PALUBA
May 10, 2024, 02:33:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 540753 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #195 on: June 20, 2010, 10:07:57 pm »

Kao i Hrvatska, i Srbija će "kupiti" ono što joj preporuče oni koji ne sjede ni u Beogradu ni u Zagrebu. Kako je uostalom Slovenija kupila Cougare ...

Apsolutno netačno! I Hrvatska, i Srbija i Slovenija kupuju ono što se čini najboljim u datom trenutnku, i za čiju se kupovinu daju najpovoljniji uslovi. Osim toga, oni koji "preporučuju", moraju da uzmu u obzir i prohteve "onih koji odlučuju", a pošto su u Srbiji svima puna usta izlaska iz krize, i stvaranja novih radnih mesta, mislim da je logika iza nabavke novih aviona jasna. Samo da prođe "tretman" MMF-a, pa će imati prostor za manevrisanje.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #196 on: June 20, 2010, 10:19:53 pm »

I Hrvatska, i Srbija i Slovenija kupuju ono što se čini najboljim u datom trenutnku, i za čiju se kupovinu daju najpovoljniji uslovi.
Brojni su primjeri izvan relativno upitno potrebitih vojnih naqrudžbi koje potvrdjuju da se kupovalo, kupuje i kupovat će se ono što ti "preporuče", a ne ono što bi bilo najoptimalnije, a koji mi daju osnov za ovakav stav.


Samo da prođe "tretman" MMF-a, pa će imati prostor za manevrisanje.
A to će biti kad četvrta generacija lovaca već bude zastarjela ...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #197 on: July 20, 2010, 09:17:39 am »

Vest je malo zakasnela, ali je ipak vest ....


Srbija bira krila


17.07.2010.

Ministarstvo odbrane napravilo prve korake ka nabavci novog aviona Vazduhoplovstva VS

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koji bi model borbenog aviona mogao da pojača vazduhoplovstvo Vojske Srbije biće poznato do kraja godine. Stručni tim Ministarstva odbrane i Vojske do tada će napraviti analizu odgovora koji su, na zahtev Srbije, stigli od vodećih svetskih proizvođača aviona četvrte i pete generacije. Ova komisija u sledećih šest meseci uporediće naše potrebe sa pristiglim ponudama i suziće izbor letelica koje bi prema osobinama i kvalitetu odgovarale Vojsci Srbije.

Zahtev za informacijama o letelicama naše ministartvo odbrane uputilo je proizvođačima ruskih aviona “suhoj”, “mig-29 M2” i “mig-35”. Podaci o mogućnostima za buduću saradnju zatraženi su i od kompanija koje izrađuju francuski “rafal”, švedski “gripen”, “eurofajter”, kao i američkih aviona F-16 i F-18. Sve ove letelice uklapaju se u zahteve naše avijacije, koji su definisani u studiji o nabavci novog višenamenskog aviona. Na osnovu ovog dokumenta, stručna komisija će napraviti rang-listu proizvođača, sa kojima će se pregovarati o mogućnostima za kupovinu.

Komandant Vazduhoplovstva i PVO Vojske Srbije brigadni general Ranko Živak naglašava da je ovaj korak najveći koji naš sistem odbrane može da napravi u ovom trenutku.

- Posle analize uslediće razgovori o ekonomskim aspektima i mogućnostima šire međudržavne ekonomske saradnje - kaže general Živak. - Razgovaraće se o modalitetima nabavke, pri čemu nije nebitan ni politički nivo. Upravo obrnuto, on često može da bude presudan.

Prvi čovek srpskog vojnog vazduhoplovstva naglašava da se o cenama aviona zasad ne može razgovarati. Ona zavisi od brojnih elemenata - količine naručenih letelica, kupljenog naoružanja, obuke ljudstva, kao i od mogućnosti da u ovom paketu bude ostvaren i neki drugi vid međudržavne ekonomske saradnje.

