PALUBA
May 17, 2024, 08:21:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344728 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2550 on: December 07, 2011, 11:02:37 am »

Mislim da da. Ja sam samo motorista, nemoj mi zameriti. Imao sam dosta svojih problema. Kompresor nam je bio na izdisaju, a TČ bez kompresora je ?
A i dosta vremena je prošlo. Svakako bi nam svima bilo drago da opišeš to gađanje.
« Last Edit: December 07, 2011, 11:13:04 am by ORIĆAREB » Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2551 on: December 07, 2011, 11:47:18 am »

Posljednje školsko torpedno gađanje obavljeno je u proljeće 90. godine u rajonu Rta Ploča (hvala Kilezr na podsjećanju jer nisam bio siguran za godinu), odnosno malo zapadnije. Izvedeno je sa P-821 „Heroj“ i tom prilikom izgubljeno je posljednje školsko torpedo koje je mornarica imala. Bilo je predviđeno da će gađati i druge podmornice, za TČ mi nije poznato. P-821 je bila prva na redu za gađanje. Torpedo je ukrcano dan prije gađanja u Lori sa PO. Isplovili smo na večer dan prije gađanja, „patrolirali“ na patrolnoj stazi jugozapadno od Rta Ploča i u predviđeno vrijeme bili spremni za školsko torpedno gađanje. Poligon je bio osiguran prema planu, uspostavili smo vezu sa rukovodstvom vježbe koje je bilo na PO i sa helikopterom koji nas je uočio i prati. Nakon toga krenuli smo u napad na cilj (PO) koji je došao iz Drveničkog kanala između Drvenika Malog i Murvice te plovio kursom prema sjeverozapadu. P-821 je nakon određivanja elemenata kretanja cilja lansirala torpedo na cilj sa dubine 30 metara. Torpedo je napustilo cijev, P je odmah išla na periskopsku dubinu, na PEG-u se jasno čuo rad torpeda i nakon predviđenog vremena smjer šuma torpeda i šuma PO su se poklopili što je nama bio i znak da je cilj pogođen. Helikopter je pratio torpedo koje je prošlo ispod PO-a i tada ga je izgubio jer je po navodu pilota TR otišlo na dublje. Rukovodstvo vježbe je odmah pozvalo sve sudionike do pozicije gdje je torpedo posljednji puta viđeno i uslijedilo je traženje. Ne sjećam se koliko dugo je P sudjelovala u traženju ali mislim da to nije bilo više od 2 – 3 sata te smo se vratili u Loru.
Torpedo nije pronađeno taj dan a ni kasnije. Mornarica je ostala bez posljednjeg školskog torpeda TR 53 VA. Trebalo je naći krivca pa je oformljeno i neko povjerenstvo koje je ispitivalo sudionike, uglavnom sa P (k-dat, pomoćnik k-danta, k-dir III BO, k-dir torpednog odjeljenja, poslužioc TC, referent po naoružanju iz konade). Kako je torpedo uredno napustilo torpednu cijev, prošlo ispod broda mi smo bili potpuno spokojni. Uostalom kao ključni dokaz imali smo i svih pet osiguranja koje je nužno skinuti sa torpeda prije lansiranja (dva vijka sa otvora za dovod vode na dubinski ravnač, osiguranje prekretne poluge, kretobran i polužni uključivač nekontaktnog upaljača). Povjerenstvo je bilo i u torpednoj stanici u Šibeniku koja je torpedo pripremala i kojoj je isto pripadala. Tamo su uvidom u tehničku knjižicu i drugu relevantnu dokumentaciju zaključili da je to školsko torpedo imalo oko 65 lansiranja, nakon toga obustavljeno je svako dalje ispitivanje.
Već je netko na Palubi posumnjao u vjerodostojnost informacije i pozvao na ozbiljnost, unatoč svemu ja sam potpuno ozbiljan. 65 lansiranja je zaista puno, ali mislim da nije nemoguće. Ja sa prema svojoj gruboj računici sudjelovao u najmanje 20  lansiranja školskih torpeda. Toliko ih je otprilike lansirala svaka podmornica u 12 godina moje službe. Tu su i TČ koji su također imali školska gađanja sa istim torpedima. Bilo bi zanimljivo iskopati podataka koliko je uopće nabavljeno školskih torpeda TR 53 VA. Ne smijemo zaboraviti niti sposobnost našeg čovjeka za improvizacije.
Ne znam koliko je bilo školskih torpednih gađanja nakon 91. godine, rekao mi je jedna prijatelj da je bilo jedno gađanje bojevim torpedom sa P tipa 831.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2552 on: December 07, 2011, 12:45:13 pm »

Evo za mali predah "tiposa" o kome pričamo cijelo vrijeme.. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* Torpedo TR- 53 VA.jpg (58.02 KB, 839x278 - viewed 218 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2553 on: December 07, 2011, 04:07:38 pm »

