PALUBA
May 02, 2024, 04:05:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1334092 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2085 on: September 18, 2011, 07:41:03 am »

Koliko je obično trajao BG?

Prva Borbena Grupa (BG)

Te godine, 1973, u poljeće paralelno sa početkom pregovora oko Trsta u  okviru JRM donosi se odluka o formiranju Borbeni grupa od brodova A- ešalona, tj. TČ-RČ. Prva Borbena Grupa (BG) formirana je od 2TČ i 2RČ broda. Jedan od TČ-jaca bio je i TČ-215. Komadant broda bio je por.fr. Jazbinšek Zlatko. Prethodnih mjeseci inače na brod je raspoređen i podporučnik Gilić Zoran u svojstvu pomoćnika komadanta. Baklandžija st.vod Bera Ćiro. Brodovi prve  BG su popunjeni u potpunosti sa bojevim kompletom, bojeva torpeda, rakete, municija u topovima. Kompletirane su i posade i popunjene do zadnjeg člana. BG je po kompletiranju prebazirala u luku Baćine u Pločama na period od 2 mjeseca. Konstantno su bili u polučasovnoj pripravnosti. Nije se smjelo uopšte udaljavati iz luke. Nije se javljalo porodicama, niti pisalo. Poslije 10-15 dana shodno procjenama pretpostavljene komande BG se počela pomjerati prema sjevernom dijelu Jadrana. Razdvojila se,  te su TČ-jci pristali u jednu od uvala na Brijunima. Tavoreći i čekajući dalja naređenja posada je dosadu “ubijala” pomalo i pecajući, iako nismo bili baš uspješni što zbog vremena što iz razloga borbene pripravnosti, koja nam je bila u prvom planu.

Samu pripremu  za ulazak u BG  odlično je već opisao “duje” na ovom mjestu .

Luka i mjesto Baćine kraj Ploča u kojoj su počele BG grupe svoje bivstvovanje 1973 god.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Mjesto i JRM luka Bacine.jpg (57.66 KB, 504x373 - viewed 332 times.)
« Last Edit: September 18, 2011, 08:11:09 am by ORIĆAREB » Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #2086 on: September 18, 2011, 11:38:07 am »

Hvala Ćiro...80 ih godina su BG i bili na Visu, zar ne? Isto 2 mjeseca?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2087 on: September 18, 2011, 11:49:51 am »

Hvala Ćiro...80 ih godina su BG i bili na Visu, zar ne? Isto 2 mjeseca?
E to će mlađi. Mene su tad već bili "izbacili" iz flote kao "neperspektivan" kadar.
Poslali me u Švedsku, ja se "bunio", ali nije bilo vajde.... Grin
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #2088 on: September 18, 2011, 11:56:28 am »

E to će mlađi. Mene su tad već bili "izbacili" iz flote kao "neperspektivan" kadar.
Poslali me u Švedsku, ja se "bunio", ali nije bilo vajde.... Grin

Komanda je komanda, nema tu trte mrte.  Tongue
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2089 on: September 18, 2011, 12:46:48 pm »

Hvala Ćiro...80 ih godina su BG i bili na Visu, zar ne? Isto 2 mjeseca?
Več 1974. g. bilo je skračeno na mjesec dana. Smatralo se , da je preveliko opterečenje za ljudstvo, smještraj na brodu nije bio pogodan za duže bivanje na njemu (sjetimo se sanitarnog čvora), a i trščanska situacija se je smirila, diplomacija je pripremala  "teren" za osimske sporazume.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2090 on: September 18, 2011, 10:58:27 pm »

JRM luka Baćine

Kad smo već koji post ranije pomenuli Bacine da kažemo još koju o tome.

Baćine su omanja luka i skup kuća na samom vrhu uvale i luke Ploče. Sa sjeverne strane u uvalu se ulijeva slatka voda iz Baćinski jezera. Sama luka je bila pod JRM jurisdikcijom  i kao takva prije početka korištenja od strane TČ/RČ BG grupe u njoj su godinama boravili svi tipovi minolovaca i to je ustvari i bila njihova matična luka. Pretpostavljam da su tu lokaciju minolovci koristili isključivo iz razloga što su bili drvene građe te im je ta mješavina slane i slatke vode odgovarala radi lakšeg održavanja podvodnog dijela. A možda i griješim, pa će me bolji znalci ispraviti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom 1973 god. kad su i počele BG grupe i pojavile se u Baćinama minolovci su i dalje tu egzistirali i suštinski nismo imali nikakvi dodira. Oni su bili svijet za sebe, a mi za sebe. Koristile su se za potrebe BG-ja dugo godina, sjećam se čak i početkom 1980 god. kad su već u grupe bili uvedeni i RTOP brodovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zašto su bile izabrane baš Baćine za tu namjenu, mislim za BG grupe, nebi znao decidan odgovor. Sa stanovišta posade, razlog je bio lakša kontrola i mogućnost veće pripravnosti nego da se boravilo u mjestu stanovanja i življenja gde su nam bile i porodice. Sa taktičkog stanovišta, hmm, možda jer smo bili bliže ulazu u Jadransko more. Vrag će ga znati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ali sjetio sam se jedne lijepe zgode upravo iz Baćina za vrijeme jedne og  BG grupe.

