PALUBA

Ratna mornarica => Ratni brodovi => Topic started by: Rade on May 18, 2018, 06:16:13 am



Title: Fregate klase Iver Huitfeldt
Post by: Rade on May 18, 2018, 06:16:13 am
Fregate klase Iver Huitfeldt izgrađene su u brodogradilištu Odense Steel Shipyard za potrebe danske kraljevske mornarice. U periodu od 2012. do 2013. u flotnu listu danske kraljevske mornarice uvedene su tri fregate ove klase.

Kobilica za prvu fregatu iz klase, Iver Huitfeldt (F 361), položena je juna 2008. godine; porinuta je marta 2010, a u operativu je uvedena januara 2011. godine. Druga fregata iz klase, Peter Willemoes (F362), porinuta je decembra 2010, dok je kobilica za treću i poslednju, Niels Juel (F363), položena decembra 2009.

[attachment=1]

Fregata je projektovana na osnovu iskustava stečenih u projektovanju i izgradnji brodova za podršku klase Absalon. Zahvaljujući tome, Danci su uspeli da cenu koštanja broda spuste značajno ispod cene konkurentskih projekata. Gradnja brodova se odvijala po fazama, i to tako što se u prvoj fazi vršilo spajanje modula izgrađenih u Estoniji i Litvaniji, kao i ugradnja „civilnih“ instalacija. U drugoj fazi, brod je u bazi danske RM dobio „vojne“ instalacije.

Fregate klase Iver Huitfeldt su kompatibilne sa modularnim sistemom opremanja brodova u zavisnosti od misije, nazvanim StanFlex; sama fregata ima šest pozicija za ugradnju StanFlex modula.

U trupu broda se nalazi sedam paluba, a sam trup je podeljen na 15 vodonepropusnih prostora. Prilikom projektovanja broda primenjena su raspoloživa znanja o smanjenju radarskog odraza, IC isijavanja, podvodne buke i magnetnog odraza, čime je otežano otkrivanje brodova ove klase korišćenjem raspoloživih senzora.

Pogon broda obezbeđuje četiri dizel motora MTU 20V 8000 M70, snage po 11000 KS, raspoređenih u dve grupe po dva motora, u kombinaciji CODAD. Ovako projektovan pogon obezbeđuje fregati brzinu plovljenja veću od 28 čvorova. Manevri uplovljenja i isplovljenja na ograničenim prostorima olakšani su ugradnjom pramčanog pogona snage 900 KW. Stabilnost prilikom plovidbe po teškom moru obezbeđena je ugradnjom kompleta aktivnih stabilizatora. 

[attachment=2]

Posada broji 101 članova, a pored njih moguće je smestiti još 54 dodatnih članova posade, što zavisi od zadatka na koji se brod upućuje.

Jedna od odlika ove klase brodova je i Terma C-flex sistem komandovanja i kontrole. Ovaj sistem obuhvata komercijalne komponente (server, računar, LAN oprema) i namenjen e da podatke primljene sa brodskihi senzora, nakon izvršene obrade i procene, prosledi na oružne sisteme. Može se reći da ovaj sistem, korišćenjem podataka sa senzora, proizvodi digitalnu sliku okruženja u kome se brod nalazi i to u realnom vremenu. Podaci sa sistema se mogu proslediti i ostalim brodovima ili jedinicama drugih vidova vojske, a koji su zainteresovani za te podatke.

[attachment=3]

Od oružnih sistema, fregata raspolaže modernim artiljerijskim, raketnim i torpednim naoružanjem.

Predstavnici artiljerijskog naoaružanja su dva automatska topa Oto Melara kalibra 76 mm na pramcu, ugrađeni jedan iznad drugog i artiljerijski sistem bliske odbrane Oerlikon Millennium kalibra 35 mm, ugrađen iznad hangara za smeštaj helikoptera. Postoje planovi da se top na poziciji dva zameni sistemom bliske odbrane. 

[attachment=4]

Od raketnog naoružanja, fregata raspolaže 32-ćelijskim vertikalnim lanserom Lockheed Martin Mk41 za rakete Standard SM-2 i SM-6 i lanserima Raytheon Mark 56 za rakete ESSM; pored ovih raketa, fregata raaspolaže i protivbrodskim raketama Boeing Harpoon block II.

[attachment=5]

Za vođenje protivpodmorničke borbe, fregata raspolaže lakim torpedima Eurotorp MU90.

Komplet senzora obuhvata radar velikog dometa SMART-L, multifunkcijski radar  APAR, navigacijski radar Furuno i PEL ATLAS ASO 94. Ostali podsistemi obuhvataju FLIR Seastar Seafire III, radare za upravljanje vatrom Saab CEROS 200 i sistem upozorenja EDO 3701.

[attachment=6]

Kao element zaštite od protivbrodskih raketa, na fregatu je ugrađen i lanser mamaca Terma SKWS, koji koristi mamce SeaGnat.

Fregata na krmi ima platformu i hangar za helikopter. Danska mornarica koristi helikoptere tipa Sea Lynx Mark 90B, a tokom 2018. godine se očekuju i helikopteri tipa Sikorsky MH-60R.

[attachment=7][attachment=8]