PALUBA
May 10, 2024, 04:50:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: 22. april 2023 - prikaz NVO Vojske Srbije "Granit 2023"  (Read 8473 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« on: March 25, 2023, 01:07:15 pm »

Srpska Vojna sila grmeće u Batajnici 22. Aprila: Biće izloženo 500 komada krupnog oružja, ulaz za građane slobodan

U čast Dana Vojske Srbije 22. aprila Ministarstvo odbrane organizovaće dosad najveći prikaz naoružanja i vojne opreme, na kome će biti prikazano gotovo sve iz arsenala oružanih snaga. Na Aerodromu "Pukovnik pilot Milenko Pavlović" u Batajnici biće predstavljeno oružje iz domaće proizvodnje, kao i ratna tehnika kupljena poslednjih godina u inostranstvu. Prema najavama, biće to najimpresivniji vojni događaj u novijoj istoriji, a biće otvoren za javnost.

Pripreme za vojnu svečanost već su u punom jeku, a planovi za 22. april najambiciozniji su dosad - na jednom mestu naći će se više od 500 komada krupnog vojnog naoružanja. Pistu batajničkog aerodroma zauzeće stotinu tenkova, 18 haubica "nora", desetine artiljerijskih oruđa, borbena vozila "miloš" i "lazar". U stroju će biti i raketni sistemi za zaštitu neba - kineski FK-3, ruski "Pancir" i domaći hibrid PASARS.

Važno mesto u programu svečanosti imaće i Ratno vazduhoplovstvo, koje će na nebu, kao i na zemlji, prikazati letelice koje čine okosnicu njegove borbene moći - avione "mig 29", "orlove", "supergalebove", helikoptere "erbas" H145M, Mi-17 i čuvene leteće oklopnjače - Mi-35. Poseban segment činiće borbene bespilotne letelice, kako CH-95, nabavljene u Kini, tako i domaće "pegaz", koje su odnedavno u serijskoj proizvodnji.
U Ministarstvu odbrane najavljuju da će predstojeći događaj biti jedinstven, ne samo po broju učesnika i količini ratne tehnike, već i po obimu prikazanih sredstava koja su u naoružanju Vojske Srbije.

Otvoreni kokpiti, vožnje "Milošem"

Građani koji 22. aprila dođu na Aerodrom u Batajnici, osim što će prisustvovati jedinstvenoj smotri vojne tehnike, imaće priliku da izbliza vide novo naoružanje i borbena vozila. Biće moguća čak i vožnja borbenim vozilima, kakva su "miloš" ili "lazar", a za najmlađe će biti otvoreni i kokpiti borbenih aviona. Uz to, na batajničkoj pisti biće izloženo i atraktivno naoružanje i oprema specijalnih snaga - 63. padobranske brigade, 72. brigade za specijalna dejstva i Odreda vojne policije "Kobre". Ove jedinice smatraju se elitom Vojske Srbije, a njihov arsenal identičan je sličnim formacijama vojski najrazvijenijim državama sveta.

U Ministarstvu odbrane kažu da će 22. aprila građani Srbije imati retku priliku da vide gotovo svu silu oružanih snaga na jednom mestu.

- Biće to najveći događaj ove vrste ikada organizovan. Prikazaćemo najznačajnije naoružanje kojima raspolaže naša vojska, sve što je nedavno uvedeno, kao i najjače adute kupljene u inostranstvu. Svoje mesto u prikazu imaće i najsavremenije pešadijsko, streljačko naoružanje, kao i sve od opreme koju koriste pripadnici naše vojske. Građani će moći jasno da vide snagu i mogućnosti oružanih snaga - objašnjavaju u Ministarstvu.
Prikaz u slavu Dana Vojske imaće statični i dinamični deo, u kome će biti upriličeni naleti aviona, simulacije vazdušnih borbi i dejstva po ciljevima na zemlji, padobranski skokovi... Prvi put će biti demonstrirano i sadejstvo Ratnog vazduhoplovstva, jedinica vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja i sistema PVO u zaštiti neba Srbije. Takođe, biće demonstrirano i dejstvo raketnih sistema PVO, koje su neprekidno u sistemu borbenog dežurstva.

