PALUBA

Vesti => Grčka => Topic started by: MOTORISTA on September 29, 2011, 09:41:46 pm



Title: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: MOTORISTA on September 29, 2011, 09:41:46 pm
ATINA 28. 09. 2011

PRESS

Kako je GrČka dospela na ivicu bankrota

Nagrađivali dolaženje na posao sa 310 €

Razbacivanje - Grčki deficit veći od 300 milijardi evra nastao je, između ostalog, jer su vozači autobusa dobijali po 310 evra ukoliko za mesec dana nijednom ne zakasne na posao, mašinovođe po 420 evra za pranje ruku, a nagrađivani su i oni koji znaju da koriste računar.

Grčka, koja se nalazi na ivici bankrota, do toga je došla, između ostalog, neverovatnim dotacijama koje je država plaćala iz budžeta. Tako su, na primer,  vozači autobusa u Atini imali dodatak od 310 evra ukoliko u toku meseca nijednom nisu zakasnili na posao, a mašinovođe dobijale po 420 evra za pranje ruku.

Grci su imali niz specifičnih dotacija kakve se zaposleni u drugim evropskim zemljama nikada nisu ni setili da traže. Neke od njih ukinute su rigoroznim merama štednje, pa će grčki budžet, prema nekim procenama, samo od 30 odsto smanjenja dotacija biti puniji za 1,7 milijarde evra.

Plata plus bonus

Naime, zaposleni u Grčkoj navikli su da je njihova plata tek osnova na koju onda dolaze razne nagrade. Tako su državni službenici lako mogli dodatno da zarade čak i do 1.300 evra mesečno.

Lepeza premija bila je veoma široka. Tako su grčki službenici mogli da računaju na nagradu ako znaju da koriste računar, dodatno se plaćalo znanje stranog jezika, ali i ako se na posao dolazi na vreme.

Poseban trn u oku drugim Evropljanima bila je navika Grka da dele ne samo 13, nego čak i 14. platu. Pola mesečne plate dobijali su za Uskrs, drugu polovinu za godišnji odmor, a 14. plata se delila za Božić.

Takođe, državni službenici su mogli da odu u penziju i pre 50 godine života, što je dovelo do toga da deficit penzionog fonda u Grčkoj raste brže nego bilo gde u Evropi.

Besmisleni saveti

Kuriri u ministarstvima imali su dodatak od 290 evra za uredno i na vreme prenošenje dokumenata iz kabineta u kabinet.

U Grčkoj je običaj da se, kada o nekom problemu postoje različita mišljenja i interesi, osnuje poseban savet koji rešava problem. S obzirom na to da problema ima napretek, i saveta ima beskonačno mnogo. Posebno se ističe savet koji upravlja jezerom Kopijas, koje je presušilo još 30-ih godina prošlog veka, što naravno nije smetalo članovima tog saveta da za svoj trud i rad donedavno primaju platu. Jedan grčki list je izračunao da je u svim mogućim savetima zaposleno više od 10.000 „stručnjaka" i da to vladu u Atini košta više od 100 miliona evra godišnje.

Država je vlasnik 74 preduzeća i u gotovo svima ima mnogo više zaposlenih nego što je potrebno. U grčkoj državnoj železnici, na primer, ima 9.000 zaposlenih, a 2008. je imala 800 miliona evra gubitka.

Kada je reč o odbrani, osim SAD, retko koja druga država troši toliko novca za odbranu kao Grčka. Proteklih godina za odbranu je odlazilo čak šest odsto BDP, odnosno 14 milijardi evra godišnje, od čega gotovo 80 odsto na trošak osoblja i uprave.

Specijalne dotacije za zaposlene u javnom sektoru:

- državni službenici mogli da odu u penziju i pre 50 godine života, zbog čega je deficit penzionog fonda u Grčkoj rastao brže nego bilo gde u Evropi
- rođaci 4.500 umrlih Grka, koji su radili u javnom sektoru, godinama su dobijali penzije
- neudate ili razvedene ćerke državnih službenika, nakon smrti oba roditelja, nastavile su da primaju njihovu penziju. Tu povlasticu uživalo je oko 40.000 Grkinja i samo je to koštalo državu oko 550 miliona evra godišnje
- propisana minimalna plata je 740 evra, ali su zaposleni u Grčkoj mogli da dodatno zarade čak i do 1.300 evra mesečno na razne nagrade
- nagrađivani su oni koji znaju da koriste računar ili znaju neki strani jezik
- vozači autobusa u Atini imali dodatak od 310 evra ukoliko u toku meseca nijednom ne zakasne na posao
- vozači službenih dizel automobila mesečno su dobijali 25 evra jer moraju da zagreju motor pre nego što počnu vožnju
- mašinovođe lokomotiva dobijale su po 420 evra za redovno pranje ruku
- kuriri u ministarstvima imali su dodatak od 290 evra za prenošenje dokumenata iz kabineta u kabinet na vreme
- državni službenici imali su dodatak za kopiranje dokumenata, zaposleni u ministarstvu kulture imali su premije za nabavku odeće, a oni u državnom osiguranju imali su regres za prevoz iako nisu izlazili na teren
- Grci su dobijali 14. platu. Pola mesečne plate dobijali su za Uskrs, drugu polovinu za godišnji odmor, a 14. plata se delila za Božić
- članovi saveta koji upravlja jezerom Kopijas, koje je presušilo još 30-ih godina prošlog veka, i dalje primaju platu
- zaposleni u državnoj avio-kompaniji „Olimpik ervejz", koja godinama nije bila čak ni na nuli, imaju pravo da besplatno lete gde god požele, kao i njihove porodice
- u grčkoj državnoj železnici ima 9.000 zaposlenih, a 2008. je imala 800 miliona evra gubitka
- proteklih godina za odbranu je odlazilo 14 milijardi evra godišnje, od čega gotovo 80 odsto na trošak osoblja i uprave



izvor: Press online (http://www.pressonline.rs/sr/vesti/globus/story/178339/Nagrađivali+dolaženje+na+posao+sa+310+€.html)


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: SHOOTER on September 29, 2011, 09:45:41 pm
Teski su ljudi ali ovo sto im se sada desava je stvarno strasno i nadam se da ce da izvucu guzice...mada situacija im je vise nego ozbiljna


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: rotring on September 29, 2011, 10:20:02 pm
Ako je sve ovo tacno.....nije mi zao sto im ovo i dogadja...ama nimalo >:(


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on September 29, 2011, 10:48:53 pm
Ни ми се у суштини нешто не разликујемо од њих. И наша авио компанија прави баснословне гибитке  а пилоти примају (бар су до скора примали) плате као да возе за стране компаније. Железница има велики број запослених и прави огромне губитке. А како ради... Скоро сва јавна предузећа послују са губитком. Углавном због лоше организације посла, радне недисциплине (кашњење на посао је нешто најнорамалније; ко долази уредно добија стимулацију) и великог (огромног) вишка запослених. Државна администрација је увећана за 40% у односу на период СФРЈ. На ТВ је приказан случај запослених у Општини Лесковац где један број запослених буквално нема столицу како би сео и нешто радио, већ лутају по граду. Како се мењала власт тако је свако запошљавао своје,а није отпушато оне које је довела претходна власт. Имамо сијасет агенција а да су при министарствима остали паралелни органи који се брину о истој врсти посла. И тд. и сл.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: MOTORISTA on September 29, 2011, 11:00:51 pm
Zamisli da dobiješ stimulaciju što dolaziš na posao na vreme...ovo je jedna od najvećih gluposti koje sam čuo. Svaki zaposleni je dužan da dolazi na posao u određeno vreme, ako kasni, zna se, rebne se sa 10% od plate, pa sa 20%, a onda...radna knjižica i na biro majstore. O ostalim glupostima tipa 420 Evra za pranje ruku i 290 Evra za prenošenje dokumenata iz kancelarije u kancelariju na vreme...stvarno nemam reči.

Što se tiče naše birokratije i administracije, to je već posebna priča. :P


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Kuzma® on September 30, 2011, 08:03:18 am
Nedavno sam procitao jos jedan zanimljiv podatak za Grcku. Kazu da je otkriveno vise hiljada onih koji su primali penziju a preminuli su pre 15-20 pa i vise godina. Po tom osnovu drzava je svake godine isplacivala nekoliko desetina miliona evra vise.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on September 30, 2011, 08:39:33 am
Моториста, умањивање зараде за 10-20 посто а потом и отказ, ако се касни на посао, постоји код нас само у приватним фирмама. У јавним предузећима, а посебно у државној администрацији, тога најчешће нема или има врло, врло ретко. Када се и деси, "скаче" синдикат у одбрану напаћених радника и службеника. Спрат изнад моје фирме је једно јавно предузеће познато као велики губиташ али чији службеници уредно примају (за наше прилике) врло високе плате (просек око 70000,00 динара). О трошковима за службена возила, путовања, мобиле телефоне да не говорим. 


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: kumbor on September 30, 2011, 09:12:29 am
Zamisli da dobiješ stimulaciju što dolaziš na posao na vreme...ovo je jedna od najvećih gluposti koje sam čuo. Svaki zaposleni je dužan da dolazi na posao u određeno vreme, ako kasni, zna se, rebne se sa 10% od plate, pa sa 20%, a onda...radna knjižica i na biro majstore. O ostalim glupostima tipa 420 Evra za pranje ruku i 290 Evra za prenošenje dokumenata iz kancelarije u kancelariju na vreme...stvarno nemam reči.

Što se tiče naše birokratije i administracije, to je već posebna priča. :P
A dobijali su i dodatak na platu zbog rada na kompjuteru - za štetnost po zdravlje. A za kompjuterom su radili - naravno ... svi!


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: MOTORISTA on September 30, 2011, 10:15:32 am
Sve ja to znam dzumba jer radim u državnoj firmi, ali sve može da se sredi. Jedna moja koleginica je konstantno kasnila na posao, ne više od 5 minuta, svaki dan, dok šef nije poludeo i počeo da je zeza za 45 sekundi ( imamo tzv. barijeru za kucanje na ulazu u firmu). Kada ni to nije pomoglo, rebnuo je sa 10% plate, ali samo jedan mesec...sada dolazi najmanje 15 minuta ranije.

Ovo što su grci radili je van svake pameti, nije ni čudo što su dospeli tu gde jesu sada. Penzija za mrtve ljude, naknada za neudate žene, naknada za donošenjen dokumenata na vreme...ovo je bizarno, a da nije žalosno bilo bi smešno.



Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on September 30, 2011, 04:06:52 pm
   Ne vidim ništa loše u navedenim povlasticama , a čak mi se neke i sviđaju ( npr. bonus za pranje ruku ). Zašto su svi ustali i pljuju po Grcima kada su oni uspeli da sebi stvore ono što smo i mi imali pa smo uništili , a to je država za narod a ne za vlast ! Zemlja koja je osnivač EU uspela je da ostvari svoj cilj i omogući svojim žiteljima pristojan život a sad je problem što ceo svet mora da vraća Američke dugove . Svetska ekonomska kriza nije počela u Grčkoj već bankrotom dve hipotekarne banke u SAD , a sad su Grci krivi . I ne samo to .Uvođenjem evra troškovi ujedinjenja Nemačke su svaljeni na sve članice, pa čak i one koje samo koriste evro kao referencijalnu valutu . Duboki industrijski i socijalni jaz između Istočne i zapadne Nemačke je 15-tak godina gušio samo Nemce, koji su zbog toga dugo vremena stagnirali sa smanjenim privrednim rastom . Izgleda da su svi zaboravili kako je u prvoj godini od uvođenja evra polako sve što je vredelo 1 DEM polako dostiglo vrednost od 1 e , iako se menjao 1 e za 2 DEM . To su plaćale sve zemlje evro-zone pa i Grci . Velika Britanija je preuzela ulogu promotera Novog Svetskog Poretka u Evropi i zato je dobila udeo u Iračkim nalazištima nafte kao i u kolonijama koje osvaja sa svojim patronom SAD , dok ostale zemlje članice EU i NATO moraju da ih slede . Sada će i Francuska dobiti svoj deo nakon ,,demokratizacije,, Libije . Po meni je Grčka tu najpoštenija . Nije učestvovala u kolonizacionim poduhvatima NATO-a iako je njen punopravni član , nije potencirala pitanje aneksije Severnog Kipra iako je to zona njenih interesa , nije tražila ratnu odštetu od ujedinjene Nemačke koja je, da podsetim, izgubila II sv. rat koji je sama započela . Uzela je kredite koji su pomogli da se njena privreda razvije , kao i infrastruktura a naročito turizam i time omogućila da njeni građani pristojno žive .
    Krediti MMF-a su inače sredstvo za ekonomsko porobljavanje zemalja koje ih uzmu ( Tito  ih nikada nije koristio a naša doživotna veza sa ovim krvopijama je počela tek posle njegove smrti ) . Odobravanjem virtuelnih sredstava koja ne postoje ( da li je neko video kompozicije banknota koje se pozajmljuju pošto su u pitanju stotine milijardi dolara ili evra - pa naravno da nije pošto je od ukupne količine novca koji je u opticaju svega nekoliko procenta odštampano ) postiže se dužničko ropstvo celih nacija , tako da je formalno fizičko porobljavanje nepotrebno . Grčka pokušava da se iščupa iz kandži masona i iluminata i ja im želim puno sreće u tome . Verovatno će odbaciti evro i preko noći ponovo uvesti svoju nacionalnu valutu Drahmu , čije apoene je već u tajnosti odštampala . A odnos nove Drahme i evra može da bude onaj koji njima odgovara tako da će u velikoj meri moći da uspostave ekonomsku nezavisnost .
   Boraveći u ovoj zemlji par puta kao turista uočio sam veliko poverenje običnog sveta u državu , crkvu i vojsku . Na svakoj manifestaciji bilo da je u pitanju proslava ili otvaranje npr. novog puta, centralno mesto zauzimaju vodeći političar , sveštenik i oficir . I to uvek i bez izuzetka . U vojsci je obavezno prisustvo vikara čak i prilikom obeda koji ne počinje pre obavezne molitve . Na vojnim svečanostima pored komandanta uvek stoji i sveštenik Grčke Pravoslavne crkve. Svaka veća aktivnost mora početi blagoslovom . To su vrednosti koje su nekada i kod nas postojale ali su se vremenom izgubile pa smo tako i prošli ubijajući se medjusobno bez vere i poštovanja . Možete misliti kako je u Grčkoj odjeknula neodmerena izjava nemačke kancelarke da bi Grčka mogla da svoj dug reši ustupanjem svojih ostrva Nemcima koji to nisu uspeli u dva svetska rata !
   Smatram da su Grci trenutno jedina nacija na svetu koja je pokušala da se otvoreno suprotstavi diktatu Novog Svetskog Poretka, za sada politički a kasnije ko zna .Zato mislim da su ovakva nabrajanja ekonomskih paradoksa izvučena iz konteksta i ne pružaju pravu sliku o problemu Grčke . Niko nije primetio da su za 15 godina koliko smo mi tavorili uspeli da izgrade mrežu odličnih puteva, pruge na kojima klize besprekorno čisti i u sekundu tačni vozovi , da su intezivirali poljoprivredu i da sada oni nama izvoze meso , da industrija  uzima veći procenat BND nego u zemljama regiona itd. O turizmu da i ne govorimo .
   U Grčkim prodavnicama i pijacama nećete nikad videti američku zastavu, čak ni na majicama, kao ni logo Coca-cole . Engleski govore samo ljudi koji su neposredno zaposleni u turizmu ili trgovini dok većina govori Ruski jezik . Takođe ima dosta Rusa koji tamo žive i bave se trgovinom.Po mentalitetu su nam dosta slični pa mislim da bismo mogli od njih dosta da naučimo a ne da im se rugamo.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Рашо on September 30, 2011, 04:23:39 pm
Eh, micho, sad ispade da su Grci ni krivi ni dužni upali u nevolje. :)


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: kumbor on September 30, 2011, 04:31:06 pm
  Ne vidim ništa loše u navedenim povlasticama , a čak mi se neke i sviđaju ( npr. bonus za pranje ruku ). Zašto su svi ustali i pljuju po Grcima kada su oni uspeli da sebi stvore ono što smo i mi imali pa smo uništili , a to je država za narod a ne za vlast ! Zemlja koja je osnivač EU uspela je da ostvari svoj cilj i omogući svojim žiteljima pristojan život a sad je problem što ceo svet mora da vraća Američke dugove . Svetska ekonomska kriza nije počela u Grčkoj već bankrotom dve hipotekarne banke u SAD , a sad su Grci krivi . I ne samo to .Uvođenjem evra troškovi ujedinjenja Nemačke su svaljeni na sve članice, pa čak i one koje samo koriste evro kao referencijalnu valutu . Duboki industrijski i socijalni jaz između Istočne i zapadne Nemačke je 15-tak godina gušio samo Nemce, koji su zbog toga dugo vremena stagnirali sa smanjenim privrednim rastom . Izgleda da su svi zaboravili kako je u prvoj godini od uvođenja evra polako sve što je vredelo 1 DEM polako dostiglo vrednost od 1 e , iako se menjao 1 e za 2 DEM . To su plaćale sve zemlje evro-zone pa i Grci . Velika Britanija je preuzela ulogu promotera Novog Svetskog Poretka u Evropi i zato je dobila udeo u Iračkim nalazištima nafte kao i u kolonijama koje osvaja sa svojim patronom SAD , dok ostale zemlje članice EU i NATO moraju da ih slede . Sada će i Francuska dobiti svoj deo nakon ,,demokratizacije,, Libije . Po meni je Grčka tu najpoštenija . Nije učestvovala u kolonizacionim poduhvatima NATO-a iako je njen punopravni član , nije potencirala pitanje aneksije Severnog Kipra iako je to zona njenih interesa , nije tražila ratnu odštetu od ujedinjene Nemačke koja je, da podsetim, izgubila II sv. rat koji je sama započela . Uzela je kredite koji su pomogli da se njena privreda razvije , kao i infrastruktura a naročito turizam i time omogućila da njeni građani pristojno žive .
    Krediti MMF-a su inače sredstvo za ekonomsko porobljavanje zemalja koje ih uzmu ( Tito  ih nikada nije koristio a naša doživotna veza sa ovim krvopijama je počela tek posle njegove smrti ) . Odobravanjem virtuelnih sredstava koja ne postoje ( da li je neko video kompozicije banknota koje se pozajmljuju pošto su u pitanju stotine milijardi dolara ili evra - pa naravno da nije pošto je od ukupne količine novca koji je u opticaju svega nekoliko procenta odštampano ) postiže se dužničko ropstvo celih nacija , tako da je formalno fizičko porobljavanje nepotrebno . Grčka pokušava da se iščupa iz kandži masona i iluminata i ja im želim puno sreće u tome . Verovatno će odbaciti evro i preko noći ponovo uvesti svoju nacionalnu valutu Drahmu , čije apoene je već u tajnosti odštampala . A odnos nove Drahme i evra može da bude onaj koji njima odgovara tako da će u velikoj meri moći da uspostave ekonomsku nezavisnost .
   Boraveći u ovoj zemlji par puta kao turista uočio sam veliko poverenje običnog sveta u državu , crkvu i vojsku . Na svakoj manifestaciji bilo da je u pitanju proslava ili otvaranje npr. novog puta, centralno mesto zauzimaju vodeći političar , sveštenik i oficir . I to uvek i bez izuzetka . U vojsci je obavezno prisustvo vikara čak i prilikom obeda koji ne počinje pre obavezne molitve . Na vojnim svečanostima pored komandanta uvek stoji i sveštenik Grčke Pravoslavne crkve. Svaka veća aktivnost mora početi blagoslovom . To su vrednosti koje su nekada i kod nas postojale ali su se vremenom izgubile pa smo tako i prošli ubijajući se medjusobno bez vere i poštovanja . Možete misliti kako je u Grčkoj odjeknula neodmerena izjava nemačke kancelarke da bi Grčka mogla da svoj dug reši ustupanjem svojih ostrva Nemcima koji to nisu uspeli u dva svetska rata !
   Smatram da su Grci trenutno jedina nacija na svetu koja je pokušala da se otvoreno suprotstavi diktatu Novog Svetskog Poretka, za sada politički a kasnije ko zna .Zato mislim da su ovakva nabrajanja ekonomskih paradoksa izvučena iz konteksta i ne pružaju pravu sliku o problemu Grčke . Niko nije primetio da su za 15 godina koliko smo mi tavorili uspeli da izgrade mrežu odličnih puteva, pruge na kojima klize besprekorno čisti i u sekundu tačni vozovi , da su intezivirali poljoprivredu i da sada oni nama izvoze meso , da industrija  uzima veći procenat BND nego u zemljama regiona itd. O turizmu da i ne govorimo .
   U Grčkim prodavnicama i pijacama nećete nikad videti američku zastavu, čak ni na majicama, kao ni logo Coca-cole . Engleski govore samo ljudi koji su neposredno zaposleni u turizmu ili trgovini dok većina govori Ruski jezik . Takođe ima dosta Rusa koji tamo žive i bave se trgovinom.Po mentalitetu su nam dosta slični pa mislim da bismo mogli od njih dosta da naučimo a ne da im se rugamo.
Али проблем и јесте у томе што либерални систем не може да издржи  и није направлљен да издржава тзв. социјалну државу, тј, поздравите се са пензијама, плаћеним осигурањем, итд. Ако треба детету платити протезу за зубе, има да платите као и за себе неке стотине или хиљаде евра, у зависности која је држава у питању. Држава ће вам од бруто суме рефундирати укупно 100 евра, или тако нешто. Ако зарадите хроничну болест или канцер, онда ће вам држава нешто платити док постоји могућност да преживите  и вратите се да рмбачите најмање 42 сата седмично. Ако сте постали инвалид, имаћете неку накнаду за пар година, а после тога изволите прати клоњаре. Ако вам је то испод части, извол`те цркавати, Добро сте прочитали, радно време ће се неминовно продужити. Заборавите на све олакшице, будућност је у кинеском моделу , где је пензија, тамо где је уопште има,  искључиво категорија социјалне заштите, а не   начин достојног живљења после заслуженог радног века. Ако вам се све ово не допада - пушку у руке , па у шуму, и гините док се не изборите  за  достојну старост.
О овоме што сам написао сам  потпуно уверен, стојим иза сваког слова. Може бити само горе, никако боље.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: SHOOTER on September 30, 2011, 04:51:29 pm
Ljudi ovo nije 'vojna' tema, kako je ovo dospelo ovde? Iskreno mi ne smeta ali ipak mozda i nije ovo tema za ovde. Trazi znanja ekonomije, socijalnih nauka, politickih sitema itd. Obrazovani ljudi smo, mozemo se nosti temama ali mozda ovo i nije mesto za to.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Rade on September 30, 2011, 05:20:18 pm
Ljudi ovo nije 'vojna' tema, kako je ovo dospelo ovde? Iskreno mi ne smeta ali ipak mozda i nije ovo tema za ovde. Trazi znanja ekonomije, socijalnih nauka, politickih sitema itd. Obrazovani ljudi smo, mozemo se nosti temama ali mozda ovo i nije mesto za to.


Zato je "pod razno".


