PALUBA

Vojna istorija => Tvrđave => Topic started by: Dreadnought on August 03, 2010, 04:23:01 pm



Title: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on August 03, 2010, 04:23:01 pm
Utvrđenje Bač je trаpezoidne osnove, i u potpunosti je grаđeno opekаmа. U jugoistočnom delu dvorištа zаmkа nаlаzi se visokа, dobro očuvаnа glаvnа kulа, slobodno postаvljenа, kojа predstаvljа jedаn od nаjlepših primerа poznosrednjovekovnih donžonа u ovom delu Evrope.

[attachment=8]

Prvi tragovi o Baču potiču još iz perioda cara Justinijana I, kada car pominje Bač u svom pismu 535. godine. Bač je 873. godine bilo Avarsko utvrđenje. Za vreme vladavine Arpadovića, Bač je bio kraljevski grad i sedište biskupije. Godine 1241. u Bač su upali Mongoli i razorili ga. Tvrđavu u Baču, koja je danas najstarija tvrđava u Vojvodini, podigao je ugarski kralj Robert Anžujski u periodu između 1338. - 1342. godine.

[attachment=1]

Tvrđava je podignuta na manjem ostrvu nastalom od meandra reke Mostonge. Spada u takozvane "Vodene Gradove", jer je sa svih strana bila opasana rekom, a prilazilo joj se pokretnim mostovima. U periodu nakon Mohačke bitke 1529. godine grad i tvrđava bivaju osvojeni od strane Turaka. Iz tog perioda potiču i opisi Bačke Tvrđave u putopisima Evlije Čelebije, kada Bač postaje deo segedinskog sandžaka.

[attachment=2]

Od vremena Rakocijeve bune (1702 - 1704) tvrđava biva spaljena, razrušena i napuštena, nakon čega više nije obnavljana. Tvrđava u Baču je najbolje očuvani srednjevekovni fortifikacioni kompleks u Vojvodini, koji pripada tipu "vodenog grada", osmišljenog da brani grad u močvarnim, ravnim terenima. Tvrđava je veoma važan višeslojni lokalitet i istorijsko mesto. Osnovu tvrđave čini nepravilni petougaonik sa četiri isturene kule na uglovima, koje su međusobno bile povezane obimnim zidom, danas sačuvanim u manjem procentu. Kule su različitih oblika i dimenzija.

[attachment=3]

Tri ugaone kule imaju kružnu osnovu, dok je severozapadna četvorougaone osnove. Jedini slobodnostojeći i obnovljeni objekat unutar tvrđave je donžon kula, kvadratne osnove, smeštena u istočnom delu tvrđave. Sa južne strane nalaze se ostaci izdvojene odbrambene kule - barbakana.


[attachment=4]

[attachment=5]

Tokom arheoloških iskopavanja 2004.-2006. istražen je objekat prislonjen uz severoistočni bedem, definisan kao palata, kao i cesterna kružne osnove na prostoru između donžon kule i jugoistočnog bedema. Kompleks je nedovoljno istražen, isturene kule su u gornjim zonama nedostupne i nisu bezbedne za neposredna istraživanja, usled čega nedostaju potrebni podaci o konstrukcijama i tehnikama građenja.

[attachment=6]

Na žalost, mnogi podaci su trajno izgubljeni i izbrisani. Imajući u vidu okolnost da su započeta sistematska arheološka istraživanja i ispitivanje materijala, sada se stvaraju uslovi za izoštravanje fokusa na različita polja otvorenih pitanja vezanih za građenje.

[attachment=7]

Izvor: http://www.dvorci.info/dvorci/bac/info.php


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on August 03, 2010, 04:33:39 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on September 27, 2011, 07:25:42 am
Pogledi sa Donžon kule na različite delove tvrđave.


[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Photo by Nenad Šeguljev
Izvor: www.panoramio.com



Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on August 10, 2012, 10:08:24 am
http://www.youtube.com/watch?v=PNBUn_BPCGU

http://www.youtube.com/watch?v=n_j8lYfKZr8


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on September 14, 2018, 12:07:16 pm

Vojvođanska tvrđava dobila nagradu EU


Tvrđava Bač, najvelelepnije srednjovekovno utvrđenje u Vojvodini, dobila je nagradu Evropske unije za najbolje urađen projekat konzervacije.

