PALUBA

Vojnička kantina => Napolitanke i pivo => Topic started by: Brok on October 18, 2009, 11:20:32 pm



Title: Arktik na tankom ledu
Post by: Brok on October 18, 2009, 11:20:32 pm
Arktik na tankom ledu
 
 
Umesto klasičnih sanki kakve su ranije vukli psi, polarne ekspedicije moraće ubuduće da obezbede neku vrstu kanua koji može da se vuče po ledu, a ronilačka oprema biće obavezna. Takva je bar prognoza britanske ekspedicije koja se u maju vratila sa Arktika i juče saopštila prve rezultate na osnovu do sada jedinstvenog načina merenja leda.

Podaci o debljini i površini ledenog pokrivača na Severnom polu trenutno se analiziraju na Kembridžu, a prvi pokazatelji govore da je led noviji i tanji nego što se očekivalo, piše na sajtu ekspedicije „Katlin”.

To znači da će, po prognozi britanskih istraživača i naučnika, već za deset godina brodovi leti špartati Arktikom, a za dvadeset će, takođe u letnjem periodu, postajati otvoreno more, potpuno bez leda.

Kratkoročni pozitivni efekti su predvidljivi: lakši prilaz rezervama nafte i gasa, doduše uz izvestan sukob teritorijalnih pretendenata, i živ pomorski saobraćaj, jer bi se put od Dalekog istoka do Evrope smanjio za skoro 5.000 kilometara u odnosu na plovidbu kroz Suec.

Međutim, na drugoj strani su dugoročne posledice za planetu: opasnost od još bržeg globalnog zagrevanja, promenjeni obrasci cirkulacije u okeanima i atmosferi i neizvesne posledice za eko-sisteme.

Umesto da led reflektuje 85 odsto sunčeve toplote, more bi je upijalo, što znači da bi se drastično promenio habitat okeanskih vrsta.

Martin Somerkorn iz Svetskog fonda za prirodu, koji je bio partner u pomenutoj ekspediciji, izneo je katastrofično upozorenje o mogućim ekstremnim klimatskim promenama i poplavama koje će ugroziti četvrtinu čovečanstva.

Na putanji dugoj 435 kilometara, severno od Kanade, tročlana ekipa je očekivala da će naći slojeve višegodišnjeg leda. Većina ledenih ploča nije međutim bila deblja od 180 centimetara i u pitanju je bio novi led od prošle zime, preneo je Bi-Bi-Si.

 „Led će se do 2020. godine povući do zone severno od Grenlanda i Elsmerovog ostrva i biće ga manje nego pola sadašnjeg u letnjem periodu. Promena arktičkog leda je najveći pokazatelj kako je globalno zagrevanje fizički promenilo planetu”, rekao je profesor Piter Vadhams sa univerziteta u Kembridžu, koji još od šezdesetih godina proučava arktički led.

Informacije koje su juče u Londonu saopštili članovi ekspedicije „Katlin” i Svetski fond za prirodu biće od koristi pred decembarski klimatski samit u Kopenhagenu, ali teško da će smanjiti jaz koji naučnu zajednicu i širu populaciju deli na klimatske skeptike, na jednoj strani, koji tvrde da na globalno zagrevanje ne utiče čovek, već prirodni ciklusi, i alarmiste, na drugoj, koji predviđaju stravične posledice ukoliko se odmah ne preduzmu potrebne mere, u prvom redu smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Ovi prvi su požurili da ospore zaključke britanske ekspedicije, pozivajući se na nedavni izveštaj „Njujork tajmsa” koji tvrdi upravo suprotno. List je početkom oktobra preneo podatke američkog Nacionalnog centra za sneg i led da su se naslage dvogodišnjeg leda na Severnom polu povećale.

Alarmiste je razbesneo, a skeptike obradovao i skoriji članak na sajtu Bi-Bi-Sija o tome kako od 1998. godine nije zabeležen porast globalne temperature, iako su nedvosmisleno rasle emisije ugljen-dioksida, što su mnogi prokomentarisali kao totalni zaokret britanskog javnog servisa u pogledu klimatskih promena.


