PALUBA

RV i PVO => Sistemi VOJiN i sistemi automatizacije => Topic started by: Kubovac on January 03, 2024, 08:34:28 pm



Title: Radio-tehnički sistem navigacije kratkog dometa RSBN-4N
Post by: Kubovac on January 03, 2024, 08:34:28 pm
Pomažemo pilotima u izvršavanju borbenih zadataka

Uspeh akcija posada ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga u velikoj meri je olakšan njihovom sveobuhvatnom podrškom, uključujući i navigaciju. Izvodi se pomoću radio-navigacionih sistema. Šef navigacionog sistema kratkog dometa objašnjava:

 Ovaj sistem omogućava avionu da odredi svoju lokaciju.

Koristeći ovu priliku, oficir prenosi pozdrave svojoj porodici i prijateljima. On je uveren da će neprijatelj biti poražen i da će pobeda biti naša!

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/RSBN-4.mp4

Radiotehnički sistem navigacije kratkog dometa (RSBN-4N) je sovjetski/ruski sistem za navigacionu podršku letova avijacije. RSBN radio farovi obezbeđuju automatsko i kontinuirano merenje i indikaciju azimuta i daljine aviona u odnosu na zemaljski radio far.

Trenutno se u Rusiji koristi uglavnom samo u vojnoj avijaciji, a u civilnom vazduhoplovstvu koristi se sistem VOR/DME.

[attachment=1]

Kanal merenja azimuta

Radio far (svetionik) emituje konstantan usmereni signal iz rotirajuće antene. Rotirajuća antena ima uski dijagram zračenja sa dva snopa, a koja su čvrsto prislonjena jedan uz drugi. Pravac azimuta je fiksiran „razmakom“ između ovih snopova, koji ima mnogo manju širinu u poređenju sa samim snopovima. Ovo obezbeđuje visoku preciznost azimutnog kanala. Azimut antena zemaljske stanice RSBN rotira brzinom od 100 obrtaja u minuti, te je stoga prekrivena zaštitnom kupolom. Omnidirekciona azimutna antena emituje dve serije impulsnih signala: signal „35” i signal "36".

Brojevi označavaju broj impulsa emitovanih po obrtaju antene. Impulsi se emituju tako da kada se smer antene poklopi sa severnim smerom, u tom trenutku se poklapaju impulsi „35” i „36”. Pored toga, emituje se dodatni signal („severna koincidencija“). Dakle, znajući konstantnu brzinu rotacije usmerene antene i vreme između usmerenog i omnidirekcionog signala, moguće je izračunati trenutni azimut aviona u odnosu na zemaljski RSBN radio far.

Kanal merenja daljine

Oprema u avionu šalje "pitanje" (zapros) i prima "odgovor" (otvet) od zemaljske opreme, a daljina je određen kašnjenjem odgovora u odnosu na pitanje. Ugrađena oprema RSBN je projektovana tako da se signal "pitanja" za daljinu može poslati samo u trenutku kada je avion ozračen signalom azimutne antene i povezan je sa nizom referentnih impulsa „36“. Ovo omogućava da se odredi tačka lokacije ne samo na avionu, već i na zemlji.

Zbog prisustva velike antene koja se brzo okreće unutar zaštitne kupole, zemaljska stanica RSBN ima žargonski naziv „mašina za pranje veša“.

Shema aerodromske radio-tehničke opreme, sa sistemom RSBN-4N:

[attachment=2]