Nagrada Evropske unije za kulturno nasleđe Evropa Nostre 2018 dobijena je u godini kulturnog nasleđa, u velikoj konkurenciji, jer su stručnjaci birali između 160 prijava iz 31 zemlje. Izabrano je 29 pobednika u različitim kategorijama, a priznanja će biti dodeljena 22. juna u Berlinu na prvom Evropskom samitu kulturnog nasleđa.


[attachment=1]

Žiri je ocenio da je tvrđava Bač „izuzetan primer očuvanja nasleđa, baziran na interdisciplinarnosti i saradnji. Pored toga, postoji jaka obrazovna komponenta, važna za ceo region“. Restauracija je rađena od 2006. do 2016. godine, a veliki problem predstavljao je požar iz 1993. godine kada je potpuno uništena unutrašnjost najočuvanije donžon kule. Tvrđava Bač minirana je i prepuštena zubu vremena tokom Rakocijeve bune 1704. godine, pa je pre obnove propadala gotovo tri veka.

- Mi više nismo ni projekat nego platforma, grupa boraca za kulturno nasleđe! Od početka je bilo jasno da će to biti više od klasične konzervacije, jer je tvrđava bila u krajnje lošem stanju. Radovi su odmah dobili širi društveni kontekst, pre svega kao mesto za edukaciju. Nagrađeni smo u kategoriji konzervacije, ali upravo zbog našeg holističkog, sveobuhvatnog pristupa - kaže Slavica Vujović, šef arhitektonskog sektora Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Pored Zavoda, u obnovi su učestvovali i opština Bač, Muzejska jedinica „Vekovi Bača“, te Tehnološki fakultet i Muzej Vojvodine iz Novog Sada.

U donžon kuli napravljen je punkt muzeja, a sličan će biti uskoro otvoren i u Franjevačkom samostanu, koji uz tvrđavu i manastir Bođane čini jednu celinu.

Osnovu utvrđenog zamka čini nepravilni petougaonik sa isturenim kulama na uglovima, koje su međusobno bile povezane obimnim bedemskim zidom. Jedini slobodnostojeći objekat je donžon kula, smeštena u istočnom delu tvrđave.

Kako kaže Slavica Vujović, tragali su i za porukama graditelja. Uz pomoć stručnjaka sa Tehnološkog fakulteta došli su do saznanja kakvi su tačno materijali korišćeni prilikom gradnje, a organizovali su i radionice na kojima su pravili identične materijale. Na kraju, prilikom obnove tvrđave korišćeni su građevinski materijali kompatibilni sa onim iz vremena vitezova, ali ipak unapređeni, zbog dužeg veka trajanja.


[attachment=2]

Branka Mandić, vršilac dužnosi direktora Turističke organizacije Bač, kaže da se broj turista koji obilaze tvrđavu povećava svake godine, a značaj ove nagrade je višestruk.
 
- Ovo priznanje je, pre svega, rezultat zajedničkog rada raznih institucija. Puno će nam pomoći u borbi za Uneskovu listu, s obzirom na to da su tvrđava, Franjevački samostan i manastir Bođani kao celina na preliminarnoj listi Uneska. Broj noćenja ove godine je za 100 odsto veći nego prošle i sve smo prilagodili turistima - izjavila je Mandićeva.

Tokom manifestacije u Berlinu, među ovogodišnjim pobedničkim projektima biće proglašeno i sedam Grand prix nagrada.

izvor (https://www.blic.rs/vesti/vojvodina/vojvodanska-tvrdava-dobila-nagradu-eu/gz0wy9q)



Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on September 21, 2018, 04:08:16 pm

Održana manifestacija Dani evropske baštine


Manifestacija Dani evropske baštine – Dani Bača koju Opština Bač sa ponosom obeležava već 16 godina održavala se proteklog vikenda od 14.-16. septembra u Baču, dok je centralni događaj održan u subotu 15.septembra u srednjovekovnom ambijentu bačke Tvrđave.


[attachment=1]

Manifestaciji je prisustvao veliki broj gostiju, predstavnika pokrajinske vlade, ambasada, značajnih institucija, ali i veliki broj privrednika.

