PALUBA
May 21, 2024, 10:26:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Moje majstorije  (Read 37067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 151



« Reply #15 on: June 12, 2011, 06:57:48 pm »

Dobro tebi ide tapetarski zanat, šteta što ne može da se živi od njega (kao čovek)....

Daj reci molim te, koliko kosta novo tapeciranje npr. 1 x dvosjed i 2 velike fotelje, 5 manjih fotelja - rad i materijal (kvalitetni) od majstora
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #16 on: June 12, 2011, 07:17:53 pm »

Problem je što se ljudi teško odlučuju da tapaciraju nameštaj (loše fiansije), a tapetar mora da plaća sve dažbine imao ili nemao posla. Vrzino kolo...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 151



« Reply #17 on: June 12, 2011, 07:26:07 pm »

Mislio sam na Kuzmu; rad mu je prvoklasni! Koliko bi zapao rad s materijalom za gornju specifikaciju poslova......da usporedim troskovnik.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #18 on: June 12, 2011, 07:27:56 pm »

Ma Kuzma ima zlatne ruke, nema tu govora. Dovoljno je pogledati fijaker Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: June 12, 2011, 07:54:59 pm »

Dobro tebi ide tapetarski zanat, šteta što ne može da se živi od njega (kao čovek)....

Daj reci molim te, koliko kosta novo tapeciranje npr. 1 x dvosjed i 2 velike fotelje, 5 manjih fotelja - rad i materijal (kvalitetni) od majstora
"Jadrane..", nadrljao si, "KUZMA" računa, i to bogami dugo. Biće to mastan račun... Grin Wink
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 151



« Reply #20 on: June 12, 2011, 07:58:13 pm »

Vidim i ja da se ne stedi vrijeme; biti ce prava kalkulacija; ali bas me zanima koliko bi doslo za takav posao.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #21 on: June 12, 2011, 08:18:51 pm »

Boga mi Kuzma, stvarno imas zlatne ruke.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #22 on: June 12, 2011, 08:29:05 pm »

Evo Jadrane recicu kako je to bilo dok je imalo posla.

Ovako je otprilike izgledao cenovnik sa mojim meterijalom (srednjeg kvaliteta posto se takav najvise trazio), prevozom (koji je bio besplatan) i rad naravno:
-klasican kauc oko 100 evra (kao onaj crveni u postu broj 9)
-dvosed, trosed i fotelja (dakle granitura bez ugla) - oko 500 evra - za varijnatu kao crvena fotelja na slici u postu br.6)
-fotelja srednje velicine oko 50-55 evra (otprilike 2 fotelje kao 1 kauc plus 10%)
-stolice obicne 5-6 evra, stilske 8-9 evra ....

Naravno to je podrazumevalo kompletnu zamenu sundjera, opruga, platna, razne popravke konstrukcije... I nije postojala ona opcija koju mnogi koriste kada sve bude gotovo i dodje naplata da se kaze kako su iskrsli neplanirani radovi pa je cena visa. To nikada nisam praktikovao a sve zbog svog ugleda kao dobrog i cestitog majstora. Medjutim i to izgleda nije bilo dovoljno.


Inace kako Rade rece, jedan od osnovnih razloga sto se ljudi sada tesko odlucuju na tapaciranje je velika ponuda nekvalitetnog namestaja po cenij istoj ili cak nizoj pd tapetarske. Samo je razlika u zivotnom veku, a tu se moze dogoditi da taj nekvalitetan namestaj propadne vec posle par meseci dok onaj tapacirani (ako je sve uradjeno po propisu) moze da traje 10 i vise godina. Nazalost to u ovom trenutku kod nas nije dovoljno dobar argumenat da bi se mnogi odlucili na tapaciranje. Glavni argument je cena.



@....

Hvala svima na lepim recima
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #23 on: June 12, 2011, 08:35:52 pm »

Kuzma druže imaš zlatne ruke. Skidam ti kapu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #24 on: June 12, 2011, 08:44:34 pm »

Malo bih se vratio na to kako sam poceo sa voim poslom.

