PALUBA
May 19, 2024, 11:00:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 542650 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1035 on: August 25, 2012, 07:00:55 pm »

Pa jel sam uvredio nekog clana foruma time sto sam to rekao ? Pa ovde ima ljudi koji su daleko bolje upuceniji od mene i koji tvrde da u toj strucnoj komisiji nema nijednog pilota lovca.Nadam se da ce to uskoro da kaze javno, ako zeli, a i ne mora sto se mene tice.Samo se bojim da ovde nesto drugo nije u pitanju.Pre par dana sam izjavio na odgovarajucoj temi da je Rusija diktatorska zemlja i sve mi se vise cini da cu biti proganjan zbog toga.Uvredio sam clanove foruma sto sam rekao "genijalni strucnjaci" za komisiju ViPVO.Pa ni u toj Rusiji me ne bi proganjali za izjave tog tipa.Nemam vise sta da kazem na ovu temu jer mi je sve savrseno jasno.

Još je veći problem ako smatraš da je u redu što članove etiketiraš kao najgluplje, a struku "genijalcima"... Prema svim stavovima o Rusiji sam u potpunosti indiferentan, tako da što se toga tiče ne vidim zašto bi imao bilo kakvih problema.

Ko tvrdi da u komisiji nema pilota? Daj argumente, inače ovako se svrstava ui prazna naklapanja...
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #1036 on: August 25, 2012, 07:07:39 pm »

Pa znas sta, to pise u novinama ko sedi u toj komisiji.Jedan clan ovog foruma mi je rekao da u toj komisiji nema nijednog pilota lovca, a naravno da ima drugih pilota.Ako sam nekoga uvredio ja mu se najiskrenije izvinjavam iako mi ni kraj pameti nije bilo da nekog uvredim.Rekao sam ko je moja ciljna grupa sto se tice, kritike, ironije, cinizma, pa i vredjanja.Drzava ili neke drzave i oni koji ih predstavljaju.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1037 on: August 25, 2012, 07:08:09 pm »

Prilikom pogotka verovatno i nema (pre)velike razlike, ali šta je sa situacijom u mirnodopsko vreme? Uleti ptica u motor, uništi ga, a time i čitav avion. Kod dvomotorca je to daleko manji problem. A hoće motor da otkaže i zbog mnogo drugih razloga. Koliko god bili tehnički napredni i pouzdani i dobro održavani, na neke faktore prosto ne može da se utiče, niti se mogu predvideti.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1038 on: August 25, 2012, 07:09:17 pm »

Činjenica je da ptica uleće najčešće u poletanju ili sletanju, dakle u blizini aerodroma, kada je takvo uletanje jednako fatalno kod dvomotornih i jednomotornih aviona.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #1039 on: August 25, 2012, 08:14:54 pm »

Na 'konkurs' kad je raspisan su svi mogli da se prijave, kolko god da imaju motora - kod nas je struka (kako se na forumu ustalilo) preferirala i dalje preferira avione sa dva motora upravo iz razloga upotrebe u mirnodopskoj službi. Upravo kako je Rocker napisao, bezbedniji su prilikom otkaza motora, kvarova, uletanja ptica i sl.

Forsiranje bezbednijeg dvomotornog aviona itekako ima logike kada se nabavlja ovako mali broj aviona - maksimalno do eventualne popunjenosti jedne sekadrile. Da se kojim (neverovatnim) slučajem planiralo da se nabavi 30-40 aviona, onda taj faktor dva motora gubi važnost i jednomotorni čak imaju prednost zbog lakšeg i jeftinijeg održavanja...

Nikako nije bio u pitanju 'tajni' neki plan da se obavezno uzme ruski avion, čak štaviše. Što se tiče cene i plaćanja od starta su pominjana 'vanbudžetska' sredstva, računalo se da će eventualno biti postignut dogovor oko nekog povoljnog dugoročnog kredita sa jakim ofsetom i sličnim 'prebijanjima' (bez obzira šta bi se izabralo).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1040 on: August 25, 2012, 08:29:14 pm »

Nisam baš upučen, ali zar je na Mig 21 i G2, J21 i G4 bilo toliko više izgubljenih aviona nego na Mig 29 i Orao?

Tu ne mislim na izgubljene letelice po komadu negu po satu letenja/avion.