Srbiji je, kako se procenjuje, potrebna jedna eskadrila savremenih višenamenskih aviona. Sve letelice sa čijim proizvođačima je napravljen početni korak u stanju su da ispune zadatke našeg vojnog vazduhoplovstva. To su, pre svega, odvraćanje od pokušaja agresije sa neba, izviđanje iz vazduha, kao i vatrena podrška snagama na zemlji i suprotstavljanje terorizmu.

Cena aviona za koje je Srbija zainteresovana izuzetno je visoka. Grubo rečeno, ovakve letelice koštaju između 50 i 100 miliona evra po komandu. Kako je našoj avijaciji potrebna jedna eskadrila (12-16 aviona), investicija u “čelična krila” biće vredna oko - milijardu evra.

- Kada je reč o ceni, ruski modeli su nešto povoljniji, ali krajnja odluka neće biti doneta isključivo zbog nominalne cene - naglašava Živak. - Konačna reč zavisiće od procenjenih troškova eksploatacije i održavanja, obaveznih remonta i potrebe modernizacije.


Zastareli i prevaziđeni

Srpska vojna avijacija raspolaže sa nešto više od 110 vazduhoplova. Ova brojka, iako deluje impozantno, ne odslikava realno stanje u domaćem vazduhoplovstvu. Reč je o sredstvima koja se koriste više decenija, a poslednji avion u vojne hangare ušao je još 1992. godine. Reč je o zastareloj tehnici, koju je davno pregazio tehnološki razvoj. Velikom broju aviona istekao je vek upotrebe, a i ostatak kuburi sa popravkama i rezervnim delovima. Zbog svega toga, stručnjaci ističu da je, uprkos visokoj ceni, nabavka novih aviona Vojsci Srbije - neophodna.


Šta kupuju drugi?

Letilice koje su na spisku interesovanja Srbije, nabavljale su prethodnih godina i druge evropske države. Mađarska je od Švedske nabavila 14 letelica tipa “gripen”, dok su se Poljaci opredelili za američki F-16. Švajcarska (koja je, inače neutralna država) izabrala je još savremeniji, takođe američki, F-18. Odluka njihovih komšija Austrijanaca pala je na evropsko čedo - “eurofajter”. Rumunija, Bugarska i Hrvatska još nisu nabavile nove letelice, ali se kalkuliše da će se pojačati eskadrilama koje će činiti upravo ovih nekoliko tipova aviona.

Izvor: Večernje Novosti


* dru avion (2).jpg (78.25 KB, 800x491 - viewed 299 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #198 on: July 20, 2010, 02:09:24 pm »

U ovom tekstu ima jedna mala greška, Švajcarska poseduje F-18, ali ih nije nedavno kupila, već ih poseduje dugi niz godina, i u toku je tender za njihovu zamenu, a prema poslednjim informacijama najveće šanse ima Rafale.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #199 on: July 21, 2010, 01:23:18 pm »

Već je i vreme! Samo, pre bilo koje kupovine novih aviona moraće da nabave još nekoliko polovnih MiG-29, kako bi održali kontinuitet letenja pilota lovačke avijacije.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #200 on: August 04, 2010, 05:46:10 pm »

04. avg 2010.

Nova krila srpske vojske

Poodmakli pregovori u nabavci novog višenamenskog borbenog aviona. U užem izboru ruski avioni Suhoj, MiG-29 M2 i MiG-35, švedski Gripen, francuski Rafal, američki F-16 i F-18 i Eurofajter-tajfun.

Vojska Srbije prilično je odmakla u proceduri izbora novog višenamenskog borbenog aviona, izjavio je zamenik komandanta Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane brigadni general Sreto Malinović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema njegovim rečima, posle izrade prethodne analize, upućen zahtev proizvođačima da dostave taktičko-tehničke i ekonomske podatke svojih ponuda.

Milinović je, u intervjuu magazinu Odbrana, precizirao da su u užem izboru ruski avioni Suhoj, MiG-29 M2 i MiG-35, švedski Gripen, francuski Rafal, američki F-16 i F-18 i Eurofajter-tajfun evropskog konzorcijuma EADS.

