PALUBA
May 02, 2024, 10:52:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1334279 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2100 on: September 24, 2011, 05:47:05 pm »

Stvar je spašavla tzv. "torpedna maja". Inače, kako god da si se obukao, more je našlo put do kože. Šapka je poslije vožnje u slabom vrijemenu imala 3 kg. Podbradnjak nije služio svojoj svrsi, trebalo ju je navuči do ušiju, i onda si bio siguran, da je vjetar neče odnjeti. Mladost je sve rješevala. Brzo su se takve vožnje zaboravljale. Ipak je bilo boje voziti vlastitim pogonom, nego u teglju po teškom moru.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2101 on: September 24, 2011, 09:35:43 pm »

............... Ipak je bilo boje voziti vlastitim pogonom, nego u teglju po teškom moru.

O da, to je bilo vrlo gadno, tegalj i ''mtrvo’’ more. Još je gore bilo kad smo znali doći na određenu poziciju i onda čekati neko vrijeme u mjestu dok ne dođe naređenje vezom da se krene u akciju. To stajanje u mjestu sa motorima koji rade u osnovnom režimu, tu je TČ bio obična nula. Ko orahova ljuska. Katastrofa i plus ispušni plinovi motora. Ajme majko….    Ali, da su TČ posade i po najljepšem vremenu znale napraviti pravu ujdurmu, dokaz je slučaj iz davne 1970 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Moj nekadšnji prvi brod u floti TČ-213. I već navedena čuvena posada na čelu sa pbb Rozarijem Čapalijom. Lijep sunčan dan, pre podne. Sjedimo u krmi, skoro kompletna posada i bez veze trućamo o svemu i svačemu. Većina puši. Tu je i već pominjani Čepin Ciril sa svojom čuvenom lulom. I jednog momenta će ti on:
- Ko će se samnom kladiti u ručak da ću ga odvići od pušenja bar narednih deset dana.- Sa strane neko dobacuje, - Ma nelupaj Čepine (tako smo ga uglavnom svi oslovljavali), stalno nešto izmišljaš. – Majke mi, ko će. – Evo ja ću, - javi se kap Joksimović Gradimir, zvani Gale, grmalj od čovjeka. – I ja ću, - dobaci sa strane vod Nikica Šajatović, također krupan momak i kasniji dugogodišnji pomorski diverzant. – U redu, - reče Čepin, ustade i ode do svog ormarića odma tu u prostoru, nešto tamo pretura i evo ga nosi neku flašicu u ruci. Unutra neka tečnost tamnoplava, više liči na mastilo. – Ko će prvi, - upita? - Ma jesi li ti normalan potrovaćeš  ljude, - dobacih i ja sa strane. – Ma jok, neka samo malo otpiju, promućkaju usta i ispljunu, netreba gutati, - kao objasni on. Svi ćutimo. Onda će ti Gale, - Daj ovamo, - uze, nagnu, otpi, promućka usta i ode u drugu prostoriju te u lavabo izbaci, a potom ispra usta vodom. Vrati se i sjede. Mi gledamo, ništa. Sve normalno. Usta Šajatović uze flašicu i ponovi istu proceduru kao i Gale pa i on sjede. Isto, sve normalno. – Oće li još ko, - pita Čepin. Svi ćute. – Dobro, kad više niko neće, znači kladili smo se u ručak da utvrdimo. Ajde sad zapalite po cigar. – Izvade ova dvojica po cigar, pripale, povuku dim. Mi gledamo, ništa. Još napetija situacija. Čuje se sa strane, - Izem ti patent Čepine, - Jes ti fora i to mangupska, - dobacuje neko drugi. Ova dvojica zadovoljni povlače još veće i dublje dimove, a mišići na obrazima im likuju. I dalje čekamo. Kad li odjednom Galetu se poče mjenjati faca, kao usred teškog mora. Ko da je napolju more 10 bofora. Čovjek požuti, pozeleni i ko metak izleti napolje na palubu. Ne prođe ni 20 sekundi i Šajatović za njim. Mi u još veću ledaru. Neko prommrmlja, - Je*ote led Čepine, potrova ljude. – Ma jok ništa im nije, - ovaj će mirno. Izađemo gore za njima, a njih dvojica se presamitili preko torpedne cijevi pa u duetu riču ko junci i hrane u rano , sunčano prijepodne ribe u moru. Ispovraćaše se ljudi da ne vjeruješ. Smirismo se malo i jedan po jedan vratimo u prostor. Sjednemo, neko pita, - Jeste li sad dobro. - Nema frke, - odgovara Gale. I tako posle malo neko sa strane zapali ponovo u dune, kad li ova dvojica pod “eksperimentom” ko munja ponovo napolje. A Čepin se ko funjara samo cereka i veli, - Reče li ja da ću ih odvići od pušenja i plus ručak.

