PALUBA
May 15, 2024, 07:33:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2224243 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #2085 on: May 06, 2013, 08:49:14 am »

Baš na ovoj paradi jedan tenk M84 je stao ispred Emira Al SAbaha. Crko motor. Odšlepali ga. I malo dalje je jedno vozilo spalo sa vučnog voza. Tako da nisu baš bili zadovoljni ovom paradom.

Da su tenkovi prije parade pregledani od S.Palestinca to se ne bi desilo.

Pozdrav

Vlado

Nazgodno sa zastojem... Koliko se to cesto dogadja na takvim paradama, prezentacijama.....? (opcenito, ne samo za ovaj tip tenka)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2086 on: May 06, 2013, 11:18:43 am »

Ako je parada održana 2011g prikazani tenkovi prilično dobro izgledaju. Istina kao za svaku paradu to se malo uglanca.
Isklizavanje tenka sa vučnog voza je propust posade a posade su tamo pod nadzorom loše obučenih starješina jer su obučeni kadrovi napredovali.
Tenkove posle 2001 g održava priučena ekipa (znam neke momke vredni su ali nemaju iskustva a sistemi su složeni) sa delovima od raznih proizvođača.
Dok sam ja bio dolazili su privatno Hrvati, Nemci, Poljaci neke njihove delove sam testirao nakon ugradnje davao neka mišljenja šta se posle desilo nije mi poznato.
Koliko ja imam informaciju tamo su i dva Ruska stručnjaka iz mog OJT TEAM kažu da se bave drugim poslovima ali je jedan od njih prilično dobar.
Uzroci otkaza motora mogu biti različiti, inače pogonski deo tenka se daleko najviše koristi u Kuvajtu, zahteva kvalitetnu posadu a ona to nije. Našoj ekipi u Kini se desilo uz iskusnog vozača i START-STOP uređaj da u toku ispitivanja 3 pogonskie grupe stradaju tri motora.
Svakako se na ovom delu mogu odraditi neka poboljšanja ali je to stvar dobre volje onih koji su u prilici da o tome donose odluke.
Kako reče Vlado tu smo sa iskustvom i dosadašnjim rezultatima imamo neka rešenja treba ih ukrstiti sa aktuelnim dostignućima iz ove oblasti i brzo realizovati.
 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2087 on: May 06, 2013, 01:01:08 pm »

Momci,

da li mi se čini ili ste počeli da se ponavljate... polako delujemo kao penzionerski šah-klub. Iste priče u nedogled.

Verujem da ima i nečeg novog što do sada niste ispričali. Ako nema ništa novog, onda se izvinjavam.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #2088 on: May 06, 2013, 01:03:17 pm »

Vidi se na par ovih da su dofarbani za paradu jer imaju mrlje na gusenicama, prebojene sajle, nema nijednog boja niti oznake na njima (osim kod komandira na tanku), a jedan ima baš drugačiju boju kupole... ali svakako lepo izgledaju ovako sređeni!

Verovatno je ovo taj što je zastao da se malo odmori, pošto je pored njega jedan 'pomoć na drumu' tenk  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-84_Kuvajt_2011_00.jpg (317.67 KB, 1024x680 - viewed 592 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2089 on: May 06, 2013, 05:54:39 pm »

Ovo sasvim lijevo vozilo je TZI. Američki. Na M84 ne mogu da vidim neke posebne detalje, ali vidim da je tenk koji je stojao sa njegove desne strane imao loš motor. Vide se tragovi izduvnih gasova na desnoj strani tenka.

Na onim oklopnim transporterima nema nekih posebnih detalja.

Ovi su tenkovi snimani negdje pored Džahre. Ne sjećam se da je negdje drugdje bilo ovakvih brda.

Pozdrav
Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2090 on: May 07, 2013, 08:34:32 am »

Sam poredak tenkova je prilično nezgodan dosta su blizu pa izduvni gasovi iz jednog idu na usis grubog prečistača drugog. Na snimcima se vidi da su se momci igrali sa gasom a izgleda i dimnom zavesom.
U Kuvajtu se koristi njihovo ulje, došao sam do radnih materijala gde se vidi da je odobreno ulje nižeg viskoziteta u odnosu na propisano čak su i neka uporedna ispitivanja pokazivala da su pritisci ulja u motoru niži za oko 1 bar.
Kako se to odražava na motore se prilično istrošenim resursima takođe treba proveriti.
pozdrav!
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #2091 on: May 07, 2013, 09:51:25 am »

Dali se za tenkove upotrebljava monogradno ili multigradno ulje.

To da su dali niži viskozitet je čudno, na večim temperaturama bi baš morali da daju viši.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2092 on: May 07, 2013, 12:54:11 pm »

Za M-84 je svojevremeno kod nas razvijeno specijalno ulje. Bilo je određenih problema zbog manjkavosti u dostupnoj dokumentaciji ali je nakon motornog testa i opsežnih ispitivanja prihvaćena receptura u to vreme jednog dobrog stručnjaka za ulja.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #2093 on: May 07, 2013, 04:39:54 pm »

Interesantno je koliko je raznih tehnologija i tehnoloskih postupaka trebalo osvojiti za jedan tenk. To se moze videti iz price vladimir_16 i s.palestinca.