Izvor: Politika


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Brok on October 18, 2009, 11:23:16 pm
Vlada Maldiva održala sednicu na dnu mora

Maldivska vlada održala je polučasovnu sednicu na dnu mora u subotu kako bi skrenuli pažnju svetske javnosti na opasnost kojoj je ovaj arhipelag izložen zbog porasta nivoa mora.

Maldivi su grupa ostrva u Indijskom okeanu, oko 700 kilometara jugozapadno od Šri Lanke, koja leže na samo dva metra nadmorske visine.

Pojedini naučnici predviđaju da bi zbog klimatskih promena i rastućeg nivoa mora ova ostrva mogla da budu potopljena i već do kraja veka postanu nemoguća za život.

[attachment=1]

Tako su predsednik Mohamed Našid i ministri odlučili da obuku ronilačka odela i sednu za stolove ukopane na oko pet metara ispod površine mora, komunicirajući uz pomoć belih tabli i ručnih signala, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Pod vodom je potpisan i dokument kojim se sve zemlje sveta pozivaju da smanje emisiju štetnih gasova.

Na konferenciji za novinare održanoj posle ove neobične sednice, na pitanje šta će se dogoditi ako ne uspe predstojeća konferencija o klimatskim promenama u Kopenhagenu, zakazana za decembar, predsednik Nashid je odgovorio: "Umrećemo."

"Ako danas ne mogu da se spasu Maldivi, smatramo da ni ostali deo sveta nema velike šanse", upozorio je Našid.


http://www.youtube.com/watch?v=1NeBCFG7ROM



Izvor: Tanjug


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 22, 2009, 07:22:08 pm
Ovo se dešava već duže vreme (od kraja XIX veka), samo se zadnjih godina više o tome piše. Pri tome, najveći "proizvođači" ugljen dioksida koji je, barem tako sada nauka tvrdi, glavni uzročnik globalnog zagrevanja, SAD i Kina nisu i neće potpisati Kjoto sporazum o ograničavanju emisije CO2, jer to bi limitiralo razvoj njihovih industrijskih kapaciteta.

Zar nije licemerje tražiti i insistirati da nerazvijene i zemlje u razvoju smanje emisiju CO2? A to se radi...

Stvarno, onaj ko sam sebi ruši kuću, kao što to ljudska vrsta radi sa Zemljom, verovatno i ne zaslužuje da kuću ima!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 22, 2009, 11:40:45 pm
Bas smo o ovome skoro ucili u skoli. Znaci, sto vise CO2 mi proizvodimo sve vise i vise se tanji ozonski omotac. To dovodi do veceg nivoa UV-zrakova i postaje opasnije da se bude napolju u nekim delovima sveta, npr. na Severnom polu. Ali, razlog zasto se led topi je zato sto CO2, N2O, CH4 ne mogu da izbiju u svemir u dovoljnom velikom nivou. Rezultat toga je da ti gasovi ostaju u atmosferi i time cine da se vise toplote zadrzava na Zemlji. To vodi do toga da se prosecna godisnja temperatura povecava i led se polako topi. Ovo, i jos mnogo toga, se objasnjava vrlo dobro u dokumentarnom filmu "An inconvenient truth". Preporucujem film svima koji su zainteresovani za ovu temu :)

Kao sto je Boro rekao, glavni urzocnici globalnog zagrejavanja su SAD i Kina. Jedna stvar sto koja proizovdi masovnu kolicinu CO2 je nuklearna elektrana. Zbog toga trenutno pokusavaju da razviju novu vrstu elektrane koja bi proizvodila puno manju kolicinu CO2 a u istom vremenu bi dala mnogo vise energije nego jedna nuklearna elektrana. Takva elektrana bi koristila nuklearnu fuziju kao nacin proizvodjenja energije. Teoreticki je jedna jedina takva elektrana dovoljna da proizvodi energiju za Francusku, Nemacku i Englesku zajedno (prema drugim izvorima celu Evropu), ali to je jos uvek u razvoju.



Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 23, 2009, 08:11:56 am
Srbine1, da li znaš koju snagu će imati bomba koja bude radila na principu nuklearne fuzije? I današnje nuklearne elektrane su samo nus-proizvod stvaranja atomske bombe (fisione)... Blago nama kada naučnici postignu uspešnu kontrolu procesa nuklearne fuzije! A posebno blago ovoj planeti! Neće se više mučiti vekovima nego će je razneti u trenutku u parčiće i oduvati u svemir!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: trpe grozni on October 23, 2009, 09:39:28 am
@Srbin1
Malo si pobrkao loncice.
CO2 nema veze sa ozonom. Veca kolicina CO2 dovodi do efekta staklene baste , a posledica tog efekta je smanjenje ispustanja toplote u svemir. Znaci ne gasova , vec toplote ( na tom principu rade staklene baste u poljoprivredi , zadrzavaju topolotu sipod stakla , da bi temperatura bila pogodnija za produzenu proizvodnju povrca i tokom hladnijih meseci ).
Nuklearne elektrane ne proizvode CO2. One toplotu proizvode u nuklearnom jadru uz pomoc nuklearne fisije , a ne sagoravanjem fosilnih goriva gde se dobija CO2 kao produkt sagorevanja. Zato se ove elektrane nazivaju " ciste " ( u taj naziv se ne racuna radioaktivni otpad , na zalost ).
Veliki prozvodjaci CO2 su termoelektrane , koji proizvode elektricnu energiju sagorevanjem fosilnih goriva ( nafta , ugalj , koks , lignit ... )
Isto tako veliki proizvodjaci CO2 su i ostali proizvodjaci koji pri svom radnom procesu koriste fosilna goriva , a najveci proizvodjac CO2 sada za sada su automobili.
Sto se tice ozona , on se stvara tako sto pri dejstvu UV zraka iz svemira , dolazi do stvaranja izotopa kisloroda sa formulom O3 koji kasnije reflektira veci deo tog istog UV zracenja natrag u svemir. Glavni razlozi ( za sada ) rusenja tog izotopa su freoni koji su se koristili u raznim rashladnim telima , kao i u bocama dezodoransa i raznih drugih sprejeva.
Problem kod ozonskih rupa je u tome sto se one mere relativno kratko vreme , pa tako da ne mozemo da konstatiramo sa sigurnoscu da nisu postojale i ranije u atmosveri zemlje , i da mozda to povremeno sirenje i sakupljanje istih nije priridan proces koji se stalno do sada odvijao.
Isto se odnosi i na temperaturne promene zemlje. Da se razumemo , ne kazem da covekove aktivnosti nemaju nikakav uticaj , ali globalne promene temperatura desavale su se i pre nego sto je covek postojao , i to u mnogo vecim razmerama.
Slazem se da treba da se pripazimo sta radimo nasoj planeti , ali da se zbog toga dize panika , nikako se ne slazem.


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Brok on October 23, 2009, 10:15:59 am
Poenta ove priče je da mornarima neće nedostajati plovnog puta kroz jedno 10-tak godina. :D


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 23, 2009, 10:55:37 am
Poenta ove priče je da mornarima neće nedostajati plovnog puta kroz jedno 10-tak godina. :D

Na žalost Brok, u pravu si!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 24, 2009, 02:37:05 am
@Srbin1
Malo si pobrkao loncice.
CO2 nema veze sa ozonom. Veca kolicina CO2 dovodi do efekta staklene baste , a posledica tog efekta je smanjenje ispustanja toplote u svemir. Znaci ne gasova , vec toplote ( na tom principu rade staklene baste u poljoprivredi , zadrzavaju topolotu sipod stakla , da bi temperatura bila pogodnija za produzenu proizvodnju povrca i tokom hladnijih meseci ).
Nuklearne elektrane ne proizvode CO2. One toplotu proizvode u nuklearnom jadru uz pomoc nuklearne fisije , a ne sagoravanjem fosilnih goriva gde se dobija CO2 kao produkt sagorevanja. Zato se ove elektrane nazivaju " ciste " ( u taj naziv se ne racuna radioaktivni otpad , na zalost ).
Veliki prozvodjaci CO2 su termoelektrane , koji proizvode elektricnu energiju sagorevanjem fosilnih goriva ( nafta , ugalj , koks , lignit ... )
Isto tako veliki proizvodjaci CO2 su i ostali proizvodjaci koji pri svom radnom procesu koriste fosilna goriva , a najveci proizvodjac CO2 sada za sada su automobili.
Sto se tice ozona , on se stvara tako sto pri dejstvu UV zraka iz svemira , dolazi do stvaranja izotopa kisloroda sa formulom O3 koji kasnije reflektira veci deo tog istog UV zracenja natrag u svemir. Glavni razlozi ( za sada ) rusenja tog izotopa su freoni koji su se koristili u raznim rashladnim telima , kao i u bocama dezodoransa i raznih drugih sprejeva.
Problem kod ozonskih rupa je u tome sto se one mere relativno kratko vreme , pa tako da ne mozemo da konstatiramo sa sigurnoscu da nisu postojale i ranije u atmosveri zemlje , i da mozda to povremeno sirenje i sakupljanje istih nije priridan proces koji se stalno do sada odvijao.
Isto se odnosi i na temperaturne promene zemlje. Da se razumemo , ne kazem da covekove aktivnosti nemaju nikakav uticaj , ali globalne promene temperatura desavale su se i pre nego sto je covek postojao , i to u mnogo vecim razmerama.
Slazem se da treba da se pripazimo sta radimo nasoj planeti , ali da se zbog toga dize panika , nikako se ne slazem.

