PALUBA

Vesti => Vesti o oružju => Topic started by: duje on June 23, 2014, 06:18:59 am



Title: Mobilni laserski top GBAD
Post by: duje on June 23, 2014, 06:18:59 am
Laki mobilni laserski top GBAD

USA su službeno počele sa razvojem lakog laserskog topa GBAD za terenska vozila Humvee, a namijenjen je za uništavanje neprijateljskih bespilotnih letjelica. Ministarstvo za pomorska istraživanja (ONR) naručilo je razvoj lakog laserskog sistema zemlja-zrak koji bi štitio američke vojnike od bespilotnih letjelica (UAV).
Mobilni laserski system zračne obrane GBARD  (The Ground-Based Air Defence Directed Energy On-the-Move) bi smjestili na terenska vozila HMMWV (humwe). Oružje će biti slično onom šro su ga 2012.godine prikazali na američkom razaraču USS Dewey, ali puno lakše.  Laserski top sa razarača probije 15mm debelu čeličnu ploču na udanjenosti nešto manjoj od 1km. Laser usmjeri u jednu točku 50kW toplotne energije. Ta snaga omogučava obaranje letjelica koje lete iznad 180km/h.

U proljeće 2013.godine je američka vojska objavila 420.000$ vrijedan natjačaj za razvoj mobilnog laserskog topa snage 25kW, koji bi punom snagom djelovao 120sek. Nebi smio biti teži od 910kg, a uklopit bi se morao u vozilo humwee. Pobjednik najtječaja nije poznat.


Vir: "Obramba"
http://www.obramba.com/

LASERSKI TOP GBAD – “SLABA NOVICA ZA SLABE FANTE”

Zda so uradno začele z razvojem lahkega mobilnega laserskega topa GBAD za terenska vozila humvee, ki bo namenjen za uničevanje sovražnikovih brezpilotnih letal.

V sporočilu za javnost z naslovom “Bad News for the Bad Guys” (Slabe novice za slabe fante) je ameriško Ministrstvo za pomorske raziskave (ONR) zapisalo, da so naročili razvoj lahkega laserskega sistema zemlja-zrak, ki bo ščitil ameriške vojake pred napadi brezpilotnih letal (UAV).

Mobilni kopenski laserski sistem zračne obrambe oz. GBAD (The Ground-Based Air Defence Directed Energy On-the-Move) bodo Ameriški marinci namestili na vojaška terenska vozila HMMWV (humvee). Lasersko orožje bo podobno kot leta 2012 predstavljen laserski top na ameriškem rušilcu USS Dewey, vendar veliko lažje.

Ameriška vojska je konec leta 2012 predstavila laserski top LaWS (Laser Weapon System) nameščen na ameriškem rušilcu USS Dewey. Laserski top lahko prebije15 milimetrov debelo jekleno ploščo na razdalji slabega kilometra, saj v eno točko »sprosti« do neverjetnih 50 kilovatov toplotne moči. Ta moč pa mu omogoča, da lahko sestreli brezpilotna letala, ki letijo s hitrostjo nad 180 kilometrov na uro.

Ker se je laserski top LaWS v praksi izkazal za izjemno učinkovitega si ga je Ameriška vojska zaželela imeti tudi na hitro premičnih vojaških vozilih. Zato so spomladi leta 2013 objavili 420 tisoč dolarjev vreden razpis za razvoj mobilnega laserskega topa z močjo 25 kW, ki bo pri polni moči brez prekinitve lahko deloval 120 sekund. Top naj ne bi smel tehtati več kot 910 kilogramov in bi se mora povsem prilegati prtljažnemu delu vojaškega terenskega vozila humvee. Rezultati razpisa (oz. zmagovalec) ni znan, se je pa sedaj tudi uradno začel razvoj lahkega mobilnega laserskega topa.

Cilj programa GBAD je zagotoviti cenovno alternativo tradicionalni ognjeni moči za uničevanje sovražnikovih brezpilotnih letal (UAV) s sledenjem in streljanjem na terenu.

ZDA, ki same vedno pogosteje uporabljajo oborožena brezpilotna letala za uničevanje teroristov v Afganistanu in Pakistanu, sedaj razmišljajo tudi o uporabi v Iraku proti militantnim skupinam ISIS, so tarča kritik zaradi uporabe UAV-jev in so marca že prejele ukor iz Združenih narodov  zaradi številnih civilnih žrtev.

