Predaja AU brodovlja Narodnom vijeću SHS

(1/10) > >>

vladimir bošković:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

31.10.1918. na admiralskom brodu Viribus Unitis, izvršena je primopredaja austrougarskog ratnog brodovlja, potpisivanjem zapisnika koji u prevodu sa njemačkog, po Bogdanu Krizmanu, glasi:

ZAPISNIK

Sastavljen u povodu predaje c. i kr. mornarice legitimnim delegatima Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu na osnovu previšnje naredbe Njegovog c. i kr. Apostolskog Veličanstva.

Prisutni od strane  c. i kr. mornarice:

c. i  kr. komornik i kontraadmiral Nikola Horthy de Nagybanya, komandant mornarice,
c. i  kr. kapetan bojnog broda i komodor Franz Lauffer, komandant II divizije,
c. i  kr. kapetan bojnog broda Adolf Schmidt, vršilac dužnosti komandanta prve divizije,
c. i  kr. kapetan bojnog broda Emil Konek von Norwall, šef štaba mornarice,
c. i  kr. kapetan fregate Franz Morin, komandant II flotile torpiljarki.

Prisutni od strane Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu:
Dr  Ante Tresić-Pavičić,
Vilim Bukšeg,
Dr  Ivan M. Čok.
Te članovi mjesnog odbora spomenutog Narodnog vijeća Pula:
Dr  Lovro Skalier
Dr  Mirko Vratović
Dr  Mario Krmpotić
Kapetan fregate Metod Koch.

C. i kr. mornarica zajedno sa njenim materijalom i zalihama predaje se ovime uz izričito pridržanje prava vlasništva neslavenskih država odnosno nacija dosada postojeće austro-ugarske monarhije Narodnom vijeću Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu.

Pula, 31. Oktobra 1918.

MOTORISTA:
Sjajno! :klap :klap :klap

kumbor:


Odlični dokumenti, samo ubrzo su savezničke snage preuzele svo to brodovlje i sav taj materijal.  Boku su, koliko znam, držali Francuzi.

kumbor:

Ratomir Štumberger i nekoliko oficira iskoristili su "prelazni period" dok su Francuzi došli, dok su se snašli, pa su poskidali deo opreme sa usidrenih brodova. Tako se došlo i do izvesnog broja torpeda 450mm, mitralljeza Schwarzlose, kompasa, nešto alata, rezervnih delova i raznog brodskog materijala. Tek posle potpisivanja Rapalskog ugovora, brodovi i kopnena postrojenja predati su Kraljevstvu SHS 4. aprila 1921. godine. Kraljevina Srbija izvojevala je ogromnom cenom briljantnu pobedu na kopnu, došla do Klagenfurta i čak pod Grac, ali je pitanje primorja i Mornarice ostalo skrajnuto sve do polovine 20ih godina. Delegacija SHS na Versajskoj konferenciji istupila je sa nekoliko planova podele AU flote i mornaričke opreme, uključujući, po najskromnijoj verziji, bar 1 krstaricu (Aspern ili Szigetvar), bar nekoliko razarača Huszar, više savremenih torpiljerki (Triestinki ili Fiumanki), nekoliko podmornica, svu kopnenu infrastrukturu, sa svim materijalom i opremom...  Od svega, dobijeno je ono što je dobijeno. Pola dobijenih brodova otpisano je do kraja 20ih godina kao neprigodno za savremenu vojnu upotrebu. Broj primljenih AU oficira nije bio veliki (primani su samo dobrovoljno, na sopstveni zahtev), ali su oni ipak predstavljali osnovno oficirsko jezgro. Iako je među izbeglim ruskim carskim oficirima bio jedan broj mornaričkih, oni su primani vrlo restriktivno u aktivnu službu. Ja nisam upamtio nijedno značajno rusko ime među njima.

Bozo13:
Quote from: kumbor on January 08, 2017, 12:40:19 pm

... došla do Klagenfurta i čak pod Grac...


Niko ne osporava doprinos Srbske vojske u borbi za severnu granicu, i neki još uvek zahvalni na tome, ali ne zaboravimo ni Slovensku vojsku.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page