PALUBA

Ratna mornarica => Mornarička avijacija => Topic started by: MOTORISTA on August 04, 2010, 02:07:49 pm



Title: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on August 04, 2010, 02:07:49 pm
Pojava nuklearnih podmornica i njihovo korištenje za veliki broj zadatako tokom hladnog rata, je zahtevalo i efikasnu odbranu od njih. Sovjetska mornarica nije bila izuzetak, i stoga raspisuje konkurs za savremeni protivpodmornički helikopter, koji bi bio ukrcan na sledeću generaciju ratnih brodova koji su trenutno bili u projektovanju ili proizvodnji. Komanda mornarice, tokom 1958 godine, se odlučuje za radikalni dizajn biroa Kamov, i daje mu zeleno svetlo za proizvodnju. Prvi prototip poleće 20 maja 1961 godine, sa probnim pilotom D.K. Efremovim za komandama. Posle uspešnih ispitivanja, letelica je usvojena u naoružanje tokom 1965 godine.

[attachment=1]

Trup letelice se sastojao iz dve celine, kabine i repa. Kabina je pravljena od uzdužnih i poprečnih rebara, na koja su postavljene ploče aluminijuma D16T debljine 0,8 mm, za koje su spojene zakovicama. Rep je pravljen od uzdužnih greda, sa omotačem od aluminijuma D16T, debljine 3 mm. Svi prozori na trupu su bili od pleksiglasa debljine 3 mm, s tim što su vetrobranska stakla imala ugrađen sistem za prskanje alkoholom koji je sprečavao zamrzavanje u zimskim uslovima. Prototip su pokretale dve gasne turbine Glušenkov GTD-3F sa 900 KS svaka, a od 1971 godine se ugrađuju jače turbine istog proizvođača GTD-3M sa 1000 KS. Ove turbine su se nalazile u posebnim gondolama iznad kabine. Transmisija se sastojala od četvorostepenog planetarnog reduktora RV-3F ili RV-3M, u zavisnosti od ugrađenih turbina. Ovi reduktori su smanjivali broj obrtaja turbine i prenosili potrebnu snagu na dva rotora prečnika 15,74 m, koji su se nalazili jedan iznad drugog. Oba rotora su imala tri kraka dužine 7,085 m i širine 0,37m, a svaki krak je bio napravljen iz 19 sekcija i imao je napadnu ivicu pokrivenu gumom ispod koje su se nalazili električni grejači koji su sprečavali njeno zaleđivanje. Kako se radilo o mornaričkom helikopteru, krakovi rotora su mogli da se sklope zbog uštede prostora, a ova operacija  je mogla biti obavljena ručno, ili pomoću električnog motora.

[attachment=2]

Gorivo letelice je smešteno u 8 gumenih rezervoara, raspoređenih ispod poda, a u njima se nalazilo ukupno 1105 kg kerozina. Takođe su nošeni i dopunski rezervoari kapaciteta 200l na nosačima sa strane trupa. Naizmeničnu struju je obezbeđivao generator SGS-40U snage 40Kw i izlaznog napona 208V. U slučaju nužde je postojao i pretvarač PT-1000CS snage 1Kw sa naponom od 36V. Oba ova uređaja su generisala električnu energiju nominalne frekvencije od 400GHz. Jednosmerna struja je obezbeđena pomoću dva startna generatora STG-6M i dve akumulatorske baterije 15-SCS-45A. Stajni trap se sastojao od četiri nepomične noge, dve ispod nosa letelice, a dve na kraju trupa, na čijim su krajevima bili točkovi. U nogama su se nalazili amortizeri za apsorbovanje udara prilikom sletanja. Prednji točkovi su imali međusobni razmak od 1,41 m i dimenzije 400x150 mm, dok su zadnji imali međusobni razmak od 3,5 m i dimenzije 600x180 mm. Osim ovako velikog razmaka između točkova, i same noge su bile čudno postavljene, a sve u cilju smanjenja mogućnosti prevrtanja letelica ukoliko se sletalo na brodove po teškom moru. Pošto je reč o mornaričkom helikopteru, vodilo se računa da će se desiti i prinudno sletanje na vodu, tako da su na prednjim nosačima točkova bila ugrađena dva ( na svakom po jedan), a na zadnjim četiri balona. Ovi baloni su se naduvavali za šest sekundi pomoću komprimovanog vazduha iz tri cilindra, koja su se naalzila u unutrašnjosti letelice. Ceo sistem je bio težak 260 kg, ali se vremenom pokazao kao težak i nepraktičan, tako da je početkom 70-ih skinut sa svih helikoptera, a posada je dobila gimeni čamac za spasavanje.

