PALUBA

Vojna istorija => Pešadijsko naoružanje => Topic started by: Rade on August 17, 2021, 05:58:14 pm



Title: Puška Ross
Post by: Rade on August 17, 2021, 05:58:14 pm
[attachment=1]

Britanija je tokom Drugog burskog rata, odbila da da dozvolu Kanadi za licencnu proizvodnju pušaka Lee-Enfield SMLE. Kao odgovor, škotski pronalazač i zemljoposednik Ser Čarls Ros, ponudio je Kanadi svoju konstrukciju puške, kao i finansijska sredstva za izgradnju fabrike naoružanja u Kanadi. Rosova konstrukcija puške je sadržala nekoliko delova očigledno inspirisanih Manliherovom puškom M1895. Kanadska Liberalna vlada je prihvatila ponudu, te je 1903. potpisan prvi ugovor za proizvodnju 12 000 pušaka, nazvanih Mark I Ross. Prvih hiljadu pušaka iskorišćeno je za testiranje u jedinicama kanadske Planinske policije. Policija ih je odbacila pošto je tokom testiranja otkrila mnoge nedostatke; ovi nedostaci će biti otklonjeni kod narednih modela puška.

[attachment=2]
Proizvodni pogon Ross pušaka

Velika Britanija je u to vreme ohrabrivala standardizaciju naoružanja, tako što je jedinice Imperije naoružavala puškama Lee-Enfield. Međutim, Kanada je još uvek bila pod utiskom neuspele nabavke licence za proizvodnju tih pušaka, tako da je izabrala da nastavi sa korišćenjem puške Ross.

Moris Kohen, general-major kineske vojske, 1911. obezbeđuje 500 pušaka za novoformiranu Republiku Kinu. Tokom Prvog svetskog rata, Prvi kanadski kontingent, (kasnije preimenovan u 1. kanadsku diviziju) Kanadskih ekspedicionih snaga, februara 1915. stiže u Francusku, naoružan puškom Ross Model 10. Kanadski vojnici ubrzo počinju da se žale na slabu toleranciju puške na prljavštinu, nepouzdane montaže za bajonet, kao i na britansku municiju, koja je rađena sa nešto nižom tolerancijom od kanadske. Preciznost Rosove puke prilikom gađanja na većim daljinama bila je znatno veća nego kod puške Lee-Enfield, tako da je bila omiljena među snajperistima, kako kanadskim tako i britanskim.

[attachment=3]
Podela Ross pušaka jedinici kanadske vojske

Mnogi kanadski vojnici su je menjali puškama Lee-Enfield, koje bi uzimali od palih britanskih vojnika. Primedbe na pušku ubrzo su stigle i do glavnog sponzora ove puške, kanadskog ministra milicije i odbrane Sema Hjuza, koji je sve primedbe glatko odbacio. Odbačene su i primedbe koje je izneo lično komandant 1. kanadske divizije, Ser Edvina Aldersona.

Puška će uskoro postati element političkih neslaganja unutar Kanade, kao i između Kanade i Britanije. Hjuz je na Aldersonove kritike odgovorio optužbama na račun samog Alderosna, koje su bile usmerene na potpkopavanje Aldersonovog vojničkog autoriteta. Optuživan je da je naterao kanadske oficire da pišu loše izveštaje o Rosovoj pušci. Nakon što su u otavskom časopisu Citizen objavljeni izveštaji u kojima su navedene loše strane puške Ross, postalo je jasno da je kanadski parlament imao lažne izveštaje o otklanjanju nedostataka u vezi sa nedostacima puške. Kao rezultat, odbrana konstrukcije puške, koju je zdušno podržavao kanadski ministar odbrane, izgubila je podršku kanadskog premijera.

Puška je morala biti povučena iz naoružanja jedinica prve linije, ali je nastavljena njena upotreba u jedinicama za obuku kanadksih, britanskih i američkih vojnika, počevši od 1916. Proizvodnja ovih pušaka prekinuta je 1918, nakon proizvedenih oko 42 000 primeraka. Od ukupnog broja proizvedenih pušaka, Britanci su kupili 342 040 komada, dok su oko 20 000 komada kupili Amerikanci.

Deo ovih pušaka, koji je ostao u Kanadi, konvertovan je u automatske puške Huot, pod rukovodstvom konstruktora Džozefa Alfonsa Huota. Napravljeno je pet primeraka, ali sama konstrukcija nikada nije usvojena u serijsku proizvodnju, obzirom da je Prvi svetski rat završen, a sa njim i potreba jedinicama za lakim automatskim oružjem.

[attachment=4]
Automatska puška Hout

Jedinice Britanske obalske straže u Irskoj su 1920. i 1921. dobile Ross puške. Tokom Ruske revolucije, izvestan broj pušaka dat je „belim“ snagama u Rusiji, Estoniji, Letoniji; mnoge od njih će kasnije završiti u rukama boljševičkih snaga. Jedan deo njih će na kraju, preko Sovjetskog Saveza, završiti u Španiji.

Tokom Drugog svetskog rata, kanadska mornarica je raspolagala određenim brojem pušaka Ross Mark 3, kojim je naoružala pripadnike kanadske Veteranske garde, snage obalske odbrane, jedinice za obuku. U Britaniji, isti model puške izdat je Domovinskoj gardi, Metropolitanskoj policiji, Vatrogasnoj brigadi iz Londona, Londonskoj lučkoj policiji. Deo ovih pušaka, kao pomoć, dobio je i Sovjetski Savez.

TT karakteristike    
Tip    repetirka
Model    Ross
Kalibar    7,7 mm
Metak    .303 British (7.70×56 mm R)
Dužina    1320 mm
Dužina cevi    711 mm (Mk 1 i Mk II)
774 mm Mk II i Mk III)
Masa    3,9 kg
Brzina gađanjaoko 20 met/min
Hranjenje    magacin kapaciteta 5 metaka


Title: RE: Puška Ross
Post by: Bozo13 on August 18, 2021, 07:23:09 am
Zanimljiva puška. i hvala na temi. Uz dopunu, za one kojima engleski nije strani

Ian iz forgotten weapons je isto u detaile obradio

https://www.youtube.com/watch?v=UCPWWgnOQCc&ab_channel=ForgottenWeapons

https://www.youtube.com/watch?v=NqCpOsu5Am4&ab_channel=ForgottenWeapons

https://www.youtube.com/watch?v=qb1jjz7TMFk&ab_channel=ForgottenWeapons

i Hout

https://www.youtube.com/watch?v=1UI0XvrIfl0&t=40s&ab_channel=ForgottenWeapons


Title: RE: Puška Ross
Post by: Brok on August 18, 2021, 12:48:30 pm
Uz dopunu, za one kojima engleski nije strani
Radi na ovim video prilozima prevod dosta dobro, kada se stavi na automatski prevod, i odabere željeni jezik.