Medtem ko si Obamova administracija še naprej prizadeva za zmanjšanje uporabe konvencionalnih čet, kritiki pravijo, da so brezpilotna letala topi instrumenti, ki povzročajo preveč civilnih žrtev.

Ameriški poveljniki se sedaj bojijo, da bi njihovi sovražniki kaj kmalu lahko uporabili brezpilotna letala za napade na Ameriško vojsko oz. še huje za teroristične napade na ozemlju ZDA. ”Pričakujemo lahko, da bodo naši nasprotniki pogosteje uporabljali UAV-je in naši ekspedicijske sile se morajo ukvarjati s to naraščajočo grožnjo,” je dejal polkovnik William Zamagni in dodal, da bi program GBAD lahko pomenil rešitev zanjo. Nekatere komponente naj bi že začeli testirati, laserski top z močjo 10kW pa naj bi začeli uporabljati že v letu 2016.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos



Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: babaroga on July 13, 2014, 10:24:55 am
Kada se uzme klasicna fizika, moze se lako izracunati koliko treba energije za jedan 25KW laser.  Znacilo bi da ce taj Hummer morati da vuce generator i gorivo za isti, sto opet znaci da ce biti spor, glomazan i trom...laka meta...  Skuplja dara nego maslo....

PS
Osim ako nisu skapirali Teslin izum da crpe energiju iz nichega....


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: dzumba on July 13, 2014, 03:39:35 pm
Kako je namena dejstvo i BPL, onda može i biti spor i glomazan. Štiti jedinice i čijoj se zoni postavi.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: Solaris on December 11, 2014, 11:27:19 am
MILIMETARSKI PRECIZNO
LASERSKI TOP U AKCIJI Američka mornarica pohvalila se radom novog superoružja

Američka ratna mornarica priopćila je da novo lasersko oružje (laser weapon system - LaWS), koje je testirano početkom ove godine, savršeno funkcionira. Povodom tog objavili su i video s broda američke ratne mornarice USS Ponce na kojem ga se može vidjeti na djelu.

- Ovo će oružje u budućnosti imati ključnu ulogu u pomorskim borbenim operacijama - rekao je admiral Matthew L. Klunder.

O ubojitosti ovog oružja progovorili su i pojedini dužnosnici koji tvrde da svoje mete može uništiti milimetarskom preciznošću.

Sustav LaWs, koji je tijekom ljeta postavljen na USS Ponce, razvijan je godinama, a prema priopćenju Moranričkog centra za istraživanje radi besprijekorno.

Admiral Klunder je obznanio da je neko vrijeme trebalo čekati dozvolu iz Pentagona za njegovu uporabu, ali da ga kapetan USS Poncea sada može upotrijebiti ukoliko se to pokaže potrebnim.

Njim se, inače, upravlja uz pomoć 'joysticka', što je prikazano na video. Pripadnik mornarice koji se služi tim oružjem tako može jednostavno kao na video igrici nanišaniti metu iz udobne fotelje i jednim pritiskom na gumb je uništiti.

Iz mornarice su poručili da je lasersko oružje ključno u obrani flote od napada malih brodova, projektila i bespilotnih letjelica.

http://www.jutarnji.hr/


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: Solaris on December 11, 2014, 11:28:01 am
http://youtu.be/D0DbgNju2wE


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: dzumba on December 11, 2014, 08:32:26 pm
Кад има дејство мора бити да ће бити и противдејства. Шта би била одбрана од оваквог оружја?