Ovogodišnju manifestaciju Dani evropske baštine – Dani Bača otvorio je predsednik opštine Bač Borislav Antonić, koji je ovom prilikom naglasio da će se lično založiti da država u većoj meri preuzme brigu o kulturnoj baštini naše opštine, kako bi otvorili vrata našeg drevnog Bača svim dobronamernim stručnjacima i saradnicima, i sve to radi svetle budućnosti mladih naraštaja, čije vreme tek dolazi. Prisutnima se obratila i Snežana Sedlar, potpredsednica Skupština AP Vojvdine, kao i dr.Slavica Vujović ispred Pokrajinksog Zavoda za zaštitu spomenika kulture kao dobtnik prestižne nagrade koju dodeljuje “Evropa Nostra” za projekat konzervacije bačke tvrđave.

Posetioci su mogli uživati u celodnevnom kulturno-umetničkom programu, nastupu dečijih i narodnih orkestara, folklornih ansamabala, gajdaša, likovnoj koloniji bačkih umetnika, viteškim igrama kao i izlagačkim štandovima sa raznovrsnom ponudomsuvenira, rukotvorina, dečijih radova, pčelara i poljoprivrednih proizvoda.


[attachment=2]

U večernjim satima održan je koncert duhovne muzike u Franjevačkom samostanu, dok je na tvrđavi nastupio gradski  orkestar “Spomenar” iz Sombora a koncertom zabavne muzike ovoga puta u izvođenju Goce Tržan i uz tradicionalni vatromet veličanstveno je završena ovogodišnja  manifestacija Dani Evropske baštine Dana Bača.

izvor (https://www.bac.rs/sr/одржана-манифестација-дани-европске-баштине-дани-бача-европска-година-културног-наследја-уметност)


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on September 27, 2018, 04:26:58 pm

Tvrđava čuva vekove


Nagrađen uglednim priznanjem "Evropa nostra", Bač prerasta u opštinu-muzej. Zajedno franjevački samostan, pravoslavni manastir i tursko kupatilo

Vojvođanska podunavska opština Bač prerasta u opštinu-muzej zahvaljujući projektu dr Slavice Vujović, arhitekte konzervatora u Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Njena ideja da se arheološko, istorijsko i prirodno bogatstvo Bača očuva u celini i posluži za razvoj turizma, nagrađena je nedavno u Berlinu, na Prvom samitu o evropskom kulturnom nasleđu. Projektu nazvanom "Vekovi Bača" pripala je nagrada Evropske unije "Evropa nostra" za kulturno nasleđe, kao i Gran-pri za konzervaciju i restauraciju tvrđave u Baču.


[attachment=1]

- Put do nagrade bio je dug i naporan, jer projekat "Vekovi Bača" traje od 2006. godine - rekla je dr Vujović, naglašavajući da su partneri u poduhvatu konzervacije tvrđave bili opština Bač, Tehnološki fakultet u Novom Sadu i Muzej Vojvodine. - Prepoznat je pokušaj da se teritorija razume kao poseban kulturni predeo, a u slučaju Bača, to je i priča o osam milenijuma ljudskog prisustva u sadejstvu sa močvarnim ravničarskim terenom i glavnom "ulicom" Evrope, rekom Dunav.

Nasleđu Bača dodeljen je status zaštićenog kulturnog dobra, a čine ga - srednjovekovna tvrđava iz 14. veka, franjevački samostan iz 12. veka, pravoslavni manastir Bođani iz 15. i tursko kupatilo iz 16. veka.

- Uz pomoć fondova EU konzervirani su bedemi i zidovi tvrđave i rekonstruisana je njena donžon kula, koja je 1993. bila oštećena u požaru. U njoj je sada, na prvom i trećem spratu, postavka Muzeja Vojvodine - navodi kustos Muzejske jedinice "Vekovi Bača" Vesna Glavočević.

U pravoslavnom manastiru u Bođanima završavaju se konzervacija i restauracija fresaka u Crkvi Vavedenja Presvete Bogorodice. Plan je da crkva bude obnovljena do 2022. Franjevački samostan, biće uključen u turističku ponudu a hamam će obnoviti turska državna agencija za konzervaciju.