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: kumbor on September 30, 2011, 05:23:50 pm
А што да не, за што да не. зар ја не знам што иде, што ме чека - газда Митке - Коштана Боре Станковића.  Можда и јесте политика, али таквих је дискусија на "Палуби" било и биће, и треба да их буде. Нећемо ићи у танка цревца, неаргументована препуцавања и вређања, али да о свему треба причати - ја сам потпуно сагласан. Свака војна тема, пре него што постане чисто војна, тј. ратна, увек је пре свега економска, политичка, индустријска, културна, цивилизацијска, или све то одједном. И о томе се мора причати. Не дај Боже да се ограничимо само на ратовање.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: momo PT61 on September 30, 2011, 06:15:42 pm
Ovaj spisak privilegija je samo vrh ledenog brijega-svako ko je kontaktirao sa grcima zna jos puno finti i marifetluka.Kazu,kad se pozdravis sa grkom,posle rukovanja-prebroj prste,moze neki da ti fali.
Takodje je tu i korupcija-pocelo je od vlade,a zavrsavalo se sa vratarima u ministarstvima.Zato su kod njih infrastrukturni projekti baslosnovno skuplji nego u drugim zemljama.
Europski fondovi-raj za manipulacije.Najvise para su izvukli na tzv ''projekti za medjugranicnu saradnju""-spreme odlicnu dokumentaciju za neki projekat,uzmu novac,delegacija se uputi u susednu drzavu,nesto se dogovori,potpise i cao!I onda svake naredne godine trosi se novac na monitoring i konsultantske usluge za projekat koji postoji samo na papiru.
Kupuje se oruzje i sta treba i sta netreba,sve na kredit-ugavnom preko americkih i njemackih/francuskih banaka.Zato su i ove zemlje najvise zaintereirane da ne dodje do bankrota-oni i njihove banke bi bili najveci gubitnici.
Ovo je podatna tema i moglo bi se puno toga pisati,prakticno bezkrajno.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on September 30, 2011, 10:27:44 pm
Не бих се баш у потпуности сложио са Мицхом и Кумбором. Да, слажем се да држава мора бити социјална, односно власт мора бити социјално одговорна, али се тада неминовно враћамо на већ одређене или декларисане система "свако према могућностима, сваком према потребама" (тако ненако беше). То јесте идеал, али да би се то постигло потребно је да свако заиста свом снагом "рмбачи" на послу а не да "хвата кривине" и да за себе тражи само оно и онолико колико му је заиста потребно. То значи без луксузирања, без банчења и пијанчења, без "преко хлеба погаче". И значи, баш буквално, рад и само рад. У Грчком и нашем менталитету је међутим присутно управо супростно. Красти од и варати државу је нешто сасвим нормално и природно. Она се и не доживљава као нешто општекорисно и  јавно добро (res publicum) већ нешто што што отима или где увек има и за мене. Често и има истине јер они који наводно владају у име народа то користе на начиин како то чине и "обични" грађани с том разликом да "имају кључ од трепзора". "Ради- не радио свира ти радио" је врло честа пословица. Да би било тако како жели Кумбор, али и ја и свако други, потребно је да се промени свест. Однос према обавезама и давањима. Да не буде оног нашег "сналажења", "крадуцкања и "радуцкања". А то је најтеже и врло је, врло дуготрајан процес. Потралаће то мењање свести вековима. На крају ћу цитирати Маркса:"Не одређује свест људи њихово друштвено биће, већ обрнуто, њихово друштвено биће одређује њихову светс". У преводу то значи да васпитање (свест о добром и лошем, укупно понашање) стичемо од родитења и друштва, а не они од нас. Дакле, теоретски то јесте проблем који се неће лако решити, као што су веровали Марск и следбеници. Бар су погодили проблем.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: MOTORISTA on September 30, 2011, 10:42:27 pm
@micha

Jedan stvar je da dobiješ neke normalen bonuse na platu, kao za radnika meseca, smislio nov način da se firmi uštede sredstva ili poboljša proizvodnja...ali da dobiješ bonus jer nisi zakasnio na posao ili što si prao ruke...pa to je bolesno.

U Švedskoj se plaća ogroman porez, ali onog trenutka kada se razboliš ili ostaneš bez posla, nećeš umreti od gladi.I opet tamo nikome ne pada da potkrada državu na ovako bizarne načine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Social_welfare_in_Sweden

http://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Sweden

На крају ћу цитирати Маркса:"Не одређује свест људи њихово друштвено биће, већ обрнуто, њихово друштвено биће одређује њихову светс". У преводу то значи да васпитање (свест о добром и лошем, укупно понашање) стичемо од родитења и друштва, а не они од нас. Дакле, теоретски то јесте проблем који се неће лако решити, као што су веровали Марск и следбеници. Бар су погодили проблем.

Amin!


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on September 30, 2011, 11:15:51 pm
   Zato što je vezana za vojnu temu sam se i usudio da malo napišem. Šta mislite zašto Grcima ne prete blokadom i ekonomskim sankcijama kao što su nama do nedavno. Pa zato što imaju VOJSKU i to kakvu . Kod njih je još uvek na snazi redovno služenje vojnog roka ( ja bar mislim ) a i vojska je dobro plaćena. Stambeno pitanje rešavaju tako što dobijaju sredstva kada odlaze u penziju , oficir dobija oko 100,000 evra i može da radi s tim šta hoće, npr. da kupi vilu i da je izdaje turistima. Pošto i naše starešine koje nisu dobile stan kada odu u penziju dobijaju 20,000 evra moguće da ćemo i mi uskoro bankrotirati ili je to sasvim normalan način za rešavanje krova nad glavom.
    Voleo bih da saznam kako im je koncipiran sistem odbrane i koliko je brojan ali nisam uspeo da pročitam na ovom sajtu ništa o tome . Znam da su svojevremeno imali najjaču mornaricu u BRT u Evropi a i komšiluk im nije nešto prijateljski nastrojen s obzirom da su u kleštima između Albanije i Turske , kao i da su imali seriju vojnih pučeva u novijoj istoriji .
   Mentalitet im je južnjački , znači nismo mi otkrili tu foru sa radiom , znaju i oni za jadac. Možda su im ti bonusi maska za MMF : osnovna plata je niža od evropskog proseka jer tako traže zajmodavci, ali se nakarika izmišljenim dodacima na koji se ne plaća porez i možda čak ne ulaze u penzionu osnovicu ( kao kod nas svojevremeno regres , topli obrok i putni trošak ).
    Marks nigde nije napisao da radnik treba da crkne od posla već da radi prema svojim mogućnostima tj. koliko može . Sadašnji trend je da radnik mora da radi od jutra do sutra za bednu platu , bez ikakvih povlastica , sve mora da plaća i za njega nema ništa džabe . Poslodavci žive u  ,,zabranjenom gradu ,, iza zidina, trošeći opljačkano daleko od svojih sluga koji čak ne smeju da znaju kolike su im plate jer je to poslovna tajna! Pa čekajte , zar to već jednom nismo imali u feudalizmu ili je to ipak bilo robovlasničko društvo ?


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: kumbor on September 30, 2011, 11:37:08 pm
Mnogo sta ce se od ovoga promeniti. Socijalna drzava po meni nema buducnost u okolnostima gde skoro polovinu drustva cine  izdrzavana lica, tj. deca, penzioneri, itd. Neminovno ce se produzavati radno vreme, plate ce se smanjivati, a tekovine XX veka o zastiti radnika i celog stanovnistva ce polako, ali neminovno postajati proslost. istovremeno, pojacavace se socijalne tenzije. I sve ce to rasti do odredjene granice. Sta nas ceka preko te crte, niko danas ne moze da proceni. Ovo pod uslovom da se ne pojavi ingeniozna ljudska pamet koja ce iznaci model da se situacija resi na prihvatljiv nacin. Za sad se cak i ne nazire filosofski um koji bi mogao u perspektivi da ponudi resenje. Sklon sam verovanju da najpre mora doci do teskih lomova celog sistema, sa uzasnim posledicama za celu civilizaciju, da bi se najzad iznaslo zadovoljavajuce resenje. Ono mora postojati, ali gde je i kako izgleda, niko ne moze reci. Do tada,spirala kriza bice sve strmija i sve gora. Do sada nista ne ukazuje da je kraj krize koja je pocela od 2007-8 na pomolu. Nista nece biti bolje, za dugo vremena, bice samo jos gore. Na kraju postoji nada, izlaza mora biti, makar za nasu decu. A nama sta bog da. Prasci, janjci, kilo belog i kilo kisele ce verujem poslednji ustuknuti, ali da ce uskoro SVI placati lekare, pa i ono najosnovnije, u to sam uveren.
Grcka danas ipak nije na rubu propasti, ali mozda ce biti za par godina, Turaka ima osam puta vise, na mnogo puta vecoj teritoriji. Osim toga, proverite ko vam je sio gace koje nosite, ako nisu kinezi, onda su turci, a ako nisu ni jedni ni drugi, onda ih ili ne nosite, ili ste ih bezobrazno mnogo platili, pa se na vas cela ova prica za sad ne odnosi. Ne daj Boze da jedni i drugi  pocnu da se odmeravaju ozbiljno. Ne smem da gadjam ko bi pobedio, strah me je, ipak sam krstena dusa. Sva sreca i jedni i drugi su za sad u NATO, pa se ne smeju za@bavati ozbiljno.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 01, 2011, 07:19:06 pm
Да Мицха, Марксе је рекао да раде према могућностима, а не што мање могу. Да узму према потребама (стварним) а не колико више могу, чак и када им то што узимају не треба и не користи. Сви желе БМВ или Мерцедес, иако исти посао обавља и "Шкода". А и код Грка и код нас је тако. Све то је слично и код оних "горе" и код ових "доле". Кад свако свакоме завиди и свако гледа да што мање ради и што више профитира спада у тзв. шићарџијски менталитет који је на Балкану врло присутан.  Одавно су економсити зтврдили да је рад роба коју радник продаје, акапиталиста купује. Када прода робу и од тога одбије трошкове (репроматеријал, цену радне снаге , енергију и сл.) валснику капитала остаје добит која садржи вишак вредности као резултат тог "шићара". простије реченоп неоко је зварнут, анајчешће радник, запослени. Продао је свој рада ниже него што вреди.  Нешто мора да се мења када је у питању пензиони систем. Овакав какав је замишљен је почетком 20. вока. Базира се на претпоставци да запослени 40 година одваја део средстава за пензију и да ће ту пензију уживатиу просеку не више од 12-15 година. Међутим, шта бива? Продужио се животни век, па уместо очекиваних 65-70 година просечног животног века сада људи живе у просеку 75-80, па и више година. Ако томе додамо да на разне начине многи краже раде од пројектованих 40 година јасно је да нема довољно пара за пензије. Не заборави да се за пензије одваје свега око 20-так процената зараде. Узми и израчунај сам колико дуго можеш да уживаш пензију од 400 евра ако у пензиони фонд уплаћујеш 30 година по 200 евра месечно (нето плата је око 600 евра). Фали пара. Друго, одкале ће се намакнути паре? Одизимањем од богатих. да, али како? У тзв. демократским државама се то ради порезом. Међутим, ако превише узимаш гушиш привреди, спутаваст мотивисаност оних који раде због добити и онда опет имаш проблем. Можеш да то радиш и декретима. Онда имаш побуну.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on October 02, 2011, 12:53:59 am
   Odosmo sa Grčke i njenog bankrota ali bih hteo da kažem nešto i o nama. Naš penzioni fond , a takav je i u svim bivšim republikama SFRJ , je tzv. plivajući fond . U stvari takav je od posle II sv. rata zato što nova vlast nije nasledila nikakva sredstva kojima bi isplaćivala penzije onima koji su svojevremeno uplaćivali u penzioni fond stare Jugoslavije, a i nakon rata je došla nova generacija onih koji su ostvarili penziju u međuvremenu . Plivajući penzioni fond funkcioniše tako što se sredstva trenutno zaposlenih koja se izdvajaju za penziono osiguranje koriste za isplatu penzija na mesečnom nivou. To rešenje je tada bilo izuzetno efikasno jer je bio daleko veći broj zaposlenih koji su uplaćivali u fond nego korisnika penzija tako da se ubrzo stvorila i akumulacija sredstava koja su uglavnom korišćena za prebacivanje tamo gde je partijsko rukovodstvo smatralo da je potrebnije . Poznati su primeri pomoći postradaloj Crnoj Gori od zemljotresa i izgradnja Sava Centra u Beogradu . Dugogodišnje pljačkanje penzionog fonda umesto da se ta sredstva investiraju ili jednostavno oroče , dovelo je do teškog položaja penzionera tokom 90-tih kada su sredstva uplaćena u penzioni fond bivala obezvređena hiperinflacijom . Nova vlast posle 2000. je takođe zatekla prazne fondove kao i Titova ali je rešenje našla u stranim kreditima kojim rešava pitanje socijalnog mira i ujedno kondicira glasačku mašinu za eventualne izbore . Inače i ne bi ni mogla da popuni fond uplatama zaposlenih u potpunosti pošto ima 1 700 000 penzionera a jedva toliko zaposlenih , pa se dodaju sredstva iz kredita da bi taj fond plivao. Umesto da se krediti koriste za otvaranje novih radnih mesta, daju se babi i dedi da imaju za lekove ! Kada čujete da penzioneri pravdaju svoje visoke penzije ( u odnosu na plate nas koji sada radimo i dajemo za njih ) time da su oni to svojevremeno zaradili pa im se, eto , sada to samo vraća znajte da to nije tačno jer su njihova izdvajanja išla za penzije ondašnjih penzionera a danas jedan zaposleni ima na leđima jednog penzionera + kamata na kredit kojim oni kupuju bombone našoj deci .
    Po podacima sa prethodnog popisa prosečan životni vek u Srbiji je 74 godine a starosna penzija se stiče sa 65 to znači da se penzija u proseku uživa oko 9 godina ali kao što znamo postoje: mala laž , velika laž i statistika . Mi koji danas radimo sigurno nećemo u tom broju doživeti penziju zato što će nas ,, poslodavci ,, satrti govoreći pri tom da smo lenji i da premalo radimo .
   Zar Grci nisu pametnije potrošili kredite dajući dobre plate zaposlenima i dobre penzije omogućivši pri tom otvaranje novih radnih mesta . A krediti su i tako pljačka . Zamislite kada bi otišli kod nekog rođaka da pozajmite pare za , recimo kupovinu automobila i on vam da uz određene uslove . Za 5 godina vratićeš mu dupli iznos koji pozajmljuješ, moraš da mu plaćaš redovno svaki mesec, inače će te ocrniti kod ostale familije (kao kreditni biro ) , auto će za tih 5 godina biti na njegovo ime i moći će da ga proda bez tvoje saglasnosti. Naravno osiguraćeš ga najskupljom mogućom polisom i moraćeš redovno da ga servisiraš u ovlašćenom servisu , koji je pogađate najskuplji a i drži ga rođak njegove žene. Ukoliko vam se, ne daj bože, desi saobraćajka pare od polise idu njemu čak i ako neko od tvoje porodice strada u njemu. Za to vreme celu platu koju dobiješ ćeš davati njemu a on će ti davati razliku od rate , ako je bude . Ako se tebi desi da ostaneš bez posla, tu su tvoji žena i deca koji će umesto tebe nositi svoje plate kod njega . I da li biste sada uzeli pare na zajam od takvog rođaka ? Ja ne bih , niti bi mi on više i bio rođak. E, ali vladama zemalja širom sveta to ne smeta pošto oni ne vraćaju kredite nego narodi koje zastupaju, pa ih boli briga kakvi su uslovi i kako će se vraćati. Glavešine Novog Svetskog poretka , čija je filijala MMF , samo čekaju da se neko upeca i onda je gotovo sa njegovom slobodom i demokratijom . Oni posle određuju kolike ćeš plate i kome davati , koliku i kakvu vojsku ćeš imati , šta ćeš sejati i da li ćeš danas jesti . A to se ne bi usudio da određuje ni onaj rođak iz prethodne priče .
   Zato je ova priča o Grčkoj interesantna jer su sada oni došli na red da se disciplinuju pošto štrče . Jedina su zemlja punopravna članica EU i NATO od osnivanja koja ne piše latinicom , jedina pravoslavna ( iako pounijaćena ) zemlja sa jakim uticajem crkve kako u političkom tako i u vojnom smislu sa velikim poverenjem u narodu , nisu učestvovali u kolonizaciji slobodnih zemalja od strane svojih saveznika ,neguju slobodarski duh svoga naroda koji je sopstvenu slobodu stekao dugom i krvavom borbom bez ičije pomoći sa strane pa je verovatno neće tako lako ni dati , unutrašnja politička scena je vrlo živa pošto glasači imaju način i želju da smene onog koji ne ispuni dato obećanje , iako siromašni prirodnim bogatstvima i energijom uspevaju da od onoga što imaju izvuku maksimum ( turizam i trgovačka mornarica ) .A to izgleda nekome smeta pa će sada da ih muče slanjem raznih komisija u vidu homoseksualnih karikatura od čijeg mišljenja zavisi da li će dobiti novu tranšu kredita ili reprogram. Zato i čekam da vidim kako će ih Grci preveslati jer samim izlaskom iz monetarnog sistema EU doveli bi do rušenja evro-zone a tradicionalno su vešti trgovci pa ćemo da vidimo .