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: HrcAk47 on December 11, 2014, 08:39:58 pm
ogledalo?  ;D


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: HrcAk47 on December 11, 2014, 08:42:00 pm
Šalu na stranu, mislim da bi prilično dobra odbrana bila raspršivanje vode oko broda.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: vathra on December 11, 2014, 09:12:21 pm
За гранате и мине би било довољно да их облепе рефлективном површином или просто углачају до сјаја. Пошто се ротирају, самим тим боље хладе и ласер не греје исто место, па би морали дуже да дејствују по истом месту.
Али овај систем јесте јако згодан против "несиметричних" противника - мале БПЛ и чамци са самоубицама су постали  главни противник америчкој морнарици.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: dzumba on December 11, 2014, 09:23:14 pm
Ne poznajem dobro način (tehnologiju) funkcionisnja ovih "laserkih" topova ali deluje logično da bi solidna odbrana bilo neko sredstvo koje rasipa i/ili reflektuje zrake. Raspršivanje vode deluje moguće, samo je problem saznati kada si ozračen. Ne može se stalno praviti vodena zavesa oko nekog sredstva. Možda na moru i može, ali tako ometaš i sebe.  Koliko traje ozračenje do postizanja punog efekta (uništenja tvari na koju se cilja)?

Ipak, Amerikanci su ovo sredstvo postavili na pravi ratni brod i poslali ga u prostor gde može i da ga upotrebi. Ne verujem da bi ga poslali a da ne veruju u neki uspeh. Možda neće biti naj, naj, ali će biti od koristi za dalji razvoj. Uostalom ni protivnici neće dremati. Kao i mi ovde i oni će mozgati kako da se zaštite od ovoga. Šta radi konkurencija (Rusi, Kinezi i ini) kod razvoja ovakvih sredstava.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: HrcAk47 on December 11, 2014, 09:32:58 pm
Domet ovih čuda je vrlo ograničen zato što pucaju striktno pravolinijski, postavljeni su relativno nisko od vodene linije, a Zemlja je, jelte, okrugla, tako da neće biti baš najsrećnije rešenje protiv sea skimming raketa. Mišljenja sam da je Phalanx bolje i pouzdanije oružje u ovom slučaju.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: kumbor on December 11, 2014, 09:52:50 pm

U svakom slučaju, reč je o principijelno novom oružju koje možda otvara novo poglavlje u PRO i PVO broda ili nekog drugog objekta.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: vathra on December 11, 2014, 10:29:19 pm
Domet ovih čuda je vrlo ograničen zato što pucaju striktno pravolinijski, postavljeni su relativno nisko od vodene linije, a Zemlja je, jelte, okrugla, tako da neće biti baš najsrećnije rešenje protiv sea skimming raketa. Mišljenja sam da je Phalanx bolje i pouzdanije oružje u ovom slučaju.
То све стоји, на то треба додати да су те велике ракете и брзе и масивне, али против приказаних мета је одличан систем. Мале БПЛ су проблем за ПВО - поарчили би доста ракета или гранате док их не погоде.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: motorista 57 klasa on December 12, 2014, 08:06:28 am

U svakom slučaju, reč je o principijelno novom oružju koje možda otvara novo poglavlje u PRO i PVO broda ili nekog drugog objekta.
Princip je poznat cca 2300 godina izvor Wikipedija.

Čitava je priča, dakle, započela u 3. st. pr. Kr., kada je Arhimed razvio koncepciju zrcala za paljenje kako bi stvorio prvo oružje u povijesti svijeta utemeljeno na tom načelu. Svi koji su provodili pokuse sa snažnim zrcalima i lećama za paljenje, kako bi fokusirali fantastično moćne zrake i uništavali predmete s velikih udaljenosti, samo su ponavljali Arhimedovo djelo. Ta zamisao, koju kolokvijalno nazivamo idejom o "smrtonosnoj zraci", živa je već stoljećima.

Vatra se može zapaliti pomoću refleksije, refrakcije, te jednostavnog i složenog stakla ... Paraboličkim presjekom moguće je još učinkovitije s veće udaljenosti i u kraćem vremenu zapaliti predmete koji se nalaze ispred zrcala za paljenje: rastopit će se čak i olovo i lim, srebro i zlato. Zahvaljujući tom izumu, Arhimed je izvješću, zapalio rimsko brodovlje u doba kada je Marcelin opsjedao Sirakuzu. U svome djelu Život Pompilijev Plutarh kaže da je vatra koja je gorjela u Dijaninu hramu (zapravo, hramu božice Veste) zapaljena pomoću toga stakla ("staklo" ovdje valja protumačiti kao "zrcalo"). Postavi li se, dakle, nasuprot Suncu, ono će ubrzo zapaliti sve zapaljive predmete, a ako je istina da je Arhimed pomoću paraboličkog stakla postavljenog na gradske zidine spalio brodovlje, udaljenost (koja odgovara dosegu odapete strijele) nije mogla biti veća od deset koraka.

