PALUBA
May 19, 2024, 01:52:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 [273] 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1347268 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #4080 on: February 11, 2014, 11:19:00 am »

Ја Јанеза морам да исправим што се тиче поткопа. Поткопи су се показали кориснима у току НАТО агресије на СРЈ и сачували су део бродова од уништења...

Да не би било забуне, поткопи нису сачували ништа јер ниједан брод није био уништен. А не би ни сачували...



Што се тиче торпедних чамаца, њихова набавка је, у то вријеме, била најлогичнија и најбоља одлука. Никако промашај.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4081 on: February 11, 2014, 12:14:49 pm »

Мени се чини да је РЧ био бољи од ТЧ-а. Иста брзина, а већа ватрена моћ.
[/quote]
Поштујем твоје мишљење да је РЧ био бољи и о томе нећу да ти противречим. Али ради бољег информисања о брзини
ево информације о РЧ 205 са извора:
http://russian-ships.info/katera/205.htm


Тактико-технические данные пр.205

Водоизмещение, т:
стандартное:   171,5 (с дизелями М-504Б – 184)
полное:   209 (с дизелями М-504Б – 226)
Размеры, м:
длина:   38,6
ширина:   7,6
осадка:   1,73 (с дизелями М-504Б – 1,84)
Скорость полного хода, уз:   38,5 (с дизелями М-504Б – 42)
Дальность плавания:   1800 миль (14 уз), 800 миль (30 уз)
Автономность, сут:   5
Силовая установка:   3х4000 л.с., дизели М-503Г, или 3х5000 л.с., дизели М-504Б, 1 ДГ ДГ-75-1 75 кВт, 1 ДГ ДГ-43-14/1500П 43 кВт
Вооружение:   4х1 ПУ ПКР П-15, П-15Т – СУ «Клён» (4 ПКР)
2х2 30 мм АК-230 (2000 выстрелов) – СУ МР-104 «Рысь»
РТВ:   РЛС «Рангоут», аппаратура госопознавания – «Нихром-РРМ», запросчик «Никель», радиопеленгатор АРП-58СВ
Экипаж, чел:   28 (4 офицера)


Види се да је брзина брода 38,5 чв са моторима М 504Б.
По мом сазнању код нас су били испоручени бродови са моторима М503 нисам сигуран А или Б али разлика у снази не постоји.
Сам по себи РЧ је био већи и тежи од ТЧ па то да им је брзина била иста, не стоји.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4082 on: February 11, 2014, 01:39:13 pm »

Kupovina TČ bila je promašaj, kao što je bio promašaj još mnogo drugih stvari u JRM. Najprije stavljanje flakova u fiksne podkope ili podkopi za ratne brodove bez zaštitnih vrata, kupovina fregata Koni, izgradnja podmornica Sava i slično. Inače uvjek se može nači neki način, da opravda ovakve odluke.

Neznam dali je bilo ovdje priče, kako može TČ polagati i mine. Možda je tu bila i najbolja mogučnost upotrebe ovih brodova.



Dragi prijatelju,
obraćam ti se kao neko ko je po pitanju vojske neobrazovan osim za svoj VES.
Posle ovog tvog posta pogledao sam sve tvoje postove i video da si vojsku služio 86/87 kao vezista u Zaječaru a da se sada baviš računarima i da ti je hobi vojska. Na osnovu ovih stvari vidim da po pitanju vojnog obrazovanja nisi preterano ulagao u sebe.

Ti od svog prvog posta o Sersenima 06.aprila 2009.

Po mome najneupotrebljivi brod u JRM. Jedina moguča uoptreba u ratu kao brzi minopolagač te možda brod za brzu oskrbu otoka (mali tereti) te možda još prebacivanje diverzantskih grupa (mada su i tu bolji mali desantni čamci). Zbog specifičnih disela čak nije uporebljiv ni kao patrolni čamac.

uzimaš sebi za pravo da komentarišeš stvari za koje nisi uopšte stručan i ovakve tvrdnje ponavljaš i pored pokušaja nekih od kolega sa ove teme da ti daju informacije koje očigledno nisi imao, ti i dalje nastavljaš kao Marko Pontije Katon stariji (Što se ostaloga tiče smatram da Kartaginu treba uništiti).