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 02, 2011, 09:23:34 am
Мицхо, лепо си описао проблеме пензионог фонда у Србији. Ипак имаш бар две грешке. Прво, пензије које данас примају пензионери су ипак, добрим делом зарађене. Пензионери су ипак остављали паре у пензиони фонд. Значи не троше твоје већ своје паре. Међутим, неко (држава) је њихове, раније дате паре дао другоме па је направљен Сава центар, довршен стадион Црвене Звезде, грађени путеви, одмаралишта и сл. И сада,. уместо да те објекте држава преда на управљање пензионом фонду и њега постепено капитализује и осамостали (ако што су приватни пензиони фондови), држава, ради мира у кући ради то што ради. Друга грешка је у дужини уживања пензија. То би било тако када би сви, или огромна већина ишла у пензију са 65 година живота или 40 година пензионог стажа. Међутим, није тако. не могу сада да тражим податак (скоро је био у новинама), али просечан пензионер је радио једва око 30 година. Дакле, пензију ће у просеку уживати 18-20 година, па се тако ствара оргоман дефицит фонда. Зато је држава и предузела мере да продужи рад, односно спречи тзв. преверемен пензије и смањи број инвалидских пензионера који су били посебна прича. Могла је и да паре од приватизације, усмери у пензионе фондове. Наравно, за било какаву капитализацију пензионих фондова потребнои је променити руководство, односно довести професионалне менаџера (које , наравно условити резултатима), а не политичке послушнике. Када се пензиони фонд буде понашао као твој рпђак из приче који зајми паре за аутомобил, фонд ће бити позитиван.

Из твоје приче ипак је јасно да Грчка троши незарађено, односно паре су се разлиле на разне стране. Наравно осим "сиротиње раје" добро су се "омастили" појединци из политике и "бизниса". У ЕУ није само Грчка проблем. Доћиће на ред и друге земље, углавном медитеранског појаса (Шпанија, Португалија, Италија, па и Француска).

А нама свима би добро дошло да мало "имитирамо" Јапанце, Кинезе и друге Азијце.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on October 02, 2011, 09:51:03 am
   Ne moramo nikog da imitiramo već da se osvrnemo unazad i uradimo ono što su radili naši dedovi . Čuvena rečenica Nikole Pašića ,, Spasa nam nema , al propasti nećemo ,, izgovorena je na sednici vlade na Krfu , u izbeglištvu posle Albanske golgote baš na ovu temu. Iako prognani iz Srbije imali smo sredstva u bankama u inostranstvu pa je ubrzo počela da funkcioniše država . Vojnici i činovnici su dobili zaostale plate a penzioneri koji su ostali u okupiranoj Srbiji su počeli da dobijaju penzije preko Švajcarske ! Srpski dinar je i dalje bio konvertibilan i moglo se u Grčkoj plaćati njime . Kako se to sve zaboravilo pa smo došli do prosjačkog štapa i sada zavisimo od kredita ne znam. Pitanje da li smo dovoljno vredni i koliko vredi naš rad spada u apstraktne nauke i uvek se može reći da neko ne radi ili da neradnik više vredi od radnika . Najteže je ceniti tuđi rad !
   Naš penzioni fond bi se grubo mogao predstaviti rečenicom: Ja sam izdržavao tvoga dedu kada više nije mogao da radi , a ti ćeš sada mene . Pa zar tako nije funkcionisalo i u feudalnom uređenju u seoskim zadrugama , samo što je sada malo sofisticiranije . Deda mora da ima karticu .
   O ranijem odlasku u invalidsku penziju možemo da diskutujemo samo da razgraničimo koji je fond u pitanju PIOR ili SOVO tj. civilni ili vojni . U civilnom fondu je jako teško ostvariti pravo na prevremenu penziju i kada se dobije svako rešenje podleže reviziji . Na primer civilni osiguranik koji je imao bay-pass operaciju na otvorenom srcu se smatra izlečenim i ne može dobiti invalidsku penziju dok vojni osiguranik koji nema stručnu spremu za posao koji obavlja ( ako je oficir sa višom školom ) ima pravo na prevremenu penziju bez obzira na stečeni staž. Posle toga novi vojni penzioner sa tek napunjenih 40 godina života se zapošljava kao portir u nekoj civilnoj firmi zauzevši pri tom radno mesto nekom civilnom osiguraniku kome fali staž za penziju . Umiljato jagnje dve ovce sisa .Jednu državnu i jednu privatnu .


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 02, 2011, 08:50:40 pm
Свака држава даје "привилегију" професионалним војницима. Пензије су један од главних мамаца у свакој уређеној држави. Војни позив је доступан скоро свакоме. Многи, заправо огромна већине и не покуша то. И нема ту зависти. Ко хоће ту "привилегију" могао је да се пријави и мало ради у војсци. То што су пензионисани људи са 40-так година јесте нешто што "боде очи", али мало је њих то тражило. Њих је држава пензионисала. за твоју информацију, то је радила и Краљевина Србија. А радила је то и ЈНА. Мој отац је отишао у пензију 1957.године са 43 године живота. И са том пензијом нисмо могли да преживимо. Настави је да ради у цивилним фирмама, да би 1973. године отишао у пензију са 41 годином ефективног рада  (почео је да ради са непуних 18 година) и око 48 година пензионог.

Тешко грешиш када је у питању запошљавање пензионера. Чак би те неко могао оптужити за дискриминацију по основу старости. То је сада модерно. ;D Пензионер није заузео место неком другом, него је као и сваки радник ушао у тржишну конкуренцију понуде радне снаге и послодавац  је изабрао њега. Зашто? Зато што је завредео да га изабере. Нико приватну фирму не може натерати да прими пензионера (а апсолутно све фирме које се баве физичком заштитом  су приватне). Да неко мора запослити пензионера ти би био управу. Овако ниси. Послодавци запошљавају људе од којих имају веће користи, како по питању квалитета рада, тако и по питању бенефиција које по основу њиховог запошљавања могу оставрити од државе. За запошљавање пензионера нема бенефита. За запошљавање старијих од 45 година (а нису пензионери) има. И сад крив пензионер што је послодавац његао изабрао? Имам утисак да си ти један од оних који сматрају да би се дан пензионисања требао поклопити са даном смрти. То је идела скоро сваког пензионог фонда. Онда нема пензија, и владао би рај у друштву. ;) Једини проблем је то што ће сви они који су данас млади вероватни бити и пензионери (или бар кандидати). Са друге стране апсолутно ни један пензионер више некад неће бити млад или у напону снаге.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on October 03, 2011, 12:10:11 am
   Sada smo debelo otišli off topic, ipak je tema kako je Grčka došla do bankrota . Možda bi trebalo otvoriti novu temu kako smo mi došli do ovde dokle smo došli.
   Slažem se da država daje privilegije profesionalnim vojnicima . Pa oni su bogom dani i treba im što više pružati . Što se tiče zapošljavanja penzionera mislim da je to zabranjeno . Bar po propisima PIOR RS, osim za neke profesije koje su se izborile da mogu da rade iako primaju penzije (doktori i advokati ) i lice za koje se dokaže da je bilo zaposleno a prima penziju ista mu se ukida . Tu se ne radi o diskriminaciji već o primeni zakona. Međutim , vojna lica penziju primaju preko fonda SOVO koji ne zabranjuje rad korisnicima svojih penzija pa tu prazninu koriste poslodavci koji ih zapošljavaju jer nemaju obavezu da osim plate uplaćuju bilo kakve doprinose . Osim toga vojni penzioner koji ima kakva takva primanja , čak i ako su umanjena zbog nedovoljno staža osiguranja , nastavlja da dobija naknadu dela troškova stanovanja ako nema svoj stan , pa može da radi i za manju platu kao pripadnik obezbeđenja jer mu ona nije osnovni izvor prihoda . To su u suštini razlozi zašto se poslodavci odlučuju da zaposle vojne penzionere pre nego lica sa evidencije nezaposlenih NSZ-a , a ne zato što su zavredeli kvalitetom rada . Uostalom za poslove obezbeđenja je potrebno osnovno obrazovanje , završen kurs iz protivpožarne zaštite , obučenost u rukovanju vatrenim oružjem ili regulisana vojna obaveza pod oružjem i da lice nije kažnjavano. Stvarno stručna kvalifikacija koju poseduje mali broj građana ( odskora i građanki ) naše zemlje . O tržišnoj konkurenciji nema govora jer je ovakvo lice u startu povlašćeno pa pristaje da radi i za 10 000 dinara pošto mu oni dođu kao džeparac na penziju , dok drugi koji su nezaposleni ne mogu tim novcem da izdržavaju ni samog sebe a kamoli svoje porodice .
   Što se tiče prevremenog odlaska u penziju u navedenom slučaju slažem se da nisu krivi oficiri koji su godinama izvršavali svoje zadatke sa neadekvatnim stepenom stručne spreme . Kada su stupali u aktivnu službu državi je odgovaralo da ih primi i sa višom školom . Sada su kriterijumi pooštreni kada su se mnoga formacijska mesta pogasila usled reorganizacije , pa joj više ne treba ovaj profil . I mada zakon reguliše prekid službe usled gubitka radne sposobnosti ova lica odlaze u prevremenu penziju. Kako se to rešenje nije primenilo pre 5-6 godina kada je iz te iste vojske otpušteno 8 000 civilnih lica već su uz otpremnine poslata na biro tj. NSZ ? A oni su u velikoj većini imali adekvatnu stručnu spremu za posao koji su obavljali . I isto tako imaju kvalifikaciju za posao portira ( pripadnici muškog pola ) ali ih gazda neće primiti pošto za njih mora da uplaćuje doprinose za PIOR , zdravstveno osiguranje , osiguranje od nezaposlenosti , porez na dohodak građana itd.
   Nemam nameru da ikoga uvredim ili omalovažim pa se ujedno izvinjavam ako se neko oseća prozvanim jer nisam imao nameru da ikog prozivam . Grubo sam naveo činjenice kojih smo svi svedoci i mislim da su istinite . Socijalna nejednakost je sve više izražena čak i kod nas , a poznato je da je to izvor nezadovoljstva i revolta pa mislim da nismo ni mi daleko od situacije u kojoj su sada zemlje Mediterana . Slabo se javljaju članovi foruma u vezi osnovne teme tj. situacije u Grčkoj , a voleo bih da čujem šta i drugi misle o tome.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: duje on October 03, 2011, 05:38:31 am
Zapošljavanje pezijonisanih volnih lica i uopče penzijonera je stvar zakonodavca. Od države ovisi, mogu li i koliko mogu raditi takve osobe. Kod nas, mogu raditi svi penzioneri skladno sa zakonom. I ja sam radio još dvije godine u jednoj firmi i primao punu penziju. Imao sam ugovor o radu, firma je plačala samo dio pristojbi (čini mi se samo 25% od davanja "državi"), ostatak sam plačao osobno poslije obračuna porezne uprave koje se vrši jednom godišnje (kod nas se kaže "obračun dohodnine"). Ispadalo je, da sam dva mjeseca u godini radio za "državu".
Meni osobno nije sporan takav rad, pošto je reguliran zakonom i plačaju se sve pristojbe koje propisuje zakonodavac. Problem je rad na crno, neplačanje pristojbi...., a na ovim područjima, kao i u Grčkoj, smo majstori za izbjegavanje plačanje pristojbi.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ML on October 03, 2011, 06:00:00 am
Pogodba o delu-ugovor o radu, koji koriste poslodavci, a i penzioneri, je pogodba koja nije vezana na stalno radno vrjeme i ne smije imati elemente koji bi nakazivali da je osoba zaposlena. Ona se koristi uglavnom za izigravaje države i poreskog sistema. Osoba radi kao zaposlena, a na kraju mijeseca mu se prikazuje par sati. Na osnovu toga i poslodavac ne plaća pristojbine, a bogami ni radnik, odnosno ono što plaća je simbolično. Tipična pogodba  za rad na crno.
Tu pogodbu mogu imati i osobe na zavodu za zapošljavanje i ne gube status nezaposlenog lica, imaju prava i do novčane nadoknade, ali je sve limitirano plaćom. To nije problem jer kao što sam rekao plaća za rad je prikazana simbolično.
Poslodavac je u slučaju radne inspekcije pokriven.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Kuzma® on October 03, 2011, 06:54:07 am
   Što se tiče zapošljavanja penzionera mislim da je to zabranjeno .