Još "Lazara", "Alasa", tenkova

Država ima ambiciozne planove nastavka opremanja - samo tokom 2023. i 2024. godine namerava da kupi oko 200 teških vozila i oruđa za jedinice Vojske Srbije. Na ovom spisku nalazi se čak 200 borbenih besposadnih platformi "mali miloš", kao i kontingent od 39 novih "lazara" i 26 modernizovanih tenkova M-84. Na spisku borbene tehnike koja će ući u arsenal oružanih snaga je i 60 savremenih sistema "Alas", 12 gvozdika, 26 vozila BRDM... Vrednost najavljenog pojačanja prebaciće iznos od 300 miliona evra.

Planirani prikaz na batajničkom aerodromu zamišljen je kao svojevrsna kruna dosadašnje modernizacije oružanih snaga, kao i naznaka novih projekata jačanja vojske i njenih kapaciteta. Nastavak investicija u odbranu je među prioritetima državnog vrha, a u srednjoročnim planovima opremanja nalazi se kupovina novih lovačkih aviona, nabavka i razvoj dronova i koncepta "pametne municije", kao i modernizacija raketne artiljerije i tenkova, jačanje specijalnih snaga i drastično veće ulaganje u standard pripadnika Vojske Srbije. Sve to, uokvireno je izuzetno složenom globalnom bezbednosnom slikom, ali i regionalnim rizicima i pretnjama.

- Rat u Ukrajini podigao je vojne budžete do nezamislivih visina. Svi se opremaju, kupuju naoružanje i opremu, a evropska vojna industrija prelazi na ratni režim neprekidne proizvodnje. Povećanje investicija za odbranu, razvoj naoružanja i kupovine u inostranstvu pokazuju odgovoran pristup prema pitanjima bezbednosti države i građana. Srbija je na vreme ušla u ovaj proces i na dnevnom nivou hvata korak sa savremenom tehnologijom i najjačim vojskama sveta, što će biti prikazano na Batajnici - najavljuju u Vojsci Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 332853_prokaz-sloboda-2019-batajnica-4_f.jpg (130.45 KB, 906x513 - viewed 7 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 527


« Reply #1 on: March 25, 2023, 01:24:24 pm »



Горња слика потврђује оно што сам већ приметио, да смо набавили две верзије "носатих МИ-17". једна има праву рампу, а друга "шкољкаста врата", која знамо са ранијих верзија.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #2 on: April 13, 2023, 03:22:52 pm »

Prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Granit 2023" - najavni spot

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije, povodom Dana Vojske Srbije, organizuju Prikaz sposobnosti „Granit 2023" koji će se održati 22. aprila 2023. godine na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.

Na Prikazu koji je otvoren za građane, posetioci će biti u prilici da od 9 do 15 časova pogledaju izloženo savremeno naoružanje i vojnu opremu, kao i da uživaju u letačkom programu.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #3 on: April 14, 2023, 10:05:25 am »

Pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“

Povodom Dana Vojske Srbije, u toku su intenzivne pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“, koji će biti održan u subotu 22. aprila na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.

Na prikazu je angažovano više od 5.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, oko 2.300 sredstava naoružanja i vojne opreme i više od 60 vazduhoplova.

Kapije vojnog aerodroma „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ biće otvorene od 9 do 15 časova za sve građane koji će biti u mogućnosti da osim letačkog programa vazduhoplova i defilea ešelona specijalnih jedinica pogledaju savremeno naoružanje i vojnu opremu Vojske Srbije i sredstva u razvoju.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #4 on: April 18, 2023, 12:25:57 pm »

Migovi, superpume, Mi35 – šta će sve moći da se vidi na prikazu “Granit 2023“ u Batajnici

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije organizuju Prikaz sposobnosti Vojske Srbije “Granit 2023“ koji će biti održan u subotu 22. aprila na aerodromu ”Pukovnik-pilot Milenko Pavlović” u Batajnici. Kapije aerodroma za sve posetioce, koji žele da razgledaju najsavremenije naoružanje i vojnu opremu biće otvorene od 9 do 15 časova. O jedinstvenoj prilici da građani naše zemlje sagledaju snagu i moć vojske za RTS su govorili brigadni general Gordan Pavlović, načelnik štaba Komande Ratnog vazduhoplovstva i PVO i pukovnik Aleksandar Kari iz Vojnotehničkog instituta.

Gordan Pavlović je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a izjavio da je u subotu važan dan, jer se obeležava Dan Vojske Srbije.