[attachment=1]


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: motorista 57 klasa on December 12, 2014, 08:19:35 am
Malo kasne sa ovim programom obzirom da je početkom druge polovine prošlog veka ovaj sistem počeo da se testira:

Glavne zamisli o laseru, koje su razradili Alfred Einstein, Francuzi Charles Fabry i Alfred Perot, Nijemac Rudolf Landenburg i sovjetski znanstvenik Valentin Fabrikant još su prije Drugog svjetskog rata, u pedesetim godinama 20. st., osvojili akademske umove po čitavom svijetu. U svojim istraživanjima najviše su došli znanstvenici iz SSSR-a i SAD-a, koji su mogli ostvariti te ideje. Najveći doprinos otkriću dali su predstavnici znanstvenih zajednica neprijateljskih država – Amerikanac Charles Townes i dva ruska fizičara Nikolaj Basov i Aleksandr Prohorov. Za svoje otrkiće dobili su Nobelovu nagradu 1964.

Samo se može pretpostaviti kako su tad trljali od zadovoljstva ruke vojnici dviju država. No ta ideja da se protivnik gađa zrakama, čije su perspektive vojne primjene bile zaprepaštujuće, u praksi se pokazala kao izuzetno složena...


Laserom u nebo

Od znanstvenika su očekivali napredak i oni su pokušali ne podbaciti. U SSSR-u je grupa na čelu s dobitnikom Nobelove nagrade Basovom predložila da se koristi ''kvantovski optički generator'' u proturaketnoj obrani, koji je usmjerenom zrakom trebao uništavati balističke rakete protivnika. Krize u odnosima sa SAD-om nastajale su jedna za drugom i SSSR-u je bio potreban napredak. Već 1966. započet je program Terra-3. Vodeći znanstveni instituti SSSR-a napravili su uređaj na kopnu koji je u studenom 1973. prošao testiranje. O rezultatima se ništa ne zna, iako se čini da je rukovodstvo Ministarstva obrane bilo zadovoljno. Odlučeno je napraviti kompleks velikog kapaciteta, koji je dobio indeks 5N76. Osnovni problem prilikom konstruiranja tih sistema bio je neprestani nedostatak energije. Za ''napajanje'' lasera bili su potrebni moćni generatori do kojih se jednostavno nije moglo doći. Pokusi na uređaju 5N76 trajali su sve do raspada SSSR-a. No točni podaci ili karakterisitke uređaja, kao i čitav rad na programu Terra-3, ostali su do danas u tajnosti.

[attachment=1]
1K17 laserski tenk "Sžatije". Izvor: arhiva "Astrophysics"

Istovremeno s projektom Terra-3 bio je pušten program Omega. Ako se u prvom slučaju radilo o laserkom lovu na bojne blokove rakete, onda je drugi program trebao stvoriti uređaj za protuzračnu obranu. Na poligon Sari-Šagan stigao je 1972. prvi uređaj iz sastava Omega te je bio testiran bez bojnog lasera. Na tom uređaji razrađeni su sistemi nišanjenja i već je Omega-2, s moćnijim, ''plinskim'' laserom, pokazala da je u stanju pogađati aerodinamične ciljeve. Ujedno, postali su jasni i nedostaci fizičkog uništavanja ciljeva. Nedostatak kapaciteta generatora, slabe strane uređaja prilikom različitih vremenskih uvjeta, vrijeme koje je potrebno za uništavanje cilja - sve je to otežavalo ratnu primjenu tih uređaja.

izvor:http://hr.rbth.com


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: motorista 57 klasa on December 12, 2014, 11:58:30 am
    Главни уредник часописа „Национална одбрана” Игор КОРОТЧЕНКО: Радови на домаћем ласерском оружју воде се без икаквих увозних компоненти. Русија за то има сав потребан научни и инжењерски потенцијал
    Заменик директора Института за политичку и војну анализу Александар ХРАМЧИХИН: ПВО кратког домета је за сада једина реална варијанта коришћења борбених ласера. Циљ испитивања ласера у САД је управо стварање квалитативно нове ПВО кратког домета

         РУСИЈА ради на ласерском оружју паралелно са САД, изјавио је за РИА Новости у четвртак бивши начелник Генералштаба Оружаних снага РФ армијски генерал Јуриј Балујевски.

