PALUBA
May 05, 2024, 12:44:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: Ko nam je komandovao u JRM  (Read 342560 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #270 on: July 23, 2011, 11:02:29 am »

Mozda se neko od Palubaraca pronadje na ovim fotografijama koje sam preuzeo sa fb JRM.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 27klasa.jpg (56.5 KB, 720x404 - viewed 854 times.)

* cela 27.klasa mva pomorski i tehnicki vod.jpg (64.81 KB, 720x404 - viewed 873 times.)

* nn.jpg (56.65 KB, 720x404 - viewed 743 times.)

* oficiri nn.jpg (56.1 KB, 720x404 - viewed 1059 times.)

* zastavnik vulas.jpg (59.37 KB, 720x404 - viewed 719 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #271 on: July 23, 2011, 01:46:29 pm »

Jeste, na ovoj poslednjoj slici vidi se legendarni zastavnik Vulas!
Šta li je sa njim ?
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #272 on: July 23, 2011, 02:54:40 pm »

Evo jedne iz tih vremena. Svrseni polaznici kursa za oficire. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kurs za oficire, CVVS 1986.-7..jpg (252.13 KB, 1974x1278 - viewed 924 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #273 on: August 11, 2011, 06:23:25 am »

Sa manevara, N.Ljubičić, M.Jerković, JBTito, V.Bubanj


* Sloboda720001.jpg (80.17 KB, 640x358 - viewed 289 times.)
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #274 on: August 11, 2011, 06:31:13 am »

Jeste, na ovoj poslednjoj slici vidi se legendarni zastavnik Vulas!
Šta li je sa njim ?
Lovac, na žalost evo neme ni dva tjedna da je zastavnik Vulas umro. Vidoo sam osmrtnicu u Slobodnoj Dalmaciji.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #275 on: August 11, 2011, 06:36:11 am »

Mozda se neko od Palubaraca pronadje na ovim fotografijama koje sam preuzeo sa fb JRM.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na slici nn.jpg nalaze se pitomci 30. klase MVA, Stošić Marin, Šerbedić Franjo, Perišić Stojan i Ališah Almedin.
Slikano je najvjerojatnije za Dam mornarice 1976. godine kada je u čin potporučnika proizvedena 27. klasa MVA, na žalost slavljenika ne prepoznajem (u sredini sa naočalama).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #276 on: August 11, 2011, 01:48:23 pm »

Na slici nn-oficiri, drugi s leva je najverovatnije kf Pršendić. Ostale ne mogu da prepoznam...
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #277 on: August 11, 2011, 07:13:37 pm »

Jeste Lovac, drugi je kf Dragoljub Prsendic, a treci Nikola Petrovic. Ostale poznajem, ali im se ne mogu setiti imena.
Logged
milenkogajic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #278 on: September 07, 2011, 09:53:14 pm »

Gledajuci ove fotografije BBKF "Vis" i komandnog kadra na njemu setih se sada 1989. godine i mog boravka na "Vis"-u.
Tada te 1989. godine komandant broda je bio kf Petkovic (ne secam se imena), Beogradjanin, jako nizak covek rastom, nosio naocare i likom i konstitucijom je jako slican glumcu koji je glumio onog mafijasa iz serije "Bolji zivot". Jednog dana se samo izgubio sa broda. Rekose nam da se vratio za Beograd. Oficiri su onako u prici komentarisali da se to i ocekivalo jer po njima on i nije bio za brod.
Zamenik komandanta je bio pf Predrag Cutic, Dubrovcanin rodom.
Zastavnik Jokic, voleo je muziku, dobro druzenje i da popije po koju, ljudina i postenjacina.
Neizbezni Fridrih Moreti je takodje veoma cesto nocio na brodu. Jednom prilikom je doveo unuka na brod. Mali, tada je mislim imao oko 7 ili 8 godina, na dedino pitanje sta ce biti kada poraste kao iz topa je odgovorio tenkista. Dedi Moretiju se to nije bas svidelo. U salonu je imao mali frizider sa odlicnim izborom alkoholnih pica. Dok bih svakog jutra punio rezervoar sa vodom i glancao svih desetak i kusur mesinganih poklopaca na raznim rezervoarima zavukao bih se u salon na poziv druga koji je bio zaduzen za namestanje Moretijevog kreveta i provetravanje. Tamo bi opalili po gutljaj nekog stranog barabskog pica. Panika je nastala posle par dana kada bi ispili jednu celu flasu. Gde naci takvo isto pice ili cime napuniti flasu a da Moreti ne primeti? Nista, pravili smo se ludi a on izgleda da nikada nije ni primetio da ima sve manje i manje pica.

Zna li neko sta je bilo sa njima? Jos uvek aktivni? Medju zivima?

