PALUBA

Vesti => RV i PVO => Topic started by: leut on December 18, 2009, 01:34:18 pm



Title: Gripen NG se vratio na nebo
Post by: leut on December 18, 2009, 01:34:18 pm
Gripen NG se vratio na nebo

[attachment=1]
Nakon zadnjeg testnog leta koji je bio izveden u siječnju 2009., tehnološki demostrator Gripena nove generacije tijekom studenoga nastavio je s svojim testnim letovima. Posebnost tih novih jesenskih letova jest u tome da je na avionu uočljiv napredak u integriranju novih sustava. To se prije svega odnosi na ugradnju AESA radara, sustava za satelitsku komunikaciju, elektrooptičkog obrambenog sustava na upozoravanje na protivničke projektile, te povećanje unutarnjih spremnika za gorivo. Vizualno najuočljivi na dostupnim fotografijama su antena za satelitsku komunikaciju (glasovna i tekstualna komunikacija), te mali otvor u korijenu krila za MAW (Missile Approach Warning System) elektrooptički senzorski sustav za upozoravanja na prije svega MANPADS (Man Portable Air Defence Systems) projektile lansirane sa zemlje. MAW sustav bi trebao biti sposoban uočavati i projektile zrak - zrak.

U manje od godine dana od službenog predstavljanja Gripena NG (Next Generation), tvrtka Gripen International je iznimno napredovala u razvoju protipa Gripena NG. Uza siječanjske letove kada je ostvareno "superkrstarenje" uz postignutu brzinu od 1,2M, jesenska testiranja pokazuju kako je dosegnuta visoka razina tehnološke zrelosti te da će avion u predviđenim vremenskim okvirima biti spreman za dostavu svim zainteresiranim kupcima, što se posebice odnosi na Indiju i njezin aktualni natječaj za nabavu 126 borbenih aviona nove generacije.

Autor: I. Skenderović
Izvor: Hrvatski vojnik http://www.hrvatski-vojnik.hr/


Title: Re: Gripen NG se vratio na nebo
Post by: dexy on December 18, 2009, 01:54:21 pm
Postavljaju se dva pitanja ovde, odakle im AESA radar mislio sam da im Thales neće dati svoj i da će potrajati dok ne razviju novi u saradnji sa Galileom, i da li je superkrstarenje postignuto sa korisnim teretom (rakete V-V ili drugo naoružanje), ovo poslednje sam saznao da je izvedeno bez podvesnih tereta, što ne govori mnogo, jer mnogi borbeni avioni četvrte generacije su u stanju da lete brže od zvuka bez upotrebe forsaža ukoliko ne nose nikakav teret. Što se tiče AESA radara, moguće je da su radovi na njemu tekli brže nego što sam mislio jer ugovor između SAAB-a i Galilea je potpisan u martu ove godine. Verovatno je projekat AESA radara u kompaniji Galileo bio u poodmakloj fazi, čim su već sada mogli da ga instaliraju na Gripen NG.