UNESCO lista

Drevni Bač sa okruženjem upisan je 2010. godine na preliminarnu listu svetskog nasleđa. Prema rečima Zorana Vape, direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, cilj je da se ova opština nađe na spisku svetske kulturne i prirodne baštine Uneska, čemu bi, kako ocenjuje, trebalo da doprinesu i evropske nagrade za "Vekove Bača".

izvor (http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:751157-Tvrdjava-cuva-vekove)


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on February 10, 2019, 02:36:45 pm

Dva snimka dronom.


https://youtu.be/5rOTLkkhQq0


https://youtu.be/kZDs66b6fJY


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on February 17, 2019, 02:19:57 pm


Malo stariji prilog RTS-a.

https://youtu.be/Fm8o7ojneh8


Kratak prilog RTS od prošle godine.


https://youtu.be/DKBpmHMyi_E


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on September 21, 2020, 01:35:53 pm


Quote
Tvrđava u Baču je najvažnije i najbolje očuvano srednjevekovno utvrđenje na području Vojvodine.

Mesto na kojem je utvrđenje izgrađeno i sve ono što se može videti na tom lokalitetu danas nam nedvosmisleno svedoči o vekovnom korišćenju ovog područja u svrhu odbrane, a još više nas upućuje ukoliko znamo da je blizu Dunav i da je reka Mostonga opasivala ovu tvrđavu.

Po njoj je, ponosno kažu u Baču, deo Vojvodine - Bačka, dobio svoj naziv.

Tvrđava u Baču dobila je 1948. godine status spomenika kulture. Nedavno je Donžon kula sa pet etaža sasvim obnovljena i rekonstruisana, a u unutrašnjosti turisti mogu da vide arheološke eksponate iskopane na prostoru tvrđave. Tvrđava sa podgrađem proglašena je za prostornu kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju. 

Na ulazu u tvrđavu za putnike namernike postavljena je tabla sa osnovnim podacima o ovoj tvrđavi, a koje smo preneli u ovom videu.



https://youtu.be/BwsQEh69_Rs




Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on November 12, 2020, 05:35:31 pm


RTS serijal - Tvrđave na Dunavu - Bač



https://youtu.be/plSjZ7bdDpk


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on November 17, 2020, 08:39:56 am


Još jedan snimak dronom ...



https://youtu.be/1OX4YK8sdTk






Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on December 15, 2020, 02:28:36 pm


Bač, osnova sa barbakanom.



[attachment=1]





Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on December 15, 2020, 02:30:06 pm


Bač, rekonstrukcija donžon kule.



[attachment=1]


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on December 19, 2020, 10:11:00 am


Suzana Mančić prezentuje tvrđavu Bač.



Quote
Tvrđava Bač

Nedavna poseta Franjevačkom manastiru u Baču pružila je priliku i za obilazak čuvene Bačke Tvrđave kojoj zbog njene lepote i istorijske važnosti ukazujemo odvojenu pažnju.



https://youtu.be/KgEg6J4Sgww



Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: JASON on December 24, 2020, 08:40:54 am
Бач и бачка тврђава на цртежу топографа Ф. Н. Спара де Бенсдорфа, 1698. год.

[attachment=1]


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on December 31, 2020, 02:23:05 pm



Snimak obilaska tvrđave Bač.



https://youtu.be/NhAsQ-DFszQ


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on January 02, 2021, 10:47:29 am



Prve sedelačke kulture, bajkovita srednjevekovna tvrđava, manastir i samostan


Najbolji trenutak da neko stigne u Bač, administrativno srce istoimene opštine Južnobaškog okruga, jeste lepi sunčan sumrak li neko svitanje. Tad putnik ne zna da li je zalutao u neki bajku spletom srećnih prilika jer mu se pred očima meša zlatna boja peščanih dina zaostalih za Panonsim morem, zlatasto rumena što dopire od Tvrđave, sa purpurom neba čiju širinu malo koji grad dostiže.

S proleća sve se ovde zazeleni od nabujalog rastinja, timi sneg pokrije oštre obrise građevine, dok jesen donese zagonetnu izmaglicu kiša. Međutim, u svakoj sezoni jedno ostaje nepromenjeno - Bač je priča o čoveku i tlu, kao izvoru hrane, zahvaljujući obližnjem Dunavu i njegovoj plahovitoj i plavoj pritoci Mostangi. To je priča o komadu vojvođanske zemlje gde su se razvijali kopneni putevi komunikacije još od praistorije, dok spomenici poput Tvrđave Bač i Franjevačkog samstana služe da putnika, ali i lokalnog stanovnika podsete na sve što se od tada dešavalo.

