PALUBA
May 18, 2024, 11:06:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Snažna eksplozija u Zagrebu  (Read 21934 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: March 14, 2022, 06:41:18 am »

U bespilotnoj letelici koja se srušila u Zagrebu, pronađen eksploziv težak 120 kilograma

Bomba, koja je pronađena u bespilotnoj letilici koja se srušila u Zagrebu, teška je do 120 kilograma i eksplodirala je ispod zemlje, javlja hrvatski HRT pozivajući se na neimenovani visoko pozicionirani izvor iz Ministarstva odbrane Hrvatske (MORH).

Piše: Tanjug
13.03.2022.

"Iz visokih izvora u MORH-u saznajemo da je bomba pronađena u letilici težine do 120 kilograma. Ali, kako je letilica udarila u meko tlo, eksplozija se dogodila ispod zemlje. Da je udarila u asfalt ili beton posledice bi bile katastrofalne", izvestio je HRT, prenosi Hina.

Jutros je izvučen najveći deo bespilotne vojne letilice sovjetske proizvodnje koja se u četvrtak srušila kod Studentskog doma na Savi, a ministar odbrane Mario Banožić rekao je da su u krateru pronađeni tragovi eksploziva i delovi avio-bombe koji, kako je naveo, ''govore da nije reč o izviđačkoj letelici''. Iako je istraga i dalje u toku, pilot Hrvatskog ratnog vazduholovstva, pukovnik u penziji Ivan Selak rekao je da je skoro siguran da nisu pronađeni fragmenti avio-bombe jer da je, kako je rekao, "unutra bio eksploziv, danas ne bi bilo pola krila studentskog doma".

Izvor: www.blic.rs
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #121 on: March 14, 2022, 07:19:10 am »

Ajdo što ja lupetam gluposti ispod nivoa, ali vidim i jedan koji se valjda ponešto razumije u tematiku, i on
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 609


« Reply #122 on: March 14, 2022, 08:04:04 am »

Zar niko ne razmatra najjednostavniji scenario - Ukrajinci lansirali dron, doslo do kvara navigacijskog/upravljackog sistema, letelica letela pravo dok nije ostala bez goriva. Nato strukture je verovatno registrovale, ali je sistem negde zatajio i to je to.
To sto se desilo jeste jako neuobicajeno, ali ne mora da ima neku dublju pozadinu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk



Podseti me:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/SrAI75S36rY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 609


« Reply #123 on: March 14, 2022, 08:10:48 am »

U bespilotnoj letelici koja se srušila u Zagrebu, pronađen eksploziv težak 120 kilograma

Bomba, koja je pronađena u bespilotnoj letilici koja se srušila u Zagrebu, teška je do 120 kilograma i eksplodirala je ispod zemlje, javlja hrvatski HRT pozivajući se na neimenovani visoko pozicionirani izvor iz Ministarstva odbrane Hrvatske (MORH).

Piše: Tanjug
13.03.2022.

"Iz visokih izvora u MORH-u saznajemo da je bomba pronađena u letilici težine do 120 kilograma. Ali, kako je letilica udarila u meko tlo, eksplozija se dogodila ispod zemlje. Da je udarila u asfalt ili beton posledice bi bile katastrofalne", izvestio je HRT, prenosi Hina.

Jutros je izvučen najveći deo bespilotne vojne letilice sovjetske proizvodnje koja se u četvrtak srušila kod Studentskog doma na Savi, a ministar odbrane Mario Banožić rekao je da su u krateru pronađeni tragovi eksploziva i delovi avio-bombe koji, kako je naveo, ''govore da nije reč o izviđačkoj letelici''. Iako je istraga i dalje u toku, pilot Hrvatskog ratnog vazduholovstva, pukovnik u penziji Ivan Selak rekao je da je skoro siguran da nisu pronađeni fragmenti avio-bombe jer da je, kako je rekao, "unutra bio eksploziv, danas ne bi bilo pola krila studentskog doma".

Izvor: www.blic.rs


Možda negde grešim, ali kako je moguće da je detoniralo 120 kg eksploziva a da se posla toga svi ostaci letelce nalaze u krateru i da se golim oko vidi da je konstrukcija uništena (zgužvana) od mehaničkog udara u tlo a ne od eksploziva?
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #124 on: March 14, 2022, 08:42:44 am »

Zar niko ne razmatra najjednostavniji scenario - Ukrajinci lansirali dron, doslo do kvara navigacijskog/upravljackog sistema, letelica letela pravo dok nije ostala bez goriva. Nato strukture je verovatno registrovale, ali je sistem negde zatajio i to je to.
To sto se desilo jeste jako neuobicajeno, ali ne mora da ima neku dublju pozadinu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk



Od početka razmišljam da je vjerovatno rijeć o glupoj grešci.
Druga je prića reakcija
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #125 on: March 14, 2022, 10:20:23 am »