Izvinjavam se :D Pogresno sam napisao recenicu. CO2 dovodi do rasta temperature, dok freoni dovode do problema sa ozonom. Mada kad malo bolje pogledam u vecom delu teksta sam stvari pogresno formulirao. Morao sam da prevedem stvari sa Svedskog na Srpski, pa sam izgleda tu pobrkao neke stvari, hehe. :)

Ali slazem se sa tobom da ne treba da se dize tolko velika panika oko ovoga.

Srbine1, da li znaš koju snagu će imati bomba koja bude radila na principu nuklearne fuzije? I današnje nuklearne elektrane su samo nus-proizvod stvaranja atomske bombe (fisione)... Blago nama kada naučnici postignu uspešnu kontrolu procesa nuklearne fuzije! A posebno blago ovoj planeti! Neće se više mučiti vekovima nego će je razneti u trenutku u parčiće i oduvati u svemir!

Zar to nisu takozvane hidrogene bombe?
A u vezi nuklearnih elektrana, mislio sam na hladnu fuziju. Danas je ne moguce napraviti obicnu fuziju sem u bombama (ako nisam pogresno procitao), a i to je nekontrolisana fuzija.

Vise o hladnoj fuziji ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 24, 2009, 08:20:22 am
Ako grešim, neko će me ispraviti Srbine1, ali koliko ja znam, sve atomsko danas radi na principu nuklearne fisije - cepanja atoma. Nuklearna fuzija - spajanje jezgara atoma lakših elemenata u teže, kojom prilikom se oslobađa ogormna energija, još nije postignuta na način koji bi se mogao kontrolisati. A hidrogenska bomba je samo jača verzija obične atomske.

Rešenje problema kontrolisane fuzije rešilo bi problem energije za čovečanstvo za naredne milenijume, ali to ćemo još pričekati... Pozdrav!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 24, 2009, 10:05:28 am
Evo nasao sam objasnjenje na Wikipediji o hidrogenim bombama:

"The second basic type of nuclear weapon produces a large amount of its energy through nuclear fusion reactions. Such fusion weapons are generally referred to as thermonuclear weapons or more colloquially as hydrogen bombs (abbreviated as H-bombs), as they rely on fusion reactions between isotopes of hydrogen (deuterium and tritium)."

Slazem se, to bi bilo nesto neverovatno ako bi resili tu zagonetku oko fuzije. Pozdrav :)


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 24, 2009, 11:11:54 am
Evo nasao sam objasnjenje na Wikipediji o hidrogenim bombama:

"The second basic type of nuclear weapon produces a large amount of its energy through nuclear fusion reactions. Such fusion weapons are generally referred to as thermonuclear weapons or more colloquially as hydrogen bombs (abbreviated as H-bombs), as they rely on fusion reactions between isotopes of hydrogen (deuterium and tritium)."

Slazem se, to bi bilo nesto neverovatno ako bi resili tu zagonetku oko fuzije. Pozdrav :)

Da tu, je kvaka, u reči "kontrolisano". Eksplozija je proces kontrolisan samo po pitanju trenutka početka procesa i snage koju će osloboditi.

