PALUBA

Kopnena vojska => Ostala tematika iz oblasti KoV => Topic started by: vojnik graničar on February 27, 2013, 09:38:41 am



Title: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on February 27, 2013, 09:38:41 am
Tema nastala izdvajanjem postova iz Granične jedinice

Iznad karaule smo imali i prepreke za psa, ali je mislim samo jednom ili dva puta bio tamo na zahtev oficira, ali bilo je malo bolje vreme pa na preprekama nije bilo snega.
Sad se ne sečam tačno, ali kad se razboleo bilo je još puno snega i ja sam bio gušter, znači to je bilo nekde krajem marta.
Onda smo bili bez psa do skoro nekoliko nedelja pre mog skidanja (septembra).
Sa tim psom nisam puno radio.
Nije imalo smisla, da se pas veže na mene.
Samo sam bio više kao moralna podrška onom što ga je dužio.
Dobili smo ga sa druge karaule, jer su ga tamo vojnici maltretirali i mlatili dok je bio vezan.
I ga je zato dobio jedan iz naše karaule.
Naravno prvo je bio tamo neko vreme da se pas navikne na njega.
Taj pas ni vojsku nije volio, a mislim da ga je pravi čovek zadužio da ga socializira.  

JNA PSI NA KARAULI "CERŠAK"

[attachment=1]

Pero™ sad si me iznenadio sa ovim da ste imali iza karaule prepreke za JNA psa.
Moja karaula je imala 2 psa a nije imala niti jednu prepreku gdje bi se JNA psi vježbali.
A kad bi ih vježbali baš sam gledao kako to rade tu nema puno stvari što JNA pas može izvesti.
Sve se svodi na ove komande: stoj, sjedi, lezi, k-nozi, puzi, čuvaj, te ona naj "opasnija" komanda kad ga natjera na nekoga drži ga pa pas krene na svakoga tko mu je naj bliže.
Možda sam koju komandu gore zaboravio ali uglavnom oko toga se sve vrtilo.
Vojska tj. kerovođe koji su dužili te JNA pse su ih vrlo rijetko vježbali oko karaule.
Interesantno je to da komandir karaule NIKAD nije u rasporedu :rtfm kojeg je sam pisao naveo da je graničar - kerovođa, dužan izvesti službenog psa u obilazak granice i zasjedu.
Tako da ja nisam doživio NIKAD da vidim da kerovođa vodi svog psa u patrolu i zasjedu.
Sad se postavlja pitanje koja svrha školovanja pasa, školovanja vojnika-graničara-kerovođe a da komandir karaule tu mogućnost nije koristio.
Ispada bože žali truda i novaca a sve za ništa.
Jedino me kopka mogućnost da komandira karaule nije bilo strah da JNA pas slučajno ne pobjegne preko granice u Austriju pa da karaula ne ostane bez njega a austrijanci se ne obogate sa jednim školovanim JNA psom.
Na karauli "Ceršak" vojska a i kerovođe nisu se iživljavali na tim psima, tj. nisu ih tukli ili im radili nešto nehumano, bar ja to nisam vidio.
Raspored pasa na karauli "Ceršak" je bio takav da je jedan pas bio sa sjevero-zapadne strane karaule a drugi sa jug-istočne strane.
Ovaj JNA pas sa jugo-istočne strane je tu bio sa svrhom,  tu je bio bunker u kome je bio eksploziv i bombe te kontejner sa dodatnom opremom graničara.
Jednu stvar nisam znao a zanima me da li je JNA imala u "svojim redovima" tj. na službi samo pasminu njemački ovčar ili je imala i neke druge pasmine pasa.


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on February 27, 2013, 11:07:15 am
bilo je i sarplaninaca, a mislim da je bilo i rotvajlera ali malo.

a drugo, ne razumem cemu toliki cinizam prema jna?


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on February 27, 2013, 12:55:52 pm
Graničaru:

Verovatno vi niste imali graničarske pse......... sad svi misle šta piše ova budala, granica, pa da nisu graničarski........ verovatno su bili samo stražarski!

Razlika je velika!

