PALUBA
May 19, 2024, 01:07:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 542685 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 085


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #900 on: July 10, 2012, 08:41:59 am »

I kada bi postojala dobra volja, prvo bi shvatili da više nema ljudskog potencijala da se tako nešto uradi. Stručni kadar se rasuo na sve strane,a i da nije kaska za ostatkom svijeta preko dvije decenije. Druga stvar, više nema ni industrije koja bi bila u stanju da iznese tako nešto.
Samo se delimocno slazem sa ovim sto si napisao.
Ubili su nas u pojam, svih sest drzava drze na kratkom povodcu, kako Zapad tako i Rusija, ne zna se ko je gori...
Necu vise o ovome, i ako je rec o visokoj politici, ipak je politika, a trebao bih biti uzor. angel
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #901 on: July 10, 2012, 09:06:31 am »

Ubili su nas u pojam, svih sest drzava drze na kratkom povodcu, kako Zapad tako i Rusija, ne zna se ko je gori...
Saglasan, šta da mu radim kad je tako.. angel
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #902 on: July 17, 2012, 09:49:33 pm »

Набавка борбених авиона: Буре барута за Дачићеву владу
17. 07. 2012 20:00

Набавка борбених авиона ставиће Дачићеву владу пред ризик, који имају потенцијал да ту владу озбиљно уздрмају и дестабилизују, без обзира на то да ли ће бити љути у Москви или Вашингтону.

Војна авијација Србије има проблем застарелости и недостатка летелица већ више од две деценије. Летелицама које Србија тренутно поседује ресурси истичу из године у годину. Како не би дошла у ситуацију да у скорије време некоме плаћа да штити њен ваздушни простор, Србији је, према проценама Министарства одбране, потребно између 12 и 16 нових авиона како би „обезбедила своје небо“. Опремање вишенаменским борбеним авионима саставни је део Дугорочног плана развоја система одбране Србије до 2020, који је у Скупштини Србије усвојен прошле године.

Српске борбене снаге тренутно укључују три авиона типа „МИГ 29“ и десетак застарелих авиона „МИГ 21“, који ће окончати службу до краја 2015. године. Високи званичници одбране рекли су још крајем 2011. године да земља разматра куповину руског „сухоја СУ-30“, америчких „Ф-16“ и „Ф-18“, француског „рафала“, шведског „ЈАС грипена“, кинеског „ЈФ-17“ или авиона међународне производње „еврофајтер“. Наводно, процес куповине авиона је започет, Србија је добила понуде од произвођача тих авиона, али он може трајати годинама. Одлуку о набавци војне опреме доносе само Министарство одбране и Војска Србије.

Русија или НАТО?

Међутим, процена постојања начина да се финансира та набавка, и да ли је она неопходна, након формирања нове владе свакако ће бити само на новом државном руководству. Набавка опреме за обезбеђивање ваздушног простора Републике Србије је вишедимензионално питање. Оно има техничку и економску, али и, што је најважније, политичку и безбедносну димензију.

Оно што ће новој Влади Србије бити примарни задатак при набавци тих авиона јесте да одлучи да ли ће купити авионе од земаља НАТО-а или савезника као што су Русија и Кина. Наиме, како „Актер“ сазнаје, очекује се да ће Русија вршити велики притисак на Ивицу Дачића и његову владу да баш од њих купи неопходне авионе за српску војску. Јасно је да ни НАТО у овом случају неће бити неутралан и неће седети скрштених руку.

С обзиром на добре односе Војске Србије са САД-ом, није немогуће ни да у састав српског ратног ваздухопловства и ПВО уђу амерички авиони. Томе се може додати и жеља дела досадашњег војног и државног врха да се прихвате НАТО стандарди у војној опреми. Није искључено да ће и наредна влада Ивице Дачића разматрати куповину авиона баш од НАТО-а, јер свим силама желе да докажу да су проевропски оријентисана влада. Тиме би показали своју жељу за сарадњу са Западом и потврдили тежњу за интеграцијом Србије у ЕУ. Набавка војних авиона није само безбедносно питање, оно за собом повлачи и многа друга, пре свега политичка. Уколико се у овим преломним тренуцима за покушај интеграције Србије у Европску унију Србија одлучи да не купи војну опрему од Запада, то би се лако могло одразити на став САД-а и ЕУ према политичким питањима земље, и Србију би вратило неколико корака уназад, а владу Ивице Дачића извесно дестабилизовало „нетранспарентним методама“. Војни односи Србије са САД-ом од доласка демократског режима побољшани су у великој мери, а војска сме да каже једино оно што говори политика једне земље. Зато модернизација и опремање војних снага може захтевати и куповину америчко-европског наоружања.

