PALUBA
May 17, 2024, 01:22:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 [206] 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344852 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #3075 on: May 23, 2012, 03:18:54 pm »

Da li je imalo nekavih "štetnih" zračenja iz strujnih pretvarača na obali veza TČ u Lori ?

Pa valjda ni jedno zračenje nije dobro. Mi smo znali (pogotovo zimi) "visit" na njima, jer su bili topli, i razgovarati. U ono vrijeme još nije bili puno tzv "zelenih", pa se nije vodilo računa o tome.
O tome i govorim,o grijanjima siznih pored njih Smiley
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #3076 on: May 23, 2012, 03:21:01 pm »

Da li je imalo nekavih "štetnih" zračenja iz strujnih pretvarača na obali veza TČ u Lori ?

Pa valjda ni jedno zračenje nije dobro. Mi smo znali (pogotovo zimi) "visit" na njima, jer su bili topli, i razgovarati. U ono vrijeme još nije bili puno tzv "zelenih", pa se nije vodilo računa o tome.
O tome i govorim,o grijanjima siznih pored njih Smiley

A moj stari se čudi kako je oćelavio dok je služio u mornarici. Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3077 on: May 23, 2012, 05:33:12 pm »


 Nemojte da ste takvi! A rešetkasta vrata kad se zatvore? To je bila stopostotna zaštita od zračenja
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3078 on: May 23, 2012, 06:08:51 pm »

Pustio sam vas malo da se izređate.... Grin , mislim u vezi zračenja.
Sva sreća da se na TČ-jcima malo koristila pegla za peglanje inače niko i nebi preživio. Wink

Neki ovde navodi su nikakvi. Kao sve zrači. Pa kakve to veze ima što zrači, kad sve nije opasno. Zavisno je kojom se snagom
zrači i na kojim frekvencijama. Ništa od toga na TČ-jcu nije bilo opasno sem radarskog zračenja i to samo u određenim situacijama.
Što se tiče "Baklana" na vanjskom dijelu broda nije bilo nikakve opasnosti jer je snop zračenja usmjeren i  tzv. mrtva zona oko
broda daleko premašuje sam brod i tu nije bilo opasnosti.

Najveća opasnost je bila za mene kad sam morao otvoriti predajnik i raditi na njemu u slučaju intervencije.

Što se tiče radara "RIS-a", nije bilo poželjno biti na nadgrađu, ali o tome se vodilo računa i ljudstvo se sklanjalo za vrijeme zračenja.
I vjerujte, ja sam bio prisutan kod razni mjerenja, sasvim je bilo bezbjedno na signalnom mostu zatvaranjem mrežasti vrata. Tako su i pokazivali instrumenti. U samoj unutrašnjosti broda, mostu i slično nista se i nije osjećalo.

Najopasnije je bilo na samom predajniku radara "RIS-a", ali samo ako su bili skinuti poklopci kod intervencije na istom. Kog njega je bila
čak i određena doza jonizirajućeg zračenja.

Sve u svemu, glavna opsnost je bila za ljudstvo koje je održavalo radare.......toliko pa kom se dopalo, a kom ne. Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3079 on: May 23, 2012, 06:27:30 pm »


 Već smo i pisali o tome ranije! Ljudstvo na RIS-u je imalo (mislim?) 10 dana godišnje oporavak.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3080 on: May 23, 2012, 06:32:06 pm »


 Već smo i pisali o tome ranije! Ljudstvo na RIS-u je imalo (mislim?) 10 dana godišnje oporavak.

Da imali su, a i baklandžija....

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3081 on: May 23, 2012, 08:41:20 pm »


 Izvinjavam se ! Nisam pomenuo kolege Baklandžije. Nego, čuo sam da je moglo da se koristi mahom  zimi, da se ide na planinu. Na skijanje.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #3082 on: May 23, 2012, 10:03:25 pm »