"Ovde su nastale prve sedelačke kulture u Evropi, pružajući se ka današnjim Odžacima i Karavukovu na severu, i Mladenova i Karađorđeva na jugu", objašnjava dr Slavica Vujović, konzervatorka i načelnica Arhitektonskog sektora Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika "Petrovaradin". Ova teritorija se danas, zahvaljujući sveobuhvatnim istraživanjima posmatra kao kulturni predeo Bača sa okruženjem. Nalazi se na preliminarnoj Uneskovoj listi Svetske kulturne i prirodne baštine, a širi prostor Bačko podunavlje - Unesko je već uvrstio u progran "Čovek i biosfera".

Do tog značajnog pogleda sa strane na vrednosti Bača ne bi došlo, da današnji stanovnici nisu održali kontinuitet u ljubavi prema svom mestu. Na osnovu toga, Pokrajisnki zavod je pokrenuo međunarodni interdisciplinarni projekat "Vekovi Bača", finansiran dobrim delom od Evropske unije, koja ga je 2018. godine ocenila "čistom desetkom" zbog pristupa očuvanju nasleđa, obnove Tvrđave Bač, ali i posvećenosti razvoju tradicionalnog načina života na ravničarskom i močvarnom terenu leve obale Dunava, gde kulturni diverzitet svedoči prožimanje kultura u kontinuitetu duže od osam mileniuma.

U sklopu tog projekta, otvoren je edukativni centar i dve muzejske postavke, gde se može i da su prastanovnici Bača iskoristili prednosti plavog aluvijalnog terena za začetak evropske poljoprivrede. Praistorijske zajednice su na tom prostoru sejale preteče današnjeg žita, ne zapostavljajući ribolov, lov i stočarstvo, čime se stanovništvo bavi i sada, koristeći sve pogodnosti i gena i terena.



[attachment=1]



Isti ti geografski uslovi doprineli su da Bač sa okruženjem postane deo Panonije Sekunde u vreme cara Justinijana Prvog, imperatora Istočnog rimskog carstva sa pretenzijom na osvajanje Zapada i Afrike. Plodna ravnica bila je predmet osvajačke požude i Mongola, iako je ovo ratničko pleme više zanimalo pljačkanje i pustošenje kraljevskog grada, što je Bač bio za vreme vladavine ugarske dinastije Arpadovića, ili Arpada, sve do te kobne 1241. godine.

Promenljivom ratničkom srećom, oblasti su se ponovo dokopali Ugari, pa Robert Anžujski, prvi mađarski kralj iz loze Anžujaca, kome su tepali Mudri, podiže Tvrđavu između 1338. i 1342. godine. A ona se doziđuje u potonjim vekovima, u ritmu prethodnih razaranja.

"Osnovni materijal za izgradnju utvrđenja bila je opeka, ali su korišćeni terakota i kamen za izradu dovrataka, doprozpornika, konzole i drugih ukrasnih elemenata", u pomoć oko razumevanja šire slike opet priskače Vujovićeva. Veoma redak u Vojvodini, kamen je dopreman i ugrađivan da bi se istakla finansijska moć graditelja i težnja za važećim umetničkim dometima, kako ona objašnjava.

Od tog vremena Dunav se malo skrasio u svom koritu uglavnom zbog viševekovnog truda na regulaciji voda i odbrambenih nasipa, ali je u doba nastanka Tvrđave Bač, ona bila opasana vodom sa svih strana. Tvrđavi se prilazilo pokretnim mostovima, pa se fortifikacija zove još i Vodenim gradom po drevnoj, a još uvek aktuelnoj klasifikaciji.

Mohačka bitka, vođena 1526, godine između ugarske vojske na čelu sa Lajošem Drugim, i turske, pod vođstvom Sulejmana Veličanstvenog, bila je presudna da Bač postane deo Otomanske imperije. Iz turskog perioda potiču i opisi bačke Tvrđave u putopisima čuvenog hroničara 17. veka Evlije Čelebije, kada Bač postaje deo segedinskog sandžaka.