"Održane su i neke prezentacije tih aviona, a mi ćemo, kao struka, dati ocenu šta bi, dugoročnije i realno sagledano, bilo najbolje da imamo", rekao je Malinović.

Kako je objasnio Malinović, izbor i nabavka aviona zahtev dublju tehničko-ekonomsku analizu, "ali to je već kompleksno državno pitanje".


Izvor: RTS
Link ka vesti i video zapisu


* Sreto Malinović.jpg (26.15 KB, 527x337 - viewed 215 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 06:03:27 pm by dexy » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #201 on: August 04, 2010, 05:49:17 pm »

Летачки дух опстаје



Wednesday, 4. August | autor: Petar Vojinović

Бригадни генерал пилот Срето Малиновић у ваздухопловству је од 1984. године. Прошао је, редом, све командне дужности, извршавајући задатке, у миру али и у рату, вођен часним позивима патриотизма и професионализма. Таквим приступом свако време види као изазов, да се уради више и боље, а не само оне периоде када се верује да се лети у легенду!

Себе је у ваздухопловству увек видео као борбеног пилота, са духом који ће очувати високу част позива и онда када околности нису баш наклоњене задовољењу летачких амбиција. Технике ће увек бити, пре или касније, али је важно сачувати тај борбени летачки дух, лични и колективни, који пилоте чини елитом сваке војске и друштва.

Летео је и кад је то била игра и лепота, невидљиво домахивање са ратарима на њивама и уживање у погледу одозго, али, и у опасним тренуцима, када је то био могући блиски сусрет са неповратом! Задатак бира људе, а они прави спремни су за сваки!

Са искуством које има, генерал Малиновић, поводом Дана авијације, можда ће реалније од других оценити у каквом је стању наше ваздухопловство данас?

– Најчешће се прича о техници и имајући то у виду заиста се тешко долази до нивоа оспособљености који бисмо желели, ми као команда, и пилоти као припадници рода авијације. Периоди криза и санкција и обуке у најтежим условима оставили су дубоки траг. Чињеница је да садашње генерације пилота на себи осећају последице свих тих дешавања! Али, желим да истакнем да су људи у ваздухопловству драгуљ који не смемо изгубити!

Имао сам ту срећу да Вaздухопловну војну академију завршим као борбено спреман пилот. Ми сада имамо пилоте који и са вишим чиновима нису на том нивоу оспособљености. Ипак, они се, својим радом, вољом и идеалом који ми летачи носимо у себи, који је понекад и несхватљив другима, боре са тим проблемима. Опстаје онај дух летачки, то наглашавам.

Колико сада лете наши пилоти? Не оних 80–100 сати налета по неким међународним стандардима, али не више ни оних некадашњих 3–5 сати.

– Моја крила су расла са годишњим налетом око 80 сати одмах након завршетка тадашње Вaздухопловнe војнe академијe. То је сада далеко од тога.

Може се видети да од некадашњих 3–5 сати, ми сада летимо преко 40 сати на неким врстама авиона. Али, у просеку, идемо ка 30 сати налета, уз коришћење тренажера, што је пракса свуда у свету.

Пловимо ка бољим водама, што би морнари рекли, очекујући нешто што ће нам омогућити тих 80–100 сати, а коришћењем тренажера и више.

Значи, „пилотска крила” нису толико савијена?

Нису, и то је оно што нама на челу ваздухопловства даје мотив да се боримо, за те момке, а ускоро и девојке, да им омогућимо да се и њихова крила једнога дана развију у пуној ширини.

Српско ваздухопловство ускоро пуни сто година. Који период се може издвојити као најуспешнији у нашој авијацији?

– Период од шездесетих година прошлог века можемо назвати „златним добом авијације”, када се кренуло са увођењем надзвучне борбене авијације и када смо имали разне врсте ваздухоплова, западног и источног порекла.

Када погледате нашу стогодишњу традицију ваздухопловства, ми смо увек били у врху по техници и технологији коју смо имали. Нисмо заостајали некада ни за водећим силама, наравно мерено потребама војске и државе.