Tvoje pravo je da komentarišeš i daješ svoja mišljenja o svemu na ovom forumu dok god to ne postane suprotno pravilniku foruma.

Moj savet ti je da se ne opterećuješ sa tim šta je trebalo uraditi 60 i 70 godina prošlog veka (ima ko je plaćen za to) nego da se
posvetiš sebi dragim ljudima i da pokušaš da budeš što pozitivniji u razmišljanjima.

Na ideje odgovaraj idejama a ne kritikama ako želiš da budeš kreativan.


Moje pravo je, da komentiram i to i radim. A ako se tebi moj komentar ne sviđa, neka. I ako je moj VES vezista, iz ratova 1973 več se moglo vidjeti, koliko dugo bi preživjeli TČ protiv nekog neprijatelja. Ali tamo su bili u pitanju RČ. Jao, kako bi još bilo, da sam admiral  marinero.

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4083 on: February 11, 2014, 01:53:25 pm »

Jedno hipotetsko pitanje, da su RBS 15 bili implementirane za vrijeme ex JRM (HRM  je kao barem onaj stručni dio proizavši većinom od kadra JRM dokazao da je moguće i bez šveđana), s obzirom da su RČ bili neekonomični;

1. Da li bi bilo moguće (tehnički vjerujem da da) TČ pretvoriti zamjenom glavnog oružja u RČ,
2. Da li bi to bilo ekonomski opravdano (domaćim pogonima i strukom),
3. Da li bi to unaprijedilo bojevu mogućnost tadašnje JRM da uz RTOP ima i mini RTOP s recimo dva kontejnera s RBS 15 i zadržanim topom na provi,
4. Da li bi bio veliki zahvat ostaviti ruski (CCCP) pogon, a recimo elektroniku za oružne sustave izmijeniti,
5. Da li bi, a osobno mislim da ne bi bio problem ugradnja komercijalne - profesionalne opreme za navigaciju...?

ovo čisto onako da imamo o čemu razgovarati, po meni ideja sama kao takva ima neku osnovu i nije blesava, kako i sami korisnici TČ iz prve ruke priznaju da su ti brodovi 80-tih već bili slabo učinkoviti, a maritimne karakteristike samog plovila su bile iznad mogućnosti borbenog djelovanja zašto ih se barem u "našoj Palubnoj teoriji" nebi nadogradili ili kako je to danas moderno reći "moderniziralo", ako mogu stari MiG 21 MF biti Lanceri ABC ili T-64 evoluirati u T-90,  Huh?



Moglo bi se, samo treba para.

Krajem devedesetih godina ovi brodovi su imali oko 25 godina i bili su na kraju svog životnog vremena. Rusko naoružanje tada bilo je više u funkciji bržeg trošenja i zamenjivanja nego neke modernizacije. Zbog toga bili su ovakvi brodovi i jeftini. Kao sada neka kineska roba.

Sada oko modernizacije:
1. Za RBS bi trebalo ugraditi barem instalaciju za lansiranje raketa te možda prijemnik podataka - situacije od nekog stranog osmatrača. Ta opcija bi bila najjeftinija - ovdje bi bio brod samo u funkciji pokretnog lansera.
2. Za samostalno lansiranje tu bi trebalo staviti nov radar i njoš puno elektronike. Moglo bi, Juga je imala znanja iz projekta RTOP.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4084 on: February 11, 2014, 01:56:11 pm »

Na našu sreću ipak si samo vezista.

Ko nije plovio ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao, taj kao da se upola rodio, kao da je upola živeo.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4085 on: February 11, 2014, 02:54:52 pm »

Рашо знам да ниједан брод није био уништен 1999. Реци ми само да ли их је РМ крила делом у поткопима јер ја имам такве информације. Знам да ВПБР 31 није ишао у поткопе.