Međutim, buna Frenca II Rakocija, zaverenika protiv Habzburgovaca, negde između 1702. i 1704. godine došla je bukvalno Tvrđavi glave, jer je tada lišena krovova. Od miniranja su postradali i Donžon kula i druge kule i palate, kao i spoljne zidine. Tako tvrđava gubi svoju funkciju, a biva neodbranjena od lokalnog naroda koji je počeo da razvlači kamen i opeku i od njih gradi svakodnevne objekte, što je sudbina svih napuštenih utvrđenja.

"Ruiniranje je trajalo sve do sticanja statusa spomenika kulture koji Tvrđava dobija neposredno posle Drugog svetskog rata", Vujović ističe. Ali, nevolje Tvrđave prestaju tek 60-ih godina prošlog veka, kada kreću i prva arheološka iskopavanja, a zatim i obnova. U ovom zamahu, ona donija završnu, petu etažu i krov, ali su to i dalje bili samo ostaci srednjevekovne celine. Tek inteziviranjem radova kroz projekat "Vekovi Bača" definisan je konačni oblik kompleksa, a tvrđavi data nova, održiva namena, da podučava putnike o prohujalim vremenima i da kao edukatore i vodiče uposli lude iz lokalne zajednice.

Ali, "Vekovi Bača" ne bi bili tako visoko ocenjeni od Evropske unije, da ovim projektom nisu i manastir Bođani i Franjevački samostan, jer tek svi zajedno svedoče o složenosti istorije. I pojedinačni segmenti su kompleksni, pa Franjevački samostan objedinjuje crkvu posvećenu Uznesenju Presvete Bogorodice i konake, natkrivene zajedničkim krovom klaustarom, čija izgradnja počinje još početkom 13. veka, i koji trpi iste nedaće kao i Tvrđava.

Stoga čuva tragove pozne romanike i rane gotike, ali i islamske umetnosti, jer je vek i po bio džamija, o čemu govori sačuvana mihrabska niša u južnom zidu. Franjevačkom manastiru raskoš baroka daje finalni pečat, dok je ovaj deo drevnog Bača imao posebnu ulogu u formiranju njegove do danas očuvane urbane matrice.

"Značajan doprinos boljem poznavanju arhitekture i života ove celine dala su istraživanja koja su usledila nakon otkrića ostataka fresaka Raspeća Hristovog sa Bogorodicom 2011. godine, na južnom kontraforu crkve, koji je bio ugrađen u zid zvonika", dodaje Vujović. Na kamenoj sokli tog podupirača zida pronađena su svedočanstva o stradanju i obnovama hrama, koji su sada vidljivi zahvaljujući prezentaciji mesta nalaza freske, ali obimnija istraživanja kompleksa tek predstoje.

I manastir Bođani govori o vekovnom trududa se plodno tlo duhovno izdigne i delimično potpada pod legendu o izvesnom trgovcu Bogdanu iz Dalmacije. Iznenada solepevši, Bogdan je navodno stao kraj izvora u blizini današnjeg hrama, i zavetovao se Bogorodici da će podići crkvu, ako mu na svoj volšebni način vrati vid, što se po legendi i dogodilo.


[attachment=2]


Manastir je stradao u osmanskim osvajanjima, ali i poplavama, da bi postojeća crkva, kao četvrta u nizu bila sazidana 1722. godine. Danas ga nastanjuju monasi koji imaju zaduženje da svakom putiku sve pojasne.

U sličnoj vrsti obaveze danas živi cela zajednica, jedino što je odgovorna svojoj istoriji. "Kroz uporan rad na istraživanju, konzervaciji i uvođenju novih sadržaja doprinosi se uvećanju vrednosti ovog mesta i spomenika kulture od izuzetnog značaja, gde se sada nudi mogućnost učenja, sticanja novih iskustava, istraživanja, susretanja, razmene mišljenja i kreativnosti", kaže Slavica Vujović.


