PALUBA

Vojna istorija => Brodovi => Topic started by: duje on August 23, 2012, 07:51:21 am



Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 07:51:21 am
Klase američkih krstarica u II.svjetskom ratu


Američki običaj gradnje snažnih,  za borbu sposobnih i nespektakularnih ratnih brodova čini se da je išao u prilog projektiranju krstarica, premda je bilo nekoliko teških krstarica koje su se pojavile pred kraj rata, koje su bile zaista spektakularne, kao najveći  i najmoćniji brodovi svoje vrste bilo gdje sagrađeni. Protivno večini ostalih sila, SAD nisu vjerovale u torpedno naoružanje na  krstaricama. Jedine klase koje su nosile to oružje u drugom  svjetskom  ratu bile su najstarija klasa Omaha i najlakša klasa Atlanta. Japanci su krenuli sasvim drugim putem, pa su njihove krstarice  dobro  dejstvovale sa svojim užasnim torpedom “dugačko koplje”. Američke krstarice su se pouzdavale u svoju artiljerijsku vatru, pa je mornarica SAD prakticirala strojevu obuku brzometnog gađanja koja se zasnivala na postizavanju maksimuma ispaljenih granata u što kraćem vremenu, što nije bio slučaj u većine ostalih mornarica, koje su se oslanjale na opreznije plotune, s dovoljno vremena  za promatranje učinka pogodaka prije nego što bi ispalile slijedeće granate.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 08:00:22 am

Sjedinjenim državama nije ostalo krstarica iz prvog svjetskog rata kad se većina brodova tog tipa sastojala od nešto starijih oklopljenih krstarica. Upravo poslije tog rata uspješni su projekti lakih britanskih i njemačkih krstarica Naveli Amerikance da grade svoje vlastite brodove s topovima kalibra 152mm. Međutim, brodovi klase Omaha podlegli su nešto drugačijim, vanjskim utjecajima.  Imali su po četri dimnjaka, te po jednu dvocijevnu topovsku kulu sprijeda i pozadi. To je bilo dosta razložno, no preostalih osam topova od 152mm nalazilo se u posve starinskim, dvopalubnim kazematima. Oklopna zaštita nije bila značajna, a isto tako ni stabilnost, pa je stoga polovica brodova žrtvovala dobar dio svojih topova radi uštede na gornjim težinama. Za vrijeme rata nisu bili mnogo  modificirani  vjerojatno zato što se to nije isplatilo.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 08:05:27 am
Ostale krstarice klase "Omaha"


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 08:14:21 am
Do konca dvadesatih godina krstarice se nisu više gradile. A onda, uprkos ugovornim ograničenjima, projektanti su načinili mnogo savrsishodnije brodove Pensacolu (CA-24) i  Salt Lake City (CA-25).   Zahvaljujući  velikim naporima da se uštedi na težini, brodovi su bili 900t ispod granice.  Uprkos tomu što su nosili deset topova od 203mm u dvije dvocijeve i dvije trocijeve topovske kupole. Oklopna zaštita i brzina bile  su  adekvatne.  Svojim  zakašnjenjen  mornarica  SAD u stanovitom je smislu požnjela korist jer su već sve druge veće mornarice proizvele svoje prve krstarice iz sporazuma; tako da su Amerikanci mogli izbjeći greške i preuzeti  inovacije.Jedino u čemu se odudaralo od uobičajenog bilo je to što su ti brodovi nosili velik broj aviona, tj. po četri komada. Premda su isprva brodovi nosili  torpeda, ona su kasnije bila skinuta i nadomještena posebnim protuavionskim topvima. Jedna od najgorih osobina brodova klase Pensacola bilo je njihovo nisko nadvođe, ali su ipak bili vrlo sigurni brodovi zbog visokog težišta. To ih je činilo ugodnijima, ali manje stabilnima i stoga s većom mogučnošću da se prevrnu, ali s manjom tendencijom valjanja nego kod brodova s nižim težištem, kakva je bila sljedeća klasa američkih krstarica, ili kao što su bile britanske krstarice klase “Country”.  Američki mornarički brodograđevni inženjeri bili su mnogo tolerantniji  prema gornjim težinama, a manje rigorozni po pitanju stabilnosti nego njihove britanske kolege  s druge strane oceana.

