PALUBA
May 04, 2024, 03:41:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Од НАТО агресије до Хашког трибунала  (Read 6162 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 050


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: October 23, 2010, 12:30:35 pm »

Од НАТО агресије до Хашког трибунала

Quote from: sa sajta
Овај сајт говори о ратним страдањима наше земље за време тешких година распада Југославије и НАТО агресије, из угла активног учесника ових догађања, генерала Војске Југославије Милоша Ђошана.

Генерал Милош Ђошан је рођен 1949. у БиХ и све време своје богате војничке каријере бавио се проблемима против-ваздушне одбране.

Крајем 2005. као један од сведока одбране бившег председника СРЈ, пред Хашким трибуналом сведочио је о догађајима у Ђаковици и околини и злочинима шиптарских терориста и НАТО агресора на Косову и Метохији.

link:
http://www.nato-aggression.in.rs/index.html
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1 on: April 05, 2012, 04:29:53 pm »

Имам ову књигу, набавио сам њу у књижари "Одбрана" на Васе Чарапића близу Калемегдана. Неки делови преводио сам и морам да рецим да она је веома интересантна. Ту код нас сви догађаји на Космету углавном су приказани кроз политику а о борбеним операцијама, о јединицама ВЈ ништа нема.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #2 on: April 05, 2012, 06:02:18 pm »

Pošto ste se dotakli agresije NATO i literature,iskoristio bih ovo za jedno malo skretanje sa teme...Ima li neko zbornik radova "VJ u odbrani od agresije NATO pakta"?Koliko sam upoznat,reč je o materijalima sa jednog od skupova povodom obeležavanja godišnjice agresije NATO gde su učešće uzeli tada najodgovorniji ljudi u VJ (Pantelić,Trajković,Pavković,Milorad Obradović...).Može li neko napisati ukratko o tom zborniku radova koju reč?Hvala!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 503


« Reply #3 on: April 05, 2012, 06:07:33 pm »

Ima li načina da se taj zbornik pribavi? Pod komercijalnim uslovima, naravno.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #4 on: April 06, 2012, 04:05:17 pm »

Ima li načina da se taj zbornik pribavi? Pod komercijalnim uslovima, naravno.

Pronašao sam neke podatke o knjizi:

http://www.kupindo.com/kupljeno/9590234_Vojska-jugoslavije-u-odbrani-od-agresije-NATO-3-knjige
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #5 on: April 06, 2012, 04:55:56 pm »

Mislim da je ovo bilo na vojnom štandu na sajmu knjiga. Nisam bio poslednja 2 sajma, ali ranije je bilo puno literature s tematikom 99.-te god. Pogledaću sledeće nedelje u knjižari Odbrana da li možda imaju.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #6 on: April 06, 2012, 04:58:28 pm »

Mislim da je ovo bilo na vojnom štandu na sajmu knjiga. Nisam bio poslednja 2 sajma, ali ranije je bilo puno literature s tematikom 99.-te god. Pogledaću sledeće nedelje u knjižari Odbrana da li možda imaju.

У почетку фебруара нису имали.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #7 on: April 06, 2012, 05:02:50 pm »

Mislim da je ovo bilo na vojnom štandu na sajmu knjiga. Nisam bio poslednja 2 sajma, ali ranije je bilo puno literature s tematikom 99.-te god. Pogledaću sledeće nedelje u knjižari Odbrana da li možda imaju.

Verovatno je tiraž mali (do 1 000 primeraka) i mora da je "planuo" na promocijama.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #8 on: April 06, 2012, 10:59:18 pm »

Постоји и ова књига која третира догађаје на КиМ током 1998-1999.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

и уско је везана са "Хашким трибуналом"

Љуба


* Knjiga.jpg (462.07 KB, 1086x1511 - viewed 207 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #9 on: April 07, 2012, 07:52:11 pm »

Након агресије НАТО-а урађена је студија под називом "Искуства из борбених дејстава ВЈ у супротстављању агресији НАТО на СРЈ". Носилац је био Институт за стратегијска истраживања. Ту су врло објективно сублимирана још свежа искуства проживаљених ратних дејстава. Ова студија није јавно објављивана већ се као наставни и стручни материјал користи за обуку у војним школама и за потребе команди. У напомени уз наслов студије (може се прочитати на сајту Института -  http://www.isi.mod.gov.rs/ у делу "пројекти, на дну има икона "преузми преглед") стоји да је "могућа примена пројектованих резултата на међународном нивоу уз израду прилагођене студије и превођењу на неколико страних језика". Студија је доста обимна уз већи број монографија (на пример, противтерористичка и противпобуњеничка дејства). Све остало је преношење уз навођење неких детаља онога што је ту написано и уз додавање личних утисака и искустава аутора , што је са становишта историографије корисно.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 050


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: April 07, 2012, 08:59:20 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12.jpg (85.71 KB, 1217x326 - viewed 182 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #11 on: April 08, 2012, 03:55:23 pm »

То што си поставио је део те студије јер она сагледава видове оружаних снага, јединице и руковођење (командовање) по нивоима (тактички, оперативни, стратегијски) и садржаје борбених дејстава.  Ту студију, наравно није радио један човек већ један тим који је сублимирао оно што је садржано у извештајима из јединица, анализама урађених на нивоу здружених тактичких јединица и оперативних састава, а коришћене су наменске анкете, интервјуи и сл. Сама студија има пар хиљада страница и урађена је у десетак књига. Можда сам нешто прескочио,  јер давно је то било.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.