“Tim povodom organizujemo prikaz sposobnosti Vojske Srbije. Posetioci će imati priliku da vide svu tehniku kojom raspolažemo i deo sposobnosti. Kapije aerodroma će biti otvorene od 9 sati. Imaćemo jedan prepodnevni program koji bi trebalo da krene oko 9.30 gde će naše kolege iz Centra za letna ispitivanja prikazati letne mogućnosti 'laste', 'gazele' i 'supergaleba G4'. Glavni program je planirano da krene u 11 sati i trajaće sat vremena, sat i 15 minuta", naveo je Pavlović.

Tokom glavnog programa prikazaće, dodaje, deo sposobnosti vazduhoplovnih sastava, pre svega helikopterskih jedinica u sadejstvu sa specijalnim snagama.

"Imaće priliku da vide brzo spuštanje putem užeta na zemlju, borbeni helikopter Mi-35 koji će pružati vatrenu podršku. Prvi put ćemo prikazati jednu novu tehniku prilikom platforme za taktičko izvlačenje. Nakon toga biće prikaz mogućnosti aviona 'orao G4', Migova 29 i završićemo sa vazduhoplovnim defileom. Na zemlji će se dešavati defile specijalnih jedinica, prikazaće najmoderniju opremu kojom raspolažu. Imaćemo i jedan popodnevni program. Biće tu kolege iz helikopterskih jedinica MUP-a sa helikopterom 'Kamov' i 'superpuma'. Nakon toga je solo program i gazele i helikoptera Mi-35 i 'laste' i biće prikaz para Migova 29 koji će prikazati neke redovne zadatke i redovnu obuku koja se izvodi u našim letačkim jedinicama“, istakao je general Pavlović.

Aleksandar Kari je kazao da će biti prikazano 2.300 sredstava kojima je opremljena Vojska i da učestvuje preko 5.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

“Od samih sredstava koja mogu da se vide, tu je modernizovani avion orao, samohodna haubica nora i druga sredstva iz razvoja koja su sada u fazi ispitivanja i koja će biti uvedena u Vojsku Srbije“, neveo je Kari.

Dodaje da će svi posetioci moći da se druže sa pripadnicima Vojske. "I oni koji su poznavaoci naoružanja moći će da porazgovaraju sa eminentnim stručnjacima, a najmlađi, za koje se uvek pripremi poseban program, moći će da se slikaju sa našim pilotima, tenkistima, artiljercima", napominje Kari.

Pavlović ističe da su krajem marta krenuli sa pripremama.

“Mislim da od vremena SFRJ nije bio ovoliki broj vazduhoplova na ovoliko malom prostoru. Gledao sam vremensku prognozu i očekujem da će subota biti dobar dan“, naveo je Pavlović.

Kari napominje da će na samom aerodromu biti otvorene tri kapije za posetioce.

"Zamolio bih sve građane da u što većem broju dođu, ali da ako je moguće dođu što ranije. Biće uvedene i dodatne linije gradskog saobraćaja, o čemu će građani biti obavešteni preko sajta ministarstva odbrane", ukazuje Kari.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #5 on: April 19, 2023, 06:08:27 pm »

Završne pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Granit 2023"

Na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici u toku su završne pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“, koji će povodom Dana Vojske Srbije biti održan u subotu, 22. aprila 2023. godine.

Na prikazu će državnom vrhu i građanima biti predstavljene sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije, savremeno naoružanje i vojna oprema kojim raspolažu i deo proizvodnog programa preduzeća domaće odbrambene industrije.  Sa oko 5000 angažovanih pripadnika Vojske Srbije i više od 2300 sredstava borbene tehnike biće to dosad najveća prezentacija snaga i sposobnosti Vojske Srbije.

Pripadnike Vojske Srbije koji se intenzivno pripremaju na aerodromu u Batajnici danas je obišao načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović. On se u razgovoru sa komandantom prikaza general-potpukovnikom Duškom Žarkovićem i tokom obilaska uverio da složene i zahtevne pripreme teku u skladu sa zacrtanom dinamikom, kao i da je angažovano ljudstvo izuzetno motivisano i da je profesionalno pristupilo ovom zadatku.

General Mojsilović je pozvao građane da u subotu dođu na aerodrom u Batajnici, pogledaju prikaz sposobnosti i izloženo naoružanje i lično se uvere da je Vojska Srbije, zahvaljujući velikom investicionim ciklusu započetom pre nekoliko godina, sada respektabilna snaga i faktor na koji se mora računati.

Glavni deo programa prikaza sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“ počinje u 11 časova, a kapije vojnog aerodroma „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ biće otvorene za građane od 9 do 15 časova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #6 on: April 20, 2023, 04:03:44 pm »

Sve spremno za prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Granit 2023"

Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović prisustvovali su danas proveri pripremljenosti za prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“, koji će biti održan u subotu 22. aprila 2023. godine na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.
 
