PALUBA
May 20, 2024, 10:29:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 719163 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #210 on: April 06, 2011, 06:55:42 pm »

A razlika je i u tome što je iz žute kuće bio širi pogled.

Evo još jedne usporedbe:


* konj-u-bloku-1-istorija.jpg (114.99 KB, 800x482 - viewed 85 times.)

* ko-u-bloku-1-novo.jpg (87.81 KB, 800x600 - viewed 70 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #211 on: April 06, 2011, 07:10:54 pm »

Када сам негде 1970. долазио на лекарски преглед, као кандидат за стипендију Војне академије, били смо код пријатеља на Новом Београду. Деоница ауто-пута тек отворена. Са друге стране, према селу Бежанија још су се видели остаци бетонске аеродромске писте.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #212 on: April 06, 2011, 09:32:19 pm »

Pocetak vaterpola u Beogradu,naravno na Savi gde su u to vreme bila popularna (a i odlicna,kvalitetna),kupalista.Rekao bih da je u pitanju vreme oko 1935.godine.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vaterpolosava.jpg (158.42 KB, 1023x834 - viewed 156 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #213 on: April 06, 2011, 11:04:08 pm »

Slavija ne znam koja godina
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slavija 1969. godina
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prizrenska ulica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kafana Grgeč na uglu ulica Starina Novak i Bulevar Revolucije preko puta pravnog fakulteta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvinjavam se ako je neka od ovih fotografija već bila.


* img685a.jpg (421.21 KB, 591x723 - viewed 145 times.)

* slavija14f.jpg (206.25 KB, 685x1024 - viewed 152 times.)

* 001.jpg (214.37 KB, 640x419 - viewed 143 times.)

* priyrenska793001.jpg (74.2 KB, 807x541 - viewed 156 times.)

* KAFANA GRGEČ NA UGLU ULICA STARINA NOVAK I BULEVARA REVOLUCIJE PREKO PUTA PRAVNOG FAKULTETA.jpg (57.97 KB, 740x572 - viewed 114 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #214 on: April 06, 2011, 11:37:04 pm »

Nije li saobraćajac u beloj letnjoj uniformi Jovan Bulj. Umro je pre godinu - dve.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #215 on: April 06, 2011, 11:40:24 pm »

Usput, kakav je to znak na njegovoj kacigi?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #216 on: April 06, 2011, 11:44:17 pm »

Nije li saobraćajac u beloj letnjoj uniformi Jovan Bulj. Umro je pre godinu - dve.

Jeste, on je.

Usput, kakav je to znak na njegovoj kacigi?

Mislim da je grb Beograda.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/fBMzg5sAsw0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #217 on: April 06, 2011, 11:44:42 pm »

Trifko86 postavio je drevnu sliku Grgeča. Kako bismo ostvarili dijalektičko jedinstvo fotografija i teksta, evo teksta mojeg kolege Ivana Mrđena:
 
Teško da ću bilo koju etapu ovog (baš ličnog) putovanja kroz vreme, sećanja i beogradske kafane napisati sa više strepnje da ne uvredim nekog svog prijatelja iz čitave plejade sjajnih novinara i još boljih kafanaca, sa kojima sam u „Grgeču“ sastavio više od decenije i po gotovo svakodnevnog susretanja. Nekad samo na tren (kad se svrati da se vidi „koga ima“), a ponekad i uz obaranje nekih lokalnih rekorda, od broja ljudi za jednim stolom do broja obrnutih tura.

