PALUBA

Vesti => Ostale vesti => Topic started by: Brok on June 29, 2010, 03:15:29 pm



Title: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on June 29, 2010, 03:15:29 pm
SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna

29.06.2010.

Vašington, Moskva - Deset osoba uhapšeno je pod optužbom da su špijunirale za račun Rusije na teritoriji SAD,
saopštilo je američko ministarstvo pravde.



Osmoro je uhapšeno jer su, kako se navodi, za Rusiju izvršavali tajne zadatke u SAD a dvoje jer su učestvovali u istim ruskim obaveštajnim programima.

Svi oni su optuženi za zavereničko delovanje kao agenti strane vlade, za šta je najviša kazna pet godina zatvora. Ista optužnica podignuta je još protiv jednog lica, za kojim se traga.

Protiv devetoro lica iz iste grupe podignuta je optuženica i za zaveru čiji je cilj pranje novca, zbog čega im preti još po 20 godina robije.

Agenti FBI su uhapsili dvoje optuženih u Monkleru, u Nju Džerziju, dvoje je uhapšeno u Jonkersu, takođe u Nju Džerziju, a jedno na Menhetnu. Oni treba da izađu pred sud u Njujorku.

Troje je uhapšeno u Arlingtonu, u Virdžiniji, nedaleko od Vašingtona. Njima će se suditi u Aleksandriji, takođe kod Vašingtona. Dvoje iz iste grupe uhapšeno je u Bostonu, gde će im se i suditi.

"Viđao sam ih u kraju, bili su mirni, nisu privlačili pažnju. Jedino su im psi noću glasno lajali, sem toga, bili su neprimetni i skromni", kaže komšija jednog od njih.

"U totalnom sam šoku. Nisam dobro poznavala porodicu, ali bili su jedna od onih gde tata sedi kod kuće i čeka decu, a devojčice su bile preslatke. Nismo imali predstavu, on je bio na autobuskoj stanici kad se sve desilo prošle noći, bili smo šokirani", objašnjava još jedan komšija.
Optužnica je podignuta nakon višegodišnje istrage koju su sprovodili FBI i kancelarija državnog tužioca, kao i sekcije za kontrašpijunažu i kancelarije za obaveštajne poslova odseka za nacionalnu bezbednost pri ministarstvu pravde.

U saopštenju se podseća da, pošto se radi o optužnici, sva pomenuta lica se smatraju nevinim dok se njihova krivica ne dokaže.


Lavrov: Moskva očekuje objašnjenje Vašingtona

Rusija očekuje od Vašingtona objašnjenje u vezi sa hapšenjem grupe lica u SAD pod optužbom za špijunažu u korist Rusije, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

"Nisu nam objasnili o čemu se radi. Nadam se da će objasniti. Jedino što mogu da kažem jeste da je trenutak u kom je to učinjeno izabran naročito elegantno", rekao je Lavrov novinarima, posle razgovora sa izraelskim kolegom Avigdorom Libermanom, prenele su ruske novinske agencije.

Agencija RIA Novosti podseća da je pre nekoliko dana ruski predsednik Dmitrij Medvedev boravio u poseti SAD, tokom koje je razgovarao sa američkim predsednikom Barakom Obamom.

Prethodno je agencija Itar-Tas prenela izjavu iz Ministarstva inostranih poslova Rusije da Moskva analizira situaciju oko "špijunskog skandala" u SAD.

"Neophodno je razjasniti tu situaciju. Iz SAD dolazi protivrečna informacija", rečeno je u ruskom MIP-u, bez daljeg komentarisanja.


Izvor: B92, Tanjug


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: jadran2 on June 29, 2010, 04:39:03 pm
Sad' ce odgovor - vraceno 12 americkih privrednih savjetnika......
Mora biti ravnoteze.

To je igra.

Ali da se vrati ugovor na : Russia to buy 50 Boeing 737s worth four billion dollars - ne bi bilo dobro.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on June 29, 2010, 05:05:33 pm
Реципрочног одговора ће бити, нема збора.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on June 30, 2010, 03:46:24 pm
Špijuni neće uticati na resetovanje odnosa SAD-Rusija?

29.06.2010.
 
Vašington, Moskva - SAD ocenjuju da najnovija špijunska afera neće narušiti odnose
Vašingtona i Moskve, izjavio je danas pomoćnik državnog sekretara Filip Gordon.



"Imamo zajedničke interese po mnogim pitanjima - neširenje nukelarnog naoružanja, Avganistan, ekonomija - i sledićemo ih", izjavio je Gordon na konferenciji za štampu.

On je rekao da između dve zemlje postoje i druga pitanja u kojima se ne slažu ali, kako je dodao, "ne želimo da propustimo priliku da sledimo zajedničke interese, jer se negde ne slažemo". U tom svetlu treba gledati na ovaj špijunski slučaj, istakao je Gordon.

Pomoćnik državnog sekretara je dodao da su SAD tim povodom u kontaktu sa ruskom vladom, ali nije mogao da precizira ko s kim razgovara.

Gordon je istakao da je u poslednjih 18 meseci, otkako SAD, po dolasku administracije predsednika Baraka Obame, slede taj drugačiji pristup Rusiji, načinjen značajan napredak.

"Od početka smo usmereni na razloge za resetovanje u odnosima i na zajednički interes, tako ćemo i nastaviti", rekao je on.

Na pitanje koliko štete može naneti sam tajming objavljivanja hapšenja, pošto je do toga došlo manje od nedelju dana posle posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Vašingtonu, Gordon je rekao da to pokazuje da je sekretarijat za pravosuđe "na drugom kanalu" i da "oni slede odgovarajuće rokove, dok se Stejt department bavi diplomatskim pitanjima".

"Voleli bismo da je stepen poverenja između SAD i Rusije takav da nikome nije potrebno da pomišlja da pribegava obaveštajnim sredstvima da bi otkrio nešto što može da otkrije drugim kanalima. Još nismo dotle došli", rekao je Gordon.

On je dodao da misli da niko nije preterano šokiran tim otkrićem.


Putin se nada da skandal neće narušiti odnose

Ruski premijer Vladimir Putin kritikovao je danas hapšenje 11 osoba u SAD i na Kipru, koje se sumnjiče da su špijunirale u korist Rusije, i izrazio nadu da se ovaj skandal neće negativno odraziti na rusko-američke odnose.