Ministar Vučević je istakao da je danas bio u prilici da se uveri da je sve spremno za predstojeći prikaz sposobnosti Vojske Srbije.
 
— S velikim ponosom i zadovoljstvom mogu da konstatujem da je uspešno izvršena generalna proba prikaza sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“ i to će biti moj izveštaj predsedniku Republike, kao vrhovnom komandantu. Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane s nestrpljenjem i s velikom nadom čeka 22. april i subotu koja je pred nama, da ovo još jednom prikažu pred celokupnom javnošću Republike Srbije i brojnim gostima iz inostranstva. Zaista sam ponosan i koristim priliku da čestitam i načelniku Generalštaba Vojske Srbije generalu Mojsiloviću i svim pripadnicima Vojske Srbije, mojim saradnicima iz Ministarstva odbrane i svim ljudima koji su učestvovali u pripremi. Ovo deluje vrlo, vrlo impresivno i na ponos čitave naše otadzbine i svih njenih građana — istakao je ministar odbrane.
 
Svima je jasno, naglasio je ministar Vučević, koliko je Vojska Srbije napredovala, koliko je snažnija, opremljenija, a pre svega osposobljenija, ornija i motivisanija, nego što je to bilo u godinama iza nas.
 
Ministar odbrane je uputio poziv svim građanima da u subotu dođu na prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“.
 
— Koristim priliku da pozovem sve građane Srbije na aerodrom u Batajnici, koji nosi slavno ime po jednom od najvećih heroja i stradalnika 1999. godine — pukovniku-pilotu Milenku Pavloviću, da dođu i ulepšaju obeležavanje Dana Vojske. Posebno pozivam roditelje sa decom, škole sa đacima, biće prelep dan — rekao je ministar odbrane.
 
Na prikazu povodom Dana Vojske Srbije biće angažovano više od 5000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, oko 2300 sredstava naoružanja i vojne opreme i više od 60 vazduhoplova. Biće prikazano najsavremenije naoružanje i vojna oprema Vojske Srbije, kao i deo sredstava iz razvoja preduzeća domaće odbrambene industrije.
 
Osim toga, posetioci će imati priliku da vide vertikalne manevre specijalnih jedinica, nalete vazduhoplovnog ešelona i defile pripadnika specijalnih jedinica opremljenih najsavremenijim naoružanjem i vojnom opremom.
 
Kapije vojnog aerodroma „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ biće otvorene u subotu za sve građane od 9 do 15 časova, a najatraktivniji deo programa počeće u 11 časova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* ban_6213_1681991859.jpg (566.69 KB, 2500x1667 - viewed 4 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 15 045


« Reply #7 on: April 22, 2023, 04:50:29 pm »

„Гранит 2023” до сада невиђен приказ опреме и наоружања Војске Србије

Војска Србије приказаће данас на аеродрому у Батајници нову опрему и вештине својих припадника, а том приказу снаге „Гранит 2023” присуствоваће државни врх на челу са председником Републике Александром Вучићем.

Приказу способности уприличеном поводом Дана Војске Србије, који се обележава 23. априла у спомен на дан када је 1815. године подигнут Други српски устанак, који је био прекретница у стварању модерне српске државе и војске, присуствоваће и председник Републике Српске Милорад Додик и српски члан председништва БиХ Жељка Цвијановић.

Министар одбране Милош Вучевић изјавио је за Танјуг да ће све што ће моћи да се види данас на аеродрому „Пуковник пилот Миленко Павловић” бити на понос и отаџбине и грађана Србије.

„Све што ће бити приказано делује врло импресивно на понос свих грађана и отаџбине”, рекао је Вучевић и нагласио да ће сви, макар и ако летимично погледају приказ моћи да виде колико је војска напредовала, колико је снажнија, опремљенија, оспособљенија, мотивисанија, орнија него у годинама иза нас.

Више од 5.000 припадника учествује у приказу, током којега ће моћи да се види више од 2.300 комада оруђа и оружја – свега чиме војска располаже, рекао је Вучевић и додао да да ће на аеродрому бити и посебан део у којем ће излагати представници групације одбрамбене индустрије Србије.

Генерал Мојсиловић је оценио да до сада овакав обим и садржај приказа наоружања и војне опреме није виђен у Србији.

Додао је да ће у једном тренутку на небу бити више од 50 ваздухоплова.

