PALUBA
May 26, 2024, 06:10:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1302755 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1980 on: March 31, 2015, 10:26:07 pm »

I još jedan ratni dokument, ovaj put iz okupiranog Beograda izdana 1943. godine i produženog roka važenja i za 1944. godinu. Izdavala ju
je Uprava Grada Beograda, dvojezična je i naravno prvo na Njemačkom. Kako su osobni podatci bili ispisani samo na Srpskom i to na ćirilici
ne znam čemu je služio Njemački tekst osim možda Folksdoječerima koji su služili Njemce. Ne vjerujem da su "originalni" Švabe znali čitati
ćirilicu. Evo skenova.


* Dozvola za nastojnika zgrade Beograd 1943. godine 1.jpg (204.13 KB, 945x673 - viewed 71 times.)

* Dozvola za nastojnika zgrade Beograd 1943. godine 2.jpg (210.8 KB, 1292x482 - viewed 71 times.)

* Dozvola za nastojnika zgrade Beograd 1943. godine 3.jpg (241.51 KB, 962x681 - viewed 72 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1981 on: April 01, 2015, 02:02:04 pm »

Još jedna Svjedočba o Zaključnom Izpitu iz vremena NDH izdana u Zagrebu 1942. godine. Formom pa i malo bojom podsjeća na nekadašnje
naše svjedodžbe o završnom ispitu, samo je papir nešto deblji, a format je izduženiji cca 208 x 340 mm. Ocjene s brojevnim vrijednostima
za naše vrijeme naopačke poredanim me stalno uspijevaju zbuniti (npr. dovoljan 4).

Na svkedočbi koja je ukupno imala 4 strane na dnu druge su pored Pretsjednika i Potpretsjednika izpitnog povjerenstva potpisani i članovi
toga povjerenstva čega u moje vijeme i kasnije više nije bilo.

Na donjoj polovini treće stranice je i službena bilješka II Ekonomskog tehnikuma u Zagrebu kojom se priznaje valjanost ove svjedočbe,  sve
temeljem Zakona od 08. 09. 1945. godine. Zabilješka je iz 1948. godine.

Malo neskladno izgleda raspored "parola", ispod  teksta bilješke je ratna i poslijeratna parola "Smrt fašizmu - Sloboda narodu", a onda malo
ispod na podlogi obrasca piše parola iz NDH "ZA DOM SPREMNI" i dijelom preko okrugli pečat Ekonomskog tehnikuma. To se tako slučajno
pogodilo ali izgleda neobično.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1982 on: April 01, 2015, 02:08:52 pm »

I jedan do sada mislim još ne postavljeni školski dokument. Riječ je o Izvjesnici Vježbaonice Državne učiteljske škole u Zagrebu izdanoj
15. 08. 1945. godine. I ako se radi o uspjehu na kraju II polugodišta nije se izdala svjedodžba već ovakva isprava samo s prikazom općeg
uspjeha i ocjenom iz vladanja. Formular je odštampan na tankom i laganom papiru isto onog izduženog formata.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1983 on: April 01, 2015, 02:14:56 pm »

I jedan do sada mislim još ne postavljeni školski dokument. Riječ je o Izvjesnici Vježbaonice Državne učiteljske škole u Zagrebu izdanoj
15. 08. 1945. godine. I ako se radi o uspjehu na kraju II polugodišta nije se izdala svjedodžba već ovakva isprava samo s prikazom općeg
uspjeha i ocjenom iz vladanja. Formular je odštampan na tankom i laganom papiru isto onog izduženog formata.

A evo i jednog Izvještaja o postignutom uspjehu na kraju I polugodišta V razreda u V ženskoj sedmoljetki u Zagrebu izdanog 1948. godine.
Ovaj formular je odštampan na grubljem i nešto tvrđem i debljem papiru i ima opet specifičan format cca 200 x 295 mm. Opet primjećujem
da su ocijene upisane samo opisno bez brojčanog dijela i ako pri dnu formulara stoje jasno navedne ocijene u opisnom i brojčanom obliku.
Zašto tako nisu upisane ne znam.

« Last Edit: April 01, 2015, 02:17:10 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1984 on: April 01, 2015, 02:45:28 pm »

Još jedna Svjedočba o Zaključnom Izpitu iz vremena NDH izdana u Zagrebu 1942. godine. Formom pa i malo bojom podsjeća na nekadašnje
naše svjedodžbe o završnom ispitu, samo je papir nešto deblji, a format je izduženiji cca 208 x 340 mm. Ocjene s brojevnim vrijednostima
za naše vrijeme naopačke poredanim me stalno uspijevaju zbuniti (npr. dovoljan 4).