Мотористо моје лаичко мишљење је да је РЧ бољи. Треба да оспориш моје мишљење ако имаш боље аргументе јер се тако расправа и води. Када сам написао да је иста брзина мислио сам на приближно исту. Не знам тачно колика је јер за исте бродове по различитим интернет страницама, форумима и у књигама добијам различите податке. И реци ми шта је то ВЕС?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4086 on: February 11, 2014, 03:01:31 pm »

И написао сам делом јер знам да не могу сви да стану у поткопе у Боки.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4087 on: February 11, 2014, 04:42:43 pm »

Мотористо моје лаичко мишљење је да је РЧ бољи. Треба да оспориш моје мишљење ако имаш боље аргументе јер се тако расправа и води. Када сам написао да је иста брзина мислио сам на приближно исту. Не знам тачно колика је јер за исте бродове по различитим интернет страницама, форумима и у књигама добијам различите податке. И реци ми шта је то ВЕС?[/i]


Ako ti nije poznato šta je VES onda verovatno nisi služio vojsku.
Ako nisi služio vojsku onda o njoj znaš manje čak i od mene.
Tvoje laičko mišljenje nemam nameru da osporavam jer je tvoje pravo da imaš drugačije mišljenje.

Približno ista brzina je jako slična onome "Za jedno oko konj ćorav".
Ja sam plovio tim brodovima i video šta znači ta "približno ista brzina",
verovatno su u to vreme zbog približno iste brzine isključivo nas angažovali za brze akcije prenošenja bolesnika i postradalih sa otoka.
(kako je država to trebala da reši nije predmet naše priče).
Nemoj  uzimati zdravo za gotovo informacije sa raznih foruma i interneta. Ovde ima nas koji smo to "terali", ako ti nije dovoljno
verodostojan podatak našeg člana @genticd koji je bio komandir V BO na torpednom(V BO je odred mašine), ili još nekih ljudi koji su proveli vek na tim brodovima, uzalud je sva naša komunikacija po tom pitanju.

Moraš da razumeš TČ su bile Formule 1 u vodi, dopalo se to nekome ili ne, a mornari motoristi iz 17 BRTč su bili najbolji
mornari u JRM.
Kao primer navodim ti sledeće:
Ja sam sišao sa broda 04.08.1980. god. danas posle 34 gdine sam spreman da pripremim krmenu mašinu za borbu i plovljenje kao da nikada nisam sišao sa broda.  Saglasan sam da se odredi komisija koja bi to proverila i ako ne položim spreman sam da 10.09.2014.
U restoranu koji izabereš bilo gde na teritoriji bivše SFRJ platim ručak svim registrovanim članovima palube koji dođu.
Ako položim ti ćeš platiti piće komisiji i kvit smo.

« Last Edit: February 11, 2014, 04:54:43 pm by MOTORISTA, Reason: Sređen citat » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #4088 on: February 11, 2014, 05:03:48 pm »


Što se tiče agresije NATO 1999. brodovi nisu bili gađani, pa nisu ni mogli biti potopljeni. Amerikanci su lepo rekli, "ostavite brodove s mirom na vezu. Ako ijedan isplovi, neće stići dalje od Prevlake" RM SRJ je razumela upozorenje, pa nijedan brod nije isplovio. Tako su i sačuvani. Bilo je planova da se pošalju podmornice u Otrant, o tome je diskutovano i na "Palubi", ali ideja nije realizovana.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #4089 on: February 11, 2014, 05:08:20 pm »

Рашо знам да ниједан брод није био уништен 1999. Реци ми само да ли их је РМ крила делом у поткопима јер ја имам такве информације. Знам да ВПБР 31 није ишао у поткопе.

У поткопима су била смјештена два или три брода, нисам сигуран. Смјештена, не сакривена. Тешко да је нешто "сакривено" ако сви знају гдје је. И друга страна је сигурно врло добро знала како је флота дислоцирана.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #4090 on: February 11, 2014, 06:23:48 pm »