Војска Србије већ дуже време има проблема са стањем у Ратном ваздухопловству, где је већина ваздухоплова старија од 20 година и углавном је реч о „миговима“ типа „21“, али и оних са ознаком „29“. Почетком 2010. године Министарство одбране Србије послало је захтеве за информацију Сједињеним Државама за авионе „Ф-16“ и „Ф-18“, Шведској за „грипен“, Француској за „рафал“, Европском конзорцијуму за „јурофајтер“ и Русији за авионе „МИГ 29М“ и „сухој 30“. Поред тога постојала је и опција да се постојећи авиони пошаљу у Израел на ремонт и на увођење НАТО стандарда, али се од тога напрасно одустало.

Након прошлогодишње Путинове посете Србији куповина авиона од Русије добила је и конкретне детаље. Поред авиона „МИГ 29М“ и „сухој 30“, помињао се и систем противракетне заштите дугог домета „С300“. По доласку Владимира Путина спекулисало се како ће Србија узети кредит од 3 милијарде долара баш од Русије, и њиме платити набавку авиона.

Мотив Русије да Србија од њих купи војно наоружање свакако је покушај удаљавања Србије од Северноатлантског савеза и њено приближавање „историјском пријатељу“ Русији. Подршка Русије у вези са различитим политичким питањима Србији, нарочито питању Косова, јесте неопходна, и то зна како влада у одласку тако и будућа влада. Русија је та са којом Србија има дугогодишње партнерство, и војном врху Русије сигурно не одговара то што Србија често наглашава добру војну сарадњу са НАТО-ом, а НАТО стандарде представља као најбоље. То је земља која још увек није признала независност Косова, и она на чију подршку Србија рачуна сваки пут када се у међународним односима расправља о том питању.

Може ли Србија себи приуштити ризик да куповином авиона од НАТО савеза заљуља подршку Русије у Уједињеним нацијама, и тако остане без најважнијег партнера у борби за територијални интегритет? Још један аргумент који се у овом случају намеће и говори у корист куповине авиона од Руса јесте и то да српски војни пилоти већ годинама лете на руским летелицама, те им не би била потребна посебна обука за управљање новим, а и набавка резервних делова и ремонт обављали би се као и до сада. С друге стране, одлука Србије да ојача везе са Москвом могла би негативно да утиче на зближавање с НАТО-ом, и на неки начин би владу Ивице Дачића окарактерисало као проруску, што будућој влади, која би да сарађује „и са Западом и са Истоком“, засигурно није циљ.

Који год пут до набавке авиона да одабере, покушај куповине свакако ће довести до дисконтинуитета у односу на досадашњу неутралну политику одбране Републике Србије.

Србија је војно неутрална

Тренутни неутрални статус Србије успостављен је изгласавањем Резолуције о заштити суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка Републике Србије који је Скупштина Србије усвојила крајем децембра 2007. године, односно чланом 6 истог документа који гласи:

„Због укупне улоге НАТО-а, од противправног бомбардовања Србије без одлуке СБ до Анекса 11 одбаченог Ахтисаријевог плана, у коме се одређује да је НАТО ’коначан орган’ власти у ’независном Косову“, Народна скупштина доноси одлуку о проглашавању војне неутралности Републике Србије у односу на постојеће војне савезе до евентуалног расписивања референдума на којем би се донела коначна одлука по том питању.“

Одабиром куповине авиона од Русије или пак НАТО-а, Србија ће свакако довести у искушење теорију о војној неутралности. Формално гледано, дефиниција војне неутралности у односу на постојеће војне савезе не садржи никакве обавезе саме државе Србије у вези са будућом политиком коју ће водити. Србија у Резолуцији не наводи приврженост миру или дијалогу као суштинске разлоге за неутралност, већ оставља отворену могућност да уђе у неки нови војни савез, који у тренутку изгласавања Резолуције није постојећи, уколико се за то укаже прилика. Србија није законски регулисала статус војне неутралности, што јој оставља могућност да се у будућности ипак определи за једну војну и безбедносну оријентацију.

Питање набавке потребних авиона за Војску Србије представљаће кључну тачку која може озбиљно уздрмати темеље на којима ће почивати нова влада, али и будуће карактеристике безбедности државе.

Одабир куповине војне опреме од једне или друге стране Србију ће дугорочно политички, војно али и економски везати за одређени савез, и тешко пореметити усвојену Резолуцију о војној неутралности.