Na svkedočbi koja je ukupno imala 4 strane na dnu druge su pored Pretsjednika i Potpretsjednika izpitnog povjerenstva potpisani i članovi
toga povjerenstva čega u moje vijeme i kasnije više nije bilo.

Na donjoj polovini treće stranice je i službena bilješka II Ekonomskog tehnikuma u Zagrebu kojom se priznaje valjanost ove svjedočbe,  sve
temeljem Zakona od 08. 09. 1945. godine. Zabilješka je iz 1948. godine.

Malo neskladno izgleda raspored "parola", ispod  teksta bilješke je ratna i poslijeratna parola "Smrt fašizmu - Sloboda narodu", a onda malo
ispod na podlogi obrasca piše parola iz NDH "ZA DOM SPREMNI" i dijelom preko okrugli pečat Ekonomskog tehnikuma. To se tako slučajno
pogodilo ali izgleda neobično.

A ovo je Svjedodžba o završnom ispitu u školi u Zagrebu koja je prethodila upisu iste učenice na dvorazrednu trgovačku školu, isto u
Zagrebu tijekom NDH. Zanimljivo ih je usporediti.

Bez ikakvih nacionalnih ili političkih konotacija, ali rekao bih (kada usporedimo ovu iz doba Kraljevine Jugoslavije i onu iz vremena NDH) da
je ona iz NDH bila nekako raskošnija od ove iz Kraljevine. A za obje bih rekao da su mi izgledom puno ljepše od one koju sam ja dobio 1977.
godine. To je svakako na neki način i pitanje svačijeg osobnog doživljaja "ljepog" za jednu takvu ispravu, pa tako i mog.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1985 on: April 02, 2015, 06:50:06 am »

Jedan stariji dokument ili dopis iz vremena po završetku II svjetskog rata. Na papiru je otisnut pečat Direkcija________ Železnica Beograd
i ispod Stanica Požarevac.

Pečat je vjerovatno ostao još iz vremena Nedićeve Srbije (pretpostavljam da je glasio "Direkcija Srpskih Železnica Beograd) pa je onda
skinut onaj dio "Srpskih" pa je tu na pečatu praznina. Vjerovatno je skinut i stari grb i sam zaljepljena zvijezda petokraka, malo čudnog
oblika.

Tekst je ispisan uredim ćirilićnim pismom.


* JŽ Požarevac 1945.jpg (250.32 KB, 919x642 - viewed 67 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1986 on: April 02, 2015, 06:58:52 am »

Jedan malo stariji dokument, gotovo 100 godina. Radi se o službenoj legitimaciji koje je Austro-Ugarska izdavala u okupiranoj Srbiji od kraja
1915. pa do 1918. godine. Ova je pripadala nekom šefu pošte.

Tekst je ispisan na Njemačkom, Mađarskom  Hrvatskom jeziku, što je malo čudno jer bi bilo za očekivati da je ispisana i na jeziku zemlje u
kojoj se izdaje, barem na ćirilici. Ovako je ta legitimacija bila nečitljiva većini građana države koja je bila okupirana. Onaj tekst na ispisan
na Hrvatskom je pretpostavljam bio radi lakšeg razumijevanja od strane posadnih snaga i službi koje su dobrim dijelom bile iz Hrvatske i iz
Bosne i Hercegovine. To je naravno samo moja pretpostavka.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1987 on: April 02, 2015, 07:08:38 am »

I jedna zanimljiva vojna Iskaznica iz vremena postojanja NDH izdana u Koprivnici 1941. godine od strane 4. satnije, Koturaške bojne ili
4. čete biciklističkog bataljona. Službeni naziv isprave je Doboranska Ikaznica (još uvijek nije korištena riječ Izkaznica), ima korice iz
tvrdog-debljeg kartona, knjižica je bila uvezana nekim impregniranim platnom.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1988 on: April 02, 2015, 11:50:05 am »

Jedna zanimljiva Svjedodžba izdana u Zagrebu na dan 10. travnja 1941. dan kada je bila proglašena NDH. Obrazac svjedodžbe je još uvijek
onaj "stari" iz kraljevine Jugoslavije - Banovine Hrvatske, ali je zanimljivo uočiti da su već sam biljeg (taksena marka) peštampana s novim
s tekstom Nezavisna Država Hrvatska. Isto i pečat je novi iz NDH.

Vlasnik svjedodžbe je počeo školovanje u jednoj (03. 01. 1941.), a završio u drugoj državi (10. 04. 1941.) i odmah je promaknut u novi čin
podčasnika (tada još nije korišten izraz dočasnik).