Mora malo da se drami, a koji je razlog, pa valjda ga znaju ovi što drame. Da je u BPL bilo 120 kg eksploziva i da se taj teret aktivirao bila bi mnogo veća rupa i šteta. Najverovatnije je bio neko zajeb u programiranju putanje leta i to bi bilo to.
Logged
tachinni17
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #126 on: March 14, 2022, 10:40:45 am »



Od početka razmišljam da je vjerovatno rijeć o glupoj grešci.
Druga je prića reakcija

Reakcije "dobro obavestenih izvora iz MORH-a" tumacim kao koriscenje neocekivanog dogadjaja od strane politicara u dnevno-politicke svrhe. U tom kontekstu, reakcije me ne iznenadjuju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #127 on: March 14, 2022, 11:08:29 am »

Ne znam koliko je teska izvidnicka oprema i da li je vađena? Svako ubacivanje i izbacivanje tereta, pogotovo u nosnom dijelu remeti uzduzni balans BPL i utjece na stabilnost i upravljivost. Sto je udaljenost veca to je greska izrazajnija.
Da li uopce postoji kumulativna avio bomba od 120kg napravljena u SSSR?
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #128 on: March 14, 2022, 11:50:03 am »



Od početka razmišljam da je vjerovatno rijeć o glupoj grešci.
Druga je prića reakcija

Reakcije "dobro obavestenih izvora iz MORH-a" tumacim kao koriscenje neocekivanog dogadjaja od strane politicara u dnevno-politicke svrhe. U tom kontekstu, reakcije me ne iznenadjuju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Mislio sam na reakcije odnosno nedjelovanje "kišobrana"
Logged
poklopac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #129 on: March 14, 2022, 12:11:38 pm »

Odlično , nema nikakvog problema da ako sam rekao gluposti dispičati se, prihvaćam kritiku i povlačenje ušiju da je moja opaska je ispod nivoa.
Ali mi i dalje nije jasno:
Glede "pošiljatelja":
1. ako su lansirali letjelicu Ukrajinci prilično je jasno odakle je mogla biti lansirana (pretpostavljam da postoji trag kroz Rumunjsku i Mađarsku) uzimajući u obzir max. dolet.

2. Ako su je lansirali Rusi volio bih vidjeti pretpostavke odakle je to izvedeno odnosno sa koje udaljenosti.

Glede otkrivanja, pračenja i presretanja:
3. Pretpostavljam (a takve su i izjave od "zainteresiranih") da je uočena u Rumunjskoj i Mađarskoj.

4. Ako su je vidjeli postaje zabrinajvajuće zašto nije intervenirano, na kojoj razini se odlučuje da ne treba reagirati.

PS O SEAD-u (ne onom iz Zen'ce) ponešto sam čitao, razumijem da su to sistemi mamaca, da se vidi koliko brzo, kako i gdje reagiraju protivničke obrane... ali ako su se zbog toga pravili da ne vide ... hm.

PSPS - ako moderatori smatraju da moji postovi ruše nivo rasprave i teme molim ih da pobrišu moje postove.

1. Kao što sam napisao, ne znam tko je lansirao dron. Par posto šanse više dajem Rusima, samo zbog smjera leta, činjenice da oni kao napadač moraju biti aktivniji i činjenice da je dron preletio Karpate na zapadu Ukrajine (vrhovi oko 2000m), jer to više odgovara njihovima parametrima leta u zračnom prostoru kojeg kontroliraju. Ukrajinci bi vjerojatno stavili plafon leta na nižu razinu jer ipak su u podređenom položaju. Ali i jedni i drugi su mogući "pošiljatelji".

2. Odakle su Rusi mogli lansirati letjelicu. Iz Bjelorusije, Krima, Ukrajine, ali i drektno iz Rusije sa nekih 1500km udaljenosti od Zagreba.
TTZ drona kaže 500km i natrag, što wikipedičari prevode kao "domet" od 1000 km. Naravno kako nije riječ o projektilu, već o letjelici, ako se ne mora vraćati, ne mora gubiti brzinu u jednom smjeru i nadoknađivati u drugom, onda je dolet dosta povećan, faktor 1.3, 1.4. Plus TTZ je morao zadovoljiti neki Anatolij u Tupolevu koji je računao najgori scenarij, tipa ljeti Pamir na 4000 metara n.m. na 40°C. Kako se upravo suprotno dogodilo, prodor hladnog arktičkog zraka koji poboljšava performanse motora i poguranac točno u leđa letjelice, sasvim je moguće da je čak iz Rusije doletio.

3. Radar je vidio letjelicu, a što su ljudi vidjeli možemo samo nagađati. Činjenica da su dan poslije nekoliko puta dizali dežurnu paru, kaže da je netko ******. Mada je to više greška sustava, organizacije NATO nadzora, raspodjele civilno - vojnog nadzora, činjenice da je zračni šverc u Rumunjskoj velik...