[attachment=3]

Upravljanje helikopterom je bilo hidrauličko, pomoću dva nezavisna sistema, glavnog  ARS-10B, a pomoćnog  ASP-10V. Navigaciona oprema se sastojala od radara Inicijativa-2K ( na eksportnim letelicama slabija verzija Inicijativa-2KE), radiokompasa ARK-9, magnetnog kompasa KI-13, visinomera VD-10, radio visinomera za male visine RV-3 i senzora visine DV-15M. Takođe su korišteni i brzinomer US-250, variometar VAR-30-MK, veštački horizont AGK-47-VK, kursovni sistem KS-3B, žiroskop CGV-5, pokazivač parametara lebdenja UPV-2, termometar TNV-45 i časovnik AČS-1. Od komunikacione opreme su nošene radio stanice R-842 „Atlas“ ( HF), R-860 „Pero“ ( VHF) i rezervna radio stanica R-855u „Priboj-1“ ( VHF). Komunikaciju između članova posade je bila osigurana sistemom SPU-7. Tu su se još nalazili i magnetofon MS-61, koji je snimao razgovor posade u letelici, kamera A-39 i sistem K2-715 koji je beležio ostale podatke o letu. Za otkrivanje neprijateljskih podmornica korišteni su sonar VGS-2 „Oka“ ili MAD ( Magnetic Anomaly Detector-Detektor Magnetne Anomalije) APM-60 "Orša". Jedno kraće vreme je korišten i MAD APM-73, ali se on slabo pokazao, te je stoga izbačen iz upotrebe. Treba napomenuti da helikopteri nisu nosili ove sisteme istovremeno, već su mogli biti opremljeni jednim ili drugim. Letelice su nosile i radiohidroakustični sistem „Baku“, koji se sastojao od prijemnog uređaja SPARU-55 „Pamir“ i plutača RGB-N „ Iva“ ( 8 komada) i RGB-NM „Činara“ ( 18 komada). Veće plutače RGB-N su imale domet otkrivanja podmornice od 1 do 5 km, a 1973 godine su zamenjene plutačama RGB-NM1 „Žeton“, dometa 3 do 8 km. Kako je bilo predviđeno da helikopteri dejstvuju u parovima, gde bi jedan helikopter otkrivao podmornicu i navodio drugi u napad na nju, korišten je i sistem radio far plutača „Poplavok-1A“ sa prijemnikom RPM-S, kojim je loveći helikopter označavo poziciju otkrivene podmornice, a napadni je plutaču osvetljavao svojim radarom i aktivirao je. Osim ovih plutača, za obeležavanje pozicije neprijateljske podmornice, korištene su i obeležavajuće avio-bombe OMAB-25-12D sa fluoroscentnom bojom za dnevne napade ili OMAB-25-8N sa bakljama i signalnim raketama za noćne napade. Za napad na podmornice su korištena torpeda AT-1 kalibra 450 mm, mase 550 kg ( 70 kg bojaeva glava), dometa 5000m, dubine ronjenja 20-200 m i brzine 27 čv i dubinske bombe PLAB-250-120 "Lastočka" mase 123 kg, PLAB-50-64 mase 63 kg i PLAB-MK mase 7,5 kg. Kasnije se u naoružanje uvode torpeda AT-1M, T-67 i APR-2, dok je jedna verzija helikoptera opremljena da nosi atomske dubinske bombe 8F-59.

[attachment=4]

Osim za PPd borbu, helikopteri su bili namenjeni i za vođenje protivbrodskih raketa velikog dometa iza horizonta. U tu svrhu je napravljena druga verzija letelice kod koje je skinuta sva oprema za protivpodmorničku borbu, a umesto nje je povećana količina goriva. Osim toga ugrađen je radarski sistem „Uspeh“, kao i automatski sistem prenosa podataka ASPD, a prednji točkovi stajnog trapa su mogli da se sklope kako ne bi ometali radar.

[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on August 06, 2010, 04:13:10 pm
Ulaskom helikoptera Ka-25, Sovjetska mornarica je dobila pravu višenamensku letelicu koja je postala pravi radni konj. Uskoro je počela proizvodnja velikog broja različitih verzija, kako bi bile zadovoljeni svi zahtevi korisnika. Ukupno je proizvedeno 460 ovih letelica.