Jednog dana ja i moj dobar drugar sa drugog broda, zas Pero Barišić, jedno pre podne popnemo se iznad veza brodova uz brdo, naiđemo na jednu travnatu zaravan i malo prisjednemo. Onako uz bezveznu priču malo i zalegnemo u tu travu na leđa. Gledamo obadvojica u plavo visoko nebo i ćutimo neko vrijeme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pero je inače bio starija klasa od mene, XIII, završio školu 1965 god. Neznam gde se bio nekih 2 godine “zagubio”, ali smo se poslije skupa našli u Brigadi. Bio je električar. Inače je bio veliko spadalo. Po prirodi je bio crn. Tih početnih 70-tih godina uglavnom se družio sa nekim isto našim kolegom po imenu Vojvoda, ali pomorske struke. A taj Vojvoda još veće spadalo. Jedno popodne njih dva šetaju gradom i nailaze kraj ženske frizerske radnje. Kad će ti Vojvoda njemu, - Šta misliš Perune, - tako ga je zvao, - štabi ti rekao komadant brigade kad bi se sutra u zboru pojavio žute kose. – Pojma nemam, ali će mo vidjeti, - i ulazi u frizeraj, sjeda u stolicu obraćajuci se frizerki, - U najžuće, moliću lijepo. Ova ga gleda onako crna, čeka, muško, nevjeruje svojim očima. – Moliću u najžuće, ako može, - opet će on njoj. Ova jadna, šta će ofarba ga u žuto, ko kanarinac. Možete zamisliti kako je to izgledalo, crna put, pa odjednom žut. Plati on i oni pravac u grad, a poslije i u Loru.

Ujutro zbor. Komadant Brigade dolazi ispred stroja, pogleda stroj, da se namjestu voljno, te počne da daje upustva. Priča on, svi ćute, kad ti čovjek odjednom stade. Kao nešto razmišlja te se odjednom okrene Barišiću. – Pa dobro Pero kakva je to sad opet tvoja majmunarija, otkud ti ta perika, skidaj to odmah. – Nije perika, druže komadante, to mi je nova frizura. – Ma koja frizura, skidaj to, daj ovamo, - i uhvati ga za šapku pa za zuluf. Ovaj poče da kukumevči i da se otima, mi ostali u smijeh.

Šta da se radi, poslije zbora ovaj ga posla u grad de se ponovo prefarba. On kod iste frizerke, a ova kad nije pala u nesvjest kad se ponovo pojavio i zatražio, -Molim vas u najcrnje što može. …

Takav je bio moj drugar Pero. Poslije kad se oženio skroz se promjenio i bio primjeran suprug i otac.

I tako nas dva ležimo na leđima iznad Baćina i ćutimo. I sjetim se ja od ranije nikih njegovi priča da je iz velike Hercegovačke porodice gde ih je bilo 10-setaro djece u ćaće i matere. Kontam ja nešto pa ću ti njemu, - Jeli, Pero, ono vas kolko ima ćaća. – Bogami  desetaro, sve jedno drugom do uveta, - odgovara. Malo ćutimo, pa ću ti ja, - a jeli boga ti jeste li imali svak svoj krevetić za spavanje, - kao da nisam znao da od toga ni korova. Podignu se on i sjedeći poče da se smije k’o blesav, inače je imao smisla za “slatko” smijanje, - Ma jesi li ti normalan koji krevetići, svi skupa, ko pre stigne, jedni gore, jedni dolje, poprijeko, ali se slatko spavalo. – A jeste li obavezno pre spavanja prali noge, kao sva današnja djeca, - opet ću ja. On opet u smijeh, zalego čovjek u travu pa se nediže.
I konačno ustane, okrene se prema meni pa će. – Ajmo na brod, ne zajebavaj me, kakvo pranje nogu, početkom ljeta skinu se priglavci, piči se cijelo ljeto bos, u jesen navučeš ponovo opanke i bog te veselio….

I lagano se spustimo prema Baćinama.




* Bacine 1.JPG (161.25 KB, 780x646 - viewed 323 times.)