Kako je sa održavanjem jednomotoraca i dvomotoraca?
Dali postoji nekakav izračun? Dvomotorci imaju duplo više delova motora od jednomotoraca, ali recimo komplet rezervnih delova za 12 ili 24 komada se ne razlikuje (bar u struci gde ja radim). Istotako se sa večanjem količine opreme ne večaju i troškovi održavanja linearno. Recimo za 24 komada održavanje nije 2 puta skuplje nego za 12 komada (opet iz moje struke). Istotako ne verujem, da je održavanje aviona kod matične firme (second line support) skuplje za jedne ili druge. Oprema koju imaju istotako se ne definira po broju motora (radar, rakete itd) nego po broju aviona. Dali istotako jednomotorac sa jačim motorom guta duplo manje kerozina od dvomotorca?

Možda su pitanja off, ali ipak bi zamolio da objasnite meni (laiku) te stvari.

Hvala

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #1041 on: August 25, 2012, 09:41:07 pm »

Икао Ед Нортон рече да се неће јављати, верујем да чита тему. Е па о његов став о "пилотима ловцима" је врло сличан ономе што је написaо један познати новинар новинар у Хрватској у вези саветодавне улоге биших команданата РВ и ПВО око избора новог авиона: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=6852.msg234379#msg234379  Нико не знаде то што пилоти ловци знаду.

Тамо сам написао мишљење о "пилотима ловцима" које и овде важи. Набавка  авиона, чак ни "мултирол" није питање технике пилотирања. Није ни питање тактике употребе појединачног апарата, ни тактике употребе ескадриле, већ је питање будућности В и ПВО и стратегије одбране државе. А то баш и није резервисано само за "пилоте ловце". Ово важи за увођење или набавку било ког системског оруђа-оружја (серије оруђа).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1042 on: August 25, 2012, 11:01:30 pm »


 A i ja sam postavio pitanje koje izgleda :
 ili nije niko pročitao
 ili niko ne smatra dovoljno ozbiljnim za iole pristojan odgovor.
U svakom slučaju!
 Hvala na odgovoru!
 I ovo je neki vid! Zađoste debelo u politiku na koju nemamo uticaja, niko od nas( bar se nadam). A stvar upotrebe dežurne pare lovaca niko nema da objasni. E, stručnjaci i " stručnjaci"
 Piloti lovci i ostali piloti pilot
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1043 on: August 26, 2012, 02:42:45 pm »


 A i ja sam postavio pitanje koje izgleda :
 ili nije niko pročitao
 ili niko ne smatra dovoljno ozbiljnim za iole pristojan odgovor
.
U svakom slučaju!
 Hvala na odgovoru!
 I ovo je neki vid! Zađoste debelo u politiku na koju nemamo uticaja, niko od nas( bar se nadam). A stvar upotrebe dežurne pare lovaca niko nema da objasni. E, stručnjaci i " stručnjaci"
 Piloti lovci i ostali piloti pilot

Могу ја то да ти објасним, али знам да овде има пилота, па да им не узимам "лебац".

И ја питах за ону комисију, ал' не добих одговор.

"dzumba" нису сви пилоти исти. Много се разликују "хеликоптерџије" и пилоти надзвучне авијације.
Да не преврћеш постове уназад, да ли се сећаш оне тројке из "сенке", која је имала елаборат-понуду за "Грипена". Шта мислиш о "компетентности" такве "асоцијације" умова и њеног утицаја на доношење одлуке о набавци новог авиона.

Прича о "мултиролу" је потекла од припадника, ловачко-бомбардерске авијације, мада су они сви са "дозвучне" авијације. Нико није рекао да ти пилоти не би били оспособљени за летење на надзвучној авијацији. Али тренутно су у категорији "дозвучне" авијације.

Када је почела прича о набавци новог авиона, командант РВ и ПВО био је генерал Катанић, али он није у активној служби још од пада оног МиГ-29, после кога је несретни пилот,  Раде Радуловић посмртнно ванредно унапређен.

Зато се питам: који је састав те комисије за избор новог авиона, ма како се он звао и ма чије производње био?

Не морају се ређати имена, већ само квалификације, колико да сазнамо, да ниије опет нека екипа из "сенке".

