PALUBA
May 02, 2024, 04:02:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ko iz Srbije ide u Legiju stranaca  (Read 1549 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: December 11, 2011, 12:39:38 am »

Ko iz Srbije ide u Legiju stranaca



10.12.2011


Beograd -- Francuska legija stranaca danas ima 7.658 vojnika, njih dvadesetak su građani Srbije. Početna plata je 1.370 evra, pišu Novosti.



Čak 76 legionara je do sada poginulo u Avganistanu, a jedan od njih je i Goran Franjković, mladić iz Subotice.

Poslednjih nedelja mnogi zabrinuti roditelji pozivaju telefonom porodicu Franjković - ili traže informacije kako je njihov sin otišao u Legiju stranaca, ili strepe da i njihovi sinovi, koji su u Francuskoj, ne dožive tragičnu sudbinu.

Legija stranaca je veoma oprezna u deljenju novih identiteta i zahteva nacionalni pasoš, proveru u Interpolu i Evropolu, potvrde o neosuđivanju u Srbiji i posebnu proveru kompletne porodice.

„Prošla su vremena kada se u Legiju odlazilo zbog avanturizma i prikrivanja delinkvencije. Poslednjih godina u Legiju stranaca odlaze ljudi koji vole uniformu, oružje, borbu“ , kaže Aleksandar Rakočević, jedan od bivših legionara sa naših prostora.

„U samoj Legiji kažu da imamo ratnički temperament, koji je njima potreban, a tu su i nedavni ratovi, pa naši momci imaju i iskustvo.“

Poslednjih godina u ovu jedinicu se najviše prijavljuju Južnoamerikanci, potom Kinezi i, zatim, Balkanci. Većinu regruta u Legiji čine muškarci koji su pobegli iz svoje domovine iz političkih i ekonomskih razloga, ili zbog potrebe da „počnu život iz početka“.

Dosta naših ljudi je uspelo u Legiji. Legionar iz Rume je, na primer, bio član komisije za psihotestove regruta. Jedan Beograđanin je već decenijama kuvar u Legiji i zovu ga Mile Kutlača, ali on o tome ne želi da govori. Treći legionar je instruktor za snajperiste i nosilac vredne značke „zlatnog jaguara“.

Najveći broj srpskih državljana koji stupaju u Legiju stranaca prijavljuje se preko sajta, koji je otvoren 2001. godine. Od kako su ukinute šengenske vize, u Srbiji su se pojavili i agenti za vrbovanje mladića za Legiju stranaca. Ilegalni regrutni centri za legionare nalaze se u Beogradu, Subotici, Titelu, Budvi, Cetinju, Skoplju i Sarajevu.

Beograđane, na primer, vrbuje K. R., bivši legionar, koji ima sklopljen posao s jednom agencijom iz Francuske. Prioritet imaju nekadašnji pripadnici specijalnih vojnih i policijskih jedinica. Garantuje im se anonimnost u Legiji stranaca:

„Ulaskom u Legiju gubi se identitet i postaješ samo broj. Taj broj označava tvoje redno mesto u Legiji stranaca od njenog osnivanja“ , objašnjava K. R.

Zlatko Dudaš jedan je od retkih naših legionara koji je tamo dočekao penziju:

„Bio sam snajperista u helikopteru. Ratovao sam na mnogim prostorima i službovao u gotovo svim prekomorskim bazama. Nagledao sam se dosta ljudi koji su bili prosto zaljubljeni u Legiju. Ratuju za prvu platu od 1.370 evra. Vojnik sa svega deset meseci koji ratuje u Africi zarađuje mesečno 3.567 evra, dok stariji zastavnik mesečno prima 4.818 evra“ otkriva Dudaš.



Izvor:B92


Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1 on: December 11, 2011, 08:29:31 am »


Quote
Poslednjih nedelja mnogi zabrinuti roditelji pozivaju telefonom porodicu Franjković - ili traže informacije kako je njihov sin otišao u Legiju stranaca, ili strepe da i njihovi sinovi, koji su u Francuskoj, ne dožive tragičnu sudbinu.
Naravno da imaju s pravom razloga za zabrinutost. Tamo ko ode, otuda se rijetko živ vraća.
Od svih koji su otišli ima de se vrati skoro niko ili manje...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2 on: December 11, 2011, 10:59:49 am »

Nemoj tako Ćiro možada imamo kojeg povratnika ukrcanog na Palubu Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: December 11, 2011, 11:36:49 am »

Nemoj tako Ćiro možada imamo kojeg povratnika ukrcanog na Palubu Wink
Ma imaš ti pravo. Smanjujem kriterij, ipak ima i onih koji se vrate.
Ali oću nešto drugo da kažem. Sve mi ovo liči na reklamiranje za odlazak u
Legiju i na nešto kao što bi bilo životno rešenje za naše momke sa Balkana.
Nasuprot tome ja mislim da je to najlošije životno rešenje za bilo koga.
I bez bilo kakvog popularisanja takvog nečeg uvijek je bilo onih koji su
htjeli izabrati takvo nešto u životu. I sretan im put i povratak.
Ipak mislim da je puno ljudskije takvo nešto ne popularisati pa bio ja u pravu ili
ne.
Ali na kraju krajeva samo smo obični ljudi sa svojim shvatanjima i htenjima.. Wink
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.