PALUBA

Vesti => Ostale vesti => Topic started by: Dreadnought on September 18, 2012, 11:35:12 am



Title: „Američka formula” za tursko-izraelsko pomirenje
Post by: Dreadnought on September 18, 2012, 11:35:12 am
„Američka formula” za tursko-izraelsko pomirenje


18.09.2012.

Premijer Benjamin Netanijahu uputio pomirljive signale Ankari kako bi se obnovio dijalog između dve zemlje
 
Napad na brod „Mavi Marmara” u blizini izraelske obale
i dalje tačka sporenja Izraela i Turske (Foto Rojters)

[attachment=1]

U situaciji kada je islamski svet u velikom previranju, Amerika pokušava da skine sa dnevnog reda spor između Turske i Izraela, važnih strateških saveznika Vašingtona u regionu Bliskog istoka. U diplomatskim kontaktima, koji se odvijaju iza zatvorenih vrata, traži se formula za pomirenje koja bi bila prihvatljiva za obe strane, saznaju istanbulski mediji.

Odnosi između Turske i Izraela totalno su poremećeni sredinom 2010. godine, kada su izraelski komandosi u istočnom Mediteranu ubili devet turskih državljana na brodu „Mavi Marmara”, koji je, kako se tvrdilo, prevozio humanitarnu pomoć Palestincima u blokiranoj Gazi.

Posle krvavog incidenta Ankara je žestoko reagovala prekinuvši vojnu i ekonomsku saradnju sa Jerusalimom i spustivši diplomatske odnose na nivo otpravnika poslova. Turska od Izraela traži zvanično izvinjenje, obeštećenje porodicama nastradalih humanitaraca i ukidanje blokade pojasa Gaze. Izrael je dosad odbacivao te zahteve pošto se otvoreno sumnja da je tim turskim brodom dostavljano i naoružanje pripadnicima radikalnog palestinskog Hamasa koji ne priznaje jevrejsku državu.

Premijer Benjamin Netanijahu je sada uputio pomirljive signale Turskoj. „Mislim da je u obostranom  interesu… da nastavimo plodan dijalog”, izjavio je komentarišući krizu u Siriji, sa kojom se graniče i Izrael i Turska, a koja bi mogla da zapali Bliski istok. U intervjuu „Džeruzalem postu” on je takođe nagovestio da bi njegova vlada mogla da razmotri „formulu izvinjenja” Turskoj, preneli su mediji u Istanbulu. Premijer Netanijahu nije govorio o ispunjavanju drugih preduslova za nastavak dijaloga i normalizaciju poremećenih odnosa sa Ankarom.

Nezvanično se saznaje da bi u ovom sporu mogao da se primeni „američki recept” koji je Vašington ponudio – a Islamabad prihvatio – posle prošlogodišnjeg slučajnog ubistva više od 20 pakistanskih vojnika.

„Ja naglašavam naše najdublje žaljenje zbog tragičnog incidenta i zbog gubitka koji je pretrpela pakistanska armija”, izjavila je tada Hilari Klinton, šef američke diplomatije.

U Vašingtonu smatraju da sada, u situaciji kada terorističke grupe i islamisti dižu glavu u mnogim arapskim zemljama, kada region ključa i suočava se sa mnogim neizvesnostima, nastavljanje spora oko incidenta na brodu „Mavi Marmara” nije u interesu ni Turske niti Izraela.

Ovakva formulacija – najdublje žaljenje zbog incidenta – bila bi prihvatljiva i za desničarske partije u izraelskoj vladi koje predvodi ministar spoljnih poslova Avigdor Liberman, a koji se dosad energično protivio zvaničnom izvinjenju Ankari.

Sada je na potezu Turska. U ovom času, međutim, nije jasno da li će ovaj kompromis, koji navodno zagovara Vašington, biti prihvatljiv i za Ankaru u kojoj već dve godine uporno insistiraju na doslednom ispunjavanju svojih zahteva – pre svega na zvaničnom izvinjenju Izraela.

V. Lalić
Izvor: Politika (http://www.politika.rs)