"Nadam se da svi pozitivni pomaci koji su postignuti u našem odnosu neće biti narušeni ovim događajem", rekao je Putin bivšem američkom predsedniku Bilu Klintonu, koji boravi u poseti Moskvi, javio je Rojters.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da se među uhapšenim osobama nalaze ruski državljani, ali da oni nikada nisu povredili američke interese.

U saopštenju se, takođe, navodi da se Rusija nada da će SAD pokazati "odgovarajuće razumevanje" u ovom slučaju, uzimajući u obzir "pozitivan karakter" odnosa dve zemlje, i ističe se da mora da se omogući pristup osumnjičenima za advokate i diplomate.

Hapšenje grupe lica je usledilo nekoliko dana posle sastanka američkog predsednika Baraka Obame i njegovog ruskog kolege Dmitrija Medvedeva u Vašingtonu, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i drugi ruski zvaničnici su ukazali da vreme kada su hapšenja izvršena nije slučajno.

U međuvremenu, Velika Britanija i Irska su saopštile da proveravaju izveštaje o tome da su osumnjičeni putovali sa lažnim britanskim i irskim pasošima.


Obama bez komentara

Američki predsednik Barak Obama odbio je da komentariše hapšenje deset osoba u Sjedinjenim Državama pod sumnjom da su tajni agenti koji su radili za Rusiju.

Federalni istražni biro (FBI) juče je objavio da je 10 navodnih ruskih agenata uhapšeno posle višegodišnjeg praćenja.

Oni su optuženi da su pokušali da se infiltriraju u političke krugove SAD, predstavljajući se kao obični američki građani. Jedanaesta osoba za koju se sumnja da je deo ruskog špijunskog kruga uhapšena je danas na Kipru.

Upitan o navodnim ruskim špijunima danas na konferenciji za štampu posvećenoj privredi Obama je samo rekao "hvala" i nije ništa odgovorio.

Bela kuća je saopštila da sva pitanja o tome treba da budu upućena ministarstvu pravosuđa.


Jedan od uhapšenih trebalo do otputuje iz SAD

Američki sekretarijat za pravosuđe saopštio je danas da je FBI morao da uhapsi osobe osumnjičene da su špijunirala za Rusiju, jer je jedna od njih planirala da napusti SAD.
Portparol Sekretarijata za pravosuđe Din Bojd je rekao da su hapšennja morala da budu obavljena u nedelju zbog nekoliko ključnih policijskih i operativnih razloga.
Ta operativna razmatranja bila su jedini faktori koji su diktirali tajming hapšenja, rekao je Bojd.

Američki mediji navode da je, prema sudskim dokumentima, FBI bio uveren da je uhapšena Ana Čepmen nameravala otputuje u Moskvu.   



Izvor: Tanjug, Beta


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Бродски мали on June 30, 2010, 09:26:19 pm
Мислим да овој "бомби" није било тешко да сазна било шта  ;)
http://www.telegraph.co.uk/news/picturegalleries/worldnews/7863591/US-Russian-spy-ring-suspects-in-pictures.html


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: ZastavnikDjemo on June 30, 2010, 09:59:22 pm
Pročitao sam zahtev FBI-ja za otvaranje istrage, i sudeći po tom dokumentu, ti ljudi tamo i nisu bog zna šta ni radili, izgleda da su bili spavači. Ali, koliko vidim na ovom linku, živelo se u lepim kućama, vozile Mečke S600, dobijali laptopovi, keš... Hoću i ja tako! Tanja, imaš li neku vezu za SVR? ;D :P


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Бродски мали on July 01, 2010, 07:15:37 am
Ма ја сам сва безвезна, ал наћиће се ваљда нешто, бирај, Колима, Магадан, Сахалин,... вазда има "живописних" места за копање  :P  :D


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 01, 2010, 07:31:58 pm
Ево два Политикина чланка на исту тему, управо о ономе о чему се дискутује.


Шпијунска афера у зао час

Хапшење руских агената у САД и на Кипру требало би тумачити као демонстрацију незадовољства америчких обавештајаца према науму председника Обаме да успостави сарадњу са руским СВР-ом


На вест о хапшењу десет руских агената у САД и задржавању курира руског СВР-а (Служба вањешних разветки – обавештајна служба за иностранство) на Кипру, један немачки новинар послао је, наводно омашком, извештај из Америке на две адресе: један редакцији, други – петом одељењу немачког БНД-а у Берлину. „Пажњу америчке јавности плене две, по њиховим параметрима, сензационалне вести... Извештаји о разоткривању једанаест руских обавештајаца примљени су мање драматично, док је најава Ларија Кинга, да ће се на јесен повући из активног новинарства, одузела дах већини просечних Американаца...“

Иронични приступ теми сигналисао је „багателну операцију“ која није осмишљена зарад спречавања одлива по државу (САД) важних информација. Судећи према процени новинара, али и по реакцијама у централама европских служби, реч је о покушају да се председник Барак Обама стави пред свршен чин, осујети (будућа) сарадњу са руском ’конкуренцијом’. Кооперација две земље на том нивоу представљала је једну од главних тема разговора председника САД и Русије, Обаме и Медведева, истиче се у обавештајним круговима: „...У начелу су постигли договор, минулог четвртка, пре него што су се почастили хамбургерима и братски поделили помфрит“, истиче један немачки извор.

О чему је реч? Прагматичар Обама није се задовољио сменом, боље – изнуђеном оставком Дениса Блера, донедавно врховног координатора обавештајних служби САД. Од наследника Џејмса Клапера захтевао је да наложи повратак „коренима обавештајног рада“. Критикујући праксу ослањања на учинак технологије, Обама је указао да се запоставља „људски фактор“.

Обамина замисао размене искустава „о раду на улици“ изазвала је, сама по себи, противљење америчких служби. „Зар да учимо од ’рођака’?“, наводно је изустио Денис Блер, пре него што је поднео оставку.

„Помоћну наставу код рођака” (пријатељске службе попут британске, израелске, немачке итд.) Американци сматрају губљењем имиџа. Шта, тек, мисле о учењу од Руса? Челницима обавештајних служби САД, махом кадровима који су „пекли занат“ у време хладног рата, идеја размене информација и практичних искустава са дојучерашњим непријатељем није прихватљива...