Оно што ја памтим од завршетка академије, то је период од ‘84. до ‘90, када смо добили мигове 29 који су јако добри авиони и када смо у пуну борбену употребу увели авион орао, понос домаће авио-индустрије и јуришне авијације. То је период када смо ухватили копчу са свим савременим ваздухопловствима.

Колико и каквих летелица смо тада имали?

– Било је више од 500 летелица, различитих врста. Био је то период у коме се заиста имало, пре свега у обуци. Наравно, увек постоје проблеми у авијацији као технички захтевном роду, али су тада могућности за превазилажење и отклањање тих проблема биле веће.

Обучавање људи било је много лакше. Тада се један пилот, по нашим стандардима, за осам година правио пилотом прве категорије, апсолутно спреман у свим условима да одговори на постављене задатке. Сада је тај период много дужи.

Имали смо и више врста ваздухоплова. Примера ради, ја сам завршио академију на галебу и борбеној верзији тог авиона – јастребу. Са неких 250 сати са академије био сам борбено потпуно спреман пилот. Када сам дошао у јединицу, тадашњу скопску 98. бригаду, након две године почео сам са преобуком на јуришне авионе орао. Тада се тај авион могао мерити са најбољим авионима те намене у свету, а у окружењу је био у самом врху. Након тога завршили смо преобуку и на Г-4.

Имали смо ловачку авијацију у којој су били мигови 21, а наши пилоти ловачке авијације имали су задовољство да тада пређу на један од најсавременијих авиона – миг 29.

Поред тога, имали смо школску авијацију на којој је вршена почетна обука и селекција.

Ту је и транспортна авијација из које можемо издвојити Ан-26, који и данас добро служи, и Ан-2, који је изузетно погодан за обуку наших специјалних јединица, пре свега падобранаца.

Ту су и хеликоптери, газела у свим варијантама, и транспортни вишенаменски хеликоптер Ми-8, који може да се користи и у борбене сврхе, али је углавном служио за транспорт снага и средстава.

Дакле, једна добра лепеза ваздухоплова по различитoj врсти и намени.

Какo сте се осећали као млади војни пилот у тадашњем Југословенском ратном ваздухопловству?

– У војску сам дошао да будем пилот и то ми је био идеал. Када сам спознао које све врсте авијације постоје себе сам препознао у ловачко-бомбардерској варијанти. То иде уз неку моју горштачку црту и темперамент. Тај дух, спортским речником речено – дати гол више, то надметање ме је испуњавало.

Имао сам срећу да ми је командир тада био мајор Радислав Мориц Моца. Од њега сам много научио, пре свега како се ради и односи са људима.

Какав је Ваш професионални однос био према задацима ратне ‘99? Посебно однос према пилотима који су били у саставу ваше јединице?

– То је карактеристична и атипична година по свему. По стању народа, државе, војске. То су далеко најтежи услови са којима се наше ваздухопловство сусрело, по софистицираности оружја, бројности непријатеља, њиховој снази и могућностима.

Какав је био мој однос? Своју професију доживљавам као озбиљан посао који захтева добру психофизичку припрему, одговорност према себи и према летелици. Од људи који су у тој професији треба стварати један добар тим, са израженим осећајем одговорности према другима, према држави и друштву који издвајају новчана и материјална средства за оно што радимо. Све то подразумева и спремност на жртвовање, ако за то дође време. А ‘99. година управо је то донела!

Имао сам свега два или три обраћања људима, једно уочи дешавања и два током дешавања. Нажалост, једно обраћање било је због погибије мајора Животе Ђурића, команданта 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле.

Заиста је одличан колектив тада створен, а ја се најбоље сналазим и дишем у таквом окружењу. Када такав дух влада у јединици, видим се у улози првог међу једнакима. Или, да кажемо, тата у породици, кога његова деца поштују и коју он штити.

Моје гесло када је у питању рад са људима гласи – Не чини поручнику оно што као поручник ниси волео да ти чине.

