PALUBA
May 17, 2024, 05:30:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Poreklo Deda Mraza  (Read 2884 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 545


« on: March 03, 2015, 09:44:29 am »

Deda Mraz je relativno nova pojava. On je zapravo Santa Claus - u poznatom obličju simpatičnog i podebelog bradatog dede u crvenom kostimu nastao je početkom XX veka, kao posledica neke Božićne reklame za Coca Colu. Santa Claus je izmenjeni oblik imena San Niclaus - Sveti Nikola. To je dakle isti onaj Božić Bata, samo malo drugačiji. Poreklo je hrišćansko, ali je izvedba moderna i prilagođena potrošačkom društvu. Deda Mraz je stariji od Santa Clausa, vodi poreklo od slovenske - ruske, pa i skandinavske mitologije, legende o Morozku (Mrazovcu koji nije cveće). On je porodičan čovek, ima nešto kao ženu, koja se zove Snežana (Snjeguročka). Potomci nisu zabeleženi, ili nisu prijavljeni u matične knjige.  U našim krajevima je nepodobnog Božić Batu 1945. zamenio deda Mraz, pa se Božić Bata povukao u ilegalu (ili je oboleo od reume, pa je otišao u invalidsku mirovinu dok prođe pohara). Ja sam kao mali imao jednu poveliku, prastaru nemačku figuru Božić Bate, i on je imao biskupski štap... naravno jer je u pitanju Sveti Nikola, a on beše biskup grada Barija, ili je tamo samo sahranjen, a bio biskup Mira u Likiji, ili tako nešto... kuruz će ga znati? Posle 1991. u skladu sa promenama, i Božić Bata je pokušao da se vrati na scenu, ali to mu nije mnogo uspelo. Eto, kako Coca Cola pogubno utiče. Danas nazočimo prisustvu Božić Bate, deda Mraza, djed Mraza, djed Božićnjaka, Ajvaz Đeeda (u Bošnjaka, mada retko)... Bio je čak i jedan tenk Armije BiH sa natpisom Ajvaz Đeedo. Ja sam u Moskvi vrlo uspešno nekoliko godina bio deda Mraz, ćerka me nikad nije provalila. Brada mi nikad nije spala, mada su mi se naočare maglile od prethodno popijene vodke. Kostim i dalje čuvamo, mogao bih ga nekom uvaljati... dobar je, jer moja žena dobro šije. U svakom slučaju, on je u bilo kom obličju besmrtan... `beš detinjstvo bez deda Mraza, ili kako ga god zvali.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: March 03, 2015, 10:23:54 am »

I Deda Mraz i Božič Bata i svi ostali su novijeg podrijekla. Stari dobri čovjek koji obdaruje u Sloveniji je Miklavž, koji je uzet po Sv. Nikoli.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #2 on: March 03, 2015, 10:46:59 am »

Prije svega treba reći da Sv. Nikola pada na 6. decembar i da nikada nije imao nikakve veze sa Novom godinom, još manje sa Božićem. Na Božić je srednja figura, tko drug, neko Isus Krist, dakle ona osoba za kju se kaže da je na taj dan rođena. Zašto je i kada Sv. Nikola (Miklavž, St. Nicholas) u nekim kulturama postao Santa Claus i zašto ga vežu za Božić je vrlo neobično.
Djed Mraz je kao ded Moroz ruskog porijekla, tj. slavenskog, jer se radi zapravo o staroslavenskom zaštitniku zime Morozku.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #3 on: March 04, 2015, 04:01:18 pm »

iz Crne Gore je porjeklom...    Wink
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.