Izmedju ostalih na brodu je bio i kbb Djurovic. Za njega sam cuo da je poginuo negde kod Dubrovnika u nesrecnim 1990-im godinama.

Evo i ja sam bio od juna 1988 do marta 1989 na brodu Vis i tamo upoznao te ljude. Bio sam rekorder po "funkcijama": kelner u gornjem salonu za oficire i ponekad takodje u donjem za podoficire, sobar od admirala Bocinova i kasneje admirala Moretija - oba fina čoveka. Posle sam radio u kuhinji i tamo nadrljao u nehumanoj vrućini. Onda sam bio telefonista u kabini gore i morao - trebao da cinkarim Albance kad zovu na šverc kući. To nisam mogao da uradim i onda su me smenuli - zastavnik Ivan Penga. Bio sam i brodarac u medjuvremenu. Inače je bio Moreti kao podmorničar aljkaviji stanar nego Bocinov. Verovatno najveći čovek i cool faca je bio kbb Djurović Krsto - načelnik štaba (ili kako već bijade), strašno me je pogodili saznanje, da je poginuo. Kapetan broda je bio Nenad Petković, rodom iz Šapca odakle sam i ja, a živeo je u Puli. Nije ga niko voleo - ni oficiri ni vojska.  Bio je takodje i kbb Momčilo Djukić - kao fin Beogradjanin, mnogo mrk čovek. Bio je i neki stari kbb valjda Pečnik - tako nešto. Na brodu je bio i veoma korektan i doslovno pravi vojnik Predrag Ćutić - poručnik valjda, pomočnik komandanta Petkovića. I tako mnogo sam se naradio i u bifeu po ceo dan, jedino što me držalo je bio hladno nikšićko pivo, koje sam mogao piti koliko sam hteo. A, da bio je i jedan žgoljavi kf Ćato ili Kato - madjar, bio je tako žgoljav i mali, da ga ni vojska nije baš se bojala a zbog toga je i bio kao malo nakostrešen. Bio je i jedan zastavnik Ivan valjda Boršič, a u gornjoj kantini su svi oficiri malo zazirali od bezbednjaka kf Zdravkovića.


« Last Edit: September 07, 2011, 10:39:25 pm by MOTORISTA, Reason: Tekst usaglašen sa pravilnikom Palube. » Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #279 on: September 11, 2011, 05:45:05 pm »

Štovani Jantar

na slici o kojoj govoriš treći slijeva nije Nikola Petrović. Redom to su: prvi s lijeva pbb Dragoljub Luburić, drugi s lijeva kk Dragoljub Pršendić i treći s lijeva kk Vukašin Medić.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #280 on: September 12, 2011, 08:56:01 am »

Da, stovani Kpecoticu, u pravu ste, treci s lijeva je kbb Vukasin Medic. Povukla me slicnost stasom i donekle likom.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #281 on: September 26, 2011, 01:08:18 am »

Vidim na netu da je slavni automobilista Branko Nađ, sin generala armije Koste Nađa, bio oficir JRM. Sjeća li ga se neko?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Svaka sličnost je slučajna: Englezi imaju Džeki Stujarta, koji je svoju sportsku karijeru počeo kao strelac. Najbolji je bio u gađanju glinenih golubova, čak je uvršćen među kandidate za englesku reprezentaciju; šampion u Formuli 1 bio je tri puta, povukao se sa staze kao aktuelni prvak... Mi imamo Branka Nađa. Bio je trostruki prvak Beograda u gađanju iz vazdušne, malokalibarske i vojničke puške u konkurenciji juniora -srednjoškolaca, petostruki šampion Jugoslavije, one velike, u reliju i povukao se kad su se od njega tek očekivali novi podvizi. Oružju i lovu je ostao privržen... Imao je još jednu strast - more.

U svet sportskog automobilizma ušao je slučajno. Sa nepunih 18 godina otišao je u auto školu AK Akademac da se obučava za vozački ispit. Instruktor mu je bio Branimir Perić Džo, u to vreme već poznati automobilista.

Nađ je, rekli smo, imao još jednu veliku ljubav - more. Zbog nje je otišao u ratnu mornaricu. Završio je Pomorsku akademiju, postao potporučnik, plovio na razaraču Split, na patrolnom brodu, ali brzina ga je neodoljivo privlačila. Kao potporučnik uzima kredit i uz pomoć oca kupuje svog prvog "fiću". Naravno, odmah ga prepravlja u "trkačku spravu" i startuje na reliju. Te 1969. osvaja svoju prvu titulu prvaka Jugoslavije u reliju.