Pa evo meni se ne svidja tvoja diskusija Ciro.Izgleda nisi shvatio moju postavku.Ja sam napisao da svaki uredjaj koji je ukljucen zraci ,pa cak i radio prijemnik.Nisam licitirao koliko je to stetno i koliko se pored takvog uredjaja moglo biti.I pod uticajem gama zraka moze se biti neko vreme i ostati ziv.Koliko je zracenje nasih radara na tc uticalo na nas nikad necemo znati.Niko nije umro na BS -u.Ali pogledaj malo koliko je ljudi u floti pomrlo sa 40 -50 god.A moze se reci da su uglavnom svi prosli zdravstveni trijaz.Znaci ocekivano prilicno zdravi ljudi.Eto ja ne kazem da je to bas zbog radara ali je u svakom slucaju podlozno diskusiji.Nije sve kod nas na tc bilo bas dobro.Ljudski faktor je bio prilicno zanemaren.Ja nemam podatke od raznih merenja i necu da se oko toga prepirem ali znam da je kod mene na tc merena buka motora i na dve trecine snage izmerena 126 decibela.Na max snazi nije merena.Po iso standardima iznad 115 db nije dozvoljen ulazak u tu prostoriju.Sa samo 3 db manje u prostoru se moze provesti koji minut.Na 140 db pas crkava.Neke cinjenice su radi mira precutkivane.Ako ti tvrdis da je na radarima bilo sve apsolutno cisto ,ja necu nista reci.Moj prijatelj Speh je umro sa 40 i nesto god. Mozemo li tvrditi da nije imao nikakvih posledica.Ja bih radje slegnuo ramenima,ali nista ne bih tvrdio.Pozdrav!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3083 on: May 24, 2012, 05:57:27 am »

U svakum slučaju, život na TČ nije bio "idila". Bilo je i zraćenja i buke i isparavanja... Koliko je to uticalo na ukupnu kvalitetu života pitanje je? Zato su i bili kojejkakvi dodaci na plače, pa rekreacije za formacijska mjesta koja su bila najopterečenija. Bili smo i sami lijeni i nismo koristili uvjek zaštitna sredstva. Malo jih je odlazilo na spavanje u zgradu (br.2 i br.3) kada smo bili službena smjena, a imali smo obezbjeđen smještaj, kako smo se hranili....
Na životnu dob je utjecalo mnogo faktora, pa i kondicija sa kojom smo došli u vojne škole. Onda se o genetici nije ni govorilo. Sjećam se Špeha- moj zemljak, pa mog klasiča koji je umro sa 35 godina......
Negdje sam čitao, da je (u ono vrijeme) u prosjeku penzionisani podoficir penziju uživao 3-5 godina (a odlazilo se u penziju sa nešto više od 50 godina). Moramo uzet u ozbzir i to, da su bile to ratne i poslijeratne generacije....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3084 on: May 24, 2012, 07:56:53 am »

Nebi hteo niti želim zatezati odnose na ovoj temi. Ona zaslužuje krajnje relaksirani pristup i druženje. I toga se držimo.
Ako bolje i pažljivije čitate ja sam u prethodnom mom postu govorio isključivo o "Elektronskom zračenju", sa naglaskom
prvenstveno na "Elektromagnetno zračenje" radara kao jednim od tih, namjenskih uređaja. I iza toga stojim.
Nisam ja govorio o ukupnim "Uslovima rada i žuvota na TČ brodovima" niti o buci, vibracijama, skučenosti, graničnim
temparaturama, itd, itd.... I dalje tvrdim da nikakve opasnosti po ljude na TČ-jcima od elektronskog zračenja nije bilo
sem od radara ako se nije držalo određeni procedura i ponašanja, a to sam već naglasio na mom prethodnom postu.

Izvinjavam se ! Nisam pomenuo kolege Baklandžije. Nego, čuo sam da je moglo da se koristi mahom  zimi, da se ide na planinu. Na skijanje.

Da imali su "Osustvo za oporavak" i radaristi na TČ-jcima. U prvim godinama po 15 dana, a kasnije je to komandni kadar (ubila ih
ljubomora i sujeta) smanjio na nešto manji broj (ozakonio).
Nije to bilo vezano za nikakvo godišnje doba ili vrijeme. Koristilo se po mogučnostima jedinice pa čak u pojedinim situacijama i skupa sa
godišnjim odmorom. Tako je bilo u moje doba, a to  znači sve do 80-tih godina.
Vremenski je to bilo strogo vezano u drugim jedinicama, kao što su Podmorničari i Pomorski diverzanti. Tamo se išlo kolektivno i
strogo namjenski, ali to nije za ovu temu....
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #3085 on: May 24, 2012, 04:10:43 pm »