Још једно од питања које се само намеће јесте и питање новца. На који начин ће Република Србија исплатити војне авионе? Да би набавила 16 авиона потребно је издвојити око милијарду евра, како наводе у Министарству одбране. Буџет за Министарство одбране је за 2012. годину смањен у односу на претходну за око 20 милијарди динара. За војску се издваја око 1,42 одсто бруто домаћег производа, или око 53 милијарде динара. У буџету Војске нема довољно новца за ту куповину, а она није ни планирана буџетом за ову годину. У Влади Србије навели су да се не планира евентуално подизање кредита за те сврхе.

Међутим, питање отплате авиона није једноставно. Постоји могућност да се куповина обави и робном разменом. Србија би набавку могла да исплати неким производима које она сама производи. То не би био преседан јер је, на пример, Пољска купила „Ф-16“ за 4,2 милијарде долара, а више од 60 одсто плаћено је робном разменом. Поставља се само питање којим би ресурсима Србија отплатила војно наоружање.

Други начин отплате је новчани. С обзиром на то да новца за ту сврху у буџету нема, једини начин исплате било би подизање кредита, што би Србију додатно финансијски оптеретило, па се поставља питање колико су у овом тренутку неопходни вишенаменски авиони. Русија би евентуалним давањем кредита од 3 милијарде долара свакако имала одличан мотив да Србију за себе веже како војно, тако и финансијски, те да је тиме учини потпуно зависном од Истока.

Српска историјска веза са Русијом сада је далеко од тога да нас веже словенство или православље. Овде је реч о економској зависности која ће у случају куповине од Русије Србију и њу повезивати. У овом случају вероватно би реаговао и ММФ, што би онда владу Ивице Дачића потпуно окренуло од Запада. С друге стране, уколико се одлучи за НАТО, Србија би новац могла да „позајми“ једино од ММФ-а, што би презадужену економију Србије одвело у још већу финансијску зависност од тог фонда.

Оно што је неоспорно јесте да ће одлука о томе од кога купити војну опрему бити политичка, а не војна одлука Србије и Београда. Од ње ће зависити будућа војна оријентација Србије, али и политика и смер којим ће се нова влада на челу са Ивицом Дачићем, а самим тим и Србија даље водити у међународним односима.

Аутор: Кристина Ковач
Извор: ВТВ http://www.vaseljenska.com


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #903 on: July 17, 2012, 09:56:18 pm »

Одговор Владе на могућност процењену у овом тексту (да се куповином авиона замери или САД или Русији), може бити и вероватно и хоће - "нећемо купити ништа".  angel
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #904 on: July 18, 2012, 11:09:49 am »

Можда нећемо сада али за неколико година ћемо морати.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #905 on: July 18, 2012, 12:32:18 pm »

За неколико година се много тога може десити, али у економском смислу, пре свега битног бољитка, тешко да ће бити. Једино ако под "неколико година" не узмемо период од бар 15-20 година. Тада је могуће , ако економија крене напред, да ће бити пара и да ће се набавити новији и бољи авиони. До тада ће се "крпити" оно што има и што може да лети. Чак и да се нешто поклони (као што је овде пар дискутаната тврдило) и то тражи новац за одржавање који није мали.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #906 on: July 18, 2012, 01:51:21 pm »

За неколико година се много тога може десити, али у економском смислу, пре свега битног бољитка, тешко да ће бити. Једино ако под "неколико година" не узмемо период од бар 15-20 година. Тада је могуће , ако економија крене напред, да ће бити пара и да ће се набавити новији и бољи авиони. До тада ће се "крпити" оно што има и што може да лети. Чак и да се нешто поклони (као што је овде пар дискутаната тврдило) и то тражи новац за одржавање који није мали.
Онда би у обзир могао да дође и овај модел
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Поседује сву потребну опрему.
Само неке од карактеристика:

Colonial Viper - Starhound Klasa:

Korinsik: Glavni lovac flote - Colonials,
Model: Mk.I Viper je jednosed, lovac-presretač, vrlo velikиh manevarskih mogućnosti;
- dužina 8,85m;
- težina 12.824 kg;
- naoružan s dva topa 30mm za Laser torpeda,
- poseduje i turbo pogon;
- ubrzanje mu je 73,5m/s2, odnosno u turbo režimu  110 m/s2;
- brzina 3 Mach [ u Atmosferi - 1,851 kph (3,331 kph sa turbo pogonom)];
- Pogonska grupa:
1 Tylium reactor (144.3x1012 joule)
2 high-energy fusion reactors (58.4x1012 joule);
Poleće sa kratkih pista.