Ka-25
Prototipovi su nosili ovu oznaku i služili su za bazna ispitivanja, koja su iskorištena za konstruisanje glavne verzije Ka-25PL.

Ка-25ПЛ
Glavna verzija helikoptera namenjena lovu na podmornice. Proizvedeno je 275 letelica u ovoj verziji.

Ка-25Ц
Verzija namenjena za vođenje protivbrodskih raketa velikog dometa preko horizonta. Ukupno je proizvedeno 50 letelica ove verzije.

Ка-25ПС
Spasilačka verzija sa izbačenom opremom za lova na podmornice, čime je povećana mogućnost smeštaja brodolomnika. Takođe je ugrađeno i vitlo za spasavanje.

[attachment=1]

Ка-25ПЛФ
Modifikacija helikoptera verzije Ka-25PL sa snažnijim motorima.

Ка-25ПЛЮ
Modifikacija za PPd borbu sa glavnim naoružanjem koje se sastojalo od nuklearne dubinske bombe 8F-59. Napravljene 4 letelice, za svaku od flota RM SSSR-a po jedna.

Ка-25ПЛЭ
Spasilački helikopte izveden iz verzije PL, korišten u Indijskom okeanu za potragu za kosmičkim letelicama koje su tamo sletale.

Ка-25ПЛС
Verzija proizvedena za upotrebu PPd torpedda VTT-1 „Striž“. Ovo torpedo je imalo žičano vođenje i stoga je letelica bila opremljena sistemom za vođenje „Aist-K“.

Ка-25ИВ
Konverzija verzije PL u verziju za praćenje i merenje trajektorije i mesta pada bojevih glava balističkih raketa. Proizvedeno 6 primeraka.

Ка-25ДИВ
Još jedna verzija namenjena praćenju bojevih glava balističkih raketa. Ukupno su konvertovane dve letelice iz letelica verzije Ka-25ИВ.

Ка-25Л1
Verzija namenjena hidrološkim istraživanjima.

Ка-25К
Transportna verzija bez vojne opreme i radara. Na mestu radara se nalazila kabina za inžinjera leta koji je iz nje nadzirao utovar, odnosno nošenje tereta. Letelica je imala mogućnost nošenja 2 t podvesnog, ili 1,5 t tereta u kabini.

Ка-25М
Projekat višenamenskoh gelikoptera na bazi Ka-25. Projekat nije realizovan.

Ка-25ЛЗ
Modifikacija namenjena testiranju novog PPd naoružanja.

Ка-25ИСК
Modifikacija namenjena kalibrisanju brodskih radara.

Ка-25Л2
Modifikacija namenjena ispitivanju novih tipova sonara.

Ка-25ШЗ
Verzija namenjena za uništavanje na dnu ležećih mina, pomoću konopa na kojems u se nalazila eksplozivna punjenja.

Ка-25БШЗ
Verzija namenjena uništavanju na dnu ležećih mina, pomoću konopa na kojem su se nalazila eksplozivna punjenja. Razlikovala se od prethodne po vrsti konopa i punjenja koja su korištena.

Ка-25Ш
Jurišna verzija za podršku mornaričke pešadije, naoružana sa lanserima NRZ.

Ка-25РОМБ
Verzija namenjena za elektronsko izviđanje.

Ка-25БТ
Verzija namenjena uništavanju na dnu ležećih mina pomoću vučenih magnetnih i akustičnih lovki. Proizvedeno 12 primeraka.

Ка-25Ф
Kopnena verzija namenjena jurišnim dejstvima. Letelice ove verzije su bile naoružane topom kalibra 23 mm, NRZ i POVR.

[attachment=2]

Iako se pokazao kao odlična PPd platforma, helikopter Ka-25 nije doživeo neki veći izvozni uspeh. I dan danas nije poznato da li je ovo zbog nepoverenja Sovjeta u većinu svojih tradicionalnih mušterija, ili te iste tradicionalne mušterije nisu želele da se bakću sa ovako složenom tehnikom. Kako bilo ove letelice su, pored SSSR-a koristile i mornarice Vijetnama, Indije ( 7 komada), Sirije ( 5 komada), Bugarske ( 1 letelica) i Jugoslavije ( 6 komada). Po raspadu SSSR-a, 30 primeraka je ostalo u sastavu Ukrajinske mornarice.