         Он је тако прокоментарисао изјаву шефа управе за војно-поморска истраживања Ратне морнарице САД адмирала Метјуа Кландера о томе да су испитивања ласерског оружја инсталираног на броду за четири месеца пробног коришћења „превазишла сва очекивања”.

         Према наводима медија, нови ласер америчке Ратне морнарице може да уништава мале бродове и беспилотне летелице.

         „Могу да кажем само једно: развој војних технологија и производња савремених модела модерног ефикасног оружја одвијају се отприлике паралелно у свим државама које имају могућности за то” — казао је Балујевски.

         Познати војни аналитичар Игор Коротченко изјавио је да САД „у континуитету раде на стварању оружја на новим физичким приципима”, и да та испитивања показују да ће, очигледно, носиоци ласерског оружја бити амерички ратни бродови.

         „Код нас се такође ради на томе, али наши планови подразумевају и прављење ласера чији ће носиоци бити ваздухоплови.

         Наравно, тај посао подразумева концентрисање финансијских ресурса, али на томе се мора радити, како би се у будућности одржао паритет са таквим технологијама САД” — рекао је Коротченко.

         Он је истакао да Русија има сав потребан научни и инжењерски потенцијал.

         „Радови на домаћем ласерском оружју воде се без икаквих увозних компоненти” — открио је главни уредника часописа „Национална одбрана”.

         Заменик директора Института за политичку и војну анализу Александар Храмчихин самтра да је циљ испитивања САД стварање квалитативно нове ПВО кратког домета.

         „Американци су дошли до закључка да је једина могућа варијанта коришћења борбених ласера — тактичка ПВО, то јест ПВО кратког домета. Ласерима се могу уништавати мете малих димензија типа беспилотних летелица или муниције” — казао је Храмчихин.

         По његовом мишљењу, Американци, вероватно, рачунају на то да ће моћи да их користе и за уништавање малих бродова или глисера.

         При том, по Храмчихиновој оцени, ПВО кратког домета је за сада једина реална варијанта коришћења борбених ласера.

         „Данас је мање-више јасно да се за нешто друго борбени ласери не могу користити, пошто се проблем енергетике и расипања зрака за сада не може решити” — казао је он.

izvor:fakti.org


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: Karlo on December 13, 2014, 08:47:53 am

Mislim da je dobro što je @motorista 57 klasa postavio ovaj članak.Nisam neki stručnjak za lasere ali i laičko razmišljanjje mi govori da je to za sada u domenu fantazije.

Prvo,jer se laseri koriste zbog svjetlosnog efekta a ne termo efekta,što je i iz naziva vidljivo.Drugo,da se i za sada zna da je za njih utjecaj atmosfere skoro nepremostiv problem.Dakle,u svemiru gdje je to fizički izbegnuto (vakum)njihova primjena kao termičkih generatora i ima smisla.Primjena u atmosferi je moguća ali na malim rastojanjima,jer se zahtjeva barem donekle razumna količina energije,dok je za veća rastojanja,problem energije skoro nepremostiv.Upotreba za mjerenje,označavanje ili vođenje projektila je moguća,jer se ne zahtjevaju izuzetno velike snage,pa je moguće ostvariti relativno veće domete.Dakle,kad se radi o svjetlosnom efektu  njihova primjena je perspektivna ali kad se radi o termo efektu(za koji oni nisu niti stvoreni),mislim da se radi o čisto propagandnom efektu,sem u svemiru.

Pošto su neki postavili problematiku zaštite,da navedem da tu i nije potrebna za sada neka zaštita.Ako pogledate domet navedenog lasera videćete da on ne predstavlja neku opasnost jer i stara torpeda imaju daleko veći domet,a o artiljeriji ili raketnim sredstvima ne bi trebalo niti pisati.Za bespilotne letjelice možda predstavljaju neko sredstvo za uništenje ali ni tu nisam siguran u neku uspješnost.Bespilotna letjelica ne mora doći u njegov domet ako se koristi samo za osmatranje.Ako se sjećate topika na "stadionu partizana"bio je i video klip onog "virtouza"  sa onim kvadrokopterima,gdje on iseče makazama polovinu elisa,i on i dalje "sluša komande".Imaju i one neku "žilavost".