Љуба
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1044 on: August 26, 2012, 03:43:14 pm »


 Hvala Ljubo! Mogu i ja ponešto da kažem o tome, ali!? Volim da stručnjci kažu svoju reč angel
 Piloti helikoptera i dozvučne avijacije nebi trebali, sa stanovišta zdravstvenih kriterijuma da se približavaju nadzvučnoj avijaciji. Zbog tih kriterijuma su i tamo gde jesu. Sada ne znam gde se obavljaju pregledi, verovatno VMA? Nekada se to radilo na institutu u Zemunu. Piloti su išli na redovne medecinske preglede, i ko ne prođe, otpada " brže od zvuka" pravilo. Znači, od rezultata pregleda je bilo pomeranja sa nadzvučne na dozvučnu avijaciju, skidanja sa letenja , itd.
 I dalje čekam odgovor od " stručnjaka" Cool
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1045 on: August 26, 2012, 05:28:25 pm »

Intervju komandanta Vazduhoplovstva i PVO za Blic


24.08.2012

Ako se u narednim godinama ništa ne preduzme na opremanju vazduhoplovstva, javiće se opasnost da ostanemo bez pojedinih vrsta avijacije, jer je vek upotrebe lovaca „mig 21“ pri kraju – upozorava general-major Ranko Živak, komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 - Problem predstavlja vek upotrebe aviona „mig 21“ koje je potrebno zameniti. To je važno zato što je kontrola i zaštita suvereniteta vazdušnog prostora svakodnevni zadatak i istovremeno međunarodna obaveza. Nije prihvatljivo da u uslovima ekspanzije vazdušnog saobraćaja i mogućih pretnji ugrožavanja bezbednosti iz vazdušnog prostora postoji deo neba u Evropi koji niko ne kontroliše. Ukoliko to mi ne budemo radili – radiće neko drugi, pod određenim uslovima – kaže general Živak.

Koliko je realno da avioni „mig 21“, od kojih su najmlađi u službi već tridesetak godina budu zamenjeni u roku od dve godine?

 - Na tu činjenicu ukazujem od prvog dana kada sam preuzeo dužnost komandanta ViPVO, kao i na sve posledice koje mogu nastupiti, ukoliko se nešto ne preduzme. Navedeni stavovi naišli su na podršku svih – od Generalštaba do Ministarstva odbrane, što je i rezultiralo usvajanjem dugoročnog planskog dokumenta u Skupštini u kojem je posebno definisan dalji razvoj i proces opremanja ViPVO.

Gde nabavljate nove avione u Rusiji ili na Zapadu?

 - Novi avion, odakle god bio, mora da zadovolji naše definisane taktičko-tehničke zahteve. To je prvi nivo i kriterijum odlučivanja i za njega su nadležni eksperti u koje svakako spadam i ja. Drugi nivo odlučivanja je ekonomski u smislu obezbeđivanja sredstava i aranžmana koji neće biti samo trošak, već i mogućnost transfera tehnologija, upošljavanja domaće industrije, stvaranja kooperacija i dr. Treći nivo odlučivanja je politički, što je daleko izvan moje nadležnosti.

Mali broj mladih pilota odlučivao se poslednjih godina za lovačku avijaciju?

 - Prošle godine bilo je određenog odliva pilota-lovaca po osnovu odlaska u prevremenu penziju na sopstveni zahtev. Taj negativan uticaj smo uspeli da u najvećoj meri amortizujemo znatnim povećanjem naleta pilota u 2011. godini na avionima „mig 29“ i „mig 21“. Letenje na nadzvučnoj lovačkoj avijaciji zahteva najviši zdravstveni kriterijum i odlične letačke osobine i nije stvar samo odluke pilota. Vršimo odgovarajuću selekciju najboljih i najiskusnijih i u skladu s potrebama i mogućnostima vršimo preobuku potrebnog broja pilota.

Marko R. Petrović
Izvor: Vojska Srbije


* ranko živak.JPG (122.53 KB, 1024x686 - viewed 210 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1046 on: August 26, 2012, 06:06:07 pm »

Sad sve znamo  Cool
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1047 on: August 26, 2012, 08:03:48 pm »

Sad sve znamo  Cool
Да ли знамо!?

Пилоти надзвучне авијације, не сликају се у клипном авиону. Бар ја тако мислим.
Можда је сад дошло време, када је престиж седети у "ласти", а не рецимо у МиГ-29.