Već 1971. godine Nađ prelazi u jaču klasu. Sa "zastavom 101" (u klasi do 1150 ccm grupa II) osvaja prvenstvo države u reliju. Sledeće sezone ponovo sa "zastavom 101", ali u jačoj klasi (do 1300 ccm grupa II) osvaja šampionat. Nezadrživo i u naredne dve sezone postaje prvak Jugoslavije u reliju u istoj klasi.

Bio je jedan od retkih naših vozača koji su na reliju uspeli da budu brži od neprikosnovenog Jovice Palikovića. Njih dvojica su kao tim učestvovali na maratonskom reliju "Tur de Europ" 1973. čiji je itinerer vodio kroz SR Nemačku, Švedsku, Finsku, Sovjetski Savez, Rumuniju, Bugarsku, Tursku, Grčku, Jugoslaviju, Mađarsku, Čehoslovačku da bi se krug zatvorio u Travemindea u Nemačkoj, gde su posle 14 dana vožnje zabeležili nezapamćeni uspeh - pobeđuju u svojoj klasi, a u generalnom plasmanu na cilj su stigli kao četvrti. To je bio najveći sportski uspeh koji je ostvarila neka od fabričkih ekipa kragujevačke Zastave.

Sa tri uzastopne osvojene šampionske titule u istoj klasi, u to vreme su važila takva pravila, dobija "Zlatnu kacigu". Kada su svi očekivali da će nastaviti da upotpunjuje svoju kolekciju trofeja Branko Nađ vuče neočekivani potez - napušta auto sport. Doduše, kao sekretar za sport AMSJ i dalje se "družio" sa trkačima, ali više nije imao aktivnu ulogu.

Kako je Nađ stasao u šampiona "pod šinjelom" Branimira Perića tako je i on presudno uticao da nekoliko momaka postanu šampioni. U istoriji našeg sportskog automobilizma ostaće zapisano da je Nađ imao presudnu ulogu na "klince iz kraja" da počnu da se bave trkama. U njegovom dvorištu, u Lazarevićevoj 9 u Beogradu, odrasli su budući trkači braća Janković, Pavle Komnenović, Dragan Kreča. Sve ih je "virusom brzine" zarazio, ko bi drugi, negoBranko Nađ. Nikada na manjoj površini nije živelo više trkača. Pomenimo da je Srđan Janković, sa "abartom 850", bio prvak Evrope na kružnim stazama.

- Uvek sam voleo sportski automobilizam. I danas, kad god to mogu, rado idem da gledam trke, ili reli. Često me pitaju u čemu se razlikuju vozači koji voze trke na pistama od onih koji se takmiče na reliju. Teško je objasniti, ali jedno znam, svoje najbolje poteze, kao uostalom i drugi reli vozači, napravio sam bez publike. Često noću, po kiši, magli, na putu prekrivenom snegom, ledom. Nikoga nije bilo kraj puta da se divi mojim potezima i osim mene i suvozača nije bilo svedoka. Vozači koji se takmiče na trkama svoje najbolje poteze napravili su pred publikom... Ima tu neke razlike - kaže Branko Nađ.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #282 on: September 26, 2011, 04:29:33 am »

Branko je završio Mornaričko tehničku akademiju u Puli ,kada je moja klasa(14 MTPŠ) bila treća godina on je stigao u I god. Akademije.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #283 on: September 27, 2011, 07:51:48 am »

Puno fotografija, XXVII klasa MTSVŠ - Split, 1976-1980

http://www.facebook.com/media/set/?set=o.121700333833&type=1
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #284 on: September 28, 2011, 05:17:06 pm »

Štovani "zveljarin",

NAĐ, Kosta, BRANKO završio je 17.klasu Mornaričko-tehničke akademije u Puli i unapređen u čin MT potporučnika 1.9.1968.godine. Po završetku akademije svi novo unapređeni potporučnici Mornaričke vojne akademije išli su u Divulje na kurs za vozača a pitomci Mornaričko-tejničke akademije na kurs ABHO. Oba kursa trajala su oko 6 mjeseci. Dakle negdje u trećem mjesecu 1969.g poslije završenog kursa ABHO Branko stiže na R-11 i raspoređuje se u V.BO tog broda. Osobno sam poznavao Branka pa znam da je odmah po dolasku u Loru nabavio Fiću što tada nije bio neki veliki problem, problem je bio što bi on lukobranom u Lori vozio maksimalnom brzinom koju mu je Fića omogućavao. Ovakvo ponašanje Branka nije bilo po volji tadašnjim zapovjednicima u Lori ali obzirom na položaj njegova oca nitko mu se nije želio zamjeriti. Ipak našao se tadašnji komesar Eskadre kapetan bojnog broda Anton Suton koji mu je skrenuo pažnju na ponašanje i on tada odlučuje napustiti JRM i na vlastiti zahtjev 3.12.1970.godine Naredbom DSNO br.665 napušta JNA.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.