Који Вам је тренутак у каријери био најтежи?

– У каријери сам имао мало периода у којима сам уживао у летењу, јер је врло брзо моја генерација постала ударна генерација кризе. Из пуно тешких тренутака издвајам свакако ‘99. годину и погибију Животе Ђурића. Са њим сам од 1986. био нераздвојан и као командир по војничкој линији и по породичном и личном односу. Зато је најтежи моменат био обратити се пилотима после погибије једног таквог човека и након тога на његовом гробу рећи оно што сам рекао, а верујте ми, не сећам се шта сам тада говорио.

Говорило је срце, говорила је обавеза обраћања људима који су тешко доживели Животину погибију. Стојим пред момцима који су првог дана изгубили команданта ескадриле, изузетног пилота и човека, и можете замислити какав је то ударац за јединицу.

А тренутак поноса?

– Опет је то 1999. и посао који смо као јединица, 98. ловачко-бомбардерски авијацијски пук, обавили на начин на који смо најбоље могли у датим условима. Понос је бити на челу људи који упркос опасностима траже да иду на задатак. И понос је кад видиш њихов осећај сигурности због оног како и шта радиш. Као да ти кажу: Добро је, ту си, не може нам нико ништа.

То је понос више на њих него на себе. И зато Mедаљу части коју сам добио сматрам и њиховом, а не само својом. Лентом јединице.

На почетку разговора рекли смо да, после свих страдања, опоравак логично споро иде. Помаци су евидентни у обуци, а сада ће и увођење новог школског авиона „ласта” 95 донети нове предности?

– Ласта ће свакако донети унапређења, пре свега у селекцији. Утва 75 није могла дати најбољу представу како пилоти могу и по којој врсти авијације да се развијају. На тој почетној обуци већ се виде неки афинитети, до изражаја долазе карактерне особине и ту се лако могу изабрати људи за врсту авијације. Ласта ће сада то омогућити, а са опремом коју поседује већ хвата неке савремене трендове.

То је изузетан школски авион и у плану је да добијемо два прототипа и 15 серијски произведених летелица. Очекујемо четири авиона до краја ове године, шест следеће, а 2012. још пет.

Докле се стигло у процедури избора новог вишенаменског борбеног авиона?

– Прилично смо одмакли у тој процедури. Након израде претходне анализе упућен је захтев произвођачима за тактичко-техничке и економске податке својих понуда. То су руски авиони (сухој, миг 29 М2, миг 35), затим шведски грипен, француски рафал, амерички F-16 и F-18, еурофајтер-тајфун европског конзорцијума EADS.

Одржане су и неке презентације тих авиона, а ми ћемо, као струка, дати оцену шта би, дугорочније и реално сагледано, било најбоље да имамо.

Избор и набавка авиона захтева дубљу техно-економску анализу, али то је већ комплексно државно питање.

До тада ослањамо се на ремонте?

– Ниво обуке одржаћемо ремонтом двоседа свих врста авијације. Да омогућимо пилотима да спремно дочекају прелазак на нови авион.

Искрено, двоседи борбене авијације су у овом тренутку велики проблем који успорава динамику обуке и зато смо фокусирани на решавање тог проблема. Транспортна авијација и хеликоптери су мањи проблем.

Шта се дешава са хеликоптером Ми-17?

– Очекујемо ускоро увођење ремонтованих седамнаестица и организовање обуке на тим летелицама.

Када очекујете шест авиона Г-4 из Црне Горе?

– Ми смо спремни за њихово преузимање и очекујемо да у најскорије време реализујемо тај задатак.

На крају, порука за Дан авијације…

– Порука свим ваздухопловцима, пилотима и техничарима, уз честитку за наш дан, да истрају у чувању духа ваздухопловаца. Само тако ћемо бити спремни да прихватимо нову технику, технологију и нове изазове.

=======================================================================

Бригадни генерал Срето Малиновић пилотску каријеру започео је у Скопљу 1984. године, у 98. авијацијској бригади. Након три године је помоћник командира ескадриле за ГРБ (гађање, ракетирање, бомбардовање).

