PALUBA
May 18, 2024, 12:56:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345364 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2535 on: December 06, 2011, 04:10:51 pm »

OK - sve sam shvatio, izgubljeni su neki postovidi, ali diskusija se nastavlja dalje ....
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #2536 on: December 06, 2011, 05:47:19 pm »

Sve priče koje smo razvijali oko torpeda od pre dva dana(izgubljeno i "kinesko") su iz nekog razloga obrisani da li greškom  ili slučajno nije bitno.

Pošto sam pokrenuo priču osećam obavezu da to ponovim:dakle 1974 godine krajem šestog meseca III Odred ML iz Ploča dobio je naređenje da se prebaci u Loru gde će dobiti daljnja naređenja.
U to vreme Odred je bio opremljen IT-3 uređajima(podvodnim kamerama Ruske proizvodnje) koji su postavljane na generalno remontovane brodove.
Da nedužim zadatak je bio, uz sadejstvo ostalih brodova Flote a nakraju su se uključili i ronioci iz Pule, pronaći torpedo koje je ispalio jedan od TČ.
Nakon izlaska iz cevi torpedu nije uočen trag-kasnije nije isplutao.
Traganje je trajalo skoro mesec dana,naređenje Kom.VPO(admiral Purišić komandant) da se ima pronaći, pošto je već bilo slučajeva da ne ispliva.Uglavnom tragalo se u pretostavljenom reonu kretanja torpeda i nismo ga našli.Nakon skoro mesec dana jedan od ronioca je skrenuo za nekom brazdom na dnu kanala(Bračkog) i pronašao ga.
Pretpostavka je bila da je nakon pada u more okrenuo za 180 stepeni tako da je otišao na drugu stranu.
Razlog neaktiviranja uređaja za pirenje je bio taj što poluga koja treba da ga aktivira nakon izlaska iz cevi nije reagovala.

Ovo nije dedovska i pradedovska priča pošto sam lično učestvovao u ovoj potrazi.
« Last Edit: December 06, 2011, 09:09:08 pm by SOLARIS 1972, Reason: velika slova, sređen post » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #2537 on: December 06, 2011, 05:58:51 pm »

Torpedo koje su ribari zakačili mrežom i dojavili u Komandu VPO o opasnom i nepoznatom ,za njih,oružju ML119 je pokupio i podigao na krmenu palubu te doneo u Ploče.
Nakon toga je odneto u Split gde je utvrđeno na osnovu oznaka da je Kineske proizvodnje.
Jedan od oficira pomorske specijalnosti koji je učestvovao u pregledu torpeda je i k.b.b  Milan Jovanov,koji živi na relaciji Beograd Herceg Novi.
Danas mi je u ličnom kontaktu potvrdio da je ispred Diviziona podmornica bio na pregledu torped.Pretpostavka je da su ga Albanci izgubili i struja donela u naše vode.
« Last Edit: December 06, 2011, 09:09:20 pm by SOLARIS 1972, Reason: velika slova, sređen post » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2538 on: December 06, 2011, 06:03:19 pm »

"Vlado...", druže ..

Diskusija o torpedima i gađanju u Splitskom i Bračkom kanalu počela je iz razloga tvrdnjom da se u tom području nikad ranije nije vršilo torpedno gađanje. I da je navodno jedino kao takvo izvršeno u jesen 1991 od strane HRM sa nekadašnjeg TČ-222 na VPBR31.
Kasnijih godina, nađeno torpedo 2008 god. od strane ribara ispod Čiova, a prikazana ovde navodno to potvrđuje, bez bilo kakvih drugih činjenica. Lično  mislim, kao i neki drugi učesnici, da su to "tanki" dokazi s obzirom na sijaset sličnih postupaka koji su vršeni u navedenom području proteklih 70-tih i 80-tih godina. To je ovde i jedini razlog diskusije o torpednim gađanjima i mogućnošću da se u navedenoj sredini može naći svega i svačega i da je more jedna velika misterija koja "pokriva" protekle decenije.
« Last Edit: December 06, 2011, 06:31:50 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2539 on: December 06, 2011, 07:31:13 pm »

Stranče, ja sam na pisao, da nisam nikad čuo, možda i zaboravio na gađanja u Bračkom kanalu. Postavio sam tezu i moje razmišljanje je išlo u smjeru, da mi nije logično gađanje u relativno uskom i plitkom kanalu. To sam i objasnio,  TT karakteristikama torpeda TR-53VA. Dokazi govore protiv mojih sječanja. Vjerujem, da imaju drugi pravo, jer su i Vlade021 i Plavnik sudjelovali u gađanju ili rasčiščavanju poslije gađanja.
Pisao sam i mogučnošču, da je lansirana i izgubljena torpeda JRM i HRM mogla nositi i struja koja u kanalu ide NW, znači uz obalu.
Bojeva torpeda nemaju poslije utrošenog pogonskog goriva pozitivnu plovnost i potonu, neka imaju i uređaj za samouništenje (SET53).
Torpedo koje su pronašli ribari u blizini Šolte i Brača, na slici je prikazano bez bojeve glave, nije bilo puno godina u moru, s obzirom na to, jer nije bilo puno obraslo. Pogotov na dijelu koji je iza bojeve glave, što bi moglo značiti, da je bojeva glava (ako je bila bojeva) demontirana nakon vađenja iz mora.