Tek iz njihovih prica se moze steci osecaj koliko je ustvari komplikovano napraviti jedan tenk i zasto je toliko malo zemalja koji su mogli uspesno da ga prave.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2094 on: May 07, 2013, 06:04:10 pm »

Interesantno je koliko je raznih tehnologija i tehnoloskih postupaka trebalo osvojiti za jedan tenk. To se moze videti iz price vladimir_16 i s.palestinca.

Tek iz njihovih prica se moze steci osecaj koliko je ustvari komplikovano napraviti jedan tenk i zasto je toliko malo zemalja koji su mogli uspesno da ga prave.

   Nije jednostavno kvalitetno proizvoditi ni bitno manje složene tehničke proizvode a kamoli tenk.  
Više vreme prodje i više razmišljam, kako je u SFRJ bio snažan potencial u tom pogledu. Pre par dana razgovarao sam s drugarom inž. maš. koji nešto malo zna (više iz priča) o situaciji u železarni Ravne, dok je SFRJ bila. Bilo je i tamo ogromno znanje i vrlo kvalitetna proizvodnja. Ona je i danas ali nije više ko nekad. Sve je danas na ovim prostorima reducirano. Ja znam za Tomos... Šteta je, velika šteta što je to sve više / manje propalo.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #2095 on: May 07, 2013, 06:40:54 pm »

Interesantno je koliko je raznih tehnologija i tehnoloskih postupaka trebalo osvojiti za jedan tenk. To se moze videti iz price vladimir_16 i s.palestinca.

Tek iz njihovih prica se moze steci osecaj koliko je ustvari komplikovano napraviti jedan tenk i zasto je toliko malo zemalja koji su mogli uspesno da ga prave.

To je i meni zanimljivo. Baš volim da čitam ovu debatu.  Predstavljao sam si neke osnovne stvari ali ne sve detalje i sve ''sitnice''. Razmisli da za svaki sklop mora biti tehnična dokumentacija, izračuni, izbor materiala, testiranje, stručnjaci u fabrikam kde se izrađuju sklopovi, pa održavanje, pa upotreba... pa još lične priče ljudi sa tog područja, neprecenljivo.

I zamisli da je SFRJ pravila skoro sva ostala sredstva, od avijona do podmornica... velika industrija je bila to sa puno stručnjaka.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #2096 on: May 08, 2013, 08:45:06 am »

Interesantno je koliko je raznih tehnologija i tehnoloskih postupaka trebalo osvojiti za jedan tenk. To se moze videti iz price vladimir_16 i s.palestinca.

Tek iz njihovih prica se moze steci osecaj koliko je ustvari komplikovano napraviti jedan tenk i zasto je toliko malo zemalja koji su mogli uspesno da ga prave.

   Nije jednostavno kvalitetno proizvoditi ni bitno manje složene tehničke proizvode a kamoli tenk.  
Više vreme prodje i više razmišljam, kako je u SFRJ bio snažan potencial u tom pogledu. Pre par dana razgovarao sam s drugarom inž. maš. koji nešto malo zna (više iz priča) o situaciji u železarni Ravne, dok je SFRJ bila. Bilo je i tamo ogromno znanje i vrlo kvalitetna proizvodnja. Ona je i danas ali nije više ko nekad. Sve je danas na ovim prostorima reducirano. Ja znam za Tomos... Šteta je, velika šteta što je to sve više / manje propalo.

da se nadovezem, iako sam malo skrenija a teme:

isti primjer su brodogradilista, nazalost sve je otislo u ...
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2097 on: May 09, 2013, 08:17:52 am »

Evo malo i ekonomskih pokazatelja:
Izvozna cena tenka M-84AB za Kuvajt bila je 1.533.000 $

Učešće po reupublikama u ceni je iznosilo:
Bosna i Hercegovina ... 33,25%
Srbija ...................... 22,01%
Hrvatska .................. 20,73%
Slovenija .................. 18,93%
Makedonija ...............  3.39%
Crna Gora ................   1.69%

Najskuplji delovi bili su:  oklopno telo   ....  210.000$
                                nišanska sprava .. 120.000$   
                                  kupola ...........    90.000$
                                  motor..............   88.000$         
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2098 on: May 09, 2013, 08:35:40 pm »

А одакле ови подаци? На основу чега? На основу вредности уграђених средстава? Не верујем да се то онда тако рачунало.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2099 on: May 10, 2013, 08:10:52 am »

Slovenija ima namjeru angažirati upotrebu 15 kom M-84
uzrok je u zaostatku modernizacije partija
pojavile su se dve struje: upotrebiti sofisticiraniji M 55 ili M 84
godišnje održavanje M 84 bi koštalo 57.000 €
cijela vest:

http://www.siol.net/novice/slovenija/2013/05/sv_patria_tank_m84.aspx
Logged
Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.