Utjecaj pandemije COVID-19 na svjetsku ekonomiju

(1/30) > >>

Solaris:
U dogovoru sa uredništvom otvaram novu temu. Ni ne znam gdje bi počeo.
Osobno mislim da će ovo imati ozbiljnije posljedice na gospodarstvo nego sam virus na ljude.  :-\

-------------------------------------


SVIJET

26.03.2020.

U tjedan dana gotovo 3,3 milijuna Amerikanaca dobilo je otkaz

AUTOR:N1 Info

Gotovo 3,3 milijuna Amerikanaca prijavilo se za naknadu za nezaposlene prošlog tjedna što dodatno potresa ekonomiju u situaciji s kojom se Sjedinjene Američke Države još nisu suočile.

Podatci koje je objavilo američko ministarstvo rada prve su konkretne brojke koje govore o šteti u američkom gospodarstvu koja je nastala zbog pandemije koronavirusa. Prije samo tri tjedna jedva 200 tisuća ljudi prijavilo se za naknade za nezaposlene, piše New York Times.

Šokantan broj otkaza ne pokazuje stvarnu sliku udara na američku ekonomiju jer mnogo radnika na nepuno radno vrijeme, samozaposlenih ili onih koji rade na ugovore o djelu nemaju pravo na naknadu.

"Ovo je samo vrh ledenjaka", kaže Diane Swonk, glavna ekonomistica u Grant Thorntonu, upozoravajući da ovaj broj ne uključuje podatke od ovog tjedna, prenosi NBC.

Analitičari očekuju da je ovo tek početak i da će sljedeće brojke biti još više poražavajuće. Zbog ograničenja u radu država gubi mnogo novca, a američki predsjednik Donald Trump najavio je u utorak da do sredine travnja želi ponovno pokrenuti američko gospodarstvo unatoč širenju zaraze Covidom-19, umanjujući težinu pandemije kao što je to činio u ranim fazama uspoređujući je sa sezonskom gripom.

U Americi je trenutačno oko 68.802 zaraženih koronavirusom, a umrlo je više od tisuću ljudi.

BIZNIS

26.03.2020.
Čelnik središnje banke: SAD je možda u recesiji
AUTOR:Hina

SAD je možda u recesiji a tajming ponovnog pokretanja gospodarstva ovisit će o rezultatima u kontroli širenja koronavirusa, izjavio je u četvrtak čelnik središnje banke Jerome Powell.

"Mi nismo stručnjaci za pandemiju ... Skloni smo slušati stručnjake. Dr. Fauci rekao je otprilike da će rokove određivati virus i to mi se čini ispravno", rekao je Powell u jutarnjoj emisiji NBC Today.

Time se referirao na Anthonyja Faucija, čelnika Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti i člana radne skupine za koronavirus pri Bijeloj kući.

"Naš je prvi zadatak uspostaviti kontrolu nad širenjem virusa, tek tada možemo nastaviti gospodarsku aktivnost", naglasio je guverner.

"Što prije prebrodimo ovo razdoblje i uspostavimo kontrolu nad virusom, to će prije moći krenuti oporavak... Svjesni smo da će gospodarska aktivnost vjerojatno značajno pasti u drugom kvartalu, no mišljenja sam da mnogi, uključujući mene, očekuju da će se aktivnosti nastaviti i ponovno ojačati u drugoj polovini godine", kazao je Powell.

Njegove su riječi u suprotnosti s onima pojedinih savjetnika predsjednika Donalda Trumpa koji traže brže pokretanje gospodarstva.

Sam Trump izjavio je da želi da gospodarstvo do Uskrsa radi punom parom. Uskrs je za dva tjedna.

Guverner je poslao poruku i odabirom jutarnje emisije kada su mnogi Amerikanci pred televizorom i pozorno prate program, primjećuje Reuters.

Powell je po svemu sudeći želio pripremiti građane za loše ekonomske podatke u budućnosti i savjetovati im da ne žure s povratkom na posao.

Nastojao ih je umiriti i porukom da će središnja banka poduzeti "agresivne mjere" kako bi pomogla kompanijama i obiteljima.

Njegova najava loših ekonomskih podataka potvrđena je današnjim izvješćem ministarstva rada koje je pokazalo da je u prošlom tjednu naknadu za nezaposlene zatražilo gotovo 3,3 milijuna Amerikanaca.