Рат 1991. затекао га је на дужности командира авијацијског одељења. После преласка у Лађевце, 1992, постаје заменик командира ескадриле, а исте године и командир ескадриле, један од најмлађих на тој дужности у нашем ваздухопловству.

По завршетку командноштабног усавршавања, 1996. године, враћа се у 98. бригаду где је најпре начелник органа за оперативне послове, а затим начелник штаба бригаде.

У септембру 1998. постављен је за команданта 98. ловачко-бомбардерског авијацијског пука (раније бригаде), а на тој дужности је и током рата 1999. године.

За начелника Одељења авијације у Команди Ваздухопловног корпуса постављен је 2001. године, а 2002. завршава генералштабно усавршавање Школе националне одбране.

Од 2005. и формирања Команде ВиПВО на дужности је начелника Одељења за људске ресурсе, а од 2006. помоћник команданта за операције.

Током каријере једном је превремено и два пута ванредно унапређен у виши чин, а одликован је 1991. и 1999. године. Има преко 1.000 сати налета.

Од новембра 2009. године заменик је команданта ВиПВО и унапређен је у чин бригадног генерала.

=======================================================================

БЕСЕДА

(Обраћање пилотима пред извршење задатка 1999. године)

Синови моји драги, тигрови 98. јуришног пука. Летесмо до данас на хиљаде летова изнад наше отаџбине. Летесмо и уживасмо у њеној лепоти из ваздуха.

Али данас, данас вас не водим на један такав лет. Данас вас водим на лет са кога се можда нећете вратити. Можда је ово лет у смрт, али не обичну, већ часну са хиљаду километара на час.
То је привилегија само нас одабраних. И данас, као небројано пута у нашој историји, не наређује наша команда. Србија нас зове, анђели моји челични. Иста она у којој проведосмо наше најлепше дане. Србија зове!

Испод наших крила остаће наши градови, наша деца, жене, мајке и очеви. Не бацајмо љагу на наш образ. Нека вас води гесло са наше ратне заставе, заставе 98. јуришнога пука: „Отаџбина изнад свега”. То гесло смо заједнички изабрали. Покажимо да нам је оно и на срцу.

Знам, драги моји соколови, да данас нема теже ствари на свету него бити пилот ратног ваздухопловства. Ни теже, ни поносније. Ја вам не могу обезбедити станове, веће плате, бољи живот. Обезбедићу вам лет у вечну славу у коју ћу вас ја лично повести.

Зато за мном, крило уз крило, као небројано пута до сада. За част професије, за образ отаџбине.

На авионе!


Izvor: Tango Six Blog
« Last Edit: August 04, 2010, 10:12:43 pm by dexy » Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #202 on: August 04, 2010, 10:27:26 pm »

Ovo je samo mazanje ociju za kupovinu vremena jer je svima jasno da ce na kraju da odluci politicka volja. Ali i po pitanju tipa aviona ali i po pitanju uopste kupovine aviona.
Sve je to fino ali mjesecima, godinama se nabrajaju isti avioni, opstepoznati svima, a i nabrojani su bas svi koji su iole dostupni. Pa majku mu staru bar da se za ovih godina suzio izbor na dva modela pa da se vidi jesmo li igdje stigli. Kakva je ovo igra kao da ce USA ili EU ili Rusija svoje politicke odluke koje su nama pogodne donositi na osnovu par kupljenih aviona od njih. Logika stvari kaze da je bitna i obuka kadra, pa sad da vidimo da li je lakse izvrsiti obuku ili preobuku, ako uzmemo Mig-29 ili F-16. Sa druge strane remontni kapaciteti, da li da opet budemo u potpunosti zavisni od neke strane kompanije ili da neke stvari mozemo odraditi i u Momi. Zbog politicke situacije mislim da nista sem ruskih modela ne dolazi u obzir, i mislim da bi jedino njih dobili sa nekim naprednijim sistemima, ove druge ako bi i dobili dobili bi osakacene ili polovne. Da zakljucim, zbog remontnih kapaciteta, pilota i ostalog kadra, mogucnosti preklapanja raznih poslova, navijam za Ruse.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #203 on: August 04, 2010, 10:33:21 pm »

