Tajna operacija „Miraž“

<< < (2/8) > >>

Љуба:
Quote from: kumbor on November 15, 2016, 02:07:45 pm


Prva varijanta nosila je naziv ""Nesher" - orao, a serijski avioni bili su "Kfir" - lavić. ................................................................

Od Nesher-a do Kfir-a bilo je među tipova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poslednji Nesher zvao se RAAM, a to je prvi Kfir

Љуба

gocemk:
Не само во 70 тите и во 50 тите еврите донират нешто  пари при развојот на мираж-1 за подоцна во 1959 да ги добијат првите парчиња  на мираж3 .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Љуба:
Quote from: gocemk on November 16, 2016, 01:47:34 am

Не само во 70 тите и во 50 тите еврите донират нешто  пари при развојот на мираж-1 за подоцна во 1959 да ги добијат првите парчиња  на мираж3 .


MIslio sam da o Miražima, sve znam, ali eto uvek ima novih saznanja.

 Ipak sam mišljenja, da se Izrael u to vreme bavio "egzistencijalnim" pitanjima, i da nije imao motiva da se bakće finansiranjem projekata Marsela Dasoa. Ali, bože moj, svašta se dešavalo.....

Љуба

gocemk:
Види сега Љуба тие не вложија многу пари израелците вложуват дел во развојот со цел кога авионот ке биде готово да можат да го добијат први и по добри цени за разлика од другите  држави каде е нуден  потоа добиват поевтина обука за своите  техничари како да го одржуват мираж 3 , и за израел во 50 тите и оваа беше добар инвестиција бидејки добија летало кое стана оперативно во израелска авиација уште во 1962 година кога арапските вв сеуште летаја на британски ловци од 50 тите .Потоа  таа практика на вложување во ДАСО  тие ја продолжија и со мираж 5 .

Љуба:
Quote from: gocemk on November 16, 2016, 01:56:50 pm

Види сега Љуба тие не вложија многу пари израелците вложуват дел во развојот со цел кога авионот ке биде готово да можат да го добијат први и по добри цени за разлика од другите ...............................

Потоа  таа практика на вложување во ДАСО  тие ја продолжија и со мираж 5 .

Во суштина јас него оспорувам вклучување на некоја државата во развојот на нечиј авион, за кои во иднина ке битат заинтересираните корисници. Само во случај на развој на проектот "M.D.550 Mystere-Delta", јас бев малку сомнителен. Заради оваа причина:

"Владина студија за развој новог ловца била је завршена још 1952.године, a фабрика је преузела обавезе развоја 4. фебруара 1953.године."

Околу развојот на Мираж 5, ние се согласуваме.

(Леле, леле, колку си јас бев убаво зборувал Македонски.  :laugh: )

Љуба

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page