Значи да се стрпимо тих 20 година и ето дивне летилице.

Љуба



* bsg-viper.jpg (37.83 KB, 800x600 - viewed 321 times.)
« Last Edit: July 18, 2012, 02:06:41 pm by rasho, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #907 on: July 18, 2012, 04:13:47 pm »

Jel se ovaj kolonijalni Vajper ispred NATO ili Varšavskog pakta?
Hoće li se onda Cajlonci da nam se naljute Grin

Nabavka novih letelica zavisi samo i isključivo od finansijskih dogovora i raspoloživih sredstava.
Sve ove priče oko NATO-a i Rusa, i jel će neko da se tu vređa ili neko od nekog da se 'udaljava ili približava' nemaju mnogo veze sa realnom politikom i stvarnom situacijom.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #908 on: July 18, 2012, 07:17:35 pm »

Тако је Љубо, тада ћемо остварити огроман технолошки скок, право у Универзум. laugh Заправо, ми смо већ сада тамо, машта ништа не кошта.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #909 on: July 22, 2012, 01:57:31 pm »

22.07.2012.

Avioni na spisku potreba
Izvor: Novosti

Beograd -- Srpski budžet za vojsku spada među najmanje u regionu, a država će, narednih nekoliko godina, morati da da izdvoji dosta novca za završetak reforme vojske.

Dugoročni plan razvoja Vojske Srbije, podrazumeva da bi vojska sledeću deceniju trebalo da dočeka kao čvrsto organizovana, moderno opremljena i sa novim avionima i raketnim sistemima PVO.

Kako je za većinu ovih koraka potrebno vreme, ali i veliki novac, pitanje je šta će se realizivati od navedenog. Jer, za ispunjenje ovog spiska želja, pored dobre volje i međunarodnih uslova, potreban je i podebeo državni novčanik u kome trenutno para nema.

Budžet od oko 50 miliona evra, koliko izdvajamo za vojsku, Srbiju svrstava među najsiromašnije u regionu.

To je manje od dva posto BDP-a, a čak i 2,4 odsto, koliko je određeno kao prava mera, ne zadovoljava sve potrebe. A treba mnogo toga, nabavka novog oružja i municije, kupovina savremene tehnologije, vežbe u zemlji i inostranstvu.

"Dosta je učinjeno na planu profesionalizacije, ugledu vojske, uključivanju VMA u zdravstveni sistem Srbije. Sistemske nabavke naoružanja, međutim, nije bilo od 1991. godine. Potrebno je što pre ponoviti se većim brojem aviona, terenskim vozilima, sistemima veze, kao i ovladati remontom tenkova i borbenih vozila. Ukoliko želimo da budemo vojni faktor za respekt neophodno je povećanje broja naših vojnika u mirovnim misijama u svetu", kaže Vojni analitičar i bivši pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević.

Za sve ovo novac se mora naći, prema rečima Dimitrijevića, van vojnog budžeta, koji je sve manji i u kome je raspodela takva da većina sredstva odlazi na plate i ostala primanja.

Ideal vojne kase ima Norveška, koja za „personal“ odvaja 40 odsto novca, a celokupni ostatak sredstava ulaže u opremu i operacije.

Najveći izazov za državu, biće nabavka novih višenameneskih aviona. Postojeći lovci „mig-21“, kojih je na spisku svega desetak, bliže se svom kraju korišćenja.

Po isteku njihovog veka upotrebe, briga o nebu Srbije pašće na nejaka leđa svega četiri „miga-29“. Kupovina novih krila, o čemu se već dugo govori, uz prateće sadržaje (školovanje, delovi, oprema), kako stručnjaci predviđaju, koštaće najmanje, milijardu evra.

"Srpski vojni avioni su zastareli, ali mnogo više od toga, istrošeni su. Problem je i nabavka delova, remontovanje, nedostatak obučenog ljudstva...izlaz iz postojeće situacije je u modernizaciji postojećih aviona supergaleb G4, ali i kupovina transportnih helikoptera", kaže vojni komentator Aleksandar Radić.

"Tako bi uz relativno skromna ulaganja dobili avion na kome bi mladi piloti mogli da se obučavaju i da bez većih problema prelaze na složenije letelice. Helikopteri bi bili od koristi i vojsci, ali i civilima. Uz mnogo više letenja na ovim vazduhoplovima, Srbija bi sačuvala ljudstvo koje bi, utrenirano i obučeno, bilo spremno za polet i na novim avionima".