Recimo dok pas obavlja čuvarsko mesto laje na sve živo, naši su lajali i na našu vojsku kad je prilazila karauli. Kad sam ga vodio da prošeta, nije ni pisnuo, kao kako bi trebalo na rejonu. I da je ko prilazio karauli, on tad nije bio više čuvar, nego graničar.

Druga stvar je da kad dovrše neke godine, prestavlja se jih u ''penziju'' na čuvanje objekta. Barem su nama tako rekli. Možda su vaši bili več toliko stari i komanda nije imala potreba za psima pa su jih ostavili na granici, ili nisu mogli dobiti novih.

Još jednu stvar imam u mislima. Iako su verovatno bili školovani za graničarske, možda nisu ispunjavali svih uslova ''obuke'', pa u dobili niži čin - čuvara. Ipag graničarski pas mora da bude dosta agresivan, samouveren, intiligentan, da se ne boji pucnjave, da zna da napada da proče test hrabrosti (markirant trči pred psom, pre nego ga pas uhvati okrene se prema psu i skoči prema njemu, mnogi psi krenu u stranu umesto u napad), i šta ja znam što još. 

Iako su nas plašili da pas košta ko manji auto (a preteravali su), ne verujem da se nisu slali da bi se izbegla odgovornost. U stvari kad kerovođa izađe na teren, on je odgovoran za psa, ne komandir karaule. A i dnevne zapovesti se verovatno nekde arhiviraju, pa može ko da jih pregleda. Verujem da bi postojala neka kazna za neizvršavanje ako mora da se vodi pas.

Možda su se prepreke pravile da vojsci prođe vreme, ali ipak su bile naše vrlo kvalitetno skoro profesionalno napravljene. I onako od oka su dimenzije izgledale kao prave. Sad dali su bili svi elementi kao što verovatno postoji neki PS neznam, niti bi se sad setio, ali bilo je dosta toga. Pas jih je prolazio kao od šale, sasvim bez problema.

Imali smo i rukavicu za psa, zapravo za markiranta. I baš dobro zagrize. Naravno nije ni puštao, osim na komandu.

Oko onog maltretiranja, ako nema komandira, ima dežurni desetar, ako i on ne čuje, ima straža... Ima svakakvih budala, ko zna kakvi kreteni se našli na okupu. Dešavalo se svašta, a slab člen su bili desetari, koji dosta puta nisu imali muda da prijave greške ODMA na komandu.

Nemški ovčari i šarplaninci su dosta intiligentni i imaju dugu dlaku pa jim zima nije neki problem, osim ako nije ekstremno hladno. Po internetnom razgovoru sa jednim oficirom, imala je JNA i druge namene za pse, za policiju, traženje eksploziva, droga...


Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on February 27, 2013, 04:18:09 pm
bilo je i sarplaninaca, a mislim da je bilo i rotvajlera ali malo.

a drugo, ne razumem cemu toliki cinizam prema jna?

Mislim da se varaš.
Sve što sam napisao su moja iskustva i kako sam ja to vidio u JNA.
Evo na primjer ovo zadnje što sam pisao.
Zašto se nebi danas a i onda pitao, zašto komandir karaule nije u raspored obilaska granice i zasjede angažirao i službene JAN pse.
Zar nije stvarno glupo da je JNA školovala vojnika-graničara-kerovođu i samog psa a na kraju on čitavo vrijeme leži oko karaule bez veze.
Ili zar nije glupo da je moja karaula "Ceršak" imala na zaduženuju noćni dvogled koji je čitavo vrijeme dok sam bio na karauli bio u sobi od skladištara ispod njegova kreveta u nekakvom metalnom kuferu.
Zar i to nije bilo bacanje novaca bez veze.
Nisu ga trebali karauli davati na raspolaganje već nekome tko će ga koristiti.
Vidjet ćeš drugom prilikom kad budem pisao :rtfm o opremi graničara JNA.
Pa opet reci cinizam.
Ali to je bilo tako 1988/1989 godine na karauli "Ceršak".
Možda tebi izgleda da ja JNA gadim i da o njoj pišem loše.
Uglavnom ja sam imao takva iskustva.
Pa sada okrećite cinizam uzduž i poprijeko kako god hoćete.


Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on February 27, 2013, 08:30:55 pm
Graničaru:
Verovatno vi niste imali graničarske pse......... sad svi misle šta piše ova budala, granica, pa da nisu graničarski........ verovatno su bili samo stražarski!
Razlika je velika!
Recimo dok pas obavlja čuvarsko mesto laje na sve živo, naši su lajali i na našu vojsku kad je prilazila karauli. Kad sam ga vodio da prošeta, nije ni pisnuo, kao kako bi trebalo na rejonu. I da je ko prilazio karauli, on tad nije bio više čuvar, nego graničar.

Pero™.
Interesantnu definiciju imaš što je graničarski pas a što je čuvarski pas.
Pošto nisam bio kerovođa u JNA neka bude tako kako ti kažeš.
Volio bi čuti nekoga tko je bio dreser tih pasa ili tko je bio odgovorna osoba za te pse u JNA da vidim što bi on rekao na ovu tvoju izjavu.

Potrudio sam se i malo sam listao dnevnik.
I pronašao sam ovo.

Dana 7.3.1989. god. utorak, svanio je sunčan dan.
Jutros je ispred karaule "Ceršak" došao kamion iz Graničnog odsjeka Maribor.
U kamionu su se nalazili graničari i njihovi psi.
Sa karaule "Ceršak" se u kamion ukrcao jedan vojnik graničar (kerovođa) i njegov pas.
Komandir karaule "Ceršak" je odredio da to bude vojnik KAIŠIĆ (ime ne znam).
Nakon što su se ukrcali u kamion odvezeni su u Ljubljanu gdje će se vršiti obuka vojnika - kerovođa i njihovih pasa.
Dana 27.3.1989. god. ponedjeljak, jutros je bila magla.
Navečer je iz Ljubljane na karaulu "Ceršak" sa kamionom dovezen graničar - kerovođa Kaišić i njegov pas.

Po ovome obuka kerovođe i njegova psa je trajala 20 dana.
Pero™ zar misliš da je JNA ulazila u takav trošak da bi 20 dana na obuku slala kerovođe i njihove pse a na kraju te pse stavila oko karaule da leže vezani lancem te da ih se ne iskorištava za čuvanje granice.
Po tome je JNA bila luksuzna vojska, kad je tako radila i tako se razbacivala sa novcima.

I naj zadnje je li ova slika iznad tvoja slika :rtfm iz JNA i je li to JNA pas.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on February 27, 2013, 10:05:47 pm
Ne, ono nisam ja, dao sam ti sliku kao primer šarplaninca, a i mi smo imali nemačke ovčare. Na karauli sam bio samo na našoj, pa neznam kako je bilo sa psima drugde.

Ali se sečam da je oko kasarne kde sam bio na obuci bilo puno stražarskih pasa, uglavnom šarplaninaca, i ponekiput sam i video kerovođe da jih šetaju. Možda bi neko od nas išao na obuku kerovođe, ali to je ujedno bio i trening psa, ali u leto kad je to imalo smisla mi smo bili brez psa.

Sa nekoliko nas graničara sa drugih karaula sam se video samo u komandi, na skidanju zadnji dan nekoliko sati, ali tad nam je prošli vojni rok bio zadnja briga. Više smo pričali o civilstvu. Sada mi je malo žao zbog toga, ali šta čemo.

Tako da neku ozbiljnu i zvaničnu razlagu zašto je tako bilo na vašoj karauli ne mogu da ti dam. Može to ili ono, ali to su samo nagađanja.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Rade on February 28, 2013, 08:02:31 pm
"Graničarski pas" - službeni pas zaštitne kategorije. Dobio jutros pojašnjenje od veterinara.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on March 08, 2013, 06:49:04 pm
Колега Граничар користи термин "ЈНА пас", али мислим да је то благо речено погрешно и може се тумачити свакојако. Да не би било забуне службени пас данашње Хрватске граничне полиције једнако оштро напада као и онај "ЈНА пас", а богме и лаје исто тако. И ухваћени илегални прелазник једнако "скричи" (када га пас ухвати на "одређено место") као и онај што га је ухватио "ЈНА пас". Свакако, све наведено важи и за службеног пса полиције Србије, Македонији, и свих иних земаља укључујући и Тунгузију. А важи чак и за данашње војне службене псе. Још увек нису уведени у употребу "безуби пси", али ко зна.....