  Restoran „Grgeč“ nalazio se do pre dve i po godine u zgradi broj 62 tadašnjeg Bulevara revolucije, kome je sredinom devedesetih vraćen naziv Bulevar kralja Aleksandra (koji je nosio pre Drugog svetskog rata, po poslednjem vladaru iz dinastije Obrenovića, ubijenom maja 1903. godine). Istoimena kafana je postojala još u vreme kad je najduža beogradska ulica nosila ime Fišeklijska i nalazila se u zgradi preko puta, a u njoj su se, prema Vidoju Goluboviću („Mehane i kafane starog Beograda“, Službeni list SRJ, Beograd, 2007.) u početku okupljali kočijaši, da bi im se kasnije pridružili i pripadnici tadašnje radničke klase, pa je tako sačuvan zapis da je u toj kafani održan „zbor mesara, kobasičara i crevarskih radnika“. Ta zgrada je porušena u nekom od kasnijih bombardovanja ili sređivanja Beograda, ali je ostala uspomena, pa je krajem pedesetih kad je sagrađena zgrada na parnoj strani i u njoj prostor za kafanu bilo sasvim prirodno da taj novi „ugostiteljski objekat“dobije ime „Grgeč“. Ima i mišljenja da je to učinjeno zbog namere Ugostiteljskog preduzeća „Tri grozda“ da tu bude „riblji restoran“, o čemu su svedočile slike riba po zidovima i dva velika akvarijuma u sali i ta namera je, iako su gosti mnogo radije naručivali „mesarske, kobasičarske i crevarske proizvode“, tvrdoglavo održavana više od tri decenije, sve dok „Grgeč“ krajem devedesetih nije pretvoren u pivnicu.
U kafanu se ulazilo preko osam stepenika (broj zapamćen zbog jedno vreme omiljene dokoličarske igre „koliko čega ima u kafani“) iz „bašte“ koja je tokom mog posećivanja „Grgeča“ nekoliko puta promenila lik, od tri, četiri stola ispod svoda do zauzimanja čitavog trotoara. Na vrhu stepeništa sa desne strane bili su toaleti, od kojih je muški u pravom smislu opravdavao to ime, jer je u njemu ličnu higijenu godinama održavao čuveni „Sima pravnik“, o kome je ispredana jedna od gradskih urbanih legendi. Briljantni student prava je zbog prepirke sa uglednim profesorom Radomirom Lukićem, čije ime danas nosi „petica“ (najveći amfiteatar na Pravnom fakultetu), odlučio da nikad ne diplomira, a za život (skroman ručak i piće u „Grgeču“) zarađivao je pišući seminarske radove i praveći „puškice“ generacijama budućih pravnika. Na Simu sam bar pedeset puta naleteo u tom prostoru, golog do pasa ili nasapunjanog za brijanje, posebno u ranim prepodnevnim satima, ali ga po nepisanom pravilu „ne diraj čoveka iz svoje kafane“ nikad nisam ništa pitao o njegovom životu.