I stvarno ova dvojica narednih desetak dana nisu mogli ni smisliti  pušenje. Niti su pušili, niti su mogli biti u prostoru sa nekim ko puši.  
O čemu se radilo i kakvoj tečnosti, ja i dan danas nemam pojma, ali eto taj mi je događaj ostao za čitav život u sjećanju.
  


* Poslije voznje.jpg (35.41 KB, 548x346 - viewed 274 times.)
« Last Edit: September 24, 2011, 09:44:07 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2102 on: September 26, 2011, 07:10:09 pm »

Mjesto gradnje TČ-brodova - KRALJEVICA

Već je ranije na masu mjesta napisano da je JRM ukupno raspolagala sa četrnaest TČ brodova. Prva četiri TČ-211, 212, 214 i 215 izgrađena su u Rusiji i doveženi u Yugoslviju. U kojem su brodogradilištu izgrađeni za sada ne znamo, (bar ja), ali naći će
se već neko ko zna.

Preostali deset, TČ-213, kao prvi, a onda TČ-216 – 224, izgrađeni su u razdoblju 1968 – 1971 god.
u ''Titovom brodogradilištu'' u Kraljevici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kraljevica je inače omanje mjesto u sjevernom dijelu Jadranskog mora, udaljeno jugo istočno od prvog većeg mjesta Rijeka, otprilike nekih 40-setak minuta vožnje. Ima tu negde približno 4500 stanovnika. Unutar mjesta je brodogradilište, sa trdicijom preko 300-sta godina, osnovano još daleke 1730 god. Od tad su ga koristili svi koji su gospodarili Jadranskim morem i u njemu su izgrađivali uglavnom brodove manjeg deplasmana, mislim na brodove namjenjene mornaricama. Tokom II Sv. Rata teško je bombardovano i oštećeno.
Uspostavljanjem Socijalističke Yugoslavije, obnovljeno je i dobilo ime po Maršalu Yugoslavije Titu, ''Titovo Brodogradilište'' u čast njemu jer je radio unutar istog u mladim danima kao tokarsko bravarski radnik.

Tokom razdoblja od 1946  pa do uzmimo Balkanskog cunamija (1991) u tom  brodogradilištu izgrađeni su mnogi brodovi manje tonaže i predati na upotrebu JRM. Među ostalima i već pomenuti TČ brodovi.

U završnim fazama izgradnje svakog TČ-jca, prikupljena je i odabrana posada koja je upućivana u Kraljevicu da bi preliminarno preuzela brod. Procedura gradnje je bila takva da se brod gradio unutar zatvorene hale i kad je bio izgrađen do te faze da se mogao spustiti u more tad se vršila ceremonijalna primopredaja uz kumovanje brodu, davanje imena i spuštanje u more. Od tog momenta preuzimala ga je posada u smislu nekog oblika dežurstva i kontrole, ali daleko od toga da bi mogao zaploviti. Prestojali su još veoma obimni poslovi i koje kakve probe skupa sa ljudstvom brodogradilišta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posade su bile smještene u posebnoj zgradi iznad brodogradilišta u samom mjestu. Zgrada je bila namjenska za takve potrebe i dolaskom posade uspostavljala se određena interna organizacija i kontrola, ali daleko od toga da je to bilo u smislu kasarnskog života. U principu je stanje i organizacija bila dosta relaksirajućeg oblika.
Preko puta se nalazio i restoran koga smo zvali ''Kafana kod Žike Glavonje''. Tu smo i provodili najviše slobodnog vremena, pogotovo u periodu kiša, bura i nepogoda. U nekim razdobljima posade su se tu i hranile. Bilo je i tu puno, puno dogodovština iz tog perioda.