[attachment=3]

JUGOSLAVIJA

Početkom 70-ih godina prošlog veka jedini PPd helikopteri u našem naoružanju su bila dva primerka letelica Sikorsky S-55-7 (https://www.paluba.info/smf/mornaricka-avijacija-145/sikorsky-s-55/), koji su se nalazili na izdisaju. Osim toga njihov sonar se pokazao totalno neadekvatnim, a još veći problem je bilo otsustvo PPd naoružanja za njih. Kako su naši odnosi sa SSSR-om u tom trenutku bili u uzlaznoj putanji, odlučeno je da se pokuša nabavka novih helikoptera tipa Ka-25. Pregovori o nabavci ovih letelica su završeni početkom 1974 godine, kada prva grupa naših letača odlazi na obuku u 872 samostalni PPd helikopterski puk RM SSSR-a u bazi Kača na Krimu. Po završetku obuke piloti se vraćaju u Divulje, a nove letelice dolaze u Jugoslaviju 22 novembra iste godine.

[attachment=4]

Jedna od neobičnih stvari vezanih za posade ovih letelica je to što su one bile u sastavu RV i PVO, a ne mornarice, piloti su takođe bili pripadnici RV i PVO, dok su ostatak posade činili mornarički oficiri koji su, iako u sastavu eskadrile, nosili mornaričke činove. Sve novoprimljene letelice su raspoređene u 784 PPd helikopterskoj eskadrili. U našem naoružanju ove letelice dobijaju internu oznaku HP-43 i VE brojeve 11301, 11302, 11305, 11306, 11323 i 11324. Zbog ovakvog načina dodeljivanja VE brojeva, smatralo se da će se neprijatelj tako zbuniti, često se pominjala cifra od 20 ovih helikoptera u našem naoružanju. Treba napomenuti da je od ovih 6 letelica 4 bilo opremljeno sonarom VGS-2 „Oka“, dok su dve letelice imale MAD APM-60. Osim toga imale su i slabiji radar Inicijativa-2KE i starije radio stanice R-842. Za remont letelica je bio zadužen 770 avijacijski remontni zavod u Kači na Krimu. Na prvi remont u ovu bazu, naši Ka-25 putuju početkom 80-ih godina, a pred sam početak rata u bivšoj nam domovini, na drugi remont odlaze mašine sa VE brojevima 11302 i 11324. Ovi helikopteri nikada nisu vraćeni u Jugoslaviju i njihova dalja sudbina pretstavlja malu misteriju. Možda su završili svoj put u RM Ukrajine ili su ih Rusi isekli u staro gvožđe, kada su ovaj tip letelica proglasili ne perspektivnim. Kako god ovo može biti jedna zanimljiva tema za istraživanje.

[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on August 06, 2010, 04:20:12 pm
U našoj službi ove letelice su imale tri zadatka:

   1.PPd borba
   2.Osmatranje akvatorije i navođenje udarnih pomorskih snaga na otkrivenog neprijatelja
   3.Obuka naših podmorničara u izbegavanju otkrivanja  i dejstva neprijateljskih PPD letelica

Početkom Jugoslovenskog građanskog rata ove letelice su prebačene iz svoje matične baze u Divuljama pored Splita, na aerodrom Jesenice pored Mostara, 28 juna 1991 godine, odakle su povremeno išle na zadatke osmatranja akvatorije. Daljom eskalacijom sukoba u bivšoj Jugoslaviji 1992 godine, dobijaju zadatak da izvode izviđačke letove iznad Hercegovine za račun artiljerije 13. korpusa JNA. Tokom sletanja po izvođenju jednog od noćnih letova, helikopter sa VE brojem 11301 je doživeo udes. Naime prilikom sletanja na aerodrom Ortješ u noći između 28 i 29 aprila 1992 godine, artiljerijska jedinica, koja se nalazila u neposrednoj blizini PSS, otvara vatru i njime zaslepljuje pilota koji gubi kontrolu nad letelicom, te se ona zanosi, udara o stajanku i prevrće se. Posada je prošla sa lakšim povredama, ali je helikopter totalno uništen, tako da je mogao da se koristi samo za rezervne delove. Povlačenjem i ostalih jedinica JNA iz BiH, preostala tri helikoptera Ka-25 dobijaju novi dom na aerodromu Golubovci pored Titograda ( danas Podgorica).