4. Zapravo nije zabrinjavajuće, jer kako "nije" rat u EU, nebom lete tisuće zrakoplova. Ako letjelica nema pravac ulaska u neku zabranjenu zonu ili u neki drugi zrakoplov, i leti na 3000 metara nitko je neće obadavati, sustav neće dizati alarme i tako dalje. A ljudi teško to mogu sve pohvatati.


SEAD je u pitanju samo na prostoru Ukrajine, znači ili ukrajinci hvataju mobilne PZO sustave Rusa ili mute situaciju da vlastite zračne snage mogu dijelovati ili obrnuto Rusi rade to isto. Samo očito se zaraćene strane nisu uhvatile na mamac ili imale drugog posla, pa je dron proletio kroz ratnu zonu bez problema.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #130 on: March 14, 2022, 12:37:14 pm »

Dobra računica da je došla iz Rusije. Ne traži podatke s Wikipedie imaš sajtove na ruskom jeziku napisanih prije izbijanja ovog sukoba koji opisuju nastanak, proizvodnju, testiranje i podatke ovom dronu. Probaj naći TT podatak o dužini trajanja leta ako već ne želiš uzeti službene podatke da je u zračnom prostoru Hrvatske bila 7 min, Rumunjske  3 min i u prostoru Mađarske 40 min radi izračuna mogućeg pravca leta. Kolege forumaši su već nacrtali moguću rutu. 40min+3min+7min=50 min usporedi s TT podatkom dužine trajanja leta i dobiješ širu lokaciju mjesta lansiranja. 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #131 on: March 14, 2022, 12:53:18 pm »

airwar.ru
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 127


Ko laje zlo ne misli


« Reply #132 on: March 14, 2022, 03:05:08 pm »

50minuta leta brzinom od 700km na čas = 600 km.  Znači Mađari su ga lansirali.
« Last Edit: March 14, 2022, 03:21:27 pm by PakleniVuk » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #133 on: March 14, 2022, 03:30:43 pm »

Osim prvih podataka koji su brzinski sa mobitela bili wikipedijski sve ostale podatke, kao i opis tehnike slijetanja sam sam skinuo sa ruskog sajta i to pred cca 6-7 mjeseci, istina više me zanimao 143 odnosno 243, moj interes je bio u svrhu izrade makete u 1/144, u 1/72 već postoji.

Ali da se vratimo na problem eksploziva i moje ali ne samo moje nevjerice (razni ljudi koji se dokazano i te kako razumiju vrte i kolutaju očima na  izjave)
Ajmo redom:
Ima bomba, 120 kg eksploziva.
Bomba je eksplodirala
Nije eksplodirala ali je tu  i to sovjetske proizvodnje.
Eksplodirala je ali to je kumulativna bomba od 120 kg sa 40 kg eksploziva pa se mlaz usmjerio u zemlju.

Nastojat ću biti na razini i pristojan ali ovo je izjava generala, savjetnika!!.

Nisam nikakav stručnjak nego čisti amater kojeg zanima tehnika pa i vojna tehnika.
Malo matematke i fizike žvačem, stara škola kad nije bilo google pa je trebalo neke stvari i učiti i razumjeti.

Pretražio sam ali jedina kumulativna avio bomba (otprilike antitenkovska avio bomba) sovjetske proizvodnje datira iz 1942 i teška je 4 kg.
Dakle volio bih da me netko uputi koja je to bomba, kumulativna sa tako velikim punjenjem stvarno nikad čuo i čini mi se ogromno , koliki bi to oklop trebalo probiti.

Kolika je energija te eksplozije, a izgleda koja je prema stanju na terenu "nestala".


Ajmo malo glupe i dosadne matematke
Recimo da je brzina pada bila  4 m/s (na pola između 6m/s sa padobranom i 2 m/s sa uspješnim raketnim kočenjem)
Energija je mv2/2 odnosno (6.000 *4^2)/2
= 48.000 J
Da to pretvorimo u pad jednog automobila od recimo 1T; 48.000/1.000 = 48, 48* 2 = 96, √96 = skoro 10 m/s. Odnosno 35 km/h
Znaći energija udarca Tu 141 bila je cca kao da je srednji automobil udario sa 35 km/h.

Ili bolje rečeno kao da je pao sa cca 20 m visine na zemlju, ne na beton, ne na asfalt.

Izračune sam aproksimirao i zaokružio, nije bitna decimala nego red veličine.







Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #134 on: March 14, 2022, 03:56:16 pm »

Gledano sa strane u ovom momentu, postoji li barem jedna zvanična izjava NATO o ovom incidentu , koja bi u elementarnim informacijama dala pojedinosti o kojima ovde "ciganka gleda u šolju kafe"  ! Na bilo kom jeziku...sasvim je svejedno

Dosetke tipa " za dron spremni" zaista su neprimerene ...međutim

« Last Edit: March 14, 2022, 04:05:37 pm by Milan (longtrip) » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.