Zabranjeno je samo onima koji su u otisli u invalidsku penziju. U tom slucaju (znaci ukoliko se takvo lice ponovo zaposli) ide revizija invalidnosti i naravno ukidanje penzije sve dok je to lice ponovo zaposleno. U slucaju prestanka radnog odnosa penzija ce se nastaviti isplacivati od datuma prestanka radnog odnosa. Takodje penzioneru (redovnom) koji zasnije radni odnos po prestanku istog obracunava se nov iznos penzije u skladu sa tim dodatnim radnim stazom.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ML on October 03, 2011, 07:09:06 am
Uglavnom kod penzionera je rešenje ugovor o radu. Poslodavac ima pokriće, a prikazuje par sati rada ili ništa. Penzioner isto tako prikazuje nešto simbolično, tako da mu se ni dohodnina ne povećava (porez).
Inače svi penzioneri mogu raditi, a mogu imati i s.p. (samostojni poduzetnici) i u tom slučaju su i dađbine kod s.p. manje (približno 7x), i takav se s.p. zove popoldanski s.p. Penzija normalno teče. Od pojedinca i njegove spretnosti zavisi koliko će prihoda prikazat.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: duje on October 03, 2011, 11:25:32 am
Uglavnom kod penzionera je rešenje ugovor o radu. Poslodavac ima pokriće, a prikazuje par sati rada ili ništa. Penzioner isto tako prikazuje nešto simbolično, tako da mu se ni dohodnina ne povećava (porez).
Inače svi penzioneri mogu raditi, a mogu imati i s.p. (samostojni poduzetnici) i u tom slučaju su i dađbine kod s.p. manje (približno 7x), i takav se s.p. zove popoldanski s.p. Penzija normalno teče. Od pojedinca i njegove spretnosti zavisi koliko će prihoda prikazat.

ML misli, da griješiš. Ja sam imao "podjemno pogodbo". U njoj su bila definirana moja primanja i dužina radnog vrijemena, koje moram obavljati. A napisao sam, koliko sam plačao "dohodnino". Sam penzioner ne prikazuje svoj dohodak, nego mora radna organizacija obavještavat porezni ured, a penzioner samo dobije obavijest o visini "zarađeng" tijekom godine. A napisao sam, da sam ja praktično radio dva mjeseca za "državu"-porez  + ono, što je uplačivala radna organizacija.

A to, o s.p., to se slažem sa tobom.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 03, 2011, 12:49:21 pm
Micha@: Да би дискутовало о овој теми (раду, запошљавању, пензионерима) мораш мало познавати српско радно и пензионо законодавство. Тим пре што ти као запосленом или не запосленом, па и будућем пензионеру то може користити. Дакле, овако:

- право на рад је уставна категорија и не може се оспорити ником, па ни пензионерима; изузетак су инвалидски пензионери који су у пензију отишли јер су неспособни за рад (у инвалидску пензију се иде само ако си практично неспособна за било какав рад); У Србији је Уставни суд пресудио да пензионери имају право да се запосле и после стицања права на пензију и да док раде примају пуну пензију (у време када је мој отац отишао у пензију - 1957.године- могли су да примају само 50% пензије, ако раде); није ту у питању само право на рад  већ је уставни суд стао на становиште да они троше своју пензију за коју су издвајали своје паре и не троше туђе паре (на пример твоје и других пореских обвезника); то што су неки (власт) потрошили њихове паре у објекте које сам навео није проблем пензионера, већ државе;
- војне пензије се свугде у свету финансирају из буџета јер војска (војници) не производи материјална добра; зато држава одлучује колика ће и каква ће бити војска и за то одваја или не одваја паре; пријави се и ти у војску (или што ниси када си могао) па и ти уживај у поменутим привилегијама;
- за запосленог пензионера се плаћају порези и доприноси (није обавезан допринос за здравствено осигурање), укључујући и допринос за пензионо осигурање;по основу тог уплаћиваног доприноса могуће је да касније затражи ревизију пензије и да му се она за уплаћени пензиони стаж евентуално увећа (али само до 45 година пензионог стажа, без обзира што може радити и дуже); међутим, како пензионери углавном обављају слабије плаћене послове, великој већини се то не исплати јер ће приликом ревизије пензије добити решење о смањењу (због мањих доприноса који су уплаћивани током рада након пензионисања, што обара просеке на основу којих се пензија израчунава); практично, то значи да је могуће повећање пензије у незнатном проценту само оном пензионеру који је имао прилично већу зараду од оне док је био запослен пре пензионисања; сав уплаћени допринос за пензионо осигурање запослених пензионера практично иде "гратис" пензионом фонду; дакле, већина војних (али и других) пензионера који легално раде "поклањају" свој пензиони допринос уплаћиван након пензионисања;они, драги мој micha, de facto, плаћају "некима" будућу пензију;
- запошљавање пензионера путем уговора о делу (не раду, већ делу) је мање исплативо за послодавце јер су бар у Србији, знатно повећали порез на ову врсту рада, тако да је фирмама, за дуже послове исплатљивије да легално пријаве пензионера;
- тачно је, добар број пензионера раду уствари на црно; рад на црно је рак рана привреде у Србији; ипак, то нема везе са пензионерима, већ са државом и нашим шићарџијском менталитетом;
- знатно веће уштеде фирми су ако приме са бирао за незапослене лица млађа од 30 и старија од 45 година јер скоро годину дана не плаћају за њих знатну суму доприноса што дотира држава;




Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ML on October 03, 2011, 06:21:12 pm
Uglavnom kod penzionera je rešenje ugovor o radu. Poslodavac ima pokriće, a prikazuje par sati rada ili ništa. Penzioner isto tako prikazuje nešto simbolično, tako da mu se ni dohodnina ne povećava (porez).
Inače svi penzioneri mogu raditi, a mogu imati i s.p. (samostojni poduzetnici) i u tom slučaju su i dađbine kod s.p. manje (približno 7x), i takav se s.p. zove popoldanski s.p. Penzija normalno teče. Od pojedinca i njegove spretnosti zavisi koliko će prihoda prikazat.

ML misli, da griješiš. Ja sam imao "podjemno pogodbo". U njoj su bila definirana moja primanja i dužina radnog vrijemena, koje moram obavljati. A napisao sam, koliko sam plačao "dohodnino". Sam penzioner ne prikazuje svoj dohodak, nego mora radna organizacija obavještavat porezni ured, a penzioner samo dobije obavijest o visini "zarađeng" tijekom godine. A napisao sam, da sam ja praktično radio dva mjeseca za "državu"-porez  + ono, što je uplačivala radna organizacija.

A to, o s.p., to se slažem sa tobom.
Podjemna pogodba-pogodba o radu je pogodba koja se najčešče koristi za zapošljavanje na crno, znači da poslodavac ima pokriče u slučaju nailaska inspekcije. Takav rad je za poslodavca, kad bi se normalno obračunavao skuplji, ali zato prikazuje recimo ako je radnik u mijesecu uradi 180 sati, kao da je uradio 5 sati, ostalo isplati na crno. Akontacija dohodnine koju odvaja poslodavac obično kod obračuna dohodnine nije dovoljna jer smo bačeni u veći razred, pa se poračunom dobije još za doplatit.( normalno ne sa 5 obračunatih sati)
Ako si imao podjemnu pogodbu koja je definisala više puta ponavljajuči rad, svakodnevno, pa bez obzira na dužinu radnog vremena, to bi se mogla računati kao pogodba o zapošljavanju doduše za skraćeno radno vrijeme.

Podjemna pogodba

Podjemna pogodba se sklene, če gre za delavca, ki ni zaposlen pri delodajalcu in ni elementov za zaposlitev, gre pa za fizično ali umsko delo, ki da določen dogovorjen rezultat dela v določenem času. Podjemna pogodba se sklene le za določen čas in ne sme imeti značaja delovnega razmerja. S podjemno pogodbo se podjemnik (delavec) zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo, telesno ali umsko delo ipd., naročnik pa se zavezuje, da mu bo za to plačal. Bistveno je, da gre pri podjemni pogodbi praviloma za izvršitev fizičnega dela.
Podjemna pogodba je praviloma usmerjena k enkratni ali občasni storitvi, za razliko od delovnega razmerja, ki temelji na trajnosti, stabilnosti in dolgoročnosti. Podjemno pogodbo ureja Obligacijski zakonik v členih od 619 do 648.
Podjemno pogodbo lahko skleneta tudi delodajalec in delavec, ki sta že sklenila pogodbo o delovnem razmerju, in sicer za dela izven opisa rednih delovnih nalog.

Predmet podjemne pogodbe so lahko štiri vrste oziroma kategorije poslov in sicer:
- izdelava stvari: gre predvsem za storitve proizvodnega obrtništva ali tudi večjih investicijskih ureditev
- popravilo stvari: gre za obrtniške storitve
- izvršitev določenega fizičnega, telesnega dela
- umsko delo oziroma storitev: tu podjemna pogodba meji na avtorsko, saj ima intelektualno delo, opravljeno na podlagi podjemne pogodbe, že elemente avtorskega dela in se tako sklene avtorska pogodba.

Dohodek, ki izvira iz podjemne pogodbe se iz davčnega vidika smatra kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.

