PALUBA

Vesti => Ostale vesti => Topic started by: dexy on September 19, 2010, 06:26:16 pm



Title: Umesto kerozina, biljno ulje za avione
Post by: dexy on September 19, 2010, 06:26:16 pm
19.09.2010.

Umesto kerozina, biljno ulje za avione

Hemijska struktura divljeg lana nije mnogo drugačija od dizel-goriva pa se prilikom leta borbenog aviona „F-18”, u čijim je rezervoarima bila mešavina 50 odsto na bazi nafte i 50 odsto goriva dobijenog iz semena ove biljke, nije osetila nikakva razlika

[attachment=1]
U potrazi za alternativnim rešenjima, zbog velike potrošnje, variranja cene i uvoza nafte, Američka ratna mornarica i komercijalna avio-industrija razmatraju kako da naftne derivate zamene biljnim uljem, kao izvorom goriva za avione. Borbeni „F-18”, koji se testira na poligonu Američke ratne mornarice u Merilendu, pokreće gorivo koje je 50 odsto na bazi nafte, a drugih 50 odsto je dobijeno iz semena cameline, biljke uljarice – divljeg lana.

Rik Kamin, koji vodi program za testiranje alternativnog goriva, kaže da bilo da se radi o uvoznoj nafti ili o divljem lanu uzgojenom na plantaži, kod aviona „F-18” ne vidi se razlika. To pokazuju svi do sada obavljeni testovi. Ponekad bi se čak gorivo na biljnoj bazi pokazalo delotvornijim, dodaje  on.

Iz fabrike za rafinerijsku opremu „Hanivel” kažu da takav učinak ne iznenađuje, jer hemijska struktura divljeg lana nije mnogo drugačija od dizel-goriva ili goriva za letilice. A gorivo za borbene avione nije mnogo drugačije od onog za putničke letilice.

I „Japan erlajns” je jedna od nekoliko avio-kompanija koje su uspešno testirale razne vrste biogoriva prošle godine, prenosi Glas Amerike a kod nas Tanjug.

Osim nedavnog rasta cena nafte, ono što je probudilo zanimanje za biogoriva jeste i zabrinutost zbog zagađenja okoline: sagorevanje stvara ugljen-dioksid, odnosno gasove „staklene bašte”. A, drugi razlog bi bila mogućnost za dobar biznis.

Cilj kompanije „Hanivel” je da u sledećih deset godina trećina goriva za američki transportni sistem postane biogorivo, što će uključivati i naftu na bazi divljeg lana.

Džim Bartis iz korporacije „Rand” nije uveren da je uzgajanje ove uljarice dobra ideja: „Da bi se proizveo samo jedan posto količine nafte koja se koristi u SAD, trebalo bi ustupiti 10 odsto od ukupne zemlje za sve useve u Americi. I to ne samo zemlje na kojoj se uzgajaju zrnaste kulture. Radilo bi se o ustupanju jedne ogromne površine”.

Prenamena te čitave površine imala bi negativne posledice na prehrambenu industriju, pogotovo ako se uzgoj pšenice zameni divljim lanom, rekao je on.

Prema Džimu Bartisu, to znači da bi se negde drugde u svetu morale krčiti šume ili livade kako bi se uzgajala pšenica. A krčenjem šuma stvaraju se velike količine štetnih gasova koji mogu poništiti prednosti proizvodnje divljeg lana kao zamene za naftu.

Trenutno svega nekolicina farmera uzgaja ovu uljaricu. Osim toga, postoji i drugi nedostatak, a to je da ne postoji fabrika koja bi u potpunosti proizvodila samo ovu vrstu goriva.


Izvor: Politika


Title: Re: Umesto kerozina, biljno ulje za avione
Post by: kilezr on September 19, 2010, 08:43:26 pm
 Kasne ameri.Mi smo to već radil.1994 u RPČ sam nakrcao  bio dizel.Nije to za te namene ili ovaj naš nije imao dovoljan oktanski broj.


Title: Re: Umesto kerozina, biljno ulje za avione
Post by: trpe grozni on September 20, 2010, 06:45:16 am
Malo van teme.
Dizel se ne meri sa oktanskim brojem, vec sa cetanskim brojem. ;)
Kraj izlaska iz teme


Title: Re: Umesto kerozina, biljno ulje za avione
Post by: kilezr on September 20, 2010, 09:15:00 pm
  Hvala,stvarno sam zaboravio.Prošlo je puno vremena .