„Наравно, не све на једном месту, већ по зонама очекивања и зонама ангажовања што само по себи прави комплексност и подиже лествицу на неки виши ниво способности да се одржи таква активност сутра”, рекао је Мојсиловић.

Данас ће бити приказан и нови ракетни систем малог домета „Мистрал” кога Србија још није видела.

Капије аеродрома отворене су од 9.00 до 15.00.

Izvor
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #8 on: April 22, 2023, 05:55:48 pm »

Odlično organizovano, moglo se kolima do samog aerodroma.

Gomola borbene tehnike,  skoro cela nekadašnja oklopna brigada što se tiče oklopa, zatim odličan letački program.
Ostaje mi nejasno zašto nije dozvoljen pristup drugom delu postavke gde su buli Lazari, Miloši, Bespilopte, Panciri itd.?
Nore i Kubovi su bili relativno blizu ogradi ali sve ostalo predaleko.
Kako god bilo je vredno svakog truda i utrošenog vremena.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #9 on: April 22, 2023, 07:10:38 pm »

Završio se i prikaz NVO Vojske Srbije "Granit 2023". Prvi utisci su da je sve prilično dobro organizovano. Ipak, prevelika je bila gužva, pa je bilo otežano obići sve i slikati sve što se želi.
Uspeo sam da poslikam dobar deo onoga što me zanimalo i što ću ovde sukcesivno postaviti.
Usled umora i premora, a bio sam tamo od 9-15 do 14-30, "propustio" sam da snimim bespilotne letelice. Ostalo sam, čini mi se, dosta dobro pohvatao, barem što se tiče RV i PVO, ali slikao sam i deo tehnike Kopnene vojske.
Jednostavno, nije moguće da jedan čovek, mobilnim telefonom (jer ja nisam nikakav "profi fotograf") pohvata sve što se moglo videti na prikazi, a moglo se videti puno toga.

Ono što je možda za razmišljanje za organizatora za ubuduće jeste da se nađe rešenje da se na TT zboru u "otvorenom" delu, prikažu i komponente sistema koji su u "zatvorenom" delu, jer ne mogu svi da čekaju toliko dugo, dok se vežba ne završi i sva potonja "govorancija" zvaničnika, pa ljudi odu kućama donekle i nezadovoljni.

Ja sam stigao oko 9-15 i do 10-30 izgledao i slikao sve u "otvorenom" delu. Onda sam napravio pauzu i doručkovao, da bih oko 11 časova na miru odgledao vežbu. Vežba je bila prilično impresivna sa 10 MiG-29 u letu, 10 Orlova, 7 Super Galebova, 4 Mi-35, 7 Gazela/Gama, 4 H-145M, 2 Mi-8 i 5 Mi-17. Letela je i školska avijacija.

Onda je od oko 12-15 do 13-00 časova bio period kada su posetioci čekali da se omogući pristup "zatvorenom" delu, najbližem poligonu gde se održavala vežba, sa novinarskim klupama i delom gde su zvaničnici davali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Znači tek oko 13 časova se moglo prići delu gde su bili "najatraktivniji" sistemi, poput Nore, Pancira, FK-3, PASARS-a, novog radara za ARJ PVO, Korneta, Mistrala, bespilotnih letelica i slično.

Dakle, mala sugestija organizatoru, za sledeći put, jeste da se nađe rešenje za ovo. Naravno, uvek se moglo doći recimo oko 11 ili 12, ali tada se preskače glavni prikaz ili se  gleda samo deo toga, a upitno je hoće li se moći parkirati automobil ispred aerodroma, što je pogotovo važno za ljude koji su došli sa malom decom.
Autobus može biti rešenje, ali treba gledati da se ovo reši za one koji dođu oko 9, jer čekati do 13 časova, pa još barem 2 sata obilaska znači da se MORA biti od 9-15 ili barem od 10-15 časova na aerodromu, da bi se sve koliko-toliko sagledalo, a to je ipak naporno. Toplo je vreme i prolećno sunce "bije" na još uvek nenavikle glave ljudi i sunčanica je redovna pojava par sati nakon povratka kući.

Uz ovu malu sugestiju za ubuduće, lično ocenjujem organizaciju prikaza vrlo dobrom ocenom i u narednim danima (možda i večeras počnem) ću sukcesivno puštati slike uz kraće komentare i opise sistema, prvo iz RV i PVO, a kasnije i iz Kopnene vojske.