Na podlagi sklenjene podjemne pogodbe se obračunajo naslednji prispevki in davki:
•od 90% osnove se obračuna davčni odtegljaj 25% dohodnina
•od 100% osnove se obračuna 6% prispevek za PIZ
•plača se prispevek ZZ v pavšalnem znesku 4,27 €
•od 100% osnove se obračuna in plača 25% posebni davek
Obračun podjemne pogodbe lahko naredite TUKAJ.
Primer: Za neto prejemek 1.000 € znašajo davki in prispevki 694,59 €.
25% dohodnina: 290,32 €
6% prispevek za PIZ: 77,42 €
prispevek ZZ: pavšal 4,27 € (od 01.01.2009)
25% posebni davek: 322,58 €

Izplačevalec dohodka po podjemni pogodbi, ki je plačnik davka, mora za obračun zgoraj navedenih davkov in prispevkov DURS-u predložiti:
•obrazec REK-2, na katerem obračuna akontacijo dohodnine, in oba prispevka za socialno varnost ter
•obračun posebnega davka na določene prejemke.
Obrazca mora plačnik davka predložiti v elektronski obliki prek sistema eDavki.

Podjemna pogodba ali pogodba o zaposlitvi?
Za delodajalca je navadno bolj ugodno, da z novim delavcem sklene podjemno pogodbo, vendar zakonodaja vsebuje nekatere omejitve.
Bistvene značilnosti pogodbe o zaposlitvi, s katero se sklene delovno razmerje, so:
•odplačnost pogodbe,
•osebno opravljanje dela,
•dlje časa trajajoča delovna aktivnost, pri kateri rok za izpolnitev pogodbene obveznosti ni značilen element in
•da se med delavcem in delodajalcem vzpostavi vez podrejenosti.
Delavec ne sme opravljati dela po podjemni pogodbi, če obstajajo elementi delovnega razmerja in če delavec izpolnjuje predpisane pogoje za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi. Sodna praksa je dodala še nekatere dodatne kriterije za presojo, ali gre za delovno razmerje ali ne. Za delovno razmerje gre, če je delo sistematizirano kot delovno mesto, če se delo opravlja v delovnem času, ki ga določi delodajalec, če je delo kontinuirano in če se po navodilih lahko primerja z ostalimi delovnimi mesti pri delodajalcu.
Prednosti podjemne pogodbe so v tem, da je delovni čas bolj fleksibilen, da ne gre za neko dalj časa trajajočo dejavnost, ampak bolj za projektno delo, da je rok za izpolnitev obveznosti določen itd. Če pri poslovanju najdemo take okoliščine, lahko novi delavec opravlja delo preko podjemne pogodbe in sklenitev pogodbe o zaposlitvi ni potrebna.   

   


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on October 04, 2011, 12:13:00 am
   Naravno da treba biti informisan i poznavati svoja prava . Sa svime što si Dzumba napisao se slažem , uostalom može se proveriti i u zakonu na http://www.pio.rs/sr/img/zakoni%20i%20propisi/ZAKON_O_PIO_2011.pdf (http://www.pio.rs/sr/img/zakoni%20i%20propisi/ZAKON_O_PIO_2011.pdf) . Upravo o tome i pričam da onaj ko ode u penziju sa 40-tak godina života može otići samo u invalidsku penziju usled potpunog gubitka radne sposobnosti čl. 21 , 96 ,110 ,115 ,212 a članom 226. regulisano je da prestaje isplata invalidske penzije ako postane osiguranik tj.ako se zaposli kao portir. Ne ulazim u to što neko ko nema školu za posao koji obavlja i dobija istu platu kao i onaj koji ima potrebnu kvalifikaciju , umesto da dobije otkaz biva proglašen invalidom . Zar to nije slično kao bonus za pranje ruku ili za redovan dolazak na posao ?
   
   Privilegija definitivno ima i kod nas kao što vidimo iz ove rasprave koja se rasplamsala na našu stranu, ko da nama preti bankrot . Hvala ti dzumba na pozivu da se i ja prijavim u vojsku pa da uživam u njima , samo si zaboravio da kažeš da je vojska nekom majka a nekom maćeha . Nisu ni u vojsci svi isti pa je onima koje više voli dala kožne torbice da ponesu sve te privilegije dok je pastorčadi okrenula usahlu sisu i rekla ,, kriza je nema se , moramo stezati kaiš . Ako vam se ne sviđa vi idite, mada ni u civilstvu ne cvetaju ruže ,, . Sigurno si pročitao neka od mišljenja na topic-u  Ko ne uzme ratni raspored ide u zatvor,  puna oduševljenja za ponovnim susretom sa vojskom.

   Ispada da i kod nas ima šta da se kritikuje kao kod Grka mada mi odavno živimo mnogo teže nego oni . Izgleda da ni u Sloveniji nije ništa drugačije . Baš je dobro u toj EU kada i njihove članice imaju iste probleme kao i mi.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Kuzma® on October 04, 2011, 07:26:35 am
Vidis Micha, drzava postupa isto prema svima koji su otisli u invalidsku penziju ukoliko pronadju nov posao, ali bi morali postojati i neki izuzeci koji nisu uzeti u obzir a morali bi. Navescu primer. Kada pripadnik vojske na zadatku ostane bez noge (kao sto je to moj slucaj) on sigurno nije sposoban za rad u toj istoj vojsci i ona ga salje u invalidsku penziju. Medjutim medicina je dovoljno napredovala da takva osoba manje-vise moze dovoljno dobro da funkcionise pomocu protetickih pomagala, zahvaljuci tome takva osoba bi mogla da pocne da se bavi nekim privatnim biznisom obzirom da se dosta cesto radi o relativno mladim licima (npr. meni se to desilo u 26-oj godini zivota). Moze to da bude neki posao koji ne zahteva fizicki napor (knjigovodstvo, kompijuterske usluge...), ali ne moze posto zakon kaze da ako se takva osoba ponovo zaposli (a znamo kakve su penzije i koliko su dovoljne za zivot i da je to osnovni razlog novom zaposljavanju) nema pravo na posteno zaradjenu penziju. I ko je to ustvari u gubitku? Ja mislim da su u gubitku i taj invalid koji treba da prezivi sa niskom penzijom, ali i drzava koja tim odredbama sama sebi i Penzionom fondu uskracuje  izvesna sredstva po osnovu poreza i doprinosa koje bi taj invalid uplacivao.

Objektivno gledano, lice bez npr. noge i nije za vojsku, ali ako nemam nogu to ne znaci da sam apsolutno nesposoban za bilo kakav drugi civilni posao. Naveo sam samo 2 primera poslova koje bih npr.. mogao obavljati a oni koji me vise poznaju i sami znaju sta sve mogu da radim bez obzira na svoj nedostatak. A slicnih meni u ovoj zemlji ima mnogo, i ne samo u ovoj zemlji. Druga prica su firme iz civilnog sektora gde se invalid moze pomeriti na neko drugo radno mesto i tako pomerati sve dok neko ne kaze da vise nije sposoban ni za kakavo radno mesto koje postoji. I onda imamo situaciju da su socijalna davanja veliko opterecenje za drzavni budzet, a istovremeno se ne dozvoljava da veliki broj invalida koji su to postali zbog te iste drazave nema pravo da radi neki posao koji moze i da kroz razne dazbine taj isti budzet dopunjava.

A evo jedan slucaj iz BiH, dakle potpuno ista amputacija i potpuno suprotan nalaz. Neko ima probleme, neko nema, neko moze da radi , neko ne.
Quote
Nema nogu, a nije invalid?!

Banjalučaninu Drašku Dujakoviću Fond PIO odbio zahtev za invalidsku penziju i ocenio da je sposoban za rad iako je on ostao bez noge zbog komplikacija koje su nastupile posle ranjavanja na ratištu u martu 1995


Draško Dujaković (37) iz Banjaluke zvanično nije invalid iako nema desnu nogu! Ovaj neverovatni zaključak izvukao je Fond PIO RS, koji je pre nekoliko dana odbio Dujakovićev zahtev za dodelu invalidske penzije, uz "stručnu ocenu" da on nije invalid!

Dujaković kaže da ga je posle svega što je preživeo u poslednjih 15 godina Fond PIO potpuno dotukao, ne samo što mu je osporio više nego očigledan invaliditet, već i zato što mu je noga amputirana od kolena zbog posledica ranjavanja na ratištu 1995. godine.

Ogorčen što boračke i invalidske penzije ekspresno dobijaju lažni borci i lažni invalidi, ovaj radnik privatne firme za montiranje tendi, venecijanera i trakastih zavesa pita se šta će biti s njim pošto zbog bolova više ne može da radi.

Dujakovićev slučaj poseban je i po tome što Fond PIO, kako njegovi predstavnici "stručno" kažu, ne negira da on ima telesno oštećenje, ali da "ne postoji invalidnost i da osiguranik u punom radnom vremenu može da obavlja svoj posao pomoćnog radnika u proizvodnji".

Dujaković, međutim, tvrdi da je zahtev za invalidsku penziju podneo upravo zbog toga što mu posao koji obavlja već odavno predstavlja prevelik napor.

- Godinama radim zato što imam troje dece i suprugu, koja je tek nedavno pronašla zaposlenje. Sve do tada ja nisam imao izbora nego da radim i ćutim! Međutim, u poslednje vreme posao mi, zaista, predstavlja ogromno opterećenje! Nekada radim sedeći, a nekada u stojećem položaju, što izaziva velike bolove u nozi. Po nekoliko puta dnevno moram da skidam protezu da bol prestane. Na bolovanju sam od avgusta ove godine, jer više ne mogu normalno da funkcionišem na poslu - tvrdi Dujaković.

On dodaje da se najviše plaši da uskoro uopšte neće moći da obavlja dosadašnji posao i ističe da su male šanse da će ga neko kao invalida ponovo zaposliti.

- Zato sam i tražio invalidsku penziju bar da ne strahujem kako ću prehraniti decu ako više ne budem mogao da radim. Međutim, u Fondu PIO su preko kolena prelomili ocenivši da sam sposoban za rad?! Ogorčen sam što mnogi lažni invalidi ekspresno dobijaju penzije, dok oni pravi, koji su uz to bili borci od prvog do poslednjeg dana, nikog ne zanimaju - kaže Dujaković.

U ispovesti za naš list, on podseća da je u martu 1995. godine ranjen u potkolenicu na bihaćkom ratištu. Godinu dana kasnije lekari su mu dijagnostikovali osteomijelitis, odnosno zapaljenje koštane srži.

Od tada je imao čak 22 operacije, ali ni to nije dalo rezultat, pa su lekari ipak morali da mu amputiraju nogu.

- Posle ranjavanja hitno sam prebačen na hirurgiju u Banjaluci, gde su mi uradili rekonstrukciju krvnih sudova koje je metak pokidao. Nekako sam pregrmeo taj period, ali sam se veoma brzo suočio sa izuzetno teškom, bolnom i opasnom bolešću koštane srži. Nakon 22 operacije, noga mi je amputirana u maju 2005. godine. I pored toga za Fond PIO ja nisam invalid, iako sam im dostavio nalaz specijaliste, u kojem se, takođe, navodi da je moja opšta životna i radna sposobnost trajno umanjena - kaže Dujaković i dodaje da je krajnje vreme da se temeljno proveri način ocenjivanja radne sposobnosti u Fondu PIO.

Međutim, portparol Fonda PIO Tihomir Joksimović kaže da je komisija "donela pravednu ocenu pošto se radi o mlađoj osobi"!

- Odeljenje za ocenu radne sposobnosti u prvom stepenu odlučilo je da invalidnost ne postoji. Ovakva ocena doneta je na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju, na osnovu uzete anamneze i pregleda osiguranika 10. decembra ove godine. S druge strane, iz dokumentacije je vidljivo da on već punih sedam godina normalno obavlja svoj posao - kaže Joksimović.

U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS tvrde da nemaju nikakvu nadležnost nad radom lekarskih komisija za ocenjivanje invalidnosti u Fondu, ali da svako ko je nezadovoljan njihovom odlukom ima pravo žalbe.