Treba još reči, za one koji manje poznaju torpeda, da svako torpedo može biti školsko (TR-53 VA), ovisi samo o glavi torpeda i komponentama koje su u toj glavi. Naravno, da se nisu sva torpeda koristila za školska gađanja, nego se je određeni broj odvojio i upotrebljavao samo za školska gadanja. Poslije gađanja je bilo potrebno izvršit remont i ponovo ga pripremit za sljedeče gađanje. Vjerujem (nisam siguran) da je bio određen broj torpeda pripremljen za gađanje sa podmotnica, a određen broj sa TČ. Glavna razlika bila je u vodilici na gornjem dijelu torpeda "T" ili "P"-ćirilicom.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2554 on: December 07, 2011, 05:20:17 pm »


 Hvala što si sa nama podelio tvoje sećanje!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2555 on: December 07, 2011, 06:44:51 pm »

Danas sam od kolega iz "Uredništva Palube" dobio na poklon ovaj "čamčić" jer sam
bio valjda dobar u pionirima,  Grin pa je red da to podijelim sa poštovaocima Shershena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sad konačno mogu da pomognem našem Peri koji je ostao tamo u nevolji bez "torpedića". Wink


* TC Ciro.jpg (50.91 KB, 800x390 - viewed 205 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2556 on: December 08, 2011, 08:00:34 am »

Quote

Sad konačno mogu da pomognem našem Peri koji je ostao tamo u nevolji bez "torpedića". Wink

Pero prijatelju konačno sam ti nabavio adekvatno Torpedno naoružanje , samo lovu na sunce.  Grin


Društvo ne zamjerite,
malo šale neškodi... Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2557 on: December 08, 2011, 08:14:11 am »

Torpeda su se inače u skladištu čuvala u „komadima“, samo je određeni manji broj torpeda bio potpuno kompletan. Koliko mi je poznato pogonski dio sa spremnikom zraka se držao odvojeno od bojeve glave sa glavom za samonavođenje. Točno je da se glava školskog torpeda mogla staviti na bilo koji pogonski dio ali teško bi se u ono vrijeme našao netko tko bi zapovjedio i potpisao to. Znači bilo je nekoliko (??) školskih torpeda koja su se koristila do krajnjih granica (gubitka). Za vrijeme školskih torpednih gađanja ljudstvo topredne stanice bilo je izloženo povećanim naporima jer je torpeda trebalo pripremati odmah nakon gađanja za slijedeće gađanje sutradan. Znači, gađanje se obavi, torpedo PO podigne iz mora i odmah ga vozi u torpednu radionu, tamo čeka ekipa i odmah ga priprema za sutrašnje gađanje. Često nismo znali hoće li uspjeti pripremiti na vrijeme, ponekad i nisu. Znali smo čekati na Pristanu vezani na PO kako bi ukrcali torpedo i uspjeli gađati prema planu.
P i TČ gađali su s istim torpedima, drugih torpeda nije bilo, vodilice su se stavljale u radioni prije isporuke torpeda. Kao što sam već rekao 80. – tih godina gotovo sam siguran nije bilo na raspolaganju više od 2 – 3 školska torpeda TR 53 VA a što je 90. godine svedeno na nulu. Isto tako na raspolaganju je bilo jedno školsko torpedo SET 53.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #2558 on: December 08, 2011, 10:06:14 am »

Hvala Plavnik sto si podelio ova svoja secana sa nama.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2559 on: December 08, 2011, 11:18:21 am »

Hvala Plavnik sto si podelio ova svoja secana sa nama.
Iskustava koja nam je ovde priložio kolega "Plavnik" su dragocijen materijal kako za povijest/istoriju JRM, tako i za ovaj Forum i ekipu Shershena. O takvom nečem na drugim mjestima i forumima mogu samo da sanjaju. Ovime je koliko toliko podignut nivo saznjanja o korišćenju torpednog oružja u Mornarici.  Wink

Torpeda kao takva, zadnji decenija bila su potisnuta na neki način u drugi plan pojavom raketnog oružja. Međutim, lično mislim da se polako oporavljaju i da će ubrzo ponovo doći na svoje, pogotovo pojavom Shkvala kome pominjanje i samog imena ulijeva strah u kosti protivnicima. Nijedno oružje na moru nema tako savršeno razaranje cilja kao dobar torpedni pogodak.  Cheesy

Plavnikovo evociranje u proteklim decenijama korišćenja torpednog oružja puno govori i o neraskidivoj vezi Flotnih snaga tipa TČ/Podmornice i Torpednih stanica na kopnu bez kojih se nije moglo. Mislim da bi se i tu još puno toga moglo reći i evocirati.

Također mislim, iako to nije zadatak ovog Topika, da bi se na Palubi trebalo puno, puno više posvetiti Torpednom Oružju i priložiti materijala o njemu, nego što ga dosad ima.
Moraćemo poraditi na tome….  Angry
« Last Edit: December 08, 2011, 11:25:39 am by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2560 on: December 08, 2011, 02:37:23 pm »

 
Quote
Insert Quote "Plavnik"
Torpeda su se inače u skladištu čuvala u „komadima“, samo je određeni manji broj torpeda bio potpuno kompletan.
 