Руским агентима, ухапшеним минулог уторка, не прети казна због шпијунаже. Као што је „Политика“ известила, терете се да су илегално сакупљали информације и, наравно, да су „прали новац“ (новчана средства су из Русије пристизала илегалним каналима). То је далеко блажа оптужба од оне која следи искусним агентима.

Ко су ти агенти? Поменути немачки новинар је у свом извештају препоручио Ларију Кингу да, пред одлазак у пензију, емитује „специјал“ о агентским серкловима. (У свету шпијунаже, подозрења и тајновитости, наиме, агенти ове врсте дејствују у оквиру такозваних серклова, односно кружока. Њихови извештаји доприносе заокруживању и актуелизацији слике о земљи у којој дејствују, о приликама и расположењу у друштву, али и допуни сазнања о личностима који утичу на јавно мњење). Безмало да нема државе која не запошљава овакве агенте. Бројчано највише мобилишу САД. Њихови агенти из „серкла“ званично су новинари, учитељи енглеског језика, трговачки путници... Руси су тек на четвртом месту – иза Велике Британије и Израела – а понајвише њих ангажовано је у САД.

 Шта се,  дакле, постигло разоткривањем и хапшењем шачице периферних сакупљача информација? Уз подстицање нерасположења у америчкој јавности према Обаминим плановима, аутори ове, извесно, провокације, упутили су ударац „баћку“ руске обавештајне службе – шефу СВР-а Михаилу Ефимовичу Фратковом. Мајстор интриге, чаробњак из света тајновитости, умео је, као мало ко у свету, да баци шпијунске мреже и похвали се добрим уловом. При том је стављао нагласак на методе старе, добре школе („Ако шпијун не излиже пете својих ципела на задатку, требало би га казнити!“). Откривањем његових агената у САД могао би да доспе на мету критике и тако, индиректно, потврди исправност супротне, америчке оријентације ка шпијунажи уз помоћ високе технологије.

Милош Казимировић

Извор: Политика од 01.07.2010.г http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Spijunska-afera-u-zao-cas.sr.html


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 01, 2010, 07:35:02 pm

На правом месту, у погрешно време

Од нашег сталног дописника

Вашингтон, 30. јуна – Хапшење 11 осумњичених руских шпијуна у Америци ући ће у анале шпијунаже због тога што их Еф-Би-Ај у кривичној пријави – није оптужио за шпијунажу.

Иако је очигледно да су за своје улоге „илегалаца” (обавештајаца који немају дипломатско покриће) добро обучени и опремљени, из документа поднетог суду је сасвим очигледно да су били бескорисни. Нису, наиме, ухваћени ни са једним тајним државним документом, нити је током вишегодишњег праћења америчка унутрашња тајна служба констатовала да су својој централи пренели неку важну државну тајну Америке.

Као главна мистерија зато се намеће питање – зашто су уопште послати? Судећи по садржају документа Еф-Би-Аја, оно што је од њих тражила московска централа могло је много детаљније да се прибави нешто пажљивијим ишчитавањем америчких извора на Интернету, где многе важне процене и чињенице ревносно обелодањују овдашњи новинари, па чак и поједини припадници завађених фракција у војсци, дипломатији и администрацији у целини – што се одлично видело ових дана на примеру Авганистана.

Тако је, на пример, од брачног пара „Марфијевих” – идентитет који су преузели руски агенти – уочи Обамине прошлогодишње посете Москви тражено да известе о „најважнијим Обаминим очекивањима од самита и како његов тим мисли да их оствари (аргументи, средства убеђивања да се Русија „намами” да сарађује у складу са интересима САД)”. И све то да ураде из своје куће у вароши Монтеклер, на пола сата вожње од Њујорка.

„Настојте да издвојите ситнице које нису у јавном оптицају, али се могу приватно чути од извора блиских Стејт департменту, влади или важнијим институтима”, гласила је друга инструкција, која би, с обзиром на стварни домет шпијуна из ове мреже, много ефикасније била спроведена да је затражена од амбасаде у Вашингтону, или неког специјалисте за Америку из неког од московских института.

„Много труда за мало користи”, оценио је најновију епизоду у „Њујорк тајмсу” Ричард Столц, хладноратовски ветеран „другог најстаријег заната” („подједнако часног као и онај први”), који сигурно зна о чему говори, јер је, између осталог, био шеф станице ЦИА у Москви „у оно време”.

Да је ово време другачије, потврђују и америчке и руске изјаве и процене да је најновија епизода у суштини реликт бивше ере и да неће покварити добре односе две земље. Владимир Путин, који, како му то потврђује професионална биографија, зна како се озбиљно практикује шпијунажа, реаговао је на први поглед оштро, али у суштини помирљиво. „Ја заиста очекујем да најновији догађаји неће нашкодити позитивним достигнућима у нашим међувладиним односима у последње време”, изјавио је руски премијер у уторак у Москви.

Слично интонирана била је и изјава Роберта Гибса, секретара Беле куће за штампу. „Не верујем да ће ово изазвати ресетовање наших односа са Русијом”, рекао је, уз напомену да је у прошлој години са Москвом „постигнут велики напредак о питањима од заједничких интереса”. А на питање да ли Америку погађа то што је „партнер” шпијунира, мудро је одговорио да је случај „важан”, али да је у суштини „ствар примене закона”.

Реч је дакле о афери која је далеко од скандала – и епизоди из које ће, вероватно, бити извучен адекватан наук. Поготово за обавештајну централу у Москви, која се упустила у један велики подухват, на правом месту – али у погрешно време.

Милан Мишић

Извор: Политика [објављено: 01.07.2010.] http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Spijunska-afera-u-zao-cas.sr.html

Напомена. У електронском издању Политике чланци на истој страни, одмах један испод другог.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on July 02, 2010, 02:20:26 pm
Priznao da je špijunirao za Rusiju

02.07.2010.

Vašington - Jedan od 10 uhapšenih u SAD, pod optužbom da su bili ruski agenti, priznao da je radio za rusku obaveštajnu službu.


Njegovoj supruzi pružena mogućnost da, uz visoku kauciju, izađe iz pritvora.