- Dujaković u propisanom zakonskom roku može da se žali drugostepenom organu veštačenja Fonda PIO. Ako i tada bude nezadovoljan, može da pokrene upravni spor u nadležnom sudu - kažu u ministarstvu.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: micha on October 04, 2011, 09:26:08 pm
   Upravo o tome i pričam KUZMA@. Postoje dva aršina za ljude sa istim problemom - vojni i civilni. Zar takva lica nisu mogla biti zaposlena u državnoj upravi ili javnim preduzećima kao prioriteti i nastaviti svoj radni vek shodno preostaloj radnoj sposobnosti i stručnoj spremi uz istovremeno primanje invalidnine ili naknade telesnog oštećenja , umesto što su tamo nagurali članove svojih i koalicionih stranaka ? Sigurno je i tebi druže krivo kada vidiš da su potpuno zdrave ljude ili one sa lakšim oboljenjima proglasili invalidima i omogućili im da varaju državu i penzioni sistem . Za očekivati je da se lice koje je potpuno ili u većoj meri zdravstveno sposobno neće prepustiti sudbini i preživljavati od socijale koja je znatno umanjena , s obzirom da ima malo godina staža , a pri tome nije rešilo egzistencijalne probleme sebe i svoje porodice već će gledati da nađe bilo kakav posao, makar i na crno i ispod cene . U isto vreme oni kojima je i namenjena ova kategorija ne mogu da ostvare svoja prava usled pravnih začkoljica . To sve ostavlja vrlo sumornu sliku o društvu i socijalnoj pravdi , izaziva ozlojeđenost onih koji nisu povlašćeni i postaje jedan od razloga za nezadovoljstvo . Činjenica je da se sve tradicionalne tekovine smišljeno urušavaju svakim danom , a u isto vreme favorizuju društvene i moralne nakaze kojima nikada nije bilo mesto u javnosti . Tek da gazda stavi svima do znanja da može da radi šta hoće . Časni i pošteni , žrtve i mučenici moraju da ćute i trpe jer oni više nisu svetli primer mlađima , a mogli bi da ostanu i bez toga što imaju . Mada svi na ovom forumu govorimo o istom problemu i svima nam je , manje više isto , deluje da se ne razumemo i da se raspravljamo . A tako je i u stvarnom životu . Dok se boranija gloži i svađa oko koske glavonje rade posaohttp://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari (http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari) .


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Kuzma® on October 05, 2011, 05:14:24 am
Dok se boranija gloži i svađa oko koske glavonje rade posaohttp://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari (http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari) .

Trese se gora rodice se mis. Zivim u toj opstini i sve mi je vec odavno poznato. Samo sto se ovo svodi na politicki obracun pred izbore posto su sve stranke imale udela u tome ali su clanovi samo jedne optuzeni za sve. A i neke od optuzbi su toliko smesne da ce vrlo lako i vrlo brzo pasti u vodu. Ipak to je politika koju ovde pokusavamo da izbegnemo koliko god je moguce pa ne bih dalje o tome.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 05, 2011, 09:20:32 am
То што се расправљамо јести и суштина форума. Боље ћемо се разумети. Сигурно је да смо сви на "истом таласу", само различито тумачимо а понекад и поједностављено, прихватмо нешто што у суштини недовољно познајемо или "традиционално" кажемо да су тамо негде "сви овакви". Ђаво никад није тако црн као што га описују, стара је народна изрека.

Тачно је да су бројни "лажни" инвалидски пензионере учинили "медвеђу услугу" правим инвалидским пензионерима и још више кандидатима за такве пензије. Зато комисије из формалних разлога одбијају оправдане захтеве. Сигуран сам да је и у Грчкој била маса сличних проблема. Невоља у свим балканским државама што државу прихватамо као нешто што по природи ствари треба варати, лагати и поткрадати јер то сматрамо  "нашим" правом. Усудио бих са да кажем да је то, добрим делом, последица менталитета чији је узрок у вековном непостојању сопствених националних и уређених држава, већ смо "туђе" државе (које су до "скора" владале) доживљавали као "пљачкашке" (харач, данак, порез), па сада и своју тако доживљавамо. Као што сам раније написао свсет се најспорије и најтеже мења.

Нису Немци постали дисциплиновани сами по себи, већ их је власт "мотком-"батином" вековима утерала у то (дисциплину), да би сада, бар већином схватили да им уређена држава користи. Ми смо (укључујући и Грке) углавном били слободњаци, "хајдуци", који су своја права сами обезбеђивали "разним" и "импровизованим" методама,а не поштовањем закона. Зато је на овим балканским просторима смена власти углавном своди на причу о "Курти и Мурти" ("сјаши Курта за узјаши Мурта"). Причамо и ми о уређеној држави, социјалној држави, пораведној држави и сл. ,а ли често када то требамо и спровести,а посебно прихватити, обично правимо "изузетке" (где баш на мени да истерујете..."), па се враћамо на почетак. Општину Лесковац сам у једном од ранијих постова навео као очигледан пример у којој нико нема храброст да да отказ некоме (сувишној амдинистрацији) јер су то наши чланови партија, симпатизери, рођаци, пријатељи, комшије.... А у Србији (а верујем и у већини бивших јигословенских држава) има пуно "Лесковаца". Тако је и са Колубаром. Не постоји храброст, одлучност и ићи до краја без милости, па шта кошта (пре свега губитка власти). Многи ће се бунити, бити сумњичави, да би после пар година сви то прихватили и подржали.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ORIĆAREB on October 05, 2011, 09:45:05 am
....................................................
Нису Немци постали дисциплиновани сами по себи, већ их је власт "мотком-"батином" вековима утерала у то (дисциплину), да би сада, бар већином схватили да им уређена држава користи. Ми смо (укључујући и Грке) углавном били слободњаци, "хајдуци", који су .......
Bravo stara "kuko".  :klap :klap :klap Ali ko nas shvata ozbilno ???


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: RILE-NS on October 11, 2011, 06:32:30 am
Igrom sudbine zivim i radim , u ovoj zemlji na ivici bankrota, vec 11 punih godina.
Stvari i nisu tako jednostavne, kao sto novinar u uvodnom tekstu za ovaj topik navodi.
Zaboravlja se i to da poslanici u parlamentu ovde imaju po dva policajca za obezbedjenje,po kojeg jos za clanove porodice,sluzbeni auto ili dva,dodatne nadoknade za ucesce u parlamentarnim komisijama,dodatak za dva para cipela godisnje,dve penzije (poslanicku i onu iz"gradjanstva")kada za to dodje vreme i jos stosta.
A kad njihova stranka,bez obzira koja je, a poslednjih decenija samo se dve smenjuju na vlasti,oformi vladu i poslanici postanu ministri onda se o svaki tender "ocesu".
Jedno "ocesavanje" ministra odbrane recimo, mozemo da predpostavimo koliko je.Jedan drzavni sluzbenik takvu nadoknadu ne moze da dobije pa sve da spava na poslu,redovno pere ruke,radi u kancelariji sa pogledom na planinu,zna da govori petnaest stranih jezika,sam je napisao program za kompjutere u svojoj sluzbi,vozi dizel sluzbeni auto i mnogo toga zajedno.Samo se ovo ministarsko i poslanicko precutava jer i u zemljama gde se ovakva vest odavde cita ima i poslanika i ministara.
Pa zato je kriv narod.
Jesu Grci pravi Balkanci ,ali su ih Evropljani dugo godina u nazad podrzavali u tome.Nemcima je odgovaralo rasulo jer su prodavali sta su hteli i gde su hteli.Simensovi telefoni u svim drzavnim kancelarijama,podmornice koje malko naginju na stranu,polovni tenkovi,novi tenkovi bez dogovorene oklopne zastite,lokomotive na struju za krajeve zemlje koji nemaju elektrificirane pruge,krediti sa nenormalnim kamatama za kupovinu oruzja od nemackih firmi i slicno.
U svemu ovome ima i krivice naroda sto je uzivao u situaciji i gledao svoj trenutni interes ne misleci na buducnost ili da li je sve to ispravno.Stvoren je sistem po kojem je sve funkcionisalo na stetu naroda.Mislim da ovo nije samo slucaj u Grckoj pogledajte malo oko sebe.
Novinari ne kazu da se ukidaju osnovna prava radnika na racun teske situacije i mera stednje.O ukidanju vecine prava i kolektivnih ugovora ovde se govorilo i kada sam ja 2000. dosao,a tada nije bilo ovakve krize i bankrota.Neko je iskoristi situaciju ili je tu situaciju sam proizveo,ali o tome tesko da ce novinari pisati.
Po mom misljenju nije ovo samo stvar Grcke,treba malo da pripaze i drugi i da izvuku svoje zakljucke dok je vreme.Ovi ovde, pa i ja sa njima , gresku smo naparavili pa nas je sistem lagano uljuljao i pustio niz vodu.Vi budite mudriji svaki put kad vam nesto govore,a jos vise kada od vas ocekuju glas.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: momo PT61 on October 13, 2011, 08:42:24 pm
RILE-NS  :klap  :klap  :klap    !!!


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: madmitch on October 13, 2011, 09:37:26 pm
Situacija ista, ko u svima satelit EU državama. Nama (Slo.) EU je predpisala masu nekih ureda, činovnika za traženje ruda i gubljenje vremena, a sve to po kopitu velikih mastodonta. Ako Njemačka treba 20 činovnika za brojanje iglica na smrekama po gradskim parkovima, toliko jih treba i Slovenija, ako Francuska ima 50 ureda ua mjerjenje luka krivine banana, toliko jih treba i Rumunska...
Javna uprava je i kod nas debelo prevelika, svakako, privreda kuka, da to neče podržavati a u isto vreme omasti se za 5,5 Milijardi na javnim raspisima!!! (2010), da se razumemo, to je bez vojske, koje je ta ista privreda dobila od javne uprave i pokasirala (5,5 milijardi je pola slovenskog godičnjeg budžeta odprilike). 200K ljudi, što rade u "javnim kučama", plača porez svaki mjesec, svoju preostalu jadnu plaču nosi u trgovine, koje prodaju što privreda proizvodi... Ajmo to malo u brokje okrenuti: 200.000 x 800€ = 160 milijunčića x 12 1,920 milijarde. več smo na 7,5 milijarde, koje dobije privreda od javnog sektora. poreg toga treba dodati još oko 4 milijarde EU sredstava, koje dubiju negospodarski projekti a odradi jih privreda. Brojka je 11-12 milijardi. Hmmmm, nije loše.
Kažu, da treba pobacati 1/3 javnih radnika na cestu. Svakako, sve bi funkcioniralo bez te trečine, ali evo vač kuke 22, oče li ta privreda uzeti 7000 srednje i visoko (i još više) obrazovanih ljudi? Dal da jih stavimo na zavod i dajemo jim nekakve socialne transfere?
Kao što je RULE napisao, nisu jadnici po uredima ti, koji su stvorili krizo. Oni pravi krivci stanuju na Olimpu i barataju rajom sa visoka, gdje sunce uvijek sja.
Onda ti sjedu knjiški ljudi iz vlade i privrede i metnu prst o čelo. Zaključe, da je javna uprava nepotrebna i eh, kad smo več tu, da treba država na onih sitnih 10-12 milijardi nabaciti još po koju, bolje dvije, da spasi poduzeča, koja su pokrali meneždžeri sa plagoslovom dragih jim političara. Da ti se zgadi.
Vjerovatno je Grčka, isto kao Slovenija, pa joh pokoja zemlja, rješavala socialni mir na taj način, da je zapošljavala daleko previše ljudi u "javnim kučama", ništa novo, Ameri su to napravili poslije velike krize, jer su znali, da bolje plačati čovjeka dobro za mali ili skoro nikakvi rad, nego ga držati u jadu i davati mu nekakvo nadoknadu. Tako čovijek ima osječaj vrijednosti i puno brže nađe sebi "pravi" posao.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 14, 2011, 11:32:11 am
Неки дан видех у новинама оцену вероватноће банкрота појединих земаља. Нисам је преписао па пишем по сећању, али нећу пуно погрешити. На врху листе је Грчка са вероватноћом да ће банкротирати од 0,9 (90%). Наше, драге балканске државе (нису баш навели све, али се може проценити да су "ту негде") су у горњој половини листе са вероватноћом од 0,3-0,4 (30-40%) и трендом да сустигнемо драгог нам суседа и узора - Грчку. Овде у србији постоји узречица "пропао ко Грчка". Вероватно настала из зависти. ;D, посебно сада када видимо како им помажу.

Узимајући у обзир јачину привреде, задуженост, незапосленост, менталитет, ако овако наставимо брзо ћемо доћи у положај Грчке. Највећи проблем би био у томе што ми увек каснимо, па се нико не би насекирао због нас, још мање да би нам дали неке паре за помоћ. Рекао бих да би нас још више  гурнули,  за пример другима.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: MOTORISTA on October 14, 2011, 10:37:46 pm
Овде у србији постоји узречица "пропао ко Грчка".

Misliš "Dužan k`o grčka". ;D


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 14, 2011, 10:57:35 pm
Како год окренеш биће тако (и по твојој и по мојој варијанти).