"To su najviše razine sezonski prilagođenih inicijalnih zahtjeva u povijesti sezonski prilagođenih serija. Prijašnja najviša razina od 695 tisuća zabilježena je 1982. godine", stoji u izvješću.

U tjednu prije toga zabilježene su 282 tisuće zahtjeva za isplatom naknada za nezaposlenost.

http://hr.n1info.com/

Solaris:
Opet ima tu i druga strana medalje.  :P
Kako se ono kaže, dok se jednom ne smrkne, drugom ne svane.

----------------------

Pobjednici krize

Izlazak na burzu, dizanje cijena... Ovako su proizvođači maski iskoristili pandemiju
AUTOR:Novac.hr
OBJAVLJENO:26.3.2020.

Kineski proizvođač lijekova i medicinske opreme koji je nedavno u svoj portfelj dodao i kirurške maske i ostale „anti-epidemijske“ proizvode danas je izlistao svoje dionice na hongkonškoj burzi.

Širenjem pandemije koronavirusa proizvodi poput maski, dezinficijensa i jednokratnih rukavica postali su najtraženija roba na svijetu. Tycoon Group odlučio je iskoristiti tu priliku i, prema Bloombergu, prikupiti 52 milijuna dolara na inicijalnoj javnoj ponudi dionica (IPO).

No, nije Tycoon prva kompanija koja je zahvaljujući prekomjernoj prodaji svojih proizvoda u doba korone poboljšala svoje poslovanje. Prodaja Ta Yang Groupa, proizvođača silikonskih i gumenih tipkovnica, porasla je 129 posto kada je počeo proizvoditi maske.

Usto, konačno je porasla prodaja i dizajnerskih zaštitnih maski koje su na tržištu preko deset godina. No, koristili su ih samo kronični bolesnici te s vremena na vrijeme građani Pekinga ili sličnih smogom zagađenih gradova. Sada su priželjkivani modni dodatak brojnih bogataša diljem svijeta. Airinum, Cambridge Mask, Vogmask i drugi proizvođači takvih maski u svom asortimanu imaju zaštitne maske raznih boja i veličina, kao i one s filtracijom zrakom i memorijskom pjenom koja se prilagođava nosu korisnika.

Maske tih proizvođača inače koštaju između 12 i 69 dolara, odnosno 85 do 480 kuna, no s obzirom na trenutnu potražnju i da ih barem mjesec dana neće biti na tržištu, prošlog tjedna Airinum maske, koje nosi i američka glumica Gwyneth Paltrow, na eBayu su se prodavale za više od 200 dolara, odnosno 1400 kuna po komadu, dok je cijena Vogmaski u prosjeku iznosila 150 dolara, što je nešto više od 1000 kuna.

Iako online trgovine poput eBaya i Amazona, piše Bloomberg, pokušavaju onemogućiti trgovcima da toliko dižu cijene svojih artikala, pogotovo ako je riječ o maskama i dezinficijensima, ove maske našle su se u sivoj zoni budući da je riječ o luksuznim, odnosno dizajnerskim proizvodima.

https://novac.jutarnji.hr/

Solaris:
VAPAJ SIRARA I POVRĆARA

'I dalje se uvozi hrana, a domaće mlijeko i povrće bit će bačeni! Hitno otvorite tržnice jer ćemo propasti'
Autor: Luka Filipović25.03.2020

Zabrana rada tržnica dovela je u pitanje opstanak mnogih malih poljoprivrednih proizvođača. Zbog toga se sve glasnije čuju pozivi njihovih udruženja da se uz primjenu strožih pravila rada tržnice ponovo otvore
Najugroženiji su sirari, povrćari i cvjećari. Ozbiljni voćari svoju robu (sad je sezona jabuka) najviše plasiraju kroz trgovačke lance iako se pitaju što će biti s jagodama čija prodaja kreće za nekoliko tjedana, a one se uglavnom prodaju na štandovima na ulicama gradova.

Savez malih sirara SirCRo uputio je molbu Stožeru civilne zaštite i Ministarstvu poljoprivrede da se ponovno otvore vrata tržnica jer, tvrde, sirari bez njih neće preživjeti krizu.

