PALUBA

Vesti => RV i PVO => Topic started by: Dreadnought on August 16, 2009, 04:59:02 pm



Title: Do 2015. ruska vojna avijacija imaće u svom sastavu petu generaciju lovaca
Post by: Dreadnought on August 16, 2009, 04:59:02 pm
Nebeska peta generacija

15.08.2009
Do 2015. ruska vojna avijacija imaće u svom sastavu, osim modernizovanih aviona četvrte generacije, i najnoviju, petu generaciju lovaca.

Komandant avijacije general-pukovnik Aleksandar Zelin najavljuje skori početak ispitivanja novog ruskog nebeskog aduta. Avion pete generacije imaće znatno veće manevarske sposobnosti, veoma visok stepen kompjuterizacije, teže će ga registrovati protivnički radari, a moći će da gađa protivničke mete iz svih uglova. General Zelin tvrdi da će novi avion moći da poleće i sleće sa piste koja je dugačka samo 400 metara.

U Moskvi je ranije već saopšteno da će avion pete generacije praviti konstruktori kompanije „Suhoj“, a proizvodiće se u fabrici u Komsomolsku na Amuru, na krajnjem Dalekom istoku Rusije. Nije tajna da je projekat vredan na desetine milijardi dolara. Novi avion, koji još nije dobio naziv, biće čak pet puta superiorniji od danas aktuelnih lovaca četvrte generacije. To je višenamenska letelica, koja treba da obezbedi nadmoćnost u vazduhu, da uništava ciljeve na zemlji i na vodi. On je odgovor na američke lovce pete generacije, F-35.

Komandant ruske avijacije general Zelin kazao je da se takođe radi i na projektu stratosfernog špijunskog aviona, koji će leteti na visinama gde neće moći da ga obori nijedan raketni sistem.

- U bližoj budućnosti, zamenićemo postojeće izviđačke avione, umesto kojih će piloti dobiti najsavremenije letelice, na kojima će moći efikasno da lete u dubini neprijateljske teritorije - kazao je on.

Rusko vojno rukovodstvo već je najavilo da će do 2020. godine biti zamenjeni svi sadašnji avioni i helikopteri. Istovremeno se modernizuju postojeći avioni koji još mogu da se koriste, i postepeno uvode sasvim novi.

Tako se sada modernizuje bombarder SU-24, ali se dobijaju i tek proizvedeni SU-34. Počinje i modernizacija helikoptera MI-24PN, ali se uvode i MI-28N. Modernizovani avioni SU-25, zatim SU-27, Mig-29 i Mig-31, dobili su nove karakteristike, koje ih čine još ubojitijima. Primera radi, dobro poznati jurišnik SU-25 modernizovan je najsavremenijom kompjuterskom opremom.

Znatno su poboljšani i teški bombarderi Tu-160, Tu-95 i Tu-22MZ. Komandant ruske avijacije kategorički tvrdi da se tako povećava njihova efikasnost najmanje dva do tri puta. Ruski eksperti objašnjavaju šta zapravo modernizacija znači.

- Primera radi, unapređeni lovac-presretač Mig-31 je povećao bojevu efektivnost nekoliko puta. Moći će da gađa vođenim raketama vazduh-vazduh na daljini do 200 kilometara. Te nemaju premca u svetu. Može da gađa i avione sa umanjenim radarskim odbleskom („stelt“), kao i najnovije nadzvučne letilice - tvrdi doktor tehničkih nauka Jurij Baliko. - Modernizovani Mig-31 orijentiše se i uz pomoć satelitske navigacije. I kad je bio proizveden, pre 25 godina, ovaj avion bio je vrlo moćan, jer je svojim radarom mogao da registruje vazduhoplove udaljene 200 kilometara. Istovremeno je mogao da prati deset ciljeva, a da gađa četiri.
 
Modernizovan, biće strah i trepet u vazduhu. Grupa od četiri Miga-31 može da kontroliše prostor dubine 900 kilometara.

U želji da što više bude samostalna, Rusija je prenela proizvodnju transportnog aviona IL-76 iz Taškenta, prestonice Uzbekistzana, u svoj grad Uljanovsk. Tako će ova fabrika proizvoditi modernizovane IL-76MF i ogromne AN-124-100 „Ruslan“.


"Dugme" čuva od agresora

Nedavno je generalu Zelinu bilo postavljeno i pitanje - može li u bližoj budućnosti otpočeti rat protiv Rusije? On je odgovorio - negativno:

- Sve dok mi imamo ozbiljno „dugme“, koje može da aktivira strateške atomske snage za odgovor državama-agresorima, ne isplatiti im se da napadnu Rusiju.

General Zelin ne isključuje eventualnu mogućnost lokalnih ratova, u regionima gde postoje teritorijalne pretenzije nekih zemalja.


Koliko je novo - bolje

Značaj modernizacije letilica odlično ilustruju reči direktora Centra za analize strategija i tehnogija Ruslana Puhova, koji podseća da je Pakistan imao američke avione F-16 u vreme kada su sovjetske trupe ušle u Avganistan. U to vreme, sovjetski piloti još nisu imali MiG-29 i Su-27, pa su koristili avione treće generacije, a Pakistan je već imao četvrtu generaciju američkih lovaca. Zato su sa F-16 i mogli da lako obore generala Aleksandra Ruckoja u Su-25, kada je greškom prešao na pakistansko nebo.

Izvor: Večernje Novosti