А сада озбиљно. Употреба службеног пса је једно од овлашћења граничара и полиције. Правило које важи мање-више свугде јесте да се службени пас пушта без повоца и заштитне корпе у ситуацијама када су службена лица овлашћена или имају право да употребе ватрено оружје. Дакле, употреба службеног пса  - његово пуштање на човека - је скоро изједначено са отварањем ватре из оружја на човека. Пас је "живо оружје" јер може и убити оног кога нападне. Да би се употребио - пустио, пре тога лице према коме се употребљава се начелно упозорава на то.

Ако сам добро схватио шта је Граничар написао, прво су се чули повици "стој", затим пуцњи (рекао бих по следу догађаја "у ваздух"), а тек потом се чуло "држи га", што би могло да сугерише да је пуштен пас. Када је пас сустигао илегалног прелазника чуло се "скричање". Колико ја могу овако да оценим апсолутно је поступљено не само у складу са ондашњим Правилом граничне службем него и са сваким правилом данашње граничне полиције у земљама у региону, укључујући и Хрвтаску, Србији, Словенију....


Title: Re: Službeni psi
Post by: brodarski on March 08, 2013, 07:16:46 pm
Neki od službenih pasa na službi u JNA završili su karijeru u HV i udomljeni  su kod svojih vodiča. Nisu bili na granici ali jesu na izdvojenim objektima na otocima.


Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on March 09, 2013, 05:57:11 pm
dzumba  -  Stručni saradnik - specijalne jedinice

Kolega Graničar koristi termin "JNA pas", ali mislim da je to blago rečeno pogrešno i može se tumačiti svakojako.
Da ne bi bilo zabune službeni pas današnje Hrvatske granične policije jednako oštro napada kao i onaj "JNA pas", a bogme i laje isto tako.
I uhvaćeni ilegalni prelaznika jednako "skricu" (kada ga pas uhvati na "određeno mjesto") kao i onaj što ga je uhvatio "JNA pas".
Svakako, sve navedeno vrijedi i za službenog psa policije Srbije, Makedoniji, i svih inih zemalja uključujući Tunguziju.
A vrijedi čak i za današnje vojne službene pse.
Još uvijek nisu uvedeni u uporabu "bezubi psi", ali tko zna .....

A sada ozbiljno.
Uporaba službenog psa je jedno od ovlaštenja graničara i policije.
Pravilo koje vrijedi manje-više svugdje jeste da se službeni pas pušta bez povoca i zaštitne košare u situacijama kada su službene osobe ovlaštene ili imaju pravo upotrebe vatrenog oružja.
Dakle, upotreba  službenog psa - njegovo puštanje na čovjeka - je skoro izjednačeno s otvaranjem vatre iz oružja na čovjeka.
Pas je "živo oružje" jer može i ubiti onog koga napadne.
Da bi se upotrijebio - pustio, prije toga lice prema kome se upotrebljava se načelno upozorava na to.
Ako sam dobro shvatio što je Graničar napisao, prvo su se čuli povici "stoj", zatim pucnji (rekao bih po slijedu događaja "u zrak"), a tek potom se čulo "drži ga", što bi moglo sugerirati da je pušten pas.
Kada je pas sustigao ilegalnog prelaznika čulo se "skričanje".
Koliko ja mogu ovako da ocenim apsolutno je postupljeno ne samo sukladno ondašnjim Pravilu granične službe nego i sa svakim pravilom današnje granične policije u zemljama u regiji, uključujući i Hrvatske, Srbiji, Sloveniju ....