Njihova čelnica Romina Zadravec kaže kako dostava svježeg sira i svježeg vrhnja do kupaca uz propusnice može riješiti samo manji dio proizvodnje.

'Ostali smo zatečeni svime. Kupci ne znaju naše kontakte, niti mi njihove. Svi smo izgubljeni, a proizvodnja ne smije stati. Roba će nam propasti. Nemaju svi sirari zrionice i rashladne komore pa da ih napune polutvrdim i tvrdim sirom. Većina je ugrožena bez tržnica', izjavila je za tportal Zadravec.

U Hrvatskoj je više od 1000 registriranih proizvođača svježeg sira i vrhnja koji sad ne znaju kamo bi s mlijekom. Oko 120 obiteljskih gospodarstava ima male sirane i oni su u boljoj poziciji. Takvu siranu - obiteljsku siranu Kusanovec - vodi Zadravec.

'Do krize 80 posto naše proizvodnje činili su svježi sir i vrhnje. Sad ćemo se bazirati na polutvrdom siru jer nemamo drugog izlaza. Imamo 20 krava i dnevno preradimo 300 litara mlijeka. U zrionici imamo kapacitete za dva mjeseca. Inače, polutvrdi sir mora stajati toliko vremena. Nadam se da će se dotad sve riješiti i da će prodaja krenuti', rekla je Zadravec.

Nju, kaže, najviše boli to što se trgovački centri i dalje opskrbljuju uvezenom robom.

'Nitko ne pita male proizvođače povrća, sira i mlijeka bi li oni mogli dostaviti robu tim centrima. Oni uvoze, a naši proizvodi bit će bačeni', nezadovoljna je Zadravec.

Uvjerena je da bi se na tržnicama mogla organizirati prodaja, a da se ispune sve mjere Stožera civilne zaštite za suzbijanje epidemije koronavirusom.

Tako je Savez malih sirara SirCRo, između ostalog, predložio da na tržnicama mogu prodavati i kupovati samo osobe mlađe od 60 godina, uz obavezno nošenje maski i rukavica, da bude otvoren samo jedan ulaz u tržnicu s redarskom službom na ulazu i u prostoru tržnice (kod zatvorenih tržnica), a otvorene tržnice da se ograde privremenim upozoravajućim trakama te da se kupci puštaju također samo na jednoj strani. Uz to, da se organizira ograničenje ulaska od pet do 10 osoba odjednom na prostor tržnice (ili više, ovisno o veličini).

Otvaranje tržnica uz slične zaštitne mjere traži i Vjekoslav Budanec, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara.

'Stanje je alarmantno. Mali OPG-i koji su vozili proizvode na tržnice nemaju kamo s robom. Srednji i veći OPG-i vozili su robu na veletržnice, ali su i one zatvorene. S druge strane uvoze se salata i mladi luk iz Italije, kojih ima u Hrvatskoj, umjesto da se organizira otkup domaćeg povrća za trgovačke lance', upozorio je Budanec.

U najtežoj situaciji trenutno su proizvođači koji su se bazirali na proljetne kulture kao što su mladi luk, rotkvica i blitva. Na vratima je Uskrs, a oni se boje da će im povrće ostati na poljima.

'Oni mogu odgoditi berbu za tjedan dana, ali ne i za mjesec. Ako ne prodaju povrće, neće imati kapitala za novi ciklus. Vlada i Ministarstvo poljoprivrede moraju reagirati', istaknuo je Budanec.

https://www.tportal.hr/

Boro Prodanic:
Čak i zemlje koje nisu ili jedva da su pogođene ovim virusom osetiće ekonomske posledice u negativnom smislu, a zemlje koje jesu imaće znatne posledice, proporcionalne uticaju virusa na ekonomiju, prethodnoj ekonomskoj snazi i raspoloživim rezervama.

Novac nije problem - štampaće ga svi po cenu pojave inflacije, problem je nedostatak roba koje nisu proizvedene u ovom periodu, tako da će talas recesije sigurno pogoditi svet.

Solaris:
Ekonomskih posljedica me jedino strah. A trenutno zdravstvo nema brzo rješenje.
Histerija je ogromna, ekonomska situacija na ovaj način je katastofalna, osim ako ljudima ne pukne film.
BČB

poz.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page