* Bacine 2.jpg (120.11 KB, 800x603 - viewed 307 times.)

* Bacine 3.jpg (53.31 KB, 504x373 - viewed 305 times.)

* Barisic Petar.jpg (12.79 KB, 244x235 - viewed 191 times.)
« Last Edit: September 27, 2011, 09:36:00 am by ORIĆAREB, Reason: Ubacena jos jedna slika » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #2091 on: September 19, 2011, 09:43:02 am »

Hvala Ćiro...80 ih godina su BG i bili na Visu, zar ne? Isto 2 mjeseca?
Več 1974. g. bilo je skračeno na mjesec dana. Smatralo se , da je preveliko opterečenje za ljudstvo, smještraj na brodu nije bio pogodan za duže bivanje na njemu (sjetimo se sanitarnog čvora), a i trščanska situacija se je smirila, diplomacija je pripremala  "teren" za osimske sporazume.

1984. godine je BG trajao 2 mjeseca (2 puta po 15 dana izvan Lore ). Za vreme boravka u Lori, pola oficira je moglo kući.   
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2092 on: September 19, 2011, 02:02:41 pm »

Hvala Ćiro...80 ih godina su BG i bili na Visu, zar ne? Isto 2 mjeseca?
Več 1974. g. bilo je skračeno na mjesec dana. Smatralo se , da je preveliko opterečenje za ljudstvo, smještraj na brodu nije bio pogodan za duže bivanje na njemu (sjetimo se sanitarnog čvora), a i trščanska situacija se je smirila, diplomacija je pripremala  "teren" za osimske sporazume.

1984. godine je BG trajao 2 mjeseca (2 puta po 15 dana izvan Lore ). Za vreme boravka u Lori, pola oficira je moglo kući.   

Da vrijemenom se je mjenjalo. Ja pišem o BG-u, kada nije bilo nikakvih odlazaka kući.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2093 on: September 22, 2011, 08:43:21 pm »

Jedna, pri punoj brzini TČ-jca. Glisirajuća faza i mirno more.
U takvim uslovima nemoguće se bilo kretati po palubi od snažnog strujanja vazduha.
Nešto se malo moglo zadržati na krmi iza krmenog topa i na signalnom mostu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC kod glisiranja.jpg (29.37 KB, 546x377 - viewed 232 times.)
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #2094 on: September 23, 2011, 10:10:09 am »

Kao signalista sam najprije sakrio kapu, da nije odletela u more a zatim čučnuo izza kormilara. Artiljerc je plakao... Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2095 on: September 23, 2011, 10:12:39 am »


 Mene još uvek na promenu vremena žiga desno rame. Pleksi na mostu i nije baš štitio. A kiša i talasi da se ne spominju!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2096 on: September 23, 2011, 10:19:06 am »

Je, moram priznati bilo je gadno napolju, pogotovo kad je bilo "nezgodno"vrijeme.
Niko suv odozgo nije se mogao vratiti... Undecided
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2097 on: September 23, 2011, 02:41:22 pm »

Je, moram priznati bilo je gadno napolju, pogotovo kad je bilo "nezgodno"vrijeme.
Niko suv odozgo nije se mogao vratiti... Undecided
Cigareta je izgorila u dvi minute, kava je bila uvjek hladna, a pleksi glas je bi stvarno prenizak. To sam osjetio kao kormilarac.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2098 on: September 23, 2011, 02:53:18 pm »


 Ispod Serni na mostu sam držao Kišno odelo. Počne kiša, ja se kao pravi oblačim i sedam na stolicu a ono pantalone pukle. G.... mokra. Neko od boraca zamenuo i stavio svoje umesto mog celog odela.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2099 on: September 23, 2011, 08:12:54 pm »


 Ispod Serni na mostu sam držao Kišno odelo. Počne kiša, ja se kao pravi oblačim i sedam na stolicu a ono pantalone pukle. G.... mokra. Neko od boraca zamenuo i stavio svoje umesto mog celog odela.
Uvijek mi je ostao u sjećanju moj prvi komadant Rozario Čapalija na TČ-213. Onih godina (1968-71) bila su kišna odijela baš dobra. Posebno pantalone, posebno gornji deo sa nekom kao kapuljača. I još sve se moglo sa nekim "učkurima" zadegnuti, tako de se čovjek naprosto
hermetizira. I Čapalija ga je uvijek pre isplovljenja oblačio. A onda ista procedura, u neko doba evo ti ga sa Signalnog mosta uz primjedbu:
"A u  pravilo.. opet mi nekud uđe more, klizi mi niz kičmu". To je bila samo jedna od pusti "kora" mornarskog života.. Wink
Logged
Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.