Muškarac koji je uhapšen pod imenom Huan Lazaro, priznao je da mu to nije pravo ime, koje još nije otkrio, saopštili su federalni istražioci.

On je, kako se tvrdi, deo detinjstva proveo u Rusiji, u Sibiru. Lazaro je rekao da nije rođen u Urugvaju, već u Peruu, da je njegovu kuću u Jonkersu, u Nju Džerziju, platila ruska obaveštajna služba, kao i da je njegova supruga, novinarka Viki Pelaez, u njegovo ime prenosila poruke.

"Nema potrebe spekulisati šta bi se desilo ako bi optuženi bili pušteni da se brane sa slobode. Pobegli bi", izjavio je pomoćnik tužioca Majkl Fabrijarz.

Njujorški sudija Ronald Elis odlučio je da Viki Pelaez može uz kauciju od 250.000 dolara da izađe iz zatvora, ali pod uslovom da bude u kućnom pritvoru. Saslušanje o kauciji za Lazara je odloženo.

Sudija je odbio zahtev za puštanje uz kauciju Ričarda i Sintije Marfi, iz Montklera, u Nju Džerziju. Istraga je otkrila 80.000 dolara, u novim novčanicama od po 100 dolara, u sefu dvoje osumnjičenih, naveli su tužioci.

Treći par, Donald Hitfild i Trejsi Li En Fouli, juče je posle 15-minutnog pojavljivanja pred sudom u Bostonu, pristao na odlaganje suđenja za 16. jul. Tužioci osporavaju njihov kanadski identitet. Njihov advokat Piter Krup izjavio je da je slučaj protiv njih "vrlo tanak" i da, u suštini, optužnica samo kaže da su se oni "infiltrirali u susedstvo, koktel partije i udruženje roditelja i nastavnika".

Pred sudom u Aleksandriji, u Virdžiniji, nedaleko od Vašingtona, za danas je odloženo pojavljivanje još troje uhapšenih. Majkl Zotoli i Patriša Mils, koji se takođe predstavljaju kao Kanađani, i Mihaila Semenka, koji ne krije da je Rus. Za Ruskinju Anu Čepmen saslušanje još nije zakazano.


Izvor: Tanjug


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 02, 2010, 03:23:37 pm
Ако је све то тако како пишу медији, прерано су "пресекли" рад ових потенцијалних шпијуна. Изгледа да је то или грешка или оно што шпекулишу новине, тј. одговор Обами на препоруку (захтев) потреби да се безбедносне службе врате изворним техникама.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Boro Prodanic on July 02, 2010, 07:26:01 pm
Tresla se gora, rodio se miš!

Rusi će za uzvrat da uhapse otprilike isti broj američkih agenata (ako već i nisu), na kraju će ih razmeniti i obe strane aktivirati dosadašnje "spavače" ili poslati nove "trgovce", "stručnjake za kulturu i medije" ili slično.

U ovom filmu nema onog završnog titla "The end".


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: ZastavnikDjemo on July 02, 2010, 11:39:11 pm

На правом месту, у погрешно време

Од нашег сталног дописника

Вашингтон, 30. јуна – Хапшење 11 осумњичених руских шпијуна у Америци ући ће у анале шпијунаже због тога што их Еф-Би-Ај у кривичној пријави – није оптужио за шпијунажу.

Иако је очигледно да су за своје улоге „илегалаца” (обавештајаца који немају дипломатско покриће) добро обучени и опремљени, из документа поднетог суду је сасвим очигледно да су били бескорисни. Нису, наиме, ухваћени ни са једним тајним државним документом, нити је током вишегодишњег праћења америчка унутрашња тајна служба констатовала да су својој централи пренели неку важну државну тајну Америке.

Као главна мистерија зато се намеће питање – зашто су уопште послати? Судећи по садржају документа Еф-Би-Аја, оно што је од њих тражила московска централа могло је много детаљније да се прибави нешто пажљивијим ишчитавањем америчких извора на Интернету, где многе важне процене и чињенице ревносно обелодањују овдашњи новинари, па чак и поједини припадници завађених фракција у војсци, дипломатији и администрацији у целини – што се одлично видело ових дана на примеру Авганистана.

Тако је, на пример, од брачног пара „Марфијевих” – идентитет који су преузели руски агенти – уочи Обамине прошлогодишње посете Москви тражено да известе о „најважнијим Обаминим очекивањима од самита и како његов тим мисли да их оствари (аргументи, средства убеђивања да се Русија „намами” да сарађује у складу са интересима САД)”. И све то да ураде из своје куће у вароши Монтеклер, на пола сата вожње од Њујорка.

„Настојте да издвојите ситнице које нису у јавном оптицају, али се могу приватно чути од извора блиских Стејт департменту, влади или важнијим институтима”, гласила је друга инструкција, која би, с обзиром на стварни домет шпијуна из ове мреже, много ефикасније била спроведена да је затражена од амбасаде у Вашингтону, или неког специјалисте за Америку из неког од московских института.

„Много труда за мало користи”, оценио је најновију епизоду у „Њујорк тајмсу” Ричард Столц, хладноратовски ветеран „другог најстаријег заната” („подједнако часног као и онај први”), који сигурно зна о чему говори, јер је, између осталог, био шеф станице ЦИА у Москви „у оно време”.

Да је ово време другачије, потврђују и америчке и руске изјаве и процене да је најновија епизода у суштини реликт бивше ере и да неће покварити добре односе две земље. Владимир Путин, који, како му то потврђује професионална биографија, зна како се озбиљно практикује шпијунажа, реаговао је на први поглед оштро, али у суштини помирљиво. „Ја заиста очекујем да најновији догађаји неће нашкодити позитивним достигнућима у нашим међувладиним односима у последње време”, изјавио је руски премијер у уторак у Москви.

Слично интонирана била је и изјава Роберта Гибса, секретара Беле куће за штампу. „Не верујем да ће ово изазвати ресетовање наших односа са Русијом”, рекао је, уз напомену да је у прошлој години са Москвом „постигнут велики напредак о питањима од заједничких интереса”. А на питање да ли Америку погађа то што је „партнер” шпијунира, мудро је одговорио да је случај „важан”, али да је у суштини „ствар примене закона”.

