PALUBA

Vojna istorija => Brodovi => Topic started by: vathra on May 18, 2009, 09:10:44 pm



Title: Čudna istorija Ruskog bojnog broda Imperator Aleksandar treći
Post by: vathra on May 18, 2009, 09:10:44 pm
A sad jedna čudna priča o ruskom bojnom brodu Imperator Aleksandar III, kao i njegovoj artiljeriji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_battleship_Imperator_Aleksander_III

[attachment=1]

Sam brod je imao neobičnu istoriju.
Porinut je 1917. Godinu dana kasnije je bio u mornarici Ukrajine, ali su ga Nemci imali par meseci pod kontrolom. Posle toga su Englezi zauzeli, i bio je interniran u Izmiru. 1919. se vratio u mornaricu Belih, gde je učestvovao u građanskom ratu, gađajući položaje na obali.

Ovaj brod je posle poraza Belih, sa ostatkom Vrangelove flote, otišao u Mediteran, gde je interniran u Bizerti. Posle dužeg spora i pravnih peripetija, Sovjetski savez je trebalo da nasledi ove brodove, ali pošto su bili u lošem stanju, odlučeno je da se rashoduju.

Artiljerija sa ovog broda je skinuta, i ležala je u skladištu u Sidi-Abdula u Tunisu.
Tu je bilo 12 topova 305mm, koje je dizajnirao Vikers, ali su napravljeni u St Petersburgu, a osim njih i 18 topova od 130mm. Postojale su mogućnosti da se ovi topovi vrate SSSR-u, prodaju ili pretope u staro gvožđe.

1939. godine je odlučeno da se pošalju kao pomoć Finskoj, koja je već koristila iste topove u obalskoj atiljeriji. Tri finska teretna broda su otišla i preuzela tovar. Dva broda sa osam cevi od 305mm su stigla u Petsamo, a treći su Nemci zarobili u Bergenu tokom invazije Norveške, na kome je bilo 4 topa od 305mm i svih 18 topova od 130mm.

Nemci su 4 topa od 305mm postavili na Kanalskim ostrvima, u bateriji Mirus na Gernsiju. Ova baterija je gađala brodove u Kanalu, ali nije imala pogotke.
http://www.festungguernsey.supanet.com/batterie_mirus.htm

Ostatak tovara, 18 topova od 130mm Nemci su postavili kao obalsku artiljeriju u Norveškoj, u bateriji Nordfjord. 27. decembra 1941. ova baterija je pogodila englesku krstaricu HMS Kenija, tokom napada komandosa na Maloj. Neka od tih oruđa su kasnije prebačena u Altafjord, gde su čuvala nemačke bojne brodove.

Sa druge strane, Finci su svoje topove postavili kao obalsku artiljeriju, 2 su poslataa u Fort Isosaari (koji je već imao bateriju sa tim topovima), a još dva u Fort Makiluoto, koji nisu završeni.

Posle pada Sovjetske baze na poluostrvu Hanko, fincima su ostala tri železnička topa od 305mm. Sovjeti su uništili topove pre povlačenja, ali su finci sada imali za njih spremne cevi. Opravka je uspešno završena, ali ovi topovi nisu otišli na front - železnička pruga nije mogla da podnese njihovu veliku težinu! Neki mostovi su imali nedovoljnu nosivost, a za samo gađanje je bilo potrebno da se ojača betonskom platformom postojeća pruga.

Na kraju rata, Finci su vratili 3 železnička topa SSSR-u.
Jedan od njih stoji i dalje u St Petersburgu.

Sovjetski železnički top TM-3-12 305mm, galerija slika.
http://svsm.org/gallery/305mm-TM-3-12


Title: Re: Čudna istorija Ruskog bojnog broda Imperator Aleksandar treći
Post by: Dreadnought on November 16, 2011, 04:46:41 pm
Skenirano iz z K.u K. Mornaričkog Almanaha za 1917. i 1918. godinu. Bojni brodovi ove klase i promene njihovih imena kao posledica revolucije.


[attachment=1]

[attachment=2]







Title: Re: Čudna istorija Ruskog bojnog broda Imperator Aleksandar treći
Post by: langsdorff on December 11, 2011, 08:37:48 pm
           Interesantna priča, ispada da je brod često menjao "dresove", odnosno strane, a kada on to više nije mogao, moglo je njegovo naoružanje. Na kraju ono što je ostalo vraćeno je SSSR-u.