Ja sam hteo da se odnosi malo zasilje to jest zaostre.Razlog je taj sto su mi od buke vibracija i tog elektronskog zracenja otisli zivci i jos kojesta.Ali umesto poziva na raspravu bolje bi dosao poziv na pivo da se stanje sanira koliko toliko.Sto se tice buke isto je bio zakljucak, nema problema ,imamo antifone i super.Ali da bi bio zasticen od buke trebalo je znati frekvenciju buke i na osnovu toga izraditi antifone.Prilicno nauke treba za to.A kod nas je to kupovano od frljicke pa na glavu.Zatim buka se prima i preko koze ,gde nikakve zastite nije bilo.Vibracije i isparenja nafte i ulja niko nije ni pominjao.Zastita od buke i svega ovoga je nauka.A kod nas je to bila prosta stvar.Ja kad govorim o zracenju ne mislim samo na elektromagnetsko zracenje radara vec i na ostala zracenja ,kao sto su tehnicka ,hartmanova,kerijeva,i dr.Zatim elektromagnetna polja i sl.U junu dolazim u Boku .Hoce li biti pivce ,vince i sl videcemo!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3086 on: May 24, 2012, 06:19:46 pm »

Čekam te k'o zapeta puška. Izaberi, oš' H.Novi, oš' Igalo....  Cheesy

Usput, jbg... pravilo, nekome lupiš čvrgu, a on se prići k'o da ga je đule strefilo.
Drugoga, ni maljem nemožeš oboriti. Pa ti vidi.  Wink
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #3087 on: May 24, 2012, 07:48:56 pm »

Vazi ,daj neki tel pa ako dodjem javim se.Idem u Krasice oko 15 06 i bicu tamo 3 nedelje.Mozda odem i do Topica u Igalo!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3088 on: May 25, 2012, 07:28:36 pm »

Vezano za zračenje VF energije: mi u raketnoj bazi, koji smo radili neposredno na održavanju i opravci radara imali smo tzv. ''odsustvo za oporavak'' 10 kalendarskih dana, do navršenih 20 godina staža, a zatim 15 dana. To se obično koristilo u zimskim mesecima, i uz taj oporavak je sledovao plaćeni put - mada nikada nije definisano gde ćeš da se oporavljaš.

Osim zračenja, na radnom mestu bila je veoma velika buka - između 80 - 90 dB, i to one najgore vrste: pištanje 400Hz, koja nam je dolazila od raznoraznih pretvarača.
Realno, efektivno smo dnevno provodili oko 2 - 3 sata u takvim uslovima.

Slični uslovi su i na brodu, gde se može nadodati i buka od pogonskih motora.

Svakih 6 meseci smo odlazili na specijalističke preglede i činjenica je, da ni kod koga nisu otkrivena sistemska oboljenja, koja se mogu nedvosmisleno povezati sa zračenjem i sa bukom.

Meni lično - buka je jako smetala posle desetak godina rada na održavanju radara. I dan danas izbegavam bučno okruženje.

Što se tiče VF zračenja - ono direktno deluje na meka tkiva, prosto rečeno skuva ih. Prema teoriji najugroženiji su spermići, pa kod ljudi koji su izloženi VF zračenju, muška neplodnost bi se mogla smatrati sistemskim oboljenjem. Osim toga, zamućenje oka takođe može biti izazavano zračenjem.

Znam storiju da su ljudi u MEZ vezali miša ispred primarnog reflektora RIS radara i uključili visoki napon; jadan miš se skuvao, kao da je bio u mikrotalasnoj peći.  

 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3089 on: May 25, 2012, 07:35:20 pm »

..............................
Znam storiju da su ljudi u MEZ vezali miša ispred primarnog reflektora RIS radara i uključili visoki napon; jadan miš se skuvao, kao da je bio u mikrotalasnoj peći.  

 

Ma hebo miša, komšija, važno je da smo mi živi i zdravi.. Wink

Naravno sve gore navedeno stoji i zato je i trebalo tim stvarima pristupati kako bog
zapovjeda, po propisima i držati se zadati procedura.
Logged
Pages:  1 ... 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 [206] 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.