Реч је дакле о афери која је далеко од скандала – и епизоди из које ће, вероватно, бити извучен адекватан наук. Поготово за обавештајну централу у Москви, која се упустила у један велики подухват, на правом месту – али у погрешно време.

Милан Мишић

Извор: Политика [објављено: 01.07.2010.] http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Spijunska-afera-u-zao-cas.sr.html

Напомена. У електронском издању Политике чланци на истој страни, одмах један испод другог.

Čitam ovo, i ne verujem! Pa, ako je tačno ovo što piše, Ameri ne samo da su uhvatili grupu relativno bezopasnih spavača, već Rusima javno otkrivaju da su im provalili šifre!  :krsta
Kao što se i pisalo po novinama, dotični "špijuni" su dobijali poruke iz Moskve preko radija. Tu temu sam svojevremeno već obradio na ovom forumu, evo i link: https://www.paluba.info/smf/napolitanke-i-pivo/kratkotalasne-misterije-spijunske-radio-stanice/
To je sve logično, jer koristeći takav način slanja poruka, nema šanse da se odredi lokacija primaoca, koristeći šifru koja se koristi samo jednom (eng. one time pad), skoro je nemoguće otkriti sadržaj poruke, a špijuni, zbog opisa radnog mesta, uništavaju zapisane poruke odmah posle dešifrovanja, nema drugog objašnjenja kako su Ameri uspeli da dešifruju poruke, nego da su slobodno mogli da čitaju sve što je emitovano iz Moskve. Pitam se kako im je pošlo za rukom da razbiju šifru koja se koristi samo jednom? Postoji samo jedan odgovor: dao im je neko iz Moskve. Ovo je nešto mnogo veće, ovde je reč o nekom obračunu unutar službi. Ili neko u Moskvi radi Mihailu Fradkovu o glavi, pa pokušava da ga kompromituje tako što će raskrinkati nekoliko relativno nevažnih potencijalnih agenata, usput prilično skupih za "održavanje", ili, neko u Vašingtonu želi da dokusuri NSA, koja je nadležna za presretanje komunikacija, ili CIA, koja je nadležna za regrutovanje "krtica" u protivničkom sistemu, tako što će ga otkriti i izložiti smrtnoj opasnosti. Posle afere sa Valerie Plame, koja je razorila moral CIA, ništa me više ne čudi. Sve u svemu, ovo mi mnogo smrdi! 


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 03, 2010, 03:53:40 pm
Рекао бих да си у праву. Колико читам по новинама свима је то сумњиво. Ухватиш шпијуне, а онда их оптужиш за прање новца, лажно представљање и сличне безвезне ствари. Свака нормална служба би их пустила да раде како би дошла до нечег крупнијег.  Овде је вероватно неко подметање у питању или симболичко слање поруке некоме.

Коришћење радија за пренос порука је класика. Један шпијун овдашњи, од пре 25-6 година, такође је добијао инструкције путем радија. Ако су га наши тада регистровали не чуди ме да су то успели и Амери.  Да би било јасније осталима ради се о обичним радио-апаратима и транзисторима, не неким покретним радио-станицама као из шпијунских филмова.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: ZastavnikDjemo on July 06, 2010, 02:56:24 pm
A za koga je dotični radio?
A propos Anne Chapman, evo i mali prilog za njenu biografiju. ;D Mislim, šta reći... mmmm.... ;D
http://www.radaronline.com/photos/image/74144/2010/07/sexy-photos-russian-spy-anna-chapman


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 06, 2010, 03:32:30 pm
У јучерашњој Политици је било неколико чланака очигледно "провоцираних" догађајем хапшена "шпијуна" у САД. Ево једног који се односи на шпекулације око разлога хапшења.

ДОСИЈЕ

Прикривени циљеви шпијунског рата

Само постотатак руско-америчких обавештајних афера доспева у јавност – обелодањују се епизоде сучељавања које би могле да утичу на политичку дисквалификацију противника

Анализе најновије руско-америчке шпијунске афере упућују на закључак да је пропагандна корист иницијатора, у овом случају обавештајног врха САД, била већа од оперативног учинка. Стручњаци су проценили да је разоткривањем десетак руских агената постигнут медијски ефекат, али је пропуштена прилика да се разбију бројни „серкли“ Москве у Америци – ћелије „спавача“ који би у датом тренутку требало да преузму улогу ратника из тројанског коња.

У прилог проценама иде изјава Олега Гордијевског, двоструког агента који је из Москве пребегао у САД: „У Америци дејствује још шездесетак руских агената, којима се није ушло у траг.“

Да ли је Гордијевски дао изјаву по нечијем налогу (у обавештајној бранши се тврди да је Москва одустала од његовог гоњења, а заузврат захтевала услуге) предмет је спекулација. У сваком случају, његово јављање за реч упућује на мотиве оних који су овластили Еф-Би-Ај да покрене прошлонедељну акцију хапшења. Реч је о покушају да се председник Барак Обама стави пред свршен чин, осујети (будућа) сарадња с руском „конкуренцијом“. Кооперација на том нивоу представљала је једну од главних тема разговора председника САД и Русије, Обаме и Медведева, вођених пре хапшења руских шпијуна. С друге стране, преурањено разоткривање шпијунске организације у САД представљало је покушај дискредитације Михаила Ефимовича Фраткова, шефа руске обавештајне службе за иностранство СВР.

„Ловећи зеца отерали су медведа“, иронично је приметио Фратков. Ужем кругу сарадника предочио је ефекат: „Брзоплети Американци су зарад остварења политичко-прагматских циљева пропустили шансу да задају значајнији ударац“. Забринутост се надовезала на иронију у другом делу излагања. Упозорио је да америчке обавештајне службе „тврде пазар“ не би ли издејствовале проширење овлашћења.

Политички мотиви

Пракса (зло)употребе шпијунских афера у политичке сврхе, или у циљу добијања ширих овлашћења и финансијских средстава, није нова. Карактерише афере у минулих пет и по деценија које су дефиловале насловним странама штампе, биле „експлоатисане“ као теме шпијунских романа и холивудских филмова. (Око 95 одсто шпијунских обрачуна обављено је далеко од очију јавности. Неки губитници су ликвидирани, а они боље среће „преокренути“. Било је случајева у којима су разоткривени агенти „снабдевани“ монтираним информацијама.)