[attachment=1]

Kako je situacija sa NATO-om bila sve zategnutija, ove letelice su krajem iste godine prebačene na aerodrom Ečka kod Zrenjanina, a zatim na aerodrom Batajnica. Kasnije se ponovo vraćaju na aerodorm u Golubovcima, da bi definitivno bile prizemljene 14 avgusta 1994 godine kada im je istekao tehnički resurs od 20 godina. Letelice su konzervisane jer se pretpostavljalo da će biti omogućen njihov remont po skidanju sankcija, ali se kasnije od toga odustalo. U međuvremenu je Ka-25 sa VE brojem 11323 osposobljen za letenje i njime piloti Velibor Mekić i Tihomir Arbinja, 16 septembra 1998 godine,  izvode poslednji let od aerodroma Golubovci do Muzeja Vazduhoplovstva u Surčinu. Preostale dve letelice 11305 i 11306 bivaju uništene 1999 godine prilikom bombardovanja aerodroma Golubovci od strane NATO snaga. Tako je završena karijera helikoptera Kamov Ka-25 u našem RV i PVO.

[attachment=2]

[attachment=3]

     tip: protivpodmornički helikopter sa dva do tri člana posade
     motor: dve gasne turbine Glušenko GTD-3M sa 1000 KS svaka
     dužina: 9,71 m
     širina: 3,76 m
     prečnik rotora: 15,74 m
     masa: prazan 4765 kg, normalna poletna 7200 kg, maksimalna poletna 7500 kg
     brzina: krstareća 185 km/h, maksimalna 220 km/h
     plafon leta: 4500 m
     dolet: 650 km

http://www.youtube.com/watch?v=2fwqZLZZhec


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Рашо on August 06, 2010, 04:39:22 pm
Odličan tekst, Motorista! :klap


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on August 06, 2010, 04:49:07 pm
Odličan tekst, Motorista! :klap

Hvala rasho. Služim narodu. ;D


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: momo PT61 on August 06, 2010, 05:51:59 pm
Negde sam procitao da zbog koaksijalno postavljenjim rotorima,da ovi helikopteri trpe vece vibracije sto zamara posadu i skracuje im radni vek.Neznam sta je tacno,jer kako vidim da su ovi kod nas odradili ceo svoj tehnicki resurs!


















Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on August 06, 2010, 05:56:03 pm
@Motorista
Nisi đabe "Writer Palube"    :klap

LPB


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on August 06, 2010, 06:20:03 pm
Negde sam procitao da zbog koaksijalno postavljenjim rotorima,da ovi helikopteri trpe vece vibracije sto zamara posadu i skracuje im radni vek.Neznam sta je tacno,jer kako vidim da su ovi kod nas odradili ceo svoj tehnicki resurs!

Pravo da ti kažem ja za ovo prvi put čujem. Moguće je da su prototipovi i početne serije imale taj problem, ali verujem da su ih brzo rešili.

@Motorista
Nisi đabe "Writer Palube"    :klap

LPB

 ;)


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: pvanja on August 07, 2010, 07:41:40 am
Interesantna je i sama oznaka na helikopteru (IR) koja oznacava "istrazivacki radovi" i svi primerci aviona i helikopter koji su je nosili su bili razoruzani. Ove oznake su stavljane na prekobrojne primerke posle dejstonskog sporazuma tj na one letelice koje su zadrzane a bile su preko dozvoljenog broja.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Рашо on August 28, 2010, 11:22:22 am
Uz Motoristin tekst i dvije fotografije:

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: SRDJAN254 on August 30, 2010, 03:11:11 pm
Evo jednog nastavnog film(zastava film) u kome je obradjeno koriscenje protivpodmornickih helikoptera ka-25 u jugoslaviji(na jadranu).
prvi deo
http://www.youtube.com/watch?v=awD8Ryng7tg
drugi deo
http://www.youtube.com/watch?v=JIOc3yYmn5A
 :pilot


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Dreadnought on September 05, 2010, 09:59:00 am
Dve fotografije iz teksta Aleksandra Radića, objavljene u Arsenalu br. 28. Druga fotografija (306) je snimljena 1993. godina na Batajnici, nakon dislokacije tehnike.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Dreadnought on September 05, 2010, 10:06:28 am
Još dve lepe fotografije iz istog teksta  ....



[attachment=1]

[attachment=2]





Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Dreadnought on September 09, 2010, 01:38:41 pm
Evo dve od mene ...


[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: barbakan on September 10, 2010, 12:26:05 am
[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Solaris on October 23, 2010, 03:57:06 pm
moj prilog

poz.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Solaris on October 23, 2010, 03:58:12 pm
i još malo

poz.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: momo PT61 on October 23, 2010, 11:09:01 pm
i još malo

poz.
Na slikama je Ka 28, a ne Ka 25!