Što je veći broj kandidata u opticaju, nižu ćemo cenu dobiti, u Indiji se takođe vodi jedan "malo" veći tender, pa ne žele nikoga da diskvalifikuju do samog kraja upravo iz razloga spuštanja cene i postizanja boljeg ugovora.
Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #204 on: August 04, 2010, 10:42:43 pm »

Da sve se slazem ali ima li logike porediti tender u Indiji koji je tezak koliko znam oko 120 novih aviona i nas. A i oni ce vjerovatno igrati igru da se uz kupovinu novih obavi jeftiniji remont onih koje vec posjeduju. Dakle kod njih mogu da prevagnu ili Rusi ili Francuzi jer je najveci broj aviona ili Mig/Su ili Mirage.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #205 on: August 04, 2010, 11:03:29 pm »

Pa ne treba odbacivati ni jedan argument u pregovorima prerano, bez obzira što je broj letelica koje mi imamo dosta mali, u današnje vreme je i to dosta za svakog od ponuđača i boriće se za tržište koliko god malo bilo u ovom momentu.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #206 on: August 04, 2010, 11:56:06 pm »

Ovih dana su se baš svi raspričali o tome, a koliko čujem, juče je u Beogradu boravila i delegacija iz Saaba. Evo još jednog teksta iz novina koji govori na ovu temu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: Narodne


* Narodne.jpg (137.7 KB, 761x605 - viewed 190 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #207 on: August 05, 2010, 12:00:36 am »

Pa ako je ovo uzi izbor aviona ,sta im je siri,ovo je sve ono o cemu se pisalo zadnjih godina  Grin
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #208 on: August 05, 2010, 08:54:31 am »

Pa ako je ovo uzi izbor aviona ,sta im je siri,ovo je sve ono o cemu se pisalo zadnjih godina  Grin

Heheeee...to sam i ja mislio , nabrajaju sve sto je vredno na svetskom trzistu u toj klasi. Ali svi kad kupuju tako tade, uvek je u opticaju vise firmi. Eurofighter i Rafal su preskupi i za odrzavanje, tako da mislim da ce sigurno ispasti iz trke.
 Od ostalog, sve sto je novo je za nas sasvim dovoljno dobro. I ne bih se zanosio vektorisanim potiskom na MiG-u, samo bacanje para.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #209 on: August 05, 2010, 10:46:49 am »

Sustina je da se napravi takav dogovor da se obezbedi dovoljno rezervnih delova i plan odrzavanja, remonta i modernizacije tih aviona tokom celokupnog zivotnog veka tj finansiranje za sve to.

Cim kod Suhoja ne pominju model vidim da vec nije u igri. Po meni Su-27 derivat je bolji izbog od miga 29m2 ili 35 sto zbog TT karaketirstia sto zbog stanja u KB Mikojan.

Mislim da ce se na kraju izbog svesti na Gripen, Mig i eventualno F-16.

Realno sta god da kupiomo dok se ti avioni prvo kupe na tenderu, isporuce i obuce nasi piloti i tehnicari oni ce biti prevazidjeni PETOM generacijom koja ce se tada uvoditi u upotrebu.

A nama ti avioni treba da ostanu u upotrebi 20-tak godina.

Nekako smo dosli u situaciju da nabavljamo avione u momentu smene generacija sto nikako nije dobro ali je iznudjeno.

Da li je bolje sada uzeti polovne avione (recimo Mig-29 10-tak kom) remontovati i modernizovati ih tako da se iz njih izvuce jos 10-tak godina zivota pa onda nabavljati avion 5 generacije po meni je to bitnija dilema a mozda cak i realnija opcija zbog stanja ekonomije. Ovakav dil bi se zatvorio sa nekih 150-200 mil USD sa rezervnim delovima i naoruzanjem.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.