Хронологија познатих сучељавања обавештајних служби две велесиле (или њихових „рођака“ из агенција блиских САД, односно пријатељских информативних служби Москве) јасно указују на политичке мотиве. У епохи пре и после пада Берлинског зида.

У новије време, уз актуелну шпијунску аферу, требало би поменути аферу „Еврокоптер“ из 2008. године. Уочи посете новоизабраног председника Русије Дмитрија Медведева Немачкој, у Минхену је организовано суђење немачком инжењеру ЕАДС-а, због наводне шпијунаже по налогу Москве. У замену за (изнуђено) признање, инжењер је добио условну казну од тринаест месеци затвора. При том се бранио са слободе. Зар је, по општој процени, „багателни“ случај морао да буде изнесен у јавност у време државне посете? Или је „темпирање“ уследило не би ли се спречило (прекомерно) зближавање Москве и Берлина?

Слични мотиви кумовали су отказивању руско-америчког самита, почетком шездесетих година прошлог века. Совјети су првог маја 1961. године оборили амерички шпијунски авион Б-2 и прећутали да је пилот Гери Пауерс у животу. Када су Американци, пет дана касније, покушали да објасне свету да је лет Б-2 био у склопу свемирског програма, Руси су емитовали признање Пауерса да је био у шпијунској мисији. План КГБ-а да се осујети наум Хрушчова о нормализацији односа са САД био је испуњен – договорени састанак Никите Хрушчова и Двајта Ајзенхауера у Паризу је отказан...

Борба за престиж

Прво руско-америчко сучељавање на „шпијунском ратишту“ била је „Афера Гушенко“. Била је повод избијању хладног рата и послужила као оправдање за каснију Макартијеву хајку на либерално и хуманистички, превасходно лево, настројене Американце –у историји забележена као епоха комунистичке параноје у САД.

Хиљаде невиних људи оптужено је за шпијунажу и планирање (комунистичког) преврата. Многи су заувек нестали, већина је завршила изгледне каријере, а само мали део њих је доживео рехабилитацију, неколико деценија касније.

Догађаји су узели маха петог септембра 1945. године. Тог дана је 26-годишњи стенограф совјетске амбасаде у Отави Игор Гушенко открио канадским ренџерима да су у Канаду и САД инфилтриране хиљаде руских агената „спавача“. Гушенко је поткрепио исказ стотинама оригиналних записа које је украо у амбасади. Међу њима је био и документ са, како је утврђено, оригиналним потписом Стаљина.

Сигнал за почетак хајке на „комунистичке агенте“ у САД био је и знак за почетак шпијунског рата две велесиле. Битка за „очување демократије“, у верзији Запада, односно борба за „очување револуционарних тековина радничке класе“, по дефиницији Москве, ескалирала је у шпијунским скандалима који су превасходно обелодањивани зарад ширења утицаја на јавно мњење, односно и у сврху дизања обавештајног рејтинга.

У прилог реченом иде афера „Петорке из Кембриџа“ из 1951. године, познатија као „Афера Филби“. Пет угледних британских дипломата годинама је достављало податке из Уједињеног Краљевства. Најжешћи ударац Британији задао је водећи официр петорке, шеф тадашње британске обавештајне службе, Ким Филби. Напустио је Енглеску да би, како је рекао, наставио живот у демократском окружењу социјалистичке државе СССР-а.

У пролеће 1955. године, парадни оперативац ЦИА Вилијам Кинг Харви је са својим тимом прокопао тунел испод Берлинског зида, да би у источном делу града сакупљао безначајне информације. Главна сврха подухвата била је намера да се јавности прикаже надмоћ америчких обавештајаца.

Једина позната шпијунска афера са искључиво обавештајном позадином био је случај источнонемачке „кртице“ Рајнера Рупа. „Шездесетосмаш“ Руп је под оперативним надимком Топаз дуже од једне деценије, од 1977. до 1989. године, слао податке о атомском наоружању запада из централе НАТО у Бриселу. Иронија судбине је да су ЦИА, БНД и француски ДГСЕ имали податке о агенту, али нису веровали у истинитост: „Који би лудак узео шпијунско име из филма ((трилер Алфреда Хичкока из шездесетих година ’Топаз’) за оперативни надимак?“, приметио је тадашњи шеф БНД-а Ханс Георг Вик.

Милош Казимировић
објављено: 05/07/2010

Извор: Политика http://www.politika.rs/rubrike/Svet/141023.sr.html


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on July 09, 2010, 07:12:55 pm
SAD: Ruski špijuni priznali krivicu

09.07.2010.

Vašington - Svih desetoro optuženih da su u SAD radili kao tajni ruski agenti izjasnili su se večeras pred federalnim sudom u Njujorku da su krivi.


Jedanaesti optuženi se i dalje nalazi u bekstvu, pošto je na Kipru oslobođen posle plaćanja kaucije, a potom pobegao.

Optuženi su uhapšeni prošle nedelje u nekoliko gradova SAD, posle dugogodišnje istrage. Oni će biti vraćeni u Rusiju, a očekuje se da će njihovo današnje priznanje krivice na sudu dovesti do najveće razmene špijuna između dve zemlje od "hladnog rata".

SAD su saopštile da je odluka o razmeni špijuna s Rusijom doneta iz razloga "nacionalne bezbednosti" i humanitarnih razloga.

Portparol Stejt departmenta Mark Toner rekao je da je "odlučeno da treba da bude pronadjeno brzo rešenje zbog bezbednosnih i humanitarnih razloga".

"Produženo zadržavanje u zatvoru deset ruskih agenata u SAD ne bi bilo u interesu u pogledu nacionalne bezbednosti", dodao je Toner.

Desetoro ruskih tajnih agenata priznalo je krivicu pred sudom u Njujorku, i uskoro bi trebalo da bude deportovano iz SAD i razmenjeno za četvoro američkih agenata oslobodjenih iz zatvora u Rusiji.


Izvor: Beta


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on July 09, 2010, 07:17:18 pm
Rusija i SAD razmenili agente

09.07.2010.

Beograd - Razmena špijuna bez presedana od kraja Hladnog rata dogodila se na aerodromu u Beču,
gde je razmenjeno 10 ruskih agenata proteranih iz SAD i 4 iz Rusije.



