Uniforme u JRM
<< < (27/49) > >>
trpe grozni:
U stvari, radi se o modifikaciji Tiger Stripe-a, samo su sare malo "udebljane" i uradjene u stilu ameba. U svakom slucaju, interesantna sara.
dzumba:
Тачно, Стане Бровет је тада био начелник Обавештајне управе и они су покренули питање маскирне униформе пре свега за потребе извиђчких и диврезантских јединица. Онда је то проширено преко других тактичких носилаца (укључени су у тај пројекат). Поменуо сам људе који су испред ВТИ непосредно радили на томе (не искључујући још неке, ове познајем). У овај пројекта треба додати и маскирне беле (зимске) униформе, чак и неке за једнократну употребу од материјала званог "тајвек" (ако сам добро запамтио). Мислим да су људи ("маскирци") јако добро и креативно пришли разради пројекта и да рад на томе био систематичан и врло стручан. Друга је ствар да ли су тактички носиоци то уважавали. Знам још понешто, али то би била друга тема (ово је ипак тема о униформама ЈРМ).

trpe grozni:
Ako se ostali sloze, mogli bi da izdvojimo ove postove u posebnoj temi sa naslovom "Mmaskiranje i uniforme u JNA" ili nesto slicno.
Dajte predloge. :)
kumbor:
Quote from: zveljarin on November 22, 2011, 02:38:52 pm

Bog te...novim činjenicama nikad kraja .
Hvala Trpe , fenomenalne fotografije .
Ova maskirna za kamenjar je fenomenalno izgledala .


Ne vididu se uopće. Kamenjar k`o kamenjar.
zveljarin:
Ova maskirna bluza zaista jako lijepo izgleda , moderno i danas . Pantalone takođe , kapa je solidnog izgleda . Što se tiče "efikasnosti" maskirne šare - najviša ocjena .

Na listi koju je prikazao ORICAREB , vidim da su ukrcane i neukrcane straješine dobijale po časovnik, ručni ili džepni. Ima li neko sliku tog časovnika , ili je to ipak bilo samo predviđeno listom, ali ne i duženo ? Pominje se i džepni nožić koji zadužuju starješine i mornari, ukrcani ili ne - u moje vrijeme nije bilo tih nožića, ali na nekim fotkama vidim da podmorničari nose svi jednake peroreze oko vrata, vezane za pertlu.

Pominje se i zimska maja . Da li je to ona tamnoplave boje , deblja od prugaste maje a tanja od džempera i sintetička , koju su zimi najčešće nosili oni koji su bili alergični na džemper sa rol kragnom? E sad, vidim i podatak o mornarskoj vreći tpb M-75 sa tri pvc kese. Ta vreća, zapravo transportna torba sa ručkama ali sa špagom za pertlanje torbe umjesto cipzara, bila je dužena u mojoj generaciji (1988) ali bez pvc kesa. Moj brat je 1986 dužio onu staru klasičnu mornarsku vreću, koja se stisne i sveže oko vrha i nosi nabačena na rame. Molim da me isprave i dopune oni koji se bolje sjećaju.
Navigation
Message Index
Next page
Previous page