Poz.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: ORIĆAREB on December 24, 2014, 06:30:57 pm
Nisam mogao naći temu o ispitivanju laserskog topa u američkoj mornarici, pa ovo stavih ovde.  ;)

..........................................................


Trka u laserskim tehnologijаmа


21. decembаr 2014. Dmitrij Litovkin,  http://ruskarec.ru   


Rаtnа mornаricа SAD sprovelа je uspešnа testirаnjа prvog borbenog lаserskog uređаjа LaWS. Vojno-pomorske snаge SAD već 2016-2017. nаmerаvаju dа počnu sа pomorskim testirаnjimа lаserskih uređаjа snаge 100-150 MW. Rаd nа lаserskom oružju u Rusiji tаkođe se odvijа punom pаrom, аli u potpunoj tаjnosti. „Ruskа reč“ predstаvljа istoriju rаzvojа lаserskog oružjа u SSSR-u i njegove sаvremene perspektive.


[attachment=1]
Ukrаjinа je 1995. SAD prodаlа sovjetski tаnker pomoćne flote „Dikson“ po ceni stаrog gvožđа.
Američki stručnjаci su nа brodu, međutim, otkrili delove tehnike zа lаsersko oružje.
Fotogrаfijа iz slobodnih izvorа.


U SAD je 2007. počelo rаzvijаnje lаserskog topа LaWS zа rаtnu mornаricu. Kod oružjа snаge 30 kW koristi se tvrdotelni lаser. On ne može dа uništаvа ciljeve nа velikim rаstojаnjimа, аli je pogodаn zа uništаvаnje mаnjih letelicа nа mаlim i srednjim rаstojаnjimа. Osim togа, LaWS se može koristiti zа zаslepljivаnje optičkih osmаtrаčkih sistemа bespilotnih letelicа i brodovа. Trebа istаći dа sаvremeni uspesi Amerikаnаcа u rаzvijаnju lаserskog oružjа imаju ruske korene.


Lаser po ceni stаrog gvožđа

Posle podele Crnomorske flote 1995, Ukrаjinа je Sjedinjenim Američkim Držаvаmа prodаlа tаnker pomoćne flote „Dikson“. Kupаc je plаtio brod po ceni zа stаro gvožđe. U zrcаlimа brodа nаšli su se pogonski generаtori od 35 megаvаtа, specijаlni obrtni mehаnizmi, rаshlаdni uređаji velike snаge i mnogo druge opreme, nа osnovu čegа su eksperti zаključili dа je brod svojevremeno nosio lаsersko oružje.

Istrаživаnjа u vezi sа mogućnostimа primene optičkih kvаntnih generаtorа - lаserа u vojnoj sferi otpočelа su još 1960-ih u SAD i SSSR-u. Tаnker pomoćne flote „Dikson“ postаo je prvi brod nа koji je bio montirаn prvi eksperimentаlni borbeni lаserski uređаj. Predstаvnici iz oblаsti industrije sećаju se dа je bilo potrebno minimum 50 megаvаtа električne energije dа bi se dobilа potrebnа energijа zа nаpаjаnje borbenog hiperboloidа. Zbog togа su nа brodske dizel-motore dodаtno prikаčenа tri mlаznа motorа putničkog аvionа Tu-154.

Top je učestvovаo i u direktnim testirаnjimа nа terenu. Konstruktori kаžu dа im je polаzilo zа rukom dа unište obаlske objekte, čаk i krstаreće rаkete. Nekoliko sekundi delovаnjа lаserа nа leteći objekаt dovodilo je do rаzаrаnjа objektа upаdnom vаzdušnom strujom. Uspeh je bio do te mere ozbiljаn, dа je tаdаšnje rukovodstvo RM SSSR ostаvilo mestа zа rаzmeštаnje lаserskih topovа nа seriji krstаricа-nosаčа аvionа 1143 tipа „Kijev“, koje su se tаdа grаdile. Euforijа je brzo prešlа u rаzočаrаnje. Lаserski top je tokom testirаnjа demonstrirаo svoju efikаsnost, аli se ispostаvilo dа je do te mere „energetski proždrljiv“, dа su brod zаustаvljаlа sаmo dvа „plotunа“, potpuno gа ostаvljаjući bez struje.