U samom brodogradilištu pored civilne uprave, kao i svakom preduzeću nalazio se i vojni tim od nekoliko ljudi, koji je tu bio stalno zaposlen i koji je bio ''spona'' između uprave brodogradilišta i posade broda koja je tog momenta bila aktuelna.
Pored izgradnje novog TČ broda u ovom brodogradilištu izvodila se i takozvana superkolodacija, poslije upotrebe broda od strane JRM u operativi. To se u principu izvodilo nakon šest mjeseci korištenja. Vraćalo bi se u brodogradilište, dokovalo i ispravljale sve uočene nepravilnosti koje su zapažene i koje su se pojavile tokom eksploatacije i ispitivanja. Na donjoj slici je isječak iz originalnog spiska brodova izgrađenih za potrebe JRM, a odnosi se na TČ brodove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lično sam u Titovom brodogradilištu u Kraljevici boravio u četiri navrata, u prvom, skoro i preko osam mjeseci u komadu. Ambijent i ljudi ostali su mi u najljepšem sjećanju. Ne samo iz Kraljevice, nego i iz okolnih mjesta, Hreljina, Šmrike i ostalih. I danas sam čvrsto uvjeren da je to mentalno i običajno najlepši deo Balkana i da su karakterno ljudi iz tog ambijenta daleko ispred shvatanja svojih najbližih komšija. Inače sam već ranije pisao o prvom napravljenom TČ brodu u Kraljevičkom brodogradilištu. Evo ga na donjoj slici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I još po koji prizor po privatnoj liniji iz tog perioda. U opuštenoj atmosferi u ondašnjem ambijentu Kraljevice. Svi su građanska lica sem mene. Karakteristično je to, god 1968 početak, da još nema predugih frizura, a o farmerkama se samo moglo sanjati.  Ko zna gde su ti momci danas poslije toliko godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 000 Kraljevica iz zraka.jpg (46.23 KB, 610x357 - viewed 264 times.)

* 00 Titovo Brodogradiliste Kraljevica.jpg (167.01 KB, 957x576 - viewed 244 times.)

* 001 Izvod iz liste izgradjenih brodova.jpg (81.16 KB, 727x386 - viewed 230 times.)

* 001a Torpedni camac TC-213.jpg (288.51 KB, 979x712 - viewed 239 times.)

* 002 Kraljevica 1968.jpg (59.45 KB, 1068x792 - viewed 90 times.)
« Last Edit: September 26, 2011, 10:18:21 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2103 on: September 26, 2011, 07:12:44 pm »

I još jedna kao prilog gornjem tekstu....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 003 Kraljevica 1968.jpg (54.66 KB, 798x1074 - viewed 103 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2104 on: September 26, 2011, 07:26:30 pm »

Ćiro, bravo na prilogu. Imam pitanje. Jesi li bio u Kraljevici onda kada je "Buliđa" sa TČ-216 "bocnio" onog civila?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2105 on: September 26, 2011, 07:34:43 pm »

Ćiro, bravo na prilogu. Imam pitanje. Jesi li bio u Kraljevici onda kada je "Buliđa" sa TČ-216 "bocnio" onog civila?
Ih, bre "stranče" šta sve tebi neće pasti napamet. Da znam za taj slučaj, ali sam na sreću samo čuo.
Zato sam i bio i prvoj posadi (odabranoj), a ne u ostalim. Grin
Da znam za to, to je bila posada, vjerovatno za TČ-216. Ali nije to nešto bilo preozbiljno, uglavnom se riješilo.
Međutim mora se priznati da je "naš" Bulidža bio vrntavo stvorenje, i ortodoksni primjerak....da nekažem čega.
Kasnije smo ga koliko toliko "istesali"....
Logged
moreplovac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #2106 on: September 30, 2011, 02:22:25 pm »