  
Ja, lično, u „Grgeč“ sam počeo da ulazim negde početkom osamdesetih godina prošlog veka. Uređivao sam tada sportsku rubriku u „Omladinskim novinama“ (kasnije „Omladinske“, pa NON, sve na adresi Bulevar revolucije 52) i po dogovoru sa tadašnjim glavnim urednikom, mojim prijateljem Grujicom Spasovićem (sa kojim se moja kafanska istorija prepliće na još nekoliko mesta) svi „neki novi klinci“ počinjali su saradnju upravo na tim stranicama. Saradnika je bivalo sve više, a prostora u redakciji sve manje, pa smo, s obzirom da sam i ja bio „gostujući urednik“ – moji mladi drugari i ja počeli da sastanke držimo preko puta, u „Maderi“. Tamo baš nisu imali razumevanja za galamu, gomilanje stolica oko jednog stola i početnička pijanstva mojih saradnika, pa smo se mic po mic vratili na našu stranu bulevara, u „Grgeč“. U početku samo subotom posle „istorijskih“ redakcijskih sastanaka i „analiza broja“, a kad su novi naraštaji počeli da dobijaju honorare, stalna zaposlenja i plate, gotovo svakog radnog dana, već od dva, pola tri popodne, pa koliko ko izdrži... Od milion i kusur raznih dogodovština iz „Grgeča“ ja rado prepričavam onu kad je Dule Vranić (danas poznati fotograf Asošiejted presa) došao na odsustvo iz JNA, pa se okupila poprilična ekipa; u jednom trenutku Dule ustade, prvi do njega pomislio da ovaj odlazi pa se prijateljski izljubiše, potom to učinismo i svi ostali, da bi nam vojnik objasnio da je samo hteo u „ve-ce“, pa smo se narednih mesec dana tako pozdravljali kad god bi neko krenuo u pomenutu prostoriju.
Zbog toga mi je moja supruga Mira uvek prebacivala da sedim „sa dečurlijom“, pa mi čak ni mnogo godina kasnije, kad se gotovo cela ta ekipa iz „Grgeča“ našla u redakciji „Borbe“, a naša druženja se, prirodno, prebacila u neke od bližih lokala, nije puno pomagalo objašnjenje da su to već zreli ljudi i sada već moji dugogodišnji prijatelji. I tada smo, tokom burnih i razornih devedesetih, kad god bismo imali nešto ozbiljnije da popričamo, to prebacivali u „Grgeč“, verujući da je to mesto na kome smo najpametniji, a misli nam najmanje dolaze pod udar alkohola i „zamora materijala“. Time bismo najčešće dodavali nova poglavlja nečemu što smo interno zvali „Grgeč prodakšn“, kako ja i dan danas nazivam svaku veliku priču o nečemu što bi „bilo baš dobro, kad bismo mogli da uradimo“. Nasuprot toj gomili nenapisanih feljtona, nepripremljenih knjiga, neurađenih istraživanja, neorganizovanih akcija... stajale su naše lične karijere i poduhvati, što je dobrim delom izbrušeno i u toj neprekidnoj više prijateljskoj nego kafanskoj komunikaciji.
Možda je na to mislio čitalac Matko koji je „Grgeč“ svrstao u „kafančine“ za koje je dobro što su prodate „u ovoj privatizaciji“, uz ocenu da je „čak 90 odsto srpskih novinara svoje tekstove, vesti, kolumne, izveštaje kreiralo u takvim kafančinama“, te da je „zdravije za srpsko novinarstvo da su sve te kafane otišle u istoriju“… Ja, međutim, čvrsto verujem da je ta škola novinarstva i života, kroz koju su u „Grgeču“ prošli ili tu „magistrirali“ Slaviša Lekić, Zoran Pavić, Miroslav Kos, Saša Vučinić, Miodrag Pepić, Srđan Dživdžanovič, pa Milan Bečejić, Mirko Mlakar, Dragan Bisenić... bila jedan od temelja opozicionog posmatranja događaja u Srbiji osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka i da nije slučajno da je najveći broj ljudi iz te ekipe kasnije radio ili pisao u „Dugi“, „Borbi“, „Našoj borbi“, Danasu“, „Dnevnom telegrafu“, „Vremenu“, „Blicu“...
Čak je i jedan Petar Luković svoju novinarsku metamorfozu na neki način započeo u „Grgeču“, jer nam je sve bolje delove intervjua koje je pravio za „Dugu“ sa tadašnjim zvezdama estrade, u kojima se prvi put govorilo o estradi, zabranama, pevanju Titu... na jedan potpuno drukčiji način, kasnije sakupljenih u odličnoj knjizi „Bolja prošlost“ – prvo pročitao uz turu pića za stolom u ćošku, na koji se čak ni „šef Cokan“ nije usuđivao da stavi kartonče sa onim „RESERVE“. Nije tajna da je upravo tadašnji šef „Grgeča“, kao član jednog udruženja pisaca amatera, koji je često organizovao njihova okupljanja i književne večeri u ovom objektu, imao posebno razumevanje za pisanu reč svojih gostiju, pa i ne mali respekt prema onima koji su ponešto uspeli da objave.
Fotografija koju prilažem uz ovaj tekst i na kojoj je jedan deo pobrojanih novinara nije, međutim, snimljena posle nekog Lukovićevog čitalačkog časa, već jedne subote posle tradicionalnog pikanja fudbala u „Lazarcu“ (nekada poznata sala u Lazarevićevoj). Imali smo termin od pola osam ujutru i da rano ustanemo, okupimo se, malo mučimo loptu, okupamo se i nastavimo druženje – više nas je od volje za rekreacijom motivisao upravo taj zajednički doručak u „Grgeču“, koji se ponekad pretvarao i u večeru.
 
