na brodovima sa ovim drangulijama i spavao na kutijama od Strela.
Ma važno je da si ti meni živ i da sigurno i dalje upravljaš sa svojim životnom lađom.
Strele u trnje.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pera.jpg (28.56 KB, 344x254 - viewed 216 times.)
Logged
Pages:  1 ... 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.