Možda je to bilo tako, no ja se sjećam, da je u maju 1974. u potkopu (mislim da se zove Pristan) u bokokotrskom zaljevu, kada sam bio na stažiranju, bilo pripremljeno najmanje 20kom torpeda 53VA-kompletna. Bila su složena desno od ulaza. Jesu li bila pripremljena za ukrcaj na TČ ili P, ili samo tako uskladištena, ne sječam se više. Mislim, da su nam rekli, da su spremna za trenutno ukrcavanje. Sva torpeda su bila zelene boje, kao što je prikazano na slici, koju sam slikao u Rijeci, a Ćiro ju je postavio na ovoj strani teme.

Na torpednoj stanici u Šibeniku  bio sam više puta, u pamćenju mi je ostao majstor Dunkić. Mislim, da je bio jedan od boljih, znam, da sam sa njime kontaktirao prilikom preizimanja i  ukrcavanja torpeda na brod.

 
« Last Edit: December 08, 2011, 03:09:27 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2561 on: December 09, 2011, 07:08:14 am »

Treba još reči, za one koji manje poznaju torpeda, da svako torpedo može biti školsko (TR-53 VA), ovisi samo o glavi torpeda i komponentama koje su u toj glavi.

"Duje",druže, nikako da se sjetim da te pitam, jesmo li mi možda, po tvojim saznjanjima, po licenci
prouzvodili TR-53VA u ex Yugoslaviji ili ne?
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2562 on: December 09, 2011, 07:51:06 am »

U torpednim stanicama (skladištima) u Šibeniku i Boki čuvala su se torpeda na način da je uvijek jedan dio torpeda bio kompletiran i spreman za ukrcaj na P i TČ a jedan dio je bio u "komadima". NIje mi poznato sa koliko je TR raspolagala mornarica ali znamo da je samo jedan b/k za P iznosio 38 torpeda (po 6 za tip 821 i po 10 za tip 831) te još 56 TR za 14 TČ te dolazimo do potrebnog broja od 94 TR koja se mogu ukrcati na nosioce. Nadam se da je mornarica u to doba imala na raspolaganju najmanje 2 b/k. Torpeda su se čuvala u objektima ukopanim pod zemljom (potkopima) a u najvećoj mjeri tu su se i održavala.
MI smo na podmornicama imali uvijek ukrcano najmanje 6 torpeda. Ako je u punoj b/g bila P tipa 821 imala je ukrcana najmanje 4 TR a druga P je bila u minskoj varijanti te je pored toga imala još 2 TR. Bojeva torpeda su bila zelene boje, uglavnom, bilo je i TR sive boje ali i kombinacija, pogonski dio zelen a bojeva glava siva ili obrnuto.
Torpeda TR 53 VA sigurno se nisu proizvodila u Rijeci, posljednja torpeda koja su se proizvodila u Rijeci su bila TR 53/IV. Moja generacija u akademiji je kao osnovno torpedo izučavala torpedo TR 53/4 jer je ono u svom pogonskom dijelu gotovo identično sa TR 53 VA. Inače tada, znači sedamdesetih godina to, riječko torpedo koristile su samo podmornice tipa 811 koje su redovito godišnje obavljale i bojeva gađanja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2563 on: December 09, 2011, 08:32:41 am »

Quote
NIje mi poznato sa koliko je TR raspolagala mornarica ali znamo da je samo jedan b/k za P iznosio 38 torpeda (po 6 za tip 821 i po 10 za tip 831) te još 56 TR za 14 TČ te dolazimo do potrebnog broja od 94 TR koja se mogu ukrcati na nosioce. Nadam se da je mornarica u to doba imala na raspolaganju najmanje 2 b/k. Torpeda su se čuvala u objektima ukopanim pod zemljom (potkopima) a u najvećoj mjeri tu su se i održavala.
Da, vrlo interesantno razmišljanje i impozantne cifre broja torpeda. Ispada da je JRM imala i blizu 200 kom torpeda.
Stvarno, moram priznati da o tome nisam nikad ni razmišljo ni pitao se. Bože....
Možda bi nam "lovac" o tome mogao nešto više reći pošto je konkretno bio puno vremena na licu mjesta i možda
imao uvid u kakav oblik dokumentacije o takvom nečem.
Pa da, samo za TČ-jce, 14 x 4 = 56 kom jedan b/k.  Huh? Koliko je tu miliona dolara
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2564 on: December 09, 2011, 08:38:03 am »


  Kad dođosmo do teko impozantne cifre za torpeda, ja bih pitao da li su bila smeštena samo u . . .
 Šibenik, Boka još negde. Ili samo gde?
 Velika količina i za skladištenje i za održavanje.
Logged
Pages:  1 ... 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.