Mnogi vec znaju da sam radio kao podoficir VJ sve do ranjavanja 2001.godine. Posto sam tada imao svega 26 godina resih da bi trebalo nesto raditi a ne ziveti penzionerski (posto je penzija bila neminovna). Ali sta? Sticajem okolnosti poznavao sam dva tapetara (kojima je to dopunski izvor prihoda) a jedan od njih je na redovnom poslu koleg sa mojim kumom. Kum jednom resi da sam istapavira neku garnituru ali nije ima nikoga za sivenje. Tu na scenu stupa moja majka koja amaterski sije vec godinama. Otac je naravno pomagao u fizickom delu posla. Kada su oni to odradili teda moji otac i majka resise da i mi uradimo nesto slicno. Pozajmomo jedan kompresor i heftalicu i presvucemo neke stolice i dvosed. Ucini se to meni kao lep posao, a moj komsija tapetar (koga sam pitao za neke fore) mi predlozi da mu budem pomocnik u radnji. naravno ja prihvatim. Radili smo 2-3 meseca, i za to vreme sam od njega dosta naucio.

Najvaznije je sto mi je on odmah rekao da ne bi bilo lose kada naucim osnovne stvari da krenem samostalno to da radim (imao je on monogo njih koji su radili kod njega pa kasnije krenuli samostalno i nikada nije bilo nikakvih problema po pitanju konkurencije).

Krenem postepeno, po komsiluku pa po familiji da bi se to polako proculo. Radio sam neko vreme tako , na crno, da vidim kako ce ici. Kako je svakim danom sve bolje i bolje islo posle nekog vremena moj otac uzme otpremninu u firmi u kojoj je radio i dobrovoljno je napusti. Deo otpremnine ulozimo u alat i slobodno mogu reci da u ovom kraju takav alat i opremu ni jedan tapetar nema.

Radilo se i sa javnim preduzecima kao npr. Kolubara, neke skole i slicne ustanove. I dok je imalo posla lepo se napredovalo. Medjutim sve sto  je lepo kratko traje. Dodje ekonomska kriza (koja je bila opravdanje za sve u ovoj drzavi) posao stade, mnogi pocese da se boje sta ce biti sutra pa zbog toga broj musterija poce naglo da pada iako sam imao najbolju reklamu - preporuku prethodnih musterija(samo da napomenem da sam za vreme dok sam se bavio ovim poslom imao ukupno 2 reklamacije koje su se odnosile sitnice: u jednom slucaju sraf koji vezuje stranicu nije bio dobro pritegnut i u drugom slucaju makaze na kaucu nisu dobro radile iako su bile nove).

Posto sam u jednom trenutku sabrao da su 2 i 2 = 4 dosao sam do zakljucka da ovo vise nije rentabilno i da je vreme da se izadje iz posla. Regulisao sam obaveze prema drzavi, alat mi je ostao kao i nesto materijala, kombi sam prodao i sada ako nesto naleti (mada je dosta retko) ja prihvatim a ako ne naleti onda nikom nista.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #25 on: June 12, 2011, 08:52:15 pm »

Neke moje alatke

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Masina kakve nema u krugu od 100-inak kilometara
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedna od dve masine za sivenje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kombi prilikom kupovine
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Abrihter 001.jpg (293.43 KB, 1056x1408 - viewed 291 times.)

* Bansek 001.jpg (302.97 KB, 1056x1408 - viewed 260 times.)

* Masina za stepanje.JPG (496.36 KB, 1267x950 - viewed 545 times.)

* Masina za sivenje 001.JPG (475.81 KB, 1253x940 - viewed 255 times.)

* DSCF0316.JPG (501.49 KB, 1267x950 - viewed 218 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #26 on: June 12, 2011, 09:22:35 pm »

Kuzmo svaka ti čast! 
Na onom fijakeru se vidi šta mogu ruke majstora! 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #27 on: June 12, 2011, 09:24:54 pm »

Inace fijaker je moj prvi rad sa prirodnom kozom.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #28 on: June 12, 2011, 09:39:28 pm »

Pa da, kada su fijakeri pravljeni nije bilo veštačke! Smiley
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #29 on: June 12, 2011, 10:00:44 pm »

Kuzmo stvarno odličan rad.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.