PS: ove dvije krstarice su bile potopljene kao brodovi mete 1948. godine


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 08:24:31 am

Slijedeća američka klasa, brodovi serije Northampton, imali su takvu pramčanu palubu da sprijeda poveća nadvođe i da uštedi na težini, noseći devet topova u tocijevnim kulama. Tu klasu su činile krstarice:
CA-26 Northampton
CA-27 Chester
CA-28 Luisville
CA-29 Chicago
CA-30 Houston
CA-31 Augusta


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 08:26:43 am
Ostali brodovi klase Northampton


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 11:24:40 am

Klasu Northampton slijedile su krstarice klase Indianapolis (CA-35) i njihova blizankinaja klase Portland (CA-33), koje su bile vrlo slične svojim  prethodnicama. Imale su bolju zaštitu; bočni oklopni pojas bio je faktično površinski manji nego kod prethodnih klasa, jer je pokrivao samo mašinske prostorije, ali je bio deblji,a i oklopljene palube bile su ojačane. Po izgledu to nisu bili baš atraktivni brodovi, s prilično zbijenom siluetom i  krmenom  topovskom kulom preblizu krmi radi protuteže. No, ratni se brodovi ne projektiraju da bi bili atraktivno izgledali, nego da budu sposobni za borbu, pa su ti brodovi sigurno bili bolje ujednačeni projekti nego ranije francuske i  talijanske krstarice iz sporazuma, a bili su i bolje naoružani od brodova klase “Country”. Brodovi  klase Portland bili su prve američke krstarice koje su već od svog početka napustile torpedno naoružanje.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 11:32:45 am

Projekt klase “Portland” nastavljen je uz manje izmjene kod osam brodova klase New Orleans, koju mnogi smatraju za najbolju klasu krstarica iz Sporazuma uopće, izuzevši ovdje jedino francusku krstaricu “Algerie”. Ove su se krstarice razlikovale od onih u prethodnoj klasi  po poboljšanoj okopnoj zaštiti, pogotovo u vezi s boljim rasporedom i po duljjoj pramčanoj palubi.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 11:35:10 am

Ostale krstarice klase New Orleans


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: ORIĆAREB on August 23, 2012, 11:42:19 am

Ostale krstarice klase New Orleans

Bravo majstore... :klap :klap :klap


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 11:46:08 am

Slijedća grupa, tj. klasa Brooklyn od šest, (Wikipedija jih spomije sedam), brodova s topovima od 152mm bila je projektirana kao odgovor na japansku klasu “Mogami”, sa sličnim rasporedom od pet trocijevnih topovskih kula. Njihova je oklopna zaštita bila samo malo reducirana u odnosu na klasu “New Orleans”, pa premda su ih nazivali lakim krstaricama bile su gotovo istih dimenzija i tonaže kao njihove prethodnice s naoružanjem od 203mm. Međutim, njihov je izgled bio posve različit, ne samo zbog izvedbe njihovih topovskih kula, nego i zbog njihove neprekinute palube i  visokog nadvođa. Poput mnogih američkih brodova i ovi su više ostavili dojam da se radi o trupu na kojemsu porazmješteni odresci nadgrađa i nagomilano naoružanje, nego da je to brod projektiran kao cjelina.
Neobična karakteristika bio je avionski hangar ispod krmene palube zajedno sa dizalom za posluživanje krmenih katapultova. To je u stvari bilo jedno problematično svojstvo jer svaka velika prostorija  na krmi predstavlja  opasnost  za nepropusnost broda u cjelini. To se nikad više nije  ponovilo kod drugih američkih brodova uprkos glasinama da kasniji bojni brodovi  imaju krmeni hangar. Čovjek treba samo  pogledati  mnoge fotografije hidroaviona “kingfisher”, oštećenih u oluji, pa da shvati da su bili smješteni na palubi.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 11:50:30 am