Da bi sjaj koji je vraćen uniformi i dalje krasio srpskog vojnika, potrebno je, međutim, i podizanje standarda pripadnika oružanih snaga. Spiskovi udruženja govore da je bez krova nad glavom u ovom trenutku najmanje deset hiljada aktivnih i penzionisanih vojnih lica.

Sa platom od 37.000 dinara, koliko prosečno primaju mladi potporučnici, kupovina stana za većinu njih je izgubljena bitka.

Reforma sistema odbrane, na kojoj se radi već više od pet godina godina, dala je očekivane rezultate. Sledeći korak, gotovo je sigurno, biće i najteži - investiranje u savremenu tehnologiju i opremanje. Budžet od oko 50 miliona evra, koliko izdvajamo za vojsku, Srbiju svrstava među najsiromašnije u regionu. Srpska vojna kasa, primera radi, dvostruko je manja od hrvatske, iako komšije imaju skoro duplo manji broj vojnika.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #910 on: July 22, 2012, 09:12:24 pm »

Буџет од 50 милиона евра за Војску? Да није можда 500 милиона евра?
« Last Edit: July 22, 2012, 09:39:26 pm by dzumba » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #911 on: July 22, 2012, 09:13:54 pm »

Verovatno štamparska greška, bilo ih je još par u tekstu, neke sam i ispravio, a za ovu nisam bio siguran kolika je tačna cifra pa nisam ni dirao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #912 on: July 22, 2012, 09:46:45 pm »

5о милиона није сигурно. Ако Војска и МО има 30000 људи на платном списку (а има нешто више), а плате су око 400 евра у просеку нето (без пореза и доприноса, а са њима јо 60% више), буде цифра од 12 милиона месечно. Пута 12 месеци то је 144 милиона за нето плате, или око 230 милиона годишње бруто. Кад се додају други издаци за људство (увећани трошкови становања, дневнице, трошкови превоза и других накнада) то сигурно прелази 300 милиона годишње. Дакле, годишњи буџет војске сигурно није 50 милиона.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #913 on: July 22, 2012, 09:56:55 pm »

Verovatno je upisana jedna nula manje nego što treba ili fali neka cifra ispred 50 recimo 750 ili 650.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #914 on: August 02, 2012, 10:46:54 am »

Izvod iz intervjua za Politiku, ceo intervju će biti dostupan uskoro.



INTERVJU: RANKO ŽIVAK, general-major, komandant Vazduhoplovstva i PVO


Potreban nam je novi borbeni avion

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neprihvatljivo je da danas, u uslovima ekspanzije vazdušnog saobraćaja i novih oblika mogućeg ugrožavanja bezbednosti u i iz vazdušnog prostora, bilo koji deo vazdušnog prostora u Evropi ne bude pod potpunom kontrolom
 
Pre sto godina, 24. decembra 1912. godine, u Nišu je formirana srpska vazduhoplovna komanda. Te godine je prva grupa pilota završila letačku obuku u Francuskoj, a srpska vojska je svoju avijaciju upotrebila u borbenim dejstvima već početkom 1913. godine. U poslednjih pet, šest godina ulažemo maksimalne napore da otklonimo sve negativne posledice stradanja sa kraja 20. veka i da stvorimo minimalne uslove za dalji napredak i razvoj. U okviru reforme sistema odbrane i Vojske Srbije, izvršili smo reorganizaciju avijacijskih jedinica. Cilj nam je bio da smanjimo troškove, da se rešimo zastarelih i suvišnih vazduhoplova i da stvorimo stabilan sistem održavanja, obnovu resursa i povećanje ispravnosti perspektivnih vazduhoplova, kaže u intervjuu za „Politiku”general-major Ranko Živak, komandant Vazduhoplovstva i PVO.

Koliko će još da lete „migovi 21”?

Avion „mig-21” jedan je od najpoznatijih aviona lovaca druge generacije, koji je bio široko rasprostranjen u svetu i koji se dokazao u različitim uslovima svojom pouzdanošću i efikasnošću. Vreme čini svoje i naše opredeljenje je da se navedeni avion mora u što kraćem roku, ne dužem od dve godine, zameniti savremenijim višenamenskim borbenim avionom. Vazduhoplovni zavod „Moma Stanojlović” poseduje tehnologiju, propisan program pregleda i znanje kojim se produžava vek upotrebe aviona dvoseda „mig-21”. Produženje veka upotrebe je prelazno, kratkotrajno rešenje do stvaranja uslova za nabavku novog aviona.

Miroslav Lazanjski


* ranko-zivak.jpg (67.03 KB, 467x462 - viewed 157 times.)
Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.