PALUBA

Vesti => RM => Topic started by: leut on February 17, 2012, 07:21:57 pm



Title: Rusija: Drugi desantni brod klase Djugon
Post by: leut on February 17, 2012, 07:21:57 pm
Drugi desantni brod klase Djugon

[attachment=1]
U ruskome brodogradilištu Jaroslajskj položena je kobilica drugog od tri naručena brza desantna broda klase Djugon (Project 21820) koji se gradi za potrebe ratne mornarice Ruske federacije a operativnu službu vršit će na Kaspijskom moru. Ime plovila je Denis Davidov te će sukladno najavama biti dostavljen ruskoj mornarici do kraja godine. Prvi brod u klasi, Ataman Platov već se nalazi u aktivnoj službi kaspijske flotile.

Glavna brodograđevna obilježja trupova desantnih brodova klase Djugon su duljina 46 m, širina 8,6 m, gaz 2,2 m te istisnina 280 t dok je maksimalna nosivost 140 t tereta ili dva tenka. Trup ove klase brodova imaju specifičnu tzv. zračno-kavitacijsku formu. Zračno-kavitacijska forma trupa temelji se na ideji zračnog sustava koji se upuhuje direktno ispod trupa gdje dijelovi dna broda klize na tzv. tepihu zraka ili mjehurića pri čemu se smanjuje energija potrebna za pogon plovila što za posljedicu ima smanjenu potrošnju goriva kao i emisiju ispušnih plinova.

Propulzijski sustav temelji se na dva dizel motora tipa M502A-2D, svaki snage 9000 KS pri čemu se razvija maksimalna brzina od 35 čv. Brodom upravlja posada od ukupno šest članova. Temeljno naoružanje sastoji se od dviju teških strojnica kalibra 14,5 mm KPV (Krupnokalibernii Pulemjot Vladimirova).

Autor: M. Ptić Grželj
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Rusija: Drugi desantni brod klase Djugon
Post by: langsdorff on February 21, 2012, 09:32:16 pm
Bitno je da se u Ruskoj mornarici nesto radi.


Title: Re: Rusija: Drugi desantni brod klase Djugon
Post by: kumbor on February 21, 2012, 10:34:00 pm
Bitno je da se u Ruskoj mornarici nesto radi.

Po onome što je navedeno, reč je o brodovima sa tzv. vazdušnom kavernom. Princip je sličan hoverkraftu, ali su bokovi vazdušne komore kruti i brod se ne izdiše potpuno na vazdušni jastuk, što znači da je ovakav pogon nešto ekonomičniji od običnog hoverkrafta, koji sa ekonomijom nema nikakve veze. U svakom slučaju, ovaj način plovidbe smanjuje otpor i povećava brzinu plovila.