Pretpostavljam da su i pripreme za proglašenje NDH krenule još na početku rata, ali ipak je pitanje da li tako brzo stigli da preštampaju sve
biljege i izrade nove pečate, zato vjerujem da je Svjedodžba izdana tjedan ili dva nakon proglašenja NDH ali je kao datum izdavanja bio dan
10. travnja 1941. Možda i griješim u pretpostavki?

Mislim da je zanimljiva za pogledati pa je postavljam.


Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1989 on: April 02, 2015, 12:14:28 pm »

Jedna, na zalost dosta oštećena Legitimacija rezervnog pješadijskog potpukovnika vojske Kraljevine Jugoslavije izdana u Beogradu 1939.
S obzirom na broj odlikovanja i ordenja, kao i na relativno visok čin pretpostavljam da se radilo o osobi koja je bila penzionisana kao ppuk
jer rezervni oficiri teško da su samo temeljem ondašnjih škola za rezervne oficire i prisustvovanja kasnijim vježbama mogli dogurati do čina
potpukovnika, kao i kasnije u JNA.

Zanimljivo je pratiti mu ratni raspored, 1939. je u  Otočcu-Vojni okrug, kasnije 01. 03. 1941. mu se križa taj raspored i 04. 04. 1941. mu
se upisuje da je "Za sada bez ratnog rasporeda" (to je dva dana pred početak rata kada se znalo da će Njemačka napasti) i to je ovjereno
pečatom Inspekcije pešadije Ministarstva Vojske i Mornarice. I na kraju 09. 04. 1941. se čovjek javio u Komandu željezničke stanice u
Mladenovcu, pretpostavljam samoinicijativno. Dalje nema zapisa pa je pretpostavljam najvjerovatnije završio kao ratni-vojni zarobljenik u
Njemačkoj kao i mnogi drugi. Evo par skenova.


Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #1990 on: April 02, 2015, 01:01:28 pm »

Post #1988. Svjedodžba je sigurno antidatirana. Nemoguće je da su u roku od nekoliko sati napravili pečat.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1991 on: April 02, 2015, 05:12:57 pm »

Post #1988. Svjedodžba je sigurno antidatirana. Nemoguće je da su u roku od nekoliko sati napravili pečat.

To je i moje mišljenje, slično i za biljege nisu ih baš mogli taj isti dan preštampati, a raditi to prije negoli su Njemci ušli u Zagreb bi bilo za
njih preopasno, osobito u ratno vrijeme. Zato sam i napisao da pretpostavljam da su stvarno izdali takve svjedodžbe tjedan ili dva kasnije
ali s datumom od 10. travnja.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1992 on: April 03, 2015, 02:08:56 pm »

Još jedna školska-gimnazijska godišnja Svjedočba izdana 1942. godine u Zagrebu za vrijeme NDH. To je bila prva cijelovita školska godine
(1941./42.) u novoj državi - NDH. Isto se može primjetiti da su upisane samo opisne ocjene bez brojčane ocjene. I isto se može uočiti na
mnogim svjedočbama iz vremena NDH da su učenici i učenici neocijenjeni iz predmeta Tjelovježba i Ručni rad iz razloga što se nastava iz
tih predmeta nije održala, tj. na poleđini Svjedočbe se s jednim pečatom konstatira da "obuke u tim predmetima nije bilo". Još nisam uspio
saznati razlog zašto je to bilo tako, možda zato što su mnoga školska igrališta i tada postojeće dvorane bile zauzete od strane vojske?

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1993 on: April 04, 2015, 01:23:30 pm »

Jedan obrazac Diploma Ekonomskog Fakulteta u Nišu iz 1985. godine. Vidim da su u potpisu bila predviđena mjesta za podpis Dekana
Fakulteta i Rektora Univerziteta. Na mojim diplomama (Tehnički fakultet Rijeka) iz tih vremena bio je samo potpis Dekana.


* DIPLOMA-OBRAZAC.jpg (762.96 KB, 1244x1722 - viewed 62 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1994 on: April 04, 2015, 01:32:39 pm »

I jedan zanimljivi sken svedodžbe pešadiske Podoficirske škole Vojske Kraljevine Jugoslavije izdane 1933. godine. Vidimo da je tada cijelo
obrazovanje podoficira trajalo dvije godine. Čini mi se da se radilo o pitomcu podnaredniku XXXIX klase. Doduše nije mi baš najjasnije dali
je pitomac-podnarednik bio njegov čin na kraju školovanja (ali još uvijek pitomački) ili je po samom završetku školovanja bio proizveden u
čin pešadiskog podnarednika?

Logged
Pages:  1 ... 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.