PALUBA

Ratna mornarica => Operativa => Topic started by: brodarski on June 09, 2010, 09:21:58 am



Title: Desantni čamci
Post by: brodarski on June 09, 2010, 09:21:58 am
Ćamac bez dvojbe pripada ratnoj mornarici,a domobrani kopnenoj vojsci. Slika je s kraja 19. stoljeća a lokacija je vojna tajna.


Title: RE: Desantni čamci
Post by: brodarski on June 09, 2010, 09:57:31 am
Uporaba gajete za prijevoz vojnika. Ona bi spadala u popisna plovna sredstva.


Title: Re: Desantni čamci
Post by: jadran2 on October 16, 2010, 10:32:06 pm
[attachment=1]


Title: Re: Desantni čamci
Post by: jadran2 on August 27, 2013, 06:58:41 pm
[attachment=1]


Title: Re: Desantni čamci
Post by: ML on May 02, 2014, 06:01:17 pm
A-U je imala više manevara u kojima je uviježbavala iskrcavane. Prvi konbinovani manevri su vršeni 1902g. tokom posjete Frnza Joseph-a obali. U manevrima su uzele učešča tri obalne oklopnjače Monarch klase i  tri torpedne krstarice koje su podržavale iskrcavanje dva regimenta pešadije, jednu laku bateriju i jadan konjički eskadron, transportovane u 4 trgovačka broda. Trupe su se iskrcale 3.septembra na tri tačke istočne obale Istre van dometa obalske artiljerije oko Pule.  
U prvom valu brodovi su poslali svoje iskrcajne grupe, da bi sljedile iskrcajne snage sa trgovačkih brodova. Iskrcaj pešadije, topova i konja je trajao pet sati, jer su za iskrcaj korišteni mali brodski čamci. Obrambene trupe su bile preslaabe da zadrže napadača, koji ih je potisnuo do Pulskih tvrđava.
Pouka iz ovih manevara je bila da jače pomorske snage mogu birati vrjeme i mijesto iskrcavanja  oko Trsta Pule i Rijeke. S druge strane je zaključeno da Istočna obala Istre nije baš optimalan region za iskrcavanje . Posle manevra je odlučeno da se isturena utvrđenja prošire na istok od Pule , tako da artiljerijom pokrivaju moguće iskrcajne tačke.
Drugi veliki manevri –vježbe su bile u okolici Gruža 1906g, Franz Ferdinand je lično vodio iskrcavanje, a general Conrad von Hotzendorf je komandovao odbranom. Bojni brodovi su operirali sa napadačima i obrambenim snagama.
A-U mornarica nije imala nezavisne, napadne mornaričke pešadije, ali svi mornari su obučavani da uzmu učešča u iskrcajnim operacijama. Mornarica nije gradila desantne brodove i pešadija se iskrcavala brodskim čamcima koje je teglijo veči parni čamac. Za iskrcaj artiljerije i konjice korišteni su i vučeni spalavovi.
Tokom  ISR u Trstu je formiran bataljon mornaričke pešadije, koji je opsluživao flotilu lagunskih brodova i operirao na južnom krilu Soške fronte.
Jedina operacija iskrcavanja od strane A_U brodova ( 1 torpedna flotila: Saida, 4 razarača i 4 torpiljarkeje, kojima je pridružen i Helgoland) bio napad na Palagružu 28.jula 1915,kada su četiri razarača,Tatra klase, iskrcala 4 oficira i 104 vojnika, misleći da Italijanski garnizon ima samo trideset ljudi. Međutim Italjani su na otoku imali devedeset vojnika i pet topova, tako da su se Austrijci povukli pretrpjevši gubitke od dva mrtva i osam ranjenih, sve od vatre iz pešadijskog naoružanja.

Dole iskrcajne snage na Kreti 1897/98,(iskrcane radi stvaranja tampon zone između grčkih i turskih snaga)
Uniforme su priređene toplim klimatskim uslovima.
2 .bataljon k.u.k. pješačke regimente br. 87 iz Trsta, prebačen brodovima.
[attachment=1][attachment=2]


Title: Re: Desantni čamci
Post by: jadran2 on January 03, 2016, 12:25:43 pm
Fotografirano kod Losinja prilikom velikih carskih manevara na Jadranu od 1-5.9.1902. (kod Pule i Losinja).
[attachment=1]