To bi bilo to što sam ja pisao u izbrisanim prilozima.   
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2540 on: December 06, 2011, 07:35:32 pm »

Nešto za torpedaše i ljubitelje TČ-jaca.


* Krma TC.jpg (239.01 KB, 1024x684 - viewed 51 times.)

* Brazda.jpg (212.15 KB, 806x538 - viewed 52 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2541 on: December 06, 2011, 07:43:18 pm »

Svaka ti čast Plavnik! Nadam se, da imaš još toga u "bunkeru". Imaš piče, ako se sretnemo!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2542 on: December 06, 2011, 07:47:12 pm »

Svaka ti čast Plavnik! Nadam se, da imaš još toga u "bunkeru". Imaš piče, ako se sretnemo!
Ja sam već za vas obadvojicu obezbjedio svakom botilju pravog crnog.
Naravno uslov je da se pojavite u Herceg Novom.... Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2543 on: December 06, 2011, 07:55:41 pm »

Jučer sam napisao jedan poduži tekst vezan za torpeda i torpedna gađanja ali kako me obavijestio cijenjeni Orićareb a sada sam i sam vidio dosta toga se izgubilo. Kako obično tekstove pisšem izravno na forum i tako šaljem nemam ga sačuvanog pa ću u nekoliko navrata ponovo napisati ono što sam jučer pisao.
Sječam se da sam prvo napisao: Za mene na moru postoje podmornice i ciljevi, jedino oružje koje priznam je torpedo (bez uvrede za bilo koga).
Osvrnuti ću se najprije na torpedna gađanja u Bračkom kanalu. U 12 godina moje prakse na podmornicama jednom smo imali torpedno gađanje u Bračkom kanalu. To je bilo tzv. kolaudaciono gađanje, znači ispitivalo se školsko torpedo. Poligon za gađanje je bio postavljen negdje po sredini kanala u smjeru zapad - istok, a počinjao je u visini Sutivana. Poligon je bio označen plutačama. Naše je bilo da na periskopskoj dubini dođemo na poziciju plotuna i lansiramo torpedo točno u određenom kursu sukladno postavljenom poligonu. To je trajalo krako, nismo ronili duže od pola sata, nakon toga smo izronili i vratili se u Loru. Drugi dan na istom poligonu gađao je jedan TČ, koliko sam čuo bilo je nekih problema u ponašanju torpeda. Siguran sam da torpedo nije izgubljeno. Kada je to bilo? Teško mi je reči, možda 81. ili 82. stvarno nisam siguran. Nakon toga u Bračkom kanalu sa P nismo više gađali. Ovom prilikom izvršena su dva lansiranja školskog torpeda TR53VA, jedno sa P i jedno sa TČ.
 
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2544 on: December 06, 2011, 08:09:57 pm »

Još nešto iz monografije, 2. izdanje.


* AK 230.jpg (271.81 KB, 703x806 - viewed 78 times.)

* Potkop.jpg (307.33 KB, 775x798 - viewed 63 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2545 on: December 06, 2011, 08:18:29 pm »

Na gornjoj slici se lijepo vidi (na palubu ispod topa) sanduk za čamac za spašavanje LAS-5-takvih je bilo 2 kom kod pramčanog topa. Onda se lijepo vidi kolut za namotavanje čelik-čela za pramčani vez i sasvim desno uputnik za el. upravljanje vitlom.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2546 on: December 07, 2011, 09:12:14 am »