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Solaris on October 24, 2010, 09:07:14 am
i još malo

poz.
Na slikama je Ka 28, a ne Ka 25!
moguće, ne sporim nisam stručnjak,a evo sad vidim da je trpe već stavi ove slike
ljepo ih je vidit ,neka urednici odluče o brisanju

poz.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Plavnik on October 25, 2010, 12:09:23 pm
Meni se ipak čini da je na prvoj slici (crno bijela oznake Ka25-1) PPd helikopter Mi14. Od ljudi ispred helikoptera prepoznajem Nediljka Stanića (šturman) drugi slijeva, Vladu Despotovskog (pilot) treći slijeva i Zlatka Krvavicu (šturman) peti slijeva.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Рашо on October 25, 2010, 01:59:13 pm
Meni se ipak čini da je na prvoj slici (crno bijela oznake Ka25-1) PPd helikopter Mi14. Od ljudi ispred helikoptera prepoznajem Nediljka Stanića (šturman) drugi slijeva, Vladu Despotovskog (pilot) treći slijeva i Zlatka Krvavicu (šturman) peti slijeva.

Ka-28, ipak.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: TNT024 on December 03, 2010, 12:59:21 am
rasho je u pravu, Ka-28 11401 i 11402 Mi-14PL 11351-11351. Vidi se belo 40?.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: trpe grozni on April 11, 2011, 02:45:28 pm
Pokazni film Zastava filma o ovom helikopteru.

http://www.youtube.com/watch?v=awD8Ryng7tg
http://www.youtube.com/watch?v=JIOc3yYmn5A


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Рашо on June 06, 2011, 03:26:17 pm
Radovi na glavčini rotora helikoptera Ka-25...

[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Solaris on July 24, 2011, 11:28:33 am
[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on March 13, 2012, 12:02:05 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on March 13, 2012, 12:06:53 pm
Uvlačeći sonar VGS-2 "Oka".

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 13, 2012, 03:53:25 pm
Ovaj lepotan i sa moje strane...

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 13, 2012, 03:54:12 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 13, 2012, 03:54:51 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 13, 2012, 03:55:32 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 13, 2012, 03:56:33 pm
[attachment=1]
[attachment=2]

LPB


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: momo PT61 on March 20, 2012, 12:33:58 pm
[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on August 22, 2012, 05:57:10 am
[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Jeroen Nijmeijer on February 05, 2013, 09:04:50 pm
Hi,

Found some info about former Yugoslav Ka-25 helicopters;

4912515 Ка-25ПЛ 11301 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe/97. ab at Divulje; dbr during the night on 28apr92 while landing at Ortije? without on-board and ground lighting when the pilot was glared by a spotlight and landed the helicopter so hard that it rolled over onto its side, both crew slightly injured; t/t 1,327.59 hours ?

4912516 Ка-25ПЛ 11302 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe/97. ab at Divulje; sent to 770 ARZ at Kacha for rework in the late 1980s and never returned

4912517 Ка-25ПЛ 11305 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe at Divulje (later Golubovci); wfu 14aug94 as useful life-time expired, stored at Golubovci; destroyed on the ground at Golubovci by a NATO air raid during Operation "Allied Force" may99

4912518 Ка-25ПЛ 11306 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe at Divulje (later Golubovci); wfu 14aug94 as useful life-time expired, stored at Golubovci; destroyed on the ground at Golubovci by a NATO air raid during Operation "Allied Force" may99

4912519 Ка-25ПЛ 11323 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe at Divulje (later Golubovci); grounded from jun94; wfu 14aug94 as useful life-time expired, stored at Golubovci; last flight 16sep98 (from Golubovci to Belgrade); t/t 1,485.24 hours and 1,884 cycles; preserved in Muzej Jugoslovenskog Vazduhoplovstva at Belgrade

4912520 Ка-25ПЛ 11324 ВВС Югославии, toc 22nov74
opb 784. pphe/97. ab at Divulje; sent to 770 ARZ at Kacha for rework in the late 1980s and never returned


The first digit of the c/n being the year built (1974), followed by the 9 for factory # 99 (built by UUAZ at Ulan Ude-Vostochny) and a figure 1 for which the explanation is unknown. The last four digits seem to be the batch number and the number in the batch.

Source: http://aviaforum.ru/showthread.php?t=35809


Rgd,
Jeroen


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on February 05, 2013, 09:15:58 pm
Thank you Jeroen. :super


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Brok on March 03, 2014, 11:56:24 am
Pa ni nama (SR Jugoslaviji) nikada nisu vraćena dva HP-43 koji su otišli na remont na Krim.
Možeš li nešto više o ovome, baš me zanima, a nisam znao za ovo. Reč je o Kаmоv helikopeterima?