Snaga atomskog reaktora se reguliše uvlačenjem šipki od materijala - moderatora, koji usporava ili ubrzava proces, zavisno od toga koliko su šipke uvučene u nuklearni materijal. Na taj način se kontroliše izlazna snaga reaktora. To je rešeno za fisiju - razbijanje atoma teških elemenata (uran, plutonijum) ali još nije za fuziju - spajanje jezgara lakih elemenata (vodonik, helijum - ima ih za milijarde godina za svu energiju potrebnu čovečanstvu).

Možda ćeš ti to još i dočekati, nadam se da hoćeš... Pozdrav!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 24, 2009, 03:36:08 pm
Upravo tako :)

Cisto sumnjam. Na tom projektu ima jos dosta da se radi...

Pozdrav!


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 24, 2009, 07:47:10 pm
Upravo tako :)

Cisto sumnjam. Na tom projektu ima jos dosta da se radi...

Pozdrav!



Opet "kvaka"! Ja lično mislim da je taj projekat odavno završen i tehnološki izvodljiv, ali svetski naftni lobi ne dozvoljava početak primene dok god imaju ovakve profite na prodaji nafte. Kad više ne bude profita, "iznenada" će rešiti problem. Šta ćeš. možda sam sklon teoriji zavere, ali šta mogu...


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 24, 2009, 10:18:13 pm
Zapravo mozda si u pravu. Ima logike u tome. Naftne industrije bi izgubile ogromnu sumu novca ako bi neko pokazao svetu da ima resenje na ovo pitanje.


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 25, 2009, 05:28:25 pm
Zapravo mozda si u pravu. Ima logike u tome. Naftne industrije bi izgubile ogromnu sumu novca ako bi neko pokazao svetu da ima resenje na ovo pitanje.

Ne samo naftna industrija, već i automobilska industrija, transport... Sve skupa, bila bi to nova tehnološka revolucija, ili bolje da kažem biće to umesto bila bi to, ali, moraćemo sačekati dok onaj ko ima stvarnu vlast i moć na ovoj planeti proceni da je trenutak za to...

Seti se, ili pročitaj negde, kako se pre desetak godina u zapadnoj Evropi pripremala zabrana korišćenja dizel motora u automobilima zbog velike količine nesagorelih ugljovodonika u ispušnim gasovima i sa tim u vezi zagađenja vazduha. I onda - BINGO - iznenada neko izmislio ili usavršio, nije za ovu priču važno, novi sistem ubrizgavanja goriva koji omogućuje bolje sagorevanje = manje zagađenje = fabrike mogu da nastave proizvodnju dizel motora...


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 25, 2009, 06:08:32 pm
Zapravo mozda si u pravu. Ima logike u tome. Naftne industrije bi izgubile ogromnu sumu novca ako bi neko pokazao svetu da ima resenje na ovo pitanje.

Ne samo naftna industrija, već i automobilska industrija, transport... Sve skupa, bila bi to nova tehnološka revolucija, ili bolje da kažem biće to umesto bila bi to, ali, moraćemo sačekati dok onaj ko ima stvarnu vlast i moć na ovoj planeti proceni da je trenutak za to...

Seti se, ili pročitaj negde, kako se pre desetak godina u zapadnoj Evropi pripremala zabrana korišćenja dizel motora u automobilima zbog velike količine nesagorelih ugljovodonika u ispušnim gasovima i sa tim u vezi zagađenja vazduha. I onda - BINGO - iznenada neko izmislio ili usavršio, nije za ovu priču važno, novi sistem ubrizgavanja goriva koji omogućuje bolje sagorevanje = manje zagađenje = fabrike mogu da nastave proizvodnju dizel motora...

Sve je ovo vrlo zanimljivo. Bice interesantno videti kako ce se ova situacija razviti :)


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: Boro Prodanic on October 25, 2009, 06:16:40 pm
Da, obzirom da svetske rezerve nafte nestaju nekoliko puta bržim tempom od tempa pronalaženja novih izvora, sve će se to razrešiti u narednih 10 - 20 godina.


Title: Re: Arktik na tankom ledu
Post by: srbin1 on October 25, 2009, 10:24:26 pm
Pa da, to su mislim cak i neki naucnici potvrdili.