Ostale krstarice klase Booklyn


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:27:08 pm

Slijedeći projekt broda Wichita, premda su ga zvali “modificirani New Orleans”, bio je u stvari Brooklyn sa tri tocijevne 203mm topovske kule. Projekt Brooklyn bio je i dalje modificiran tako da su mu oduzeta jedna 152mm kula, ali uz povećanje protuavionskog naoružanja, iz čega je nastala klasa Cleveland. Dvadeset i sedam od tih snažnih brodova izgrađeno je za krstarice, tri su bila stornirana, a kao što smo već  vidjeli  devet su postali nosači aviona. To je bila po broju najveća klasa krstarica ikad sagrađena, što je još jedan primjer  izvanrednih  mogućnosti  američke brodogradnje. Klasa Baltimore bila je u osnovi   203 milimetarska verzija klase Cliveland, pa je to nedvojbeno bila klasa najboljih teških krstarica svog vremena s kojima se ni njihove njemačke, ni japanske vršnjakine nisu mogle mjeriti u snazi  ili kvaliteti. Čini se da su teške krstarice bile  najomiljeniji američki  tip, a sigurno je da su Amerikanci pokazali naročit afinitet za njihovo projektiranje.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:34:59 pm
Od klase Cleveland su bila stornirana tri broda (CL-84, CL-88, CL-94), devet jih je prepravljeno u nosače aviona (CVL-22, CVL-23, CVL-24, CVL-25, CVL-26, CVL-27, CVL-28, CVL-29, CVL-30) a šest u raketne krstarice (CGL-3, CGL-4, CGL-5, CGL-6, CGL-7, CGL-8)

Ostale krstarice klase Cleveland:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:40:17 pm

krstarice klase Cleveland:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:44:21 pm

krstarice klase Cleveland:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:47:27 pm

krstarice klase Cleveland:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 03:56:58 pm

Kad se rat približio kraju, bile su dovršavane nove klase ogromnih krstarica s topovima od 152 i 203mm. Samo su dva broda klase Fargo s topovima od 152mm bila izgrađena kao poboljšano izdanje brodova klase Cliveland, ali s jednim dimnjakom. Jednostruki dimnjak omogućio je bolji razmještaj protuavionskog naoružanja, koje je u toj fazi rata doseglo silne razmjere na svim američkim teškim jedinicama. I projekt Baltimore bio je modificiran na sličan način, da bi se došlo do klase Oregon City, a projekt ove klase bio je poboljšan i proširen da bi se došlo do klase Des Moines. Prva dva broda ove klase bila su zapečatena baš pred svršetak rata, naoružana s potpuno automatskim topovskim uređajima od 203mm.

Bili su to isto toliko opasan protivnik kao Alaska i Guam, dva osebujna broda, projektorana kao protumjera na navodnu japansku klasu vrlo teških krstarica koje nikad nisu bile sagrađene. Da bi prirali tim imaginarnim brodovima, brodovi američke klase imali sup o dvanaest topova od 305mm u trocijevnim kulama. Uprkos takvom naoružanju, bilo bi pogrešno smatrati ih bojnim krstašima ili kapitalnim brodovima bilo koje vrste, kao što su Scharnhorst ili Dunkerque. Oni su umjesto toga bili samo izuzetno velike i dobro naoružane krstarice, tj. uvećana  verzija klase Baltimore. One su se najzad pretvorile u korisne eskortere za nosače aviona, zahvaljujući to svojoj velikoj brzini i snažnim protuavionskim baterijama, ali njihova eksploatacija bila je veoma skupa.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:01:26 pm