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ZastavnikDjemo on October 15, 2011, 11:24:42 am
Grčka je pre svega imala problem sa lošom naplatom poreza; poreska služba u poslednjoj deceniji se praktično raspustila, katastar još uvek nije sređen, uprkos činjenici da je za uknjiženje svih zemljišnih knjiga EU ulupala oko milijardu Evra (i to skoro, od 2002. do 2006.), kao i zbog toga što veliki deo privatnog sektora posluje u "sivoj" zoni. Tu je koren problema sa Grčkim javnim finansijama.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Rade on October 15, 2011, 11:31:11 am
Ne kaže se džabe "Dužan k'o Grčka". Pitanje je kada je nastala ta izreka....


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: ZastavnikDjemo on October 15, 2011, 11:55:28 am
Ne kaže se džabe "Dužan k'o Grčka". Pitanje je kada je nastala ta izreka....

Verovatno 1932. ;)


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: rotring on October 16, 2011, 03:39:13 pm
Grcka je bila (cak i to) jedan od finansijera Marsalovog plana za obnovu Zapadne Nemacke....pored Turske i jos nekolicine drugih.
Nemacka sada "vraca uslugu". Ukupno se tada na ime plana sakupilo oko 11 milijardi tadasnjih dolara.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: SHOOTER on October 16, 2011, 06:51:20 pm
Grcka je bila (cak i to) jedan od finansijera Marsalovog plana za obnovu Zapadne Nemacke....pored Turske i jos nekolicine drugih.
Nemacka sada "vraca uslugu". Ukupno se tada na ime plana sakupilo oko 11 milijardi tadasnjih dolara.

Kad je Grcka, ili bilo koja evropska drzava, bila finansijer Marsalovog Plana?!? Finansier Marshalovog plana je US i niko drugi. Grcka je bila korisnik, i to malo veci...


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: rotring on October 16, 2011, 07:01:47 pm
Grcka je bila (cak i to) jedan od finansijera Marsalovog plana za obnovu Zapadne Nemacke....pored Turske i jos nekolicine drugih.
Nemacka sada "vraca uslugu". Ukupno se tada na ime plana sakupilo oko 11 milijardi tadasnjih dolara.

Kad je Grcka, ili bilo koja evropska drzava, bila finansijer Marsalovog Plana?!? Finansier Marshalovog plana je US i niko drugi. Grcka je bila korisnik, i to malo veci...

Gde sam to iskopao...ne znam. Ali sam dobro zapamtio da su pomenute zemlje cak i donirale nesto novca u zajednicku kasu.....iako su bili korisnici tog "kazana".....Sto bi se reklo, ako ja vas oni su vec mene.....


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: jadran2 on October 16, 2011, 07:20:27 pm
    
korisnici Marshallovog plana (tabela)

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Plan


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: madmitch on October 16, 2011, 07:25:17 pm
Grčka i Turska su bile prve (1947) koje so primile pomoć. Da bi te dve zemlje šta dale u zajedničku kesu nisam siguran, ali moguče je, da su pošto su prve dobile, kasnije več što toga i davale. Najviše je "pomogla" Njemačka, pošto su Ameri dobro izkorištavali što je ostalo od industrije, prirodnih resursa...
Pored Amerike, koja je osmislila taj plan, participirale su i Kanada, Australia, Mehika, N. Zelandija i još par zemalja. Te zemlje nisu učestvovale u samom početku, nego su u ranim pedesetim, sa garancijama (Financial Bank Guarantee) pomogle.

Nemojmo si mazati oči, Marshallov plan je bio dobro osmišljen, da su SAD mogle uhvatiti europu za onu stvar i nikada je ispustiti. Europa je to pomoč jako debelo odplatila i još je odplačuje.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: SHOOTER on October 16, 2011, 09:55:08 pm
Ljudi, ajde da malo budemo realniji i da izbegavamo menjanje istorije. Ne lici nam.
Marshalov Plan je Americki plan da se spasi to sto je od Evropi ostalo posle rata. Nije u redu kriviti njih za nesto sto je pocelo kao Evropski rat. Kad je George Marshal bio u Evropi 1947 godine na kontinentu je pretio glad, jos je bilo racije na najneophodne stvari. U takvim uslovima postojao je strah da ce Sovjeti to da iskoriste da uspostave dominaciju nad Evropu. To nije ofgovaralo ni US ni zemlje Zapadna Evrope.
Nisu Ameri "namesetili" Evropu za uzme americke pare - Evropa je to sama htela, zapravo molila je za Americki kapital. Jedna Velika Britanija je bila teski svorc da je morala da se odrice tradicionalnih zona interesa ko Mediteran i Iran; za druge necu ni da pricam. Jedina zemlja koja imala rast posle rata u Evropi je Belgija (Razlozi i nisu toliko bitni, velika slika nece se menjati zbog toga).


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on October 16, 2011, 10:10:04 pm
Шутер је управу. Грчка је после Другог светског рата била сиромашна држва, пострадала у ратном сукобу и грађанском рату. Тешко да је она иком тада нешто давала. Не знам да ли је и какву одштету добила од Немачке и Италије, али то сигурно није била равно штети коју је претрпела. Зато јесте морално да Немачка сада помогне Грчкој ( и свим другима) и надокнади део камете за ратну штету.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Kuzma® on October 17, 2011, 07:40:40 am
Sporazumom izmedju Grcke i Nemacke potpisanim 1959/60 Grcka je na ime odstete dobila 640 DM za svaku zrtvu.
Posto su se pregovori vodili bilateralno u zavisnosti od sposobnosti pregovaraca postizani su razliciti iznosi pa je tako Belgija dobila 2000 DM po zrtvi,Norveska 1500 a Francuska 2200 DM. Izrael je naplatio ukupno 3 milijarde prema sporazumu iz 1952.godine.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Trifko on November 04, 2011, 09:39:41 am
Danas odlična karikatura Maraka Somborca u Blicu na temu Grčka.

[attachment=1]


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: dzumba on November 04, 2011, 12:53:43 pm
Из карикатуре се јасно види да нису само Грци криви. :angel:


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: madmitch on November 04, 2011, 01:11:51 pm
Eh, da su samo Grci krivi, lako bi njih potopili.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: momo PT61 on November 05, 2011, 02:00:53 am
Pa kupovali ljudi tenkove,avione,brodove,podmornice,gradili aerodrome od vise milijarde eur,bili na''braniku demokratije''SE Evrope,Mediterana,cijele zapadne demokratije.Kad Turska kupi 30 aviona,oni poruce 45,kad Turska izgradi 4 podmornice,oni kupe 5,plate to kreditom od zemlje dobavjaca,a najcesce su to Nemacka,Francija,V,Britanija SAD i sl.Pa sada ako bankrotira Grcija,to ce opet platiti poreski obveznici zemlje kreditora,pa Papandreu igra i na tu kartu. :pirat :pirat :pirat


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: Milan (longtrip) on November 05, 2011, 09:53:31 am
Pa kupovali ljudi tenkove,avione,brodove,podmornice,gradili aerodrome od vise milijarde eur,bili na''braniku demokratije''SE Evrope,Mediterana,cijele zapadne demokratije.Kad Turska kupi 30 aviona,oni poruce 45,kad Turska izgradi 4 podmornice,oni kupe 5,plate to kreditom od zemlje dobavjaca,a najcesce su to Nemacka,Francija,V,Britanija SAD i sl.Pa sada ako bankrotira Grcija,to ce opet platiti poreski obveznici zemlje kreditora,pa Papandreu igra i na tu kartu. :pirat :pirat :pirat

Potpisujem ovu izjavu !!! Bilo je za očekivati da će posle kraha berzi u SAD to osetiti i zemlje "sateliti".Kompletan razvoj grčke posle vojne hunte se odvijao pod patronatom SAD i zato Grčku "svrbi" čim ameri posrnu.Po naplatu dolaze prvi koji su pomogli i najviše zadužili.Isisavaju što god mogu.
EU je druga na spisku i naravno da se plaše za svoj uloženi novac .Pumpaju i dalje ,reanimacijom održavaju u životu mrtvaca kome će kasnije amputirati delove tela.Pre će ostrva uzeti ameri i nemci(privatni lobi) nego što će ih prepustiti turcima u ruke.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: kumbor on November 05, 2011, 10:42:12 am
Odnos je mislim bio drugačiji. Turska je značajniji partner, pa je ona uvek dobijala više oružja u odnosu na Grčku. Otprilike 5 prema 4. Ne treba zaboraviti da Turaka ima skoro 80 miliona, a Grka manje od 10. Osim toga, Grci još uvek pamte onaj poraz kod Eskišehira. Bacili su ih Turci u more i povukli su sa sobom milion i po civila u izgnanstvo sa obala grčke Male Azije. Bodrum je bio Halikarnas, Izmir je bio grčka Smirna. Ne može se lopatom na baqer. Turska je ipak država više kategorije od Grčke. U svakom pogledu.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: HrcAk47 on November 05, 2011, 11:22:56 am
Pa, nisu Grci kupovali oružje samo protiv Turske... možda im i sad dobro dodje.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: madmitch on November 05, 2011, 05:06:34 pm
Ma ajde, još čete Homera optužit za krizu. Izgovori.


Jedan dosta istiniti vic, koji sve govori (ne samo za Grčku)

Sjedi barba na obali i udicom lovi ribu, dođe njemac i pita šta radi.
Ovaj mu naravno odgovori, da lovi ribu. Ne da se Njemac: "Zašto ne loviš sa dvije udice, ulovio bi više?"
"A ća posli?" uzvrati mu barba.
"Mogao bi višak prodat i zaradit, kupit palice..." ne da se Švaba.
Barba opet: "A ća posli?"
Tako su se pregovarali sve preko štapova pa kaiča, čamaca, barki pa do ribarske flote, koju je barba mogao napravit od dvije udice, kad barba ponovo: "A ča posli?"
"Eto vidiš, tada bi mogao u miru odmarati i ne raditi ništa."
Barba ga pogleda izpod čela i pita: "A ča sad činim?"

To i vatanje krivina, to je uzrok za krizu a ne Turci, molim vas. Tome se kod nas u Sloveniji kaže "alibizam", kad za sve probleme, vlastite greške i ljenštinu nađeš vanjskog neprijatelja.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: gocemk on November 05, 2011, 06:04:17 pm
Дуг проблем у Европи, је стара колико и евро. Евро никад ние претео долар,и никад евра није постао велики валута за робна размена у смисо о куповину нафте, руда, минерала, оружје,тако да нема куповина евра у злату, на тај начин се проузрокује малу количину евра на тржишту, што је изазвало велика употреба електронског новца, који по мени су  урадили на тај начин да банке  дају кредит која нема новца али грантира да са издатих кредитних можемо купити ауто,и када дилера ауто и компанија које производе, жели да реализује кредит могу само да буду реализован у Е.У и новца који ће платити банка ће бити на ел. картици, и онда сва се своди на трговину електронским путем и нема готовине сав новац је илузија, и онда јавља се проблема када је компанија прозиводител  аутомобила, желе да купе материјал за производњу ново аутомобила, а тај  материјал је купљен ван Уније где је потребан кеш, не виртуелни новац.


Title: Re: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota
Post by: momo PT61 on November 06, 2011, 08:35:13 am
Korupcija je rak rana mnogih,a vrh sante je Grcka.Svi su znali za to-od Prdsednika do cistaca atinskih ullica-i svi su cutali jer su dobijali deo kolaca-neko vise/neko manje.Sad je svima u EU jasno da je Grcka usla u eurozoni na prevaru-fasificirala je vastito finansisko stanje,a korumpirani izaslanici raznih finansiskih i rejtingg agencija to nisu ''videli''
Ali eto,sto kazu ''puka je feral'',bruka i jad.Promenio se svet,Grcka vise nije na''braniku zapadne civillizacije'' od soc.lagera,pomoc polako se ukida,a fakture se pojavljuju sa skorasnjim rokom naplate.
Turska/Grcka-dok jedni grade ndustrju(pa sami proizvode i podmornice i avione,itd,itd) i napreduju godisnje 8-10% GDP,drugi zive u iluziji da ce se moci tako ziveti bez rada i razvoja,samo od donacija EU fondova,a kad iluzija nestane onda recept je jasan ''kriv je vanjski neeprijatelj i domaca reakcija''
vec vidjeno na ovim prostorima.
I jos nesto-grcki carinici i finansiska policja posljednjih meseci zapljenju cele torbe i kofere punih Eur i $
na granicnim preazima,a preko off-shore comp/najesce Kipar/ samo za jedan mjesec je prebaceno iz zemlje vise od 200 miliona EUR-znaci novac je tu,samo je iz kvaliteta presao u kvantet