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Adler on March 03, 2014, 02:13:53 pm
Članak A. Radića u Arsenalu 28 o Kamovima Ka-25PL u službi Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva:

[attachment=1]

Par sličica iz Muzeja jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva:

- poslednji let i dolazak u Muzej 1994.

[attachment=2]

[attachment=3]

- u izložbenoj postavci:

[attachment=4]

[attachment=5]




Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Adler on March 03, 2014, 02:18:59 pm
Još malo sličica sa poslednjeg leta i u statiku Muzeja.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Izvor: foto arhiva MJRV


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Adler on March 03, 2014, 02:24:44 pm
Brok, ukratko dva Ka-25PL (ev.br. 11302 i 11324) otišla su na remont u 770.remontni zavod u Kači na Krimu i zbog sankcija nisu vraćeni. Tip je u međuvremenu prestao da se koristi jer su na preostala tri helikoptera istekli rokovi rada. Dva su uništena u agresiji NATO-a, jedan je u Muzeju a jedan se srušio na Ortješu. Stavio sam članak i par sličica o njima u temi Ka-25.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Brok on March 04, 2014, 03:21:05 pm
Samo ako možeš još i ovo. Koje godine su poslati na remont (verovatno pre '92) i koje godine se srušio taj na Ortješu.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Рашо on March 04, 2014, 03:31:58 pm
Samo ako možeš još i ovo. Koje godine su poslati na remont (verovatno pre '92) i koje godine se srušio taj na Ortješu.

МОТОРИСТА је о томе писао у другом и трећем посту ове теме...


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Brok on March 04, 2014, 03:34:20 pm
Hvala Rašo.
Usput sam i prebacio ovde postove da ne bi bili u OT-u.
Quote
Početkom Jugoslovenskog građanskog rata ove letelice su prebačene iz svoje matične baze u Divuljama pored Splita, na aerodrom Jesenice pored Mostara, 28 juna 1991 godine, odakle su povremeno išle na zadatke osmatranja akvatorije. Daljom eskalacijom sukoba u bivšoj Jugoslaviji 1992 godine, dobijaju zadatak da izvode izviđačke letove iznad Hercegovine za račun artiljerije 13. korpusa JNA. Tokom sletanja po izvođenju jednog od noćnih letova, helikopter sa VE brojem 11301 je doživeo udes. Naime prilikom sletanja na aerodrom Ortješ u noći između 28 i 29 aprila 1992 godine, artiljerijska jedinica, koja se nalazila u neposrednoj blizini PSS, otvara vatru i njime zaslepljuje pilota koji gubi kontrolu nad letelicom, te se ona zanosi, udara o stajanku i prevrće se. Posada je prošla sa lakšim povredama, ali je helikopter totalno uništen, tako da je mogao da se koristi samo za rezervne delove. Povlačenjem i ostalih jedinica JNA iz BiH, preostala tri helikoptera Ka-25 dobijaju novi dom na aerodromu Golubovci pored Titograda ( danas Podgorica)
Samo Jesenice su u to vreme bile helidrom a ne aerodrom.
Bilo je uopšte puno dejstva po helikopterima, i ne samo po Kamovima, tako da su uglavnom poletali/sletali noću bez uobičajene signalizacije kako na samom helikopteru tako i oko njega.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Bozo13 on March 12, 2014, 06:28:09 pm
[attachment=1]


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: wermez on March 18, 2014, 08:21:09 am
Tekst na ruskom o jugoslovenskim Kamovima, koji su zaglavili na remont i nisu se vratili.

http://bmpd.livejournal.com/774180.html#cutid1


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: MOTORISTA on March 18, 2014, 11:19:11 pm
Tekst na ruskom o jugoslovenskim Kamovima, koji su zaglavili na remont i nisu se vratili.

http://bmpd.livejournal.com/774180.html#cutid1

Koliko sam ja shvatio, 302 i 324 se još uvek nalaze tamo?


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: barba on July 04, 2018, 11:29:07 am
Da li netko zna točno koja su PPD torpeda korištena na helikopterima Ka-25/28 i Mi-14 JRV i PVO. Da li su to bili ruski AT-1 ili čak modernija APR torpeda kako se navodi ovdje na palubi ili američka Mk-44?