U „Grgeč“ sam godinama odlazio i na nedeljni ručak sa porodicom, tu sam proslavio kad sam posle punih 17 godina završio fakultet, tu smo zalili i kad sam imenovan za direktora „Borbe“, za njega je na neki način vezana i priča o novinarskom podvigu koji su izveli ljudi iz tog lista 9. marta 1991. godine, tu sam, kad je već pretvoren u pivnicu, voleo da posedim sa pokojnim Bobanom „Čičom“ Marjanovićem, pre nego što ja uhvatim tramvaj za Zvezdaru, a on odgega do svoje kuće u Prote Mateje... Zbog svega toga, iako mi je usput, iako imam račun u Raiffeisen banci, nikad nisam ni pomislio da uđem u njihovu ekspozituru u Bulevaru kralja Aleksandra 62.

Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #218 on: April 06, 2011, 11:52:01 pm »

Citirani je tekst na http://blog.blic.rs/269/Bas-licna-istorija-beogradskih-kafana-Grgec.
Tu su i fotografije: interijer iz 1988. godine (buljuk poznatih tada mladih novinara, a ima i konobara); te terasica iz 1984. (moj prijatelj S. Lekić na nogama, a I. Mrđen se valjda češka):  


* grgec.jpg (37.19 KB, 470x317 - viewed 77 times.)

* grgec_l-m.jpg (47.96 KB, 470x307 - viewed 87 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #219 on: April 07, 2011, 12:25:42 pm »

A i stari "Grgeč" nije bio daleko odatle. Koju ulicu niže i "Žagubica" je mogla da se nađe Wink

ovo sam prepisao sa jednog sajta:

Ali, meni je naročito žao „Grgeča“, kao jednog od „mojih“ posebno dragih mesta, a i ubijen je tiho, nečujno, bez ikakve medijske pompe i barem pokušaja, da se spase. Samo je na mestu nekadašnje kafane jednog dana osvanula „Rajfajzen“ banka.
Taj "Grgeč", je inače postojao još od pre II sv. rata, što vidimo na fotografiji Jeremije Stanojevića:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na žalost, nemam noviju fotografiju.

„…tamo gde je do juče bila kafana Grgeč, na ćošku preko puta Pravnog, tamo gde smo smirivali ispitnu tremu,
jeli najbolji gravče na tavče na svetu, plaćali sok liku što radi na šalterima da nam overi indeks preko reda…
tu je sada je**na rajfaijzen banka..siva, bezlična, hladna i naših para gladna…“



* Grgeč.jpg (78.07 KB, 615x435 - viewed 79 times.)
« Last Edit: April 07, 2011, 12:45:27 pm by motorista 57 klasa » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #220 on: April 07, 2011, 12:30:08 pm »

I ovo je iz nekih starih vremena u Beogradu ali nisam siguran kada i gde.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* I ovo je sa sajta o Beogradu.jpg (13.36 KB, 270x187 - viewed 252 times.)

* Parada.jpg (58 KB, 900x540 - viewed 82 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #221 on: April 07, 2011, 12:35:22 pm »

Evo i jedne interesantne razglednice:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovako je izgledala ograda oko skupštine pre II sv. rata. Navodno posle rata je premeštena na nečiju vilu na Dedinju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skupstina sa ogradom.jpg (197.61 KB, 372x600 - viewed 87 times.)

* Ovo i danas postoji.jpg (68.76 KB, 479x325 - viewed 82 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #222 on: April 07, 2011, 04:04:58 pm »

Ограда око Скупштине није однета на неку приватну вилу, већ је један део ограде постављен или око Белог двора или око неке државне резиденције која и сада служи у исту сврху (нисам сигуран за објекат). Један део је пренет и постављен на неку државну репрезентативну вилу у Македонији, колико сам прочитао на Охриду.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #223 on: April 09, 2011, 09:56:49 pm »

Usput, kakav je to znak na njegovoj kacigi?

Grb Beograda koji je koristila jedno vreme saobraćajna milicija našeg grada. Ima je na aukcijskim sajtovima. Cena joj nje oko 500 din.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #224 on: April 13, 2011, 08:22:28 pm »

Moj skromni doprinos temi. Razglednice iz lične kolekcije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* trgw.jpg (60.1 KB, 640x396 - viewed 87 times.)

* scan0014b.jpg (161.03 KB, 402x640 - viewed 64 times.)
« Last Edit: April 22, 2011, 03:24:53 pm by dreadnought, Reason: Ubačene slike u attachment » Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 21 queries.