JNA pas je dresiran da zaštiti vojnika tj. svoga kerovođu na prvom mjestu.
Zatim i da mu pomogne u čuvanju državne granice.
Meni je bilo interesantno da JNA pas nije razlikovao prelaznika od JNA vojnika.
Njemu je svatko bio neprijatelj osim kerovođe koji se o njemu brinuo i hranio ga a što je i normalno.
Tako si trebao biti oprezan kad prilaziš kerovođi.
Znam ja da je svaki JNA pas „živo oružje“ u vlasništvu JNA.
„Živo oružje“  sa kojim je trebalo dosta raditi i vježbati a što nije bio slučaj kod mene na karauli „Ceršak“.
Recimo kod „PERE™“ on je kod karaule imao prepreke za vježbanje JNA psa dok kod mene nije bilo niti jedne prepreke.
Svi smo mi tada 1988/1989 godine na karauli „Ceršak“ bili upoznati sa tim kako se i kada se upotrebljava vareno oružje i JNA psa.
Znam i da svaki vojni ili policijski pas u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Vojvodini, Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori, Makedoniji, jednako grize, istim „jezikom“ laje te su jednako opasni.
Ja tu noć u šumi nisam mogao ni zamisliti kako je tom jadniku koji je osjetio zube puštenog JNA psa.
Taj ilegalni prelaznik će se i dan danas sjećati te noći i Graničnih jedinica JNA.
Neće mu više pasti na pamet da prečicom pokuša kroz šumu kod susjeda.
A za njega će vrijediti ona stara narodna izreka „Koga zmija ugrize i guštera se boji“.
On će se ne samo zmije i guštera bojati već i onog psa pasmine „Čivava“.
Gledao sam neke snimke na internetu kako vojni-policijski pas napada mislim da se kaže markiranta ili tako nekako.
To je strašno za vidjeti.
Ako netko želi neka postavi video snimku pa da se vidi kako to izgleda „uživo“.                                                                          
Ja sam taj tekst o puštanju JNA psa na ilegalnog prelaznika spomenuo ne da bi se izrugivao graničarima sa karaule „Šentilj“.
Ne iz razloga što su oni postupili nezakonito.
Već da vidite kako izgleda i ta „crna strana“ tog „posla“ Graničnih jedinica JNA.
U čitavom graničnom odsjeku Maribor a u kojem sam i ja sam bio te 1988/1989 godine, graničari sa karaule „Šentilj“ su odrađivali - podnijeli naj veći teret osiguranja državne granice tadašnje Jugoslavije.
Na toj karauli je bilo doslovno krvi znoja i suza kako god okrenete.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on March 09, 2013, 06:25:49 pm
Служеби пас је дресиран да слуша свог водича, а не првенствено да га брани. И да све радње, па и напад обавља по команди. Наравно да ће бранити "своје", па и "свог" водича ако осети да је угрожен. Првенствено је намењен да нападне противника  - непријатеља, преступника, илегалног прелазника и сваког на кога га усмери водич. И он ће то урадити ако је добро истрениран. Добро дресиран пас напада само по команди, али и "без команде" ако му се да таква команда (на пример, на команду "чувај" напашће сваког ко покуша да узме предмет или лице које чува). Постоје услови који се морају испунити да би пас напао "праву особу". На граници никада није било могуће добро тренирати пса нити су то били најбоље дресирани пси. Битан услов је да има сталног водича. То на граници није било могуће. За време "радног" живота службеног пса могло се променити и више од 1о војника-водича. Свако од водича је прича за себе и то је "кварило" пса.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on March 09, 2013, 11:46:35 pm
Da sam ja neka vlast, svaka patrola bi imala psa. Ali znam da nije bilo ni sredstva ni dovoljno kadra za to. Onaj što vojnik iskazuje strah prema psu, nikako ne može da bude kerovođa, možda obratno da pas njega komandira. Inače naš prvi pas je bio dosta tolerantan do JNA uniformi, ali samo SMB, sve ostalo nije podnosio. Kako bi prošao da je dobio civilnu penziju neznam, ali sigurno vrlo teško.

Inače koristan je i za zaznavanje sumljivih stvari što jih mi i ne primetimo, recimo razne šumove u daljini, mirise, pokrete... ako se gleda psa može da se primeti kad preusmeri pozornost na nešto.

Po meni one prepreke i nisu najvažnija stvar u treniranju psa, da nauči se ga da savladava neke stvari, odkloni se strah od visine, popravlja kondicija i poslušnost, ali po meni ipak više vredi rad na zemlji i izvođenje psa u šetnju i