Razmena je obavljena na samom aerodromu. Američki avion, koji je došao sa jednog njujorškog aerodroma, sleteo je kraj jednog ruskog aviona, koji je sleteo nešto ranije.

Ruski i američki špijuni, koji su razmenjeni u Beču, stigli su na svoja odredišta u Rusiju, odnosno Veliku Britaniju.

Američko Ministarstvo pravde potvrdilo je da je razmena u Beču uspešno obavljena.

Posle razmene, avion ruskog Ministarstva za hitne poslove "jakovljev jak-42" sa 10 ruskih špijuna koji su deportovani iz SAD sleteo je u Moskvu. Oni su u Americi uhapšeni pod optužbom da predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost zbog otkrivanja državnih tajni.

Sa američke strane pušteni su Ana Čepman, Trejsi Li En Foli, Donalnd Hauard Hetfild, Huan Lazaro, Patriša Mils, Ričard i Sintija Marfi, Viki Peles, Mihail Semenko i Majkl Zotoli.

S ruske strane, predsednik Dmitrij Medvedev potpisao je ukaz o pomilovanju četvoro američkih agenata, pošto su oni priznali da su radili sa vladu SAD. Navodi se da se radi o izvesnom pukovniku Zaporožskom, zatim Igoru Sutjaginu, Genadiju Vasilenku i Sergeju Skripalu.

Iako su Ruski agenti priznali krivicu, nisu pružili gotovo nikakve informacije u vezi sa podacima koje su slali Rusima.

Oni su svoj posao uglavnom opisivali kao tajni rad za Rusiju ponekad pod lažnim identitetom. Od njih destoro, najviše pažnje svakako je privukla Ana Čepmen, čiji advokat kaže da ničim nije ugrozila Sjedinjene države.

"Potpisala je saglasnost da može da se vrati u SAD, samo ako to odobri američka vlada. Jako je mala verovatnoća da će se to ikada dogoditi. Mogu vam reći da bi radije ostala ovde da radi. Imala je preduzeće u Moskvi, htela je da proširi posao i u Njujorku. Bio je to uspešan posao sa nekretninama“, kaže advokat Ane Čepmen Robert Baum.

U grupi razmenjenih agenata koji su radili za Zapad, a koje je dekretom pomilovao ruski predsednik Medvedev, mediji su najviše izveštavali o ruskom naučniku Igoru Sutjaginu.

On je od 2004. bio na izdržavanju 15-godišnje zatvorske kazne, na koju je osuđen jer je kao načelnik sektora za vojno tehmičku politiku ruske akademije nauka, odavao podatke koji predstavljaju državnu tajnu predstavnicima britanske konsalting firme.

Međunarodna organizacija Amnesti Internešenel oglasila se povodom razmene agenata, i saopštila da dogovor o oslobađanju Sutagina obavezuje da protiv svoje volje napusti Rusiju.

Dogovor mu onemogućava da dokaže svoju nevinost u novom sudskom procesu. Amnesti Internešnel Sutjagina smatra političkom zatvorenikom.

Agencije javljaju da su pored njega, Americi izručeni Aleksandar Saporoškin i Aleksandar Sipačov, kao i Sergeja Skripal.

Inače, ni Moskva, ni Vašington do poslednjeg trenutka nisu zvanično potvrdili razmenu špijuna, a austrijska ministarstva nisu je ni demantovala ni potvrdila.


Izvor: B92, Beta


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on July 11, 2010, 04:35:11 pm
Sletelo avion sa špijunima

10.07.2010.

Vašington - Avion sa zatvorenicima deportovanim iz Rusije u sklopu špijunske
razmene između SAD i Rusije, sleteo je na vašingtonski aerodrom „Dals“.



"Boing 767-200" kompanije „Vižn erlajnz“ poleteo je iz Beča sa četiri Rusa koji su služili zatvorske kazne u svojoj zemlji zbog špijunaže u korist Zapada.

Rusija ih oslobodila u zamenu za 10 lica koja su deportovana iz SAD kao ruski agenti. Aerodrom „Dals“ nalazi se oko 30 kilometara od sedišta CIA, u Lengliju, na severu Virdžinije.

„Vižn elrajnz“ je avio-kompanija koja ima ugovor sa američkom vladom, čiji personal prevozi do Iraka i Avganistana.

Mediiji su javili da je 'boing' na putu za Vašington sleteo Britaniju, u vojnu vaznuhoplovnu bazu "Brajz Norton" u okrugu Oksfordšir. Nije poznato da li su neki od deportovanih Rusa ostali u Britaniji.

Kako je ranije objavljeno u Moskvi, u toj četvorci su bivši saradnik Spoljne obaveštajne službe Aleksandar Zaporoški, bivši saradnik Prve glavne uprave KGB S S S R-a Genadij Vasiljenko, nekadašnji saradnik Glavne obaveštajne uprave Generalštaba ruske vojske Sergej Skripalj i načelnik u Institutu za SAD i Kanadu Ruske akademije nauka Igor Sutjagin.

Njihovo oslobađanje obezbeđeno je pomilovanjem koje im je dao predsednik Dmitriij Medvedev.

Američki mediji javljaju, pozivajući se na zvaničnike, da su dvojica njih - Skripalj i Sutjagin – ostali u Britaniji.

Mediji podsećaju i da je Zaporoški imao ključnu ulogu u raskrinkavanju ruskih špijuna Roberta Hansena i Oldriča Ejmsa. Zaporoški od 1997. sa porodicom živi u SAD, ali se 2001. vratio u Moskvu, gde je uhapšen i osuđen na 18 godina zatvora.

U SAD još niko zvanično nije potvrdio njihov identitet. Zvanični Vašington ne priznaje ni da se radi o špijunima, a kao razlog što je ta četvorka deo razmene, navedeni su "interes nacionalne bezbednosti" i "humanitarni obziri".

Prethodno je istim "boingom" u Beč dopremljeno 10 lica koja su u SAD uhapšena 27. juna pod optužbom da su radila za rusku vladu.