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: kumbor on July 04, 2018, 12:42:55 pm


Mislim da američka torpeda nisu korišćena. Verovatno je bilo i raketotorpeda APR, ali ne znam koje verzije. Ka-27 ih je sigurno imao.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: kosmonaut on July 04, 2018, 02:27:54 pm
.......Kupljeni su u SSSR-u PP helikopteri tipa Ka-25PL (HP-43) i Mi-14PL (HP-44). Najpre su 1974.g. u naoružanje 784.eskadrile uvedeni sovjetski helikopteri sa koaksijalnim rotorima Ka-25PL. Uvođenjem u upotrebu PP helikoptera Ka-25PL a radi povećanja njegovih napadnih mogućnosti u PP dejstvima, nabavljen je u SAD pod povoljnim uslovima protivpodmornički torpedo MK-44. Taj torpedo u perspektivi je trebalo da bude zamenjen američkim torpedima MK-46. 
   Protivpodmornička helikopterska 784.eskadrila je 1980.godine ojačana helikopterima Mi-14PL.......


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: leut on July 04, 2018, 05:21:31 pm
Svojevremeno smo na Palubi raspravljali o ruskom ruskom reaktivnom torpedu za lansiranje iz zraka APR-2. Sve je krenulo kad je objavljena slika posjeta neke delegacije Središtu za obuku HRM kad je u jednom od kabineta bilo izloženo i ovo torpedo. Prema nekim informacija, torpedo je zaprimljeno na Panninkovac u 9/1989. Koliku je količinu JRM nabavila nije poznato.

Priča je krenula od ovog posta (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6027.msg204586.html#msg204586) i razvukla se na nekoliko stranica teme, a o čemu se radi je otkrio uvaženi ML u ovom postu (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6027.msg205598.html#msg205598), uz asistenciju pokojnog Ćire.

Kalibar je 350mm, dužina 3700mm, težina 575kg, eksploziva 80kg (ekvivalent 100kg TNT). Brzina traženja 43 čvora, na dubinama 15-600m.
Lansira se iz helikoptera Ka-27PL, Ka-28, Mi-14PL, te aviona IL-38, Tu-142M. Pri padu u vodu pod 17 stupnjeva planira u vodi-moru do 150m dubine i izvodi traženje pomoću sonara. Za to vrijeme raketni motor ne radi. Nakon otkrivanja cilja uključuje se raketni motor posle čega je torpedo gluh, pa se inercijalnim sustavom kontrole vodi u smjeru gdje je definiran cilj.


Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: m-hobby on July 04, 2018, 09:32:13 pm
Svojevremeno smo na Palubi raspravljali o ruskom ruskom reaktivnom torpedu za lansiranje iz zraka APR-2. Sve je krenulo kad je objavljena slika posjeta neke delegacije Središtu za obuku HRM kad je u jednom od kabineta bilo izloženo i ovo torpedo. Prema nekim informacija, torpedo je zaprimljeno na Panninkovac u 9/1989. Koliku je količinu JRM nabavila nije poznato.

Priča je krenula od ovog posta (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6027.msg204586.html#msg204586) i razvukla se na nekoliko stranica teme, a o čemu se radi je otkrio uvaženi ML u ovom postu (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6027.msg205598.html#msg205598), uz asistenciju pokojnog Ćire.

Kalibar je 350mm, dužina 3700mm, težina 575kg, eksploziva 80kg (ekvivalent 100kg TNT). Brzina traženja 43 čvora, na dubinama 15-600m.
Lansira se iz helikoptera Ka-27PL, Ka-28, Mi-14PL, te aviona IL-38, Tu-142M. Pri padu u vodu pod 17 stupnjeva planira u vodi-moru do 150m dubine i izvodi traženje pomoću sonara. Za to vrijeme raketni motor ne radi. Nakon otkrivanja cilja uključuje se raketni motor posle čega je torpedo gluh, pa se inercijalnim sustavom kontrole vodi u smjeru gdje je definiran cilj.

Iako je prica o APR-2E mali offtopic u temi o Ka-25PL (jer je u JRV koriscena samo na Ka-28PL) više podataka o ovome ima u tekstu A. Radića objavljenom u dodatku Arsenal br. 87 časopisa Odbrana koji možete preuzeti ovde :
http://www.odbrana.mod.gov.rs/svi_clanci_broja.php?id_broja=461&id_casopisa=2
odnosno direktno ovde: http://www.odbrana.mod.gov.rs/arsenal/87/Arsenal%2087.pdf




Title: Re: Kamov Ka-25
Post by: Dreadnought on November 07, 2020, 04:30:29 pm


Prilog iz RTS Dozvolite ...



https://youtu.be/YK-U2WthReQ