Školska torpedna gađanja uobičajeno su se odvijala dva puta godišnje, u proljeće i jesen i to na dva poligona, ispred Boke i ispred Rta Ploča. Razumljivo jer su bila blizu torpednim stanicama koje su tada imale puno posla sa pripremanjem torpeda za gađanje. Moja iskustva školskih torpednih gađanja su sa podmornica ali TČ su imali isti torpedo kao i mi (TR 53VA) pa smo gađanja izvodili na istim poligonima u isto vrijeme. Za izvođenje gađanja angažirale su se znatne snage koje su pružale potporu i osiguranje. Uobičajeno su bila angažirana 2 do 3 PČ i PBr, jedna ronilačka barkasa, PO, helikopter, torpedna stanica. Poligon se oglašavao svakodnevno u Oglasu za pomorske sa zabranom plovidbe. Ne mogu sa sigurnošću tvrditi ali čini mi se da TČ i nisu gađali svake godine, barem ne poslije 85. godine jer je bilo jako malo školskih torpeda na raspolaganju (1 do 2) a TČ su puno više habali torpedo od P. Udarac u vodu torpeda lansiranog sa TČ je ipak „šok“ za TR, osobito za glavu za samonavođenje. Prilikom gađanja izuzetna pažnja se posvećivala praćenju torpeda sve od lansiranja pa do ispirenja. Nije to bilo samo radi ocjene pogotka već uglavnom radi čuvanja torpeda. Bilo je situacija kada torpedo nije ispirilo, tada su sve snage usmjerene na traženje koje se nije prekidalo a po potrebi su dolazile dodatne snage iz POS-a i minolovci.
Kao meta koristili su se raspoloživi veći brodovi kao što su Galeb, Vis, PBR 551 a kasnije PO tipa 91. PO su bili univerzalni brodovi, krcali su nam torpeda, spavali smo na njima i odmarali, jeli, služili kao meta, podizali torpedo iz mora i prevozili ga u torpednu stanicu.
Sa podmornice je do 91. godine samo jednom lansirano bojevo torpedo TR 53 VA. Gađanje je izvršila P-822 „Junak“, meta je bio otočić Jabuka. Godinu gađanja ću sigurno pogriješiti ali moglo je biti negdje 84. – 86. Planirano je da se nakon toga svake godine obavi jedno torpedno gađanje bojevim torpedom ali je to propalo, navodno radi toga prigovora zaštitara prirode.
Nastojalo se da se usprkos svim teškoćama svake godine održi školsko torpedno gađanje sa podmornicama i u tome se uz sve napore i uspijevalo sve do negdje 89. kada je  izgubljeno posljednje školsko torpedo,
U nekim dosadašnjim postovima spominje se i gađanje balvankama što je potpuno pogrešno. Balvankama se ne gađa već one služe za ispitivanje torpednih cijevi, odnosno lansiranja. Balvanka je znači torpedo (balvan) bez pogona, često i bez propelera, istih dimenzija i približne težine kao torpedo. To su bila zapravo rashodovana torpeda TR 53/IV koja su bila istih dimenzija kao i TR 53 VA. Takvo torpedo lansirano iz cijevi moglo se od P udaljiti možda do 100 metar. Na nosu je TR imalo zavarenu kljunu za koju smo zavezali konop kojim smo ga zaustavili nakon kakvih 30-tak metara i dovukli do dizalice koja ga je podigla. Sa balvankama smo ispitivali torpedne cijevi uvijek nakon remonta.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2547 on: December 07, 2011, 09:43:04 am »


  Ja sam napisao balvanka. Tresnuo i ostao živ!? Bilo je to u kontekstu torpednog gađanja 1990 gde je izgubljeno torpedo. Da li je posle nađeno neznam. Mi smo zbog jake bure prekinuli potragu i vratili se u Loru. Cilj je bio PO. Bili smo obezbeđenje, nismo mi gađali ( TČ 224).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2548 on: December 07, 2011, 10:16:07 am »


  Ja sam napisao balvanka. Tresnuo i ostao živ!? Bilo je to u kontekstu torpednog gađanja 1990 gde je izgubljeno torpedo. Da li je posle nađeno neznam. Mi smo zbog jake bure prekinuli potragu i vratili se u Loru. Cilj je bio PO. Bili smo obezbeđenje, nismo mi gađali ( TČ 224).

Bravo, momci svi, bravo...

Samo da dodam jednu stvar radi verodostojnosti diskusija

"Plavnik"  - Službovao na podmornicama 12 godina obnašajući većinu komandnih dužnosti i učestvujući u velikom broju
                torpednih gađanja.
"duje"      - Službovao na TČ-jcima 7-8 godina kao neposredni rukoovac sa torpedima i gađanjem
"oriCareB" - Preko 10 godina bio na službi na TČ-jcima kao specijalista na Sistemima za Upravljanje Torpednom vatrom.
"Kile.."     - Godinama službovao na TČ-jcima kao I motorista i bio vinovnik torpednim gađanjima sa TČ-jcima
"Vlade.."  - Službovao na podmornicama, kasnije preko 10 godina na Minolovcima i vinovnik nekoliko traženja Torpeda.

Ovo samo radi toga da se zna da su ovo sve sami učesnici događaja koja se pominju kroz diskusiju... Wink
« Last Edit: December 07, 2011, 10:22:09 am by ORIĆAREB » Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #2549 on: December 07, 2011, 10:50:04 am »

Uopće nije važno tko je rekao balvanka, bitnije mi je da su Palubarci ispravnije informirani.
@Kilezr molim te samo mi još potvrdi da ste torpedo tražili kod Rta Ploča pa ću onda opisati taj događaj.
« Last Edit: December 07, 2011, 10:57:51 am by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.