Pozivam i sve Palubarce koji su bili danas na Prikazu, da postave neke svoje izabrane fotke uz kratak komentar....

 laugh

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #10 on: April 22, 2023, 07:36:19 pm »

U sistemu VOJiN Vojske Srbije i dalje okosnicu sistema čini radar američke proizvodnje AN/TPS-70. I na ovom prikazu Granit-2023, prikazan je radar sa svim svojim komponentama, dakle antenom sa nosačem, kabinom za upravljanje i napajanje i mobilnom digitalizovanom kabinom CVOJ M11, na šasiji FAP 1118.

AN/TPS-70 je i dalje "sokolovo oko" neba Srbije.

Pored radara AN/TPS-70, prikazan je i APPVS-M3, sistem za automatski prijem i prikaz ciljeva u vazdušnom prostoru, baziran na geografskom informacionom sistemu  koji je proširen funkcijama u realnom vremenu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* AN TPS-70 -1.jpg (3645.82 KB, 4128x3096 - viewed 3 times.)

* AN TPS-70-2.jpg (3562.42 KB, 4128x3096 - viewed 3 times.)

* APPVS M3.jpg (863.68 KB, 3800x2850 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 779



« Reply #11 on: April 22, 2023, 07:51:44 pm »

Raketni sistemi PVO 2K12 Kub-M važan su deo protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Vojske Srbije. Na prikazu Granit-2023, prikazane su osnovne komponente jednog raketnog diviziona i to 230. raketnog diviziona iz Niša. Razlog tome jeste što je modernizacija Kuba, u najvećoj meri urađena na sredstvima ratne tehnike ovog raketnog diviziona, pa smo imali prilike da vidimo i nove termovizijske/optičke vizire na radarskim stanicama osmatranja i navođenja RStON.

Pored toga, prikazana je i tehnika komandnog mesta Diviziona.

Na vežbi Granit-2023, baterije 230. raketnog diviziona PVO Kub-M iz Niša, demonstrirale su protivvazduhoplovnu borbu, otkrivanjem i praćenjem ciljeva u vazdušnom prostoru koji su simulirali napad na aerodrom.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor fotografija: Paluba.Info


* Kub- divizion.jpg (2722.94 KB, 4128x3096 - viewed 4 times.)

* Kub- divizion 2.jpg (1994.5 KB, 4128x3096 - viewed 5 times.)

* Kub - 3 RStON.jpg (2252.17 KB, 4128x3096 - viewed 1 times.)

* Kub - 4 RStON.jpg (2382.72 KB, 4128x3096 - viewed 3 times.)

* Kub - 5 SLO.jpg (2732.13 KB, 4128x3096 - viewed 1 times.)

* Kub - 6 APPR.jpg (3085.41 KB, 4128x3096 - viewed 1 times.)

* PRV-16.jpg (179.74 KB, 1161x1548 - viewed 1 times.)
« Last Edit: April 22, 2023, 07:58:17 pm by Kubovac » Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 119


Ko laje zlo ne misli


« Reply #12 on: April 22, 2023, 07:57:02 pm »

Kub koji prati ciljeve vizuelno,radarski i "pasivno"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20230422_202717.jpg (251.28 KB, 1650x720 - viewed 2 times.)

* IMG_20230422_202647.jpg (136.83 KB, 1650x720 - viewed 1 times.)

* IMG_20230422_203058.jpg (260.97 KB, 1650x720 - viewed 4 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 434


« Reply #13 on: April 22, 2023, 08:04:45 pm »

Odlično organizovano, moglo se kolima do samog aerodroma.

Gomola borbene tehnike,  skoro cela nekadašnja oklopna brigada što se tiče oklopa, zatim odličan letački program.
Ostaje mi nejasno zašto nije dozvoljen pristup drugom delu postavke gde su buli Lazari, Miloši, Bespilopte, Panciri itd.?
Nore i Kubovi su bili relativno blizu ogradi ali sve ostalo predaleko.
Kako god bilo je vredno svakog truda i utrošenog vremena.

Могао се обићи и тај други део само си требо бити стрпљив. То је урађено из безбедносних разлога. Наиме, публика је пуштена када су сви ВИП гости напустили тај простор, отприлике након сат времена.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 434


« Reply #14 on: April 22, 2023, 08:05:54 pm »

Kub koji prati ciljeve vizuelno,radarski i "pasivno"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ко о чему "Кубовац" и "Куб"-у...Шалим се наравно.  Ја ћу од војне полиције...
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.