Tekst je objavljen u specijalnom izdanju National Geographic Srbija i Turističke organizacije Srbije, "Dunavom kroz Srbiju"
izvor (https://www.nationalgeographic.rs/vesti/14770-prve-sedelacke-kulture-bajkovita-srednjevekovna-tvrdjava-manastir-i-samostan-upoznajte-bac.html)



Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on July 24, 2021, 02:27:15 pm



https://youtu.be/_vENBNKK9tk


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on December 08, 2021, 01:33:08 pm


Quote
Bač i Bačka tvrđava - zaboravljeni dragulj Srbije


Bač i Bačka tvrđava su definitivno jedan od onih "zaboravljenih" dragulja Srbije, sa svojom izuzetno dugom i bogatom, ali i značajnom istorijom. Jedno od onih mjesta za koja se veoma začudite kada saznate detalje i informacije vezane za njih. Stoga, da biste nešto korisno saznali, nešto lijepo vidjeli i dobro se osjećali, pogledajte ovu reportažu iz Bača i Bačke tvrđave.



https://youtu.be/uy8urWlPeeM


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: Dreadnought on January 02, 2022, 04:31:02 pm




Quote
TVRDJAVA BAČ - Obilazak sa Jovanom




https://youtu.be/Wk6ZeeIcVgM


Title: Re: Tvrđava Bač
Post by: MOTORISTA on January 19, 2022, 10:33:44 am
Vlada Srbije podržala nominaciju podunavske opštine-muzeja za upis na Uneskovu listu
Z. Rajić 19. 01. 2022.

VLADA Srbije prihvatila je Dokument "Nominacioni predeo Bača" i tako podržala nominaciju tog lokaliteta za upis na Uneskovu listu svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa.

Reč je o arheološkom, istorijskom i prirodnom bogatstvu koje je podunavsku opštinu Bač pretvorilo u otvoreni "difuzni muzej" sa četiri punkta - srednjovekovnom tvrđavom iz 14. veka, najstarijom u Vojvodini, Franjevačkim samostanom iz 12. veka, pravoslavnim manastirom Bođani iz 15. i turskim kupatilom iz 16. veka.

- Život različitih ljudskih zajednica na tom prostoru, koji se prostire na južnom obodu Panonske nizije i prirodno je omeđen pređašnjim i sadašnjim tokom Dunava, traje neprekidno od ranog neolita do danas, što je više od 8.000 godina. U našoj eri ovaj predeo je bio važno granično područje i raskrsnica puteva između civilizacija, koje su ga kulturno, socijalno i ekonomski oblikovale - predočeno je iz Ministarstva kulture.

Naglašeno je kako je upis Bača na Uneskovu listu od izuzetnog značaja za našu zemlju, posebno imajući u vidu da prvi put nominuje novu kategoriju kulturnog dobra - kulturni predeo. Bač je kao predstavnika Srbije za Uneskovu listu kandidovalo Ministarstvo kulture, a na nominaciji su partnerski angažovani Republički i Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture. Dr Slavica Vujović, arhitekta-konzervator u Pokrajinskom zavodu, autor je projekta "Vekovi Bača", kojem je 2018. godine pripala nagrada EU "Evropa Nostra" za kulturno nasleđe, kao i Gran-pri za konzervaciju i restauraciju tvrđave u Baču.

- Ovim priznanjima prepoznat je pokušaj da se teritorija razume kao poseban kulturni predeo, a u slučaju Bača to je i priča o osam milenijuma ljudskog prisustva u sadejstvu sa močvarnim ravničarskim terenom i Dunavom, glavnom "ulicom" Evrope - rekla je dr Vujović.

Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture i Muzej Vojvodine su 2018. potpisali sporazum o saradnji sa Centrom za kulturno nasleđe Republike Kine, kako bi pomogli pri izradi Nominacionog dosijea za upis kulturnog predela opštine Bač na Uneskovu listu svetske kulturne baštine. Prošle godine je održano 44. prošireno zasedanje Komiteta za svetsku baštinu, koje je organizovao Unesko u saradnji sa Kinom, zemljom domaćinom, u gradu Fudžou. Tim povodom objavljena je revija "Svetsko nasleđe" br. 99 na engleskom, francuskom, španskom i kineskom jeziku, u kojoj se našao i tekst pod nazivom "Kulturni predeo Bača - svedok, čuvar i nosilac dobrog života".

UNIVERZALNA VREDNOST

- KADA nominacioni proces bude uspešno završen, "Kulturni predeo Bača" će biti prepoznat kao prvi kulturni predeo u Srbiji, ali i regionu, čija izuzetna univerzalna vrednost prevazilazi nacionalne okvire i koji će dobiti poseban vid međunarodne zaštite u okviru Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine - ukazalo je Ministarstvo kulture.

Izvor: www.novosti.rs