Ako s najvećih krstarica pređemo na najmanje, moramo spomenuti dvije ratnodobne klase krstarica naoružane topovima od 127mm. To su bili brodovi klase Atlanta (CL-51) 4kom, kao usavršena  verzija klase Oakland (CL-95) 4kom. Prvo spomenuta klasa imala je brodove s ukupno osam 127mm topovskih kula, koji je broj bio smanjen na šest u kasnijoj klasi čiji su brodovi imali manje torpednih cijevi, a više lakog protuavionskog naoružanja. Njihov “razlog postojanja”  pomalo je varljiv; premda je njihovo naoružanje bilo izvrsno za protuavionske svrhe, imali su premalo artiljerijskih upravljača vatre da bi se to naoružanje moglo koristiti kako bi trebalo. S druge strane, ti su brodovi bili ponešto preveliki da bi se mogli skladno udružiti s flotilom razarača, jer su imali top koji nije bio dovoljno jak da osigura odlučujuću nadmoćnost nad nekim velikim neprijateljskim razaračem.  Čini se da se Amerikanci nisu baš najbolje razumjeli  u projektiranje lakih , kao što su se razumjeli u projektiranje teških krstarica.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:10:25 pm

ostala tri broda klase Atlanta:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:20:28 pm

Ostala tri broda klase Oakland:


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:32:09 pm

TT podaci za krstaricu Indianapolis


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:35:39 pm

Teška krstarica "Pensacola" CA-24, prva američka krstarica prema Vašingtonskom pomorskom sporazumu, viđena odmah na početku rata, Njezin tronožni jarbol bio je nadomještenjednim lakim jednotrupnim jarbolom.


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:38:14 pm

Teška krstarica CA-35 "Indianapolis" marta mjeseca 1939. godine


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 23, 2012, 04:42:12 pm

Laka krstarica CL-55 "Cleveland", neposredno poslije rata. Ima univerzalne 127mm topove u dvocijevnim kulama i znatno poboljšanu protuavionsku vatrenu moć. Ukupno je bilo sagrađeno dvadeset i devet brodova po tom projektu, a ostalih devet bilo je pregrađeno u nosače avina klase "Independence".


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: lovac on August 29, 2012, 08:18:49 pm
Duje tek sada zapazih ove tvoje postove o USA krstaricama - obilje slika i korisnih podataka.

Svaka ti čast, čestitam!


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: duje on August 29, 2012, 08:29:27 pm
Duje tek sada zapazih ove tvoje postove o USA krstaricama - obilje slika i korisnih podataka.

Svaka ti čast, čestitam!

Ma, moje je samo prikupljanje slika na jednom mjestu, tekstovi su iz knjige, tako je možda preglednije i jasnije onima, kojima to nije struka. Možda bi bili potrebni i TT podaci, ali....


Title: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: kilezr on August 29, 2012, 08:46:30 pm

 Trebalo je to odraditi, svaka čast :klap Meni je interesantna ona šema bojenja. Potpuno razbije siluetu broda. Voleo bi da to vidim uživo.


Title: Re: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: MOTORISTA on October 26, 2020, 04:31:53 pm
https://youtu.be/65Oy9uHpW7k


Title: Re: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: Dreadnought on June 08, 2021, 02:40:59 pm


Quote
USS Minneapolis (CA-36)

USS Minneapolis, the New Orleans class cruiser of the US Navy, is today's subject.



https://youtu.be/g51rTiBbjpw


Title: Re: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: Dreadnought on June 09, 2021, 08:46:44 am


Quote
USS Astoria (CA-34)

USS Astoria, an Astoria class heavy cruiser of the US Navy, is today's subject.



https://youtu.be/rgTrczRlh8o


Title: Re: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: Dreadnought on July 17, 2021, 12:10:56 pm


Quote
USS Cleveland

The Cleveland class, light cruisers of the United States Navy



https://youtu.be/9yK7COlbxOo


Title: Re: Američke krstarice u Drugom sv. ratu
Post by: MOTORISTA on July 20, 2021, 12:56:29 pm
Teška krstarica USS Portland CA-33 plovi ispod mosta Sv.Jovana u Portlandu 1937. godine.

[attachment=1]