Цитат:
" Na tu činjenicu ukazujem od prvog dana kada sam preuzeo dužnost komandanta ViPVO, kao i na sve posledice koje mogu nastupiti, ukoliko se nešto ne preduzme. Navedeni stavovi naišli su na podršku svih"

- испада, да пре њега нико није упозоравао на "ту чињеницу",

Цитат:
"Novi avion, odakle god bio, mora da zadovolji naše definisane taktičko-tehničke zahteve. To je prvi nivo i kriterijum odlučivanja i za njega su nadležni eksperti u koje svakako spadam i ja"

- не спорим да је експерт из области авијације, али, да ли је експерт и за надзвучну авијацију?
- до сада су: 4 "нова" и 2 "половна" авиона, задовољила постављени критеријум, за набавку "новог авиона"!

Уласком у ВиПВО, тај авион аутоматски постаје "нови авион" у нашем ваздухопловству, али он може бити и ремонтован-полован по својем пореклу, тако да се "интервјуисани" командант није изјаснио по том питању.

Сигурно је да се део пилота изјаснио за "чисто" нов авион (испод чекића), али знатан број, њих, се слаже да то буде и полован авион.

Ово задње сзнање није из "сенке". већ просто из разовора са пилотима.




 Hvala Ljubo! Mogu i ja ponešto da kažem o tome, ali!? Volim da stručnjci kažu svoju reč angel

.................................

 I dalje čekam odgovor od " stručnjaka" Cool


Знао сам да знаш, али као што рече, струка нек се искаже Grin


Љуба
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1048 on: August 26, 2012, 08:22:40 pm »

Sad sve znamo  Cool
Да ли знамо!?

Пилоти надзвучне авијације, не сликају се у клипном авиону. Бар ја тако мислим.
Можда је сад дошло време, када је престиж седети у "ласти", а не рецимо у МиГ-29.

Цитат:
" Na tu činjenicu ukazujem od prvog dana kada sam preuzeo dužnost komandanta ViPVO, kao i na sve posledice koje mogu nastupiti, ukoliko se nešto ne preduzme. Navedeni stavovi naišli su na podršku svih"

- испада, да пре њега нико није упозоравао на "ту чињеницу",

Цитат:
"Novi avion, odakle god bio, mora da zadovolji naše definisane taktičko-tehničke zahteve. To je prvi nivo i kriterijum odlučivanja i za njega su nadležni eksperti u koje svakako spadam i ja"

- не спорим да је експерт из области авијације, али, да ли је експерт и за надзвучну авијацију?
- до сада су: 4 "нова" и 2 "половна" авиона, задовољила постављени критеријум, за набавку "новог авиона"!

Уласком у ВиПВО, тај авион аутоматски постаје "нови авион" у нашем ваздухопловству, али он може бити и ремонтован-полован по својем пореклу, тако да се "интервјуисани" командант није изјаснио по том питању.

Сигурно је да се део пилота изјаснио за "чисто" нов авион (испод чекића), али знатан број, њих, се слаже да то буде и полован авион.

Ово задње сзнање није из "сенке". већ просто из разовора са пилотима.




 Hvala Ljubo! Mogu i ja ponešto da kažem o tome, ali!? Volim da stručnjci kažu svoju reč angel

.................................

 I dalje čekam odgovor od " stručnjaka" Cool


Знао сам да знаш, али као што рече, струка нек се искаже Grin


Љуба


Mozda nece da se eksponiraju  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #1049 on: August 27, 2012, 12:01:59 pm »

Избор новог авиона је стратегијско (политчко-војно) питање. Део тог избора јесте дефинисање  тактичко-техничких питања и ту треба да се ангажују пилоти, укључујући и "пилоте ловце". Када се то дефинише, одна је кључни (опредељујући) економски критеријум а често и политички, што нема никакве са пилотирањем. Хоћу рећи, да у комисији може бити и "Пера пешак", ако су критеријуми јасни и ако их се треба придржавати. А ваљда треба.

Немам појам ко је у конкретној комисији. Знам да када се комисија одређује битан утицај има командант вида или рода кога се конкретна набавка тиче. Чак кључни утицај. Ако га нико не пита или му "одреде" комисију одмах треба да оставку.
Logged
Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.