Evo da se ja priključim sa popisom posade TČ-214 "Topčider" koju sam zatekao prilikom ukrcaja u ožujku 75. god.
Komandant-        pf Bokun Radovan
pom. kom. -        pk Skorupan Radovan
baklanista -       vod. I kl. Mejremić Ibrahim
III BO       -        st.vod. i kl. Vasiljevski Aleksandar-Vaske (moj komandir velika ljudina)
Rtg          -        vod. Balaban (bio vrlo kratko-otišao na doškolovanje)
Artir.        -        vod.I kl. Čirić Predrag
posl. art. radara- vod.I kl. Marčetić Drago
Kapo od makine- MT kap.I kl. Vodeničar Žika
I motorista       - st. vod Milinković Aleksandar
električar         - st.vod. (zaboravio ime a nemogu naći popis)
Negdje u činimi se srpnju došlo je do promjene pa je za komandanta došao pk Gilić Zoran a za pom. kom. pp Brajković Ratko.Komandant je otišao za zapovjednika RTOP, a pomočnik za komandanta TČ-217.
Ja sam postavljen za torpedistu električara na poziciji 4,a izvlačenjem najkrače šibice zadužio i kuhinju uz I i II kolozioni prostor kao redovno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2107 on: September 30, 2011, 02:30:52 pm »

Evo da se ja priključim sa popisom posade TČ-214 "Topčider" koju sam zatekao prilikom ukrcaja u ožujku 75. god.
Komandant-        pf Bokun Radovan
pom. kom. -        pk Skorupan Radovan
baklanista -       vod. I kl. Mejremić Ibrahim
III BO       -        st.vod. i kl. Vasiljevski Aleksandar-Vaske (moj komandir velika ljudina)
Rtg          -        vod. Balaban (bio vrlo kratko-otišao na doškolovanje)
Artir.        -        vod.I kl. Čirić Predrag
posl. art. radara- vod.I kl. Marčetić Drago
Kapo od makine- MT kap.I kl. Vodeničar Žika
I motorista       - st. vod Milinković Aleksandar
električar         - st.vod. (zaboravio ime a nemogu naći popis)
Negdje u činimi se srpnju došlo je do promjene pa je za komandanta došao pk Gilić Zoran a za pom. kom. pp Brajković Ratko.Komandant je otišao za zapovjednika RTOP, a pomočnik za komandanta TČ-217.
Ja sam postavljen za torpedistu električara na poziciji 4,a izvlačenjem najkrače šibice zadužio i kuhinju uz I i II kolozioni prostor kao redovno.

Žika Vodeničar se kasnije skinuo iz vojske, živi u Splitu, najčešče ga viđam na bicikli. RTG je bio Balabanić Zdenko, moj klasič, živi u Splitu. Baklanđija (Ibro) živi u Splitu. Od Vasilevskog sam i ja učio "zanat", krcanje torpeda na 214 i Vasketovu sliku sam postavio na ovaj forum. Ima i Slika Čirića.
Logged
moreplovac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #2108 on: September 30, 2011, 02:40:34 pm »

Duje, hvala na obavjesti.Mogu Vam reći da je to bila odlična ekipa i kolektiv jedino je malo došlo do promjene kad je došao Gile. Sve strogo PS-u.
Imam neke slike pa kad ih sortiram stavit ču ih na post.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2109 on: September 30, 2011, 03:09:57 pm »

Duje, hvala na obavjesti.Mogu Vam reći da je to bila odlična ekipa i kolektiv jedino je malo došlo do promjene kad je došao Gile. Sve strogo PS-u.
Imam neke slike pa kad ih sortiram stavit ču ih na post.
Bravo "moreplovac", bravo.   Baš si nas obradovao sa popisom posade iz tvoga doba. Koliko nam je trebalo da se sjetimo nekih i nismo mogli bez tebe. Jedva čekamo tvoje slike. Samo polako. Jedna po jedna, nemoj sve odjednom. I sa malim opisom da se zna o čemu se radi. Da nije električar st. vod Čedo Miljević ?
Evo ti ovde možeš naći nešto o tvojoj posadi pre tvog dolaska. Možda si i čuo u pričama, a možda i nisi. Pročitaj... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2110 on: September 30, 2011, 03:22:27 pm »