Anаlizа situаcije je pokаzаlа sledeće: kаdа bi nа krstаrici iz projektа 1143 stаjаlo nekoliko tаkvih uređаjа, ondа bi njegov PVO sistem rаdio u nаjboljem slučаju mаksimаlno 5 minutа. Posle togа bi brod koji ostаne bez gorivа i električne energije postаo lаkа metа zа krstаreće rаkete i аvijаciju protivnikа. Ovа činjenicа je i „potopilа“ tаnker pomoćne flote „Dikson“.

„Dikson“ nije bio jedini projekаt sovjetske industrije u rаzvijаnju lаserskog oružjа. Rаdilo se nа stvаrаnju kosmičkog аpаrаtа „Skit“ (rus. „Skif“), koji je nа sebi mogаo dа nosi lаserski top i snаbdevа gа energijom. Apаrаt je trebаlo dа bude pušten 1987. Ali uprаvo tаdа je u Bаjkonur doputovаo predsednik SSSR-а Mihаil Gorbаčov, koji je izjаvio: „Mi smo kаtegorično protiv togа dа se trkа u nаoružаnju premesti u kosmos i zа to ćemo poslužiti kаo primer“. Zbog togа su svi projekti zа lаsersko oružje bili zаustаvljeni po odluci rukovodstvа zemlje.


Strogo poverljivo

Sаdаšnje stаnje rаzvojа lаserskih progrаmа u Rusiji nаlаzi se u strogoj tаjnosti. Postoje sаmo frаgmentаrni podаci o tome dа se nа tome rаdi. Nepoznаto je u kаkvom se stаdijumu nаlаze i kаdа se može očekivаti prikаzivаnje prvih obrаzаcа ovog oružjа. Tim povodom je bivši nаčelnik ruskog Generаlštаbа Jurij Bаlujevski primetio: „Možemo reći sаmo jedno: rаzvoj vojnih tehnologijа i stvаrаnje sаvremenih modelа perspektivnog i efikаsnog nаoružаnjа dešаvа se gotovo pаrаlelno u svim držаvаmа koje imаju mogućnosti zа ovаkve projekte“.

„Problem sа borbenim lаserimа leži sаmo u tome što je zа njihov rаd potrebnа ogromnа količinа energije. Glаvni problem je nаprаviti bаteriju kojа može dа nаpаjа lаserski top dа bi on mogаo dа izvede nekoliko stotinа ispаljivаnjа, а ne sаmo jedno“, objаsnio je zа „Rusku reč“ profesor Akаdemije vojnih nаukа Vаdim Kozjulin.

Osim togа, primenа lаserа zаvisi od vremenskih uslovа: oblаčnosti i vlаžnosti. Sve ovo neposredno utiče nа rаd lаserskih uređаjа. Uprаvo iz tog rаzlogа testirаnjа LaWS proticаlа su u Persijskom zаlivu, gde su duži periodi sunčаnog vremenа, а ne nа Aljаsci sа njenim mаglаmа, kišom i snegom.

Sudbinа LaWS je tаkođe mаglovitа. U аmeričkoj vojsci se ne govori o tome koliko ispаljivаnjа uređаj može dа izvede. Dаnаs nemа pouzdаnog izvorа energije koji bi bio u mougćnosti dа mobilnom lаserskom uređаju obezbedi produženo vreme rаdа, stogа i nemа potrebe dа se protivаvionske rаkete zаmene lаserskim topovimа. „Mnogobrojnа testirаnjа lаserskih sistemа zаsаd nisu ništа više od proučаvаnjа tehnologijа zа budućnost“, kаže ekspert.


Title: Re: Mobilni laserski top GBAD
Post by: Karlo on December 24, 2014, 08:31:35 pm
Eto šta o ovoj temi kažu stručnjaci RF.Nisam video da je @ORIĆAREB dao ovaj tekst dok sam skidao,pa sam ponovio,sada izbrisao,i  izvinjavamse.

Poz.