Sud je u četvrtak naložio deportaciju te grupe koju čine Vladimir i Lidija Gurjev, Mihail Kucik i Natalija Pereverzeva, Andrej Bezrukov i Jelena Vavilova, Ana Čepmen i Mihail Semenko, kao i Mihail Vasenkov i Viki Pelaez. Osim Pelalezove, koja je američki državljanin peruanskog porekla, svi ostali iz grupe su Rusi.


Izvor: Tanjug


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: dzumba on July 11, 2010, 07:01:44 pm
Брзо и помирљиво су ово завршили. Могло би се рећи чак уз међусобно извињење. До следеће прилике.


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: Brok on July 26, 2010, 10:02:37 am
Putin se sastao sa špijunima

25.07.2010.

Moskva - Premijer Rusije sastao se sa grupom ruskih špijuna, proteranih iz SAD,
među kojima je bila i Ana Čapman o kojoj na Zapadu pišu kao o " ruskoj Mata Hari "
.


Putin se sa obaveštajcima sastao u rezidenciji predsednika Ukrajine i tom prilikom su, razgovarali "o životu i pevali pesmu "Od čega počinje domovina".

Nisu to bilo karaoke, pratila nas je živa muzika, objasnio je Putin novinarima. Putin je potvrdio da je među obaveštajcima bila i Ana Čapman.

"Nema šta posebno komentarisati. Ja sam već rekao da je to rezultat izdaje, a izdajnici uvek loše završavaju, oni završavaju ili od alkohola ili od droge, u nekoj jaruzi. Evo i nedavno je jedan tako završio život. I ne zna se zbog čega ".

Ruski premijer, i sam bivši obaveštajac, potvrdio je da zna imena svakog od izajnika, a na pitanje da li će oni biti kažnjeni odgovorio je da je pitanje nekorektno.

"To se ne rešava na pres konferenciji. Oni žive po svojim zakonima i ti zakoni su dobro poznati svim specijalnim službama"-rekao je Putin.

Na pitanje kakva će biti sudbina proteranih obavestajaca, Putin je rekao da će oni "raditi". Siguran sam da će raditi da dobrim mestima i da će njihov život biti interesantan i ispunjen.

Po njegovim rečima sudbina tih ljudi je veoma teška, svakoga od njih.

Predstavite samo da, prvo, treba da nauče jezik na nivou svog materinjeg, da razmišljaju i govore na njemu, da izvršavaju ono što je zapisano u obavezama prema domovini tokom mnogih godina, ne računajući na diplomatsku zaštitu, izlažući se svakodnevnoj opasnosti, i sebe i svoje bližnje koji čak i ne znaju čime se bave i za koga rade.

"Nije moj zadatak da ocenjujem njihov rad, to treba da urade specijalisti, njihovi rukovodioci i krajnji korisnici njihovih informacija, pre svega Vrhovni komandant - predsednik Ruske federacije, rekao je Putin.

Špijunski skandal izbio je krajem juna, kada je u SAD uhapšeno deset ruskih obaveštajaca među kojima i 28. godišnja Ruskinja Ana Čapman koja je imala dvojno državljanstvo, rusko i britansko.

Rusija je ranije uhapsila četvoricu američkih špijuna,ruskih državljana, a slučaj je okončan njihovom razmenom na bečkom aerodromu.



Izvor: Beta


Title: Re: SAD: Uhapšeno 10 ruskih špijuna
Post by: švercer011 on July 28, 2010, 11:21:58 pm
Uhapšena još jedna ruska špijunka u SAD


29. 07. 2010




[attachment=1]

U pitanju je Ana Fermanova (24), koja je privedena u Dalasu, u državi Teksas polovinom jula. Ona je američkim vlastima bila sumnjiva jer je pokušala da u Rusiju prokrijumčari najmoderniji nišan za pušku za noćno gledanje i još nekoliko zabranjenih predmeta.

Američke vlasti objavile su da su Fermanovoj sporni predmeti zaplenjeni prilikom ukrcavanja na let za Moskvu ranije ove godine, ali da je ona uhapšena prilikom povratka u SAD 15. jula. Prema saopštenju američkih zvaničnika, Ana je pokušala da iz SAD iznese predmete za koje joj je bila potrebna dozvola za izvoz jer se oni smatraju sofisticiranim vojnim oružjem.

Među zaplenjenim stvarima bio je i najmoderniji „raptor 4X", vojni nišan za noćno gledanje, koji je kupila putem interneta. Carinski agenti navode da je Fermanova identifikacione brojeve nišana pokušala da prekrije crnim markerom.

                                                         Nosila nišane u Rusiju
Ana je pokušala da u Rusiju odnese još dva napredna nišana za pušku, koja je sakrila u čizme.

Ona je priznala da je nišane nameravala da odnese u Rusiju, ali je naglasila da su oni bili namenjeni njenom suprugu, koji tamo živi, za lov.Nova osumnjičena špijunka trenutno se nalazi u kućnom pritvoru i oduzet joj je pasoš. Krajem meseca bi trebalo da se nađe na sudu, a ukoliko bude osuđena za špijunažu, preti joj i do deset godina zatvora.

Anin advokat Skot Palmer naveo je da su optužbe protiv njegove klijentkinje lažne i preosetljive da se o njima raspravlja.

- Ona seksi izgleda, bez daljeg, ali ona nije špijun - naglasio je Palmer.

Prema navodima sa profila Ane Fermanove na internet društvenoj mreži Fejsbuk, ona je 2005. godine završila školu Ogle za negu kože i noktiju i ima kozmetičku dozvolu u Teksasu. U SAD je došla kao dete s roditeljima iz Letonije. Fermanova većinu svog vremena provodi između Dalasa i Moskve, gde predaje engleski jezik.


                                                        Amerikanci u panici
Novi špijunski slučaj može da se uporedi sa slučajem Ane Čepmen, ruske špijunke, koja je uhapšena u Njujorku i vraćena u Rusiju u sklopu razmene špijuna početkom jula. Nije poznato da li su se dve Ane poznavale.

Otkako je krajem juna u SAD uhapšeno deset ruskih špijuna, američka javnost je u panici od novih hladnoratovskih tajnih agenata. Oni su u strahu jer je nekolicina uhapšenih živela naizgled običnim životom u predgrađu.   


[attachment=2]
(Seksi špijunka... Ana Fermanova krijumčarila „raptor 4X" )



Izvor:Press