Žika Vodeničar se kasnije skinuo iz vojske, živi u Splitu, najčešče ga viđam na bicikli.......
Žika Vodeničar je nekad 68-69, stažirao na TČ-213 kod pokojnog Galeta Joksimovića, za kom VBO. Kasnije je primio dužnost na TČ-214.
On je inače prvi oficir koji je u Lori kupio daleke 72-3 god sportski auto, Fiat 850 ili tako nešto. Uglavnom je bio Fiat. I konačno je čovjek
shvatio da je biciklo za njega.. Grin  Da kasnije se demobilisao....
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2111 on: September 30, 2011, 03:32:48 pm »

Duje, hvala na obavjesti.Mogu Vam reći da je to bila odlična ekipa i kolektiv jedino je malo došlo do promjene kad je došao Gile. Sve strogo PS-u.
Imam neke slike pa kad ih sortiram stavit ču ih na post.

A zašto bi vama bilo bolje nego nama na TČ-215  kod nas je bilo po PBS-u, dok je bio Gile kod nas!? Cheesy
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 497


« Reply #2112 on: September 30, 2011, 03:41:28 pm »

Žika Vodeničar se kasnije skinuo iz vojske, živi u Splitu, najčešče ga viđam na bicikli.......
Žika Vodeničar je nekad 68-69, stažirao na TČ-213 kod pokojnog Galeta Joksimovića, za kom VBO. Kasnije je primio dužnost na TČ-214.
On je inače prvi oficir koji je u Lori kupio daleke 72-3 god sportski auto, Fiat 850 ili tako nešto. Uglavnom je bio Fiat. I konačno je čovjek
shvatio da je biciklo za njega.. Grin  Da kasnije se demobilisao....
Fiat 850 je bila makina, imala je celih 7 konja više od fiće, mada je specijalka 850 imala 47 konja, a verzija abarth i više od toga.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2113 on: September 30, 2011, 06:40:05 pm »

Žika Vodeničar se kasnije skinuo iz vojske, živi u Splitu, najčešče ga viđam na bicikli.......
Žika Vodeničar je nekad 68-69, stažirao na TČ-213 kod pokojnog Galeta Joksimovića, za kom VBO. Kasnije je primio dužnost na TČ-214.
On je inače prvi oficir koji je u Lori kupio daleke 72-3 god sportski auto, Fiat 850 ili tako nešto. Uglavnom je bio Fiat. I konačno je čovjek
shvatio da je biciklo za njega.. Grin  Da kasnije se demobilisao....
Fiat 850 je bila makina, imala je celih 7 konja više od fiće, mada je specijalka 850 imala 47 konja, a verzija abarth i više od toga.
Evo konačno i Žikinog Fiata. Prvi sportski auto u Lori. Naravno Žika je bio totalni antisportista i mislim da ga je malte ne stalno vozio u drugoj
(da ne kažem u prvoj da me ne zaj.. pravilo. Grin). Kupio ga je, da bi vato.... .. A onda je prešao konačno na biciklo. Vjerovatno je naš drugar shvatio da je ona moć na drugom mjestu, u pantalonama. Undecided

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zikin Fiat 850 Sport Coupe.jpg (45.37 KB, 648x223 - viewed 90 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2114 on: September 30, 2011, 06:50:31 pm »

Pbb Bokun Radovan, mislim da je on bio drugi komadant TČ-214. Vrlo ozbiljan i ambiciozan oficir.
Kasnije, ako se ne varam bio je Vojni predstavnik u Rimu ili takvo nešto. Naknadno sam čuo da je teško obolio
početkom 90-tih godina. Neznam kako je to sve završilo. Ovo je ono što ja znam i treba uzeti sa rezervom. Sad
Logged
Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 21 queries.