PALUBA
June 03, 2024, 04:41:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Беспилотна летелица - мета ударила у брод америчке РМ  (Read 5566 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« on: November 17, 2013, 03:44:22 pm »

16.11.2013.
utsandiego.com

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Два члана посаде крстарице Chancellorsville повређена су, а брод оштећен, након што је у суботу беспилотна летелица ударила у брод. Оштећења брода нису таква да би брод прекинуо извршење задатака,  али ће у сваком случају морати да се врати у базу ради детаљне процене оштећења. Двојици повређених морнара је на лицу места указана лекарска помоћ.

Званичници америчке морнарице тврде да је беспилотна летелица типа BQM-74  је ударила у брод услед квара. Лансирана је из поморске базе Ventura County., а користи се као имитатор циља.

---

Намеће се питање да ли је неки систем на броду заказао током вежбе одбијања напада на брод?


* 800px-BQM-74E_launch.jpg (108.58 KB, 800x600 - viewed 65 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 175


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: November 17, 2013, 05:20:36 pm »

Vidi se kako se lansira sa broda bespilotna letelica, ali kako sleće.
Verovatno na površinu mora pa je onda brod "kupi" ili nekako drugačije?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #2 on: November 17, 2013, 05:35:38 pm »

Ova BPL se spušta na zemlju pomoću padobrana.

Inače, prema drugim izvorima, radjena je proba brodskog radara kada je došlo do nesreće.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: November 17, 2013, 05:39:42 pm »

Ova BPL se spušta na zemlju pomoću padobrana.

Inače, prema drugim izvorima, radjena je proba brodskog radara kada je došlo do nesreće.

Sudeći po gornjoj slici, imaju oni toga na bacanje.... Grin
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #4 on: November 17, 2013, 05:40:47 pm »

Brodova ili bespilotnih letelica - meta?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #5 on: November 17, 2013, 05:43:57 pm »

Prizemljena BPL-meta

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/n9u8SeploJA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #6 on: November 17, 2013, 05:47:02 pm »

Predmetna BPL-meta u obuci artiljeraca...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AIR_UAT_BQM-74E_Gunnery_Training_lg.jpg (176.63 KB, 800x800 - viewed 90 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: November 17, 2013, 06:03:30 pm »

Brodova ili bespilotnih letelica - meta?

Ako će mo zapravo i jednih i drugih. ali sam mislio na mete.
Medjutim, zapravo pravo je pitanje, koji je razlog udarca u brod. Naravno to neznamo,
niti će oni to bjaviti. Nisu ni ludi, da to obelodane. U svakom slučaju negde su sigurno omanuli.
Pošto pominju ispitivanje kao nekog radara, sumnjam da je meta izgubila kontrolu. Nešto drugo usavršavaju,
a onda u tim situacijama svašta je moguće.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #8 on: November 17, 2013, 06:09:17 pm »

BPL-mete ovog tipa pokrivaju nekih 80% potreba američkih oružanih snaga za imitatorima ciljeva. Prvenstveno su namenjene da simuliraju neprijateljske krstareće rakete, ali se koriste i za testiranje novihoružnih sistema, kao i za obuku mornaričkih pilota za vazdušne borbe. U unutrašnjosti trupa i na vrhovima krila mogu nositi različitu opremu: pasivne i aktivne radarske pojačavače odraza, IC baklje, opremu za elektronska dejstva.... Nedavno je dodat softver koji omogućava izvodjenje kompleksnih, programiranih, 3-D manevara, kao i let na malim visinama - svega 2 m.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 175


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: November 17, 2013, 06:17:20 pm »

Predmetna BPL-meta u obuci artiljeraca...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
R2D2 i udri.

Quote
Prvenstveno su namenjene da simuliraju neprijateljske krstareće rakete, ali se koriste i za testiranje novihoružnih sistema, kao i za obuku mornaričkih pilota za vazdušne borbe.
Pa da, u ovom slučaju obe strane mogu da se obučavaju, i onaj ko je gađa a i onaj ko je vodi.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #10 on: November 17, 2013, 06:52:07 pm »

Jes da sam matori remac ali ovo meni izgleda kao neka verzija tomahavka.I ona je podzvučna ali nitko je ne zove bespilotna letilica nego raketa.bilo bi dobro da neko ako ima podatke  objasni i naziv.Tačno je da je bespilotna ali i u samom tekstu piše da je koriste za gađanje kao krstareću raketu.

Pozdrav!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 579


« Reply #11 on: November 17, 2013, 07:03:06 pm »


Po izgledu stvarno liči na Tomahawk. Razlika između rakete i BPL je po meni uslovna i pre svega funkcionalna. Raketa/krstareća raketa/ upravljivi raketni projektil/krilata raketa, po meni je letelica koja ima samo jedan cilj - da doleti do predviđenog objekta i da ga pogodi, uništavajući sebe i njega. Imitatori cilja, letelice ometači/ osmatrači su za mene pre BPL nego "rakete", iako se veoma malo razlikuju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #12 on: November 17, 2013, 07:27:32 pm »

Ova bespilotna letelica-meta je po dimenzijama manja od krstareće rakete Tomahawk. Nema ni bojevu glavu već je namenjena za obuku. Imitira cilj.

Inače, normalno je da za razvoj ovakvog sredstva upotrebe i neke sklopove sa krstareće rakete - zašto trošiti resurse na projektovanje potpuno nove stvari ako se već nešto može iskoristiti od ranije. Oni nisu bogati kao mi.

Tako su i od aviona F-16 napravili bespilotnu letelicu - metu, oznake QF-16.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* QF-16-660x427.jpg (55.14 KB, 660x427 - viewed 54 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #13 on: November 17, 2013, 07:36:51 pm »

Hvala @Kumbor!

Viđao sam i jedne i druge popriličan broj.Možda se tomahavk pogrešno zove raketa jer i on "osmatra" debelo.Jedan od mojih kolega kaže da su ih oni rušili dimom od zapaljenih guma.Ja nisanm video ali čovek je ozbiljan i to baš tu blizu Beograda,valjda je "oslepe".
Mi smo pod bespilotnim letelicama smatrali leteće objekte sa daleko većim krilima.Zvuk motora im je sličan kao kod Tomos mopeda,dok je kod tomahavka sličan šumu kamionskih guma i prilično nepravilan.
Dakle,nešta ovde ne štima ili naziv ili ono što smo mi do sada učili.

Pozdrav!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #14 on: November 17, 2013, 07:40:26 pm »

Ma da, strašno im smeta dim... kašlju dok dolete do cilja.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.