 Ala se razvila diskusija o Tc da li ovo ili ono.Bravo Milance ,slazem se sa tobom u jednom delu ali i  sa ostalim kriticarima TC a.Da ne duzim mnogo ,tacno je da je mnogo brodova i pre i danas bilo bolje od TC.Ali ja vozim fijat punto i svestan sam da je mnogo automobila boljih od njega ali ja nemam para da drugi kupim.E to je sustina i bivse RM.Ono sto ovde nije pisano je to da od 80-tih godina nije bilo dovoljno para ni za normalan remont ni ovakvih brodova.Ja sam pisao remontni iskaz a to je dokument u kome se traze odredjeni radovi da se brod dovede u ispravno stanje.Uglavnom bi teh .referent pola toga odbio sa obrazlozenjem nema para..A o prenaoruzavanju tc je bilo neke rasprave interne i postojale su odredjene mogucnosti,ali o tome je nazalost odlucivala politika i pare a ne mi ukrcani oficiri na brodovima.Nas o tome nikada niko nista nije pitao.Nase je bilo da odrzavamo tehniku onakvu kakva je bila i da izvrsavamo ono sto nam se naredi.A to sto mi ovde pisemo o TC je normalno jer je to bio nas zivot a i ovo je tema sa naslovom TC,pa o cemu drugom da pisemo.Uostalom svako dobronamerno misljenje je dobrodoslo.A da dodam i to da je  RC imao brzinu do  10 cv manju od tc,ako je to slicno ok.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4091 on: February 11, 2014, 08:21:42 pm »

Чекај бре Мотористо отишао си предалеко. Ја сам вама свима поставио питање не зато што знам него зато што не знам. Па ни за РТОП не знам колико може да иде јер ево читам сад на теми да може 40 чворова, а негде сам чуо да може 38 или мање.

Не знам зашто би морао поново да полажеш испит пред комисијом. Ја ти то нисам тражио нити сам меродаван да те оцењујем да ли знаш да поправиш или одржаваш мотор на РЧ нити сам оспорио твоје знање, а реко сам ти да ако имаш јачи аргумент да га изнесеш.


Рашо, Кумборе ја мислим да смо разјаснили све везано за поткопе и 1999. Шта ви мислите?
« Last Edit: February 11, 2014, 08:27:17 pm by torpedo011 » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4092 on: February 11, 2014, 08:36:32 pm »

Ja i dalje kažem svako ima pravo na lično mišljenje. Uopšte ne očekujem da moje argumente neko
prihvati, dopuštam da sam subjektivan, moja jedina želja u ovoj prepisci je bila da se držimo,
tačnih podataka.  O polaganju ispita sam govorio upravo zbog toga  što si pitao nas koji bi trebalo da znamo,
pa ako ti mi nešto kažemo za očekivati je da imaš poverenje da znamo šta pričamo.

Da li će neko da voli ili ne voli TČ, ili mu je bolji Streljko ili bilo koji drugi brod iz bilo koje flote meni ne smeta.

Molim samo da se moji komentari ne uzimaju lično.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4093 on: February 11, 2014, 08:44:29 pm »

Ја прихватам твоје чињеничне наводе везане за брзину и све остало у контексту РЧ-а нити лично доживљавам твоје излагање. Знам да је РЧ био формула 1 међу бродовима ЈРМ јер сам видео РТОП својевремено између Бара и Сутомора како се креће пуном брзином и тај призор је на мене оставио утисак.

Једино ме буни како би у кафани успели да организујемо тај испит пред комисијом без брода и мотора? Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #4094 on: February 11, 2014, 09:11:45 pm »


Što se tiče maksimalne brzine jednog, drugog ili ne znam kog broda, naročito ako se koriste ruski izvori, svakako treba razlikovati скорость полного хода, tj. brzinu na punoj snazi (100%) snage mašina i максимальную скорость, tj. najveću moguću 120% mašina ili više (never exceeded, pedal to the metal) maksimalnu brzinu plovljenja, pri zanemarivanju svih ograničenja. Najveća moguća brzina se nikada ne koristi u normalnim i uopšte mirnodopskim uslovima (možda samo na probnim vožnjama novogradnje), već samo onda kad spasavaš glavu, tj. bežiš, ili kad napadaš neprijatelja. "Zvezdini" dizeli M503 ili M504, ionako kratkog resursa, od takvih bi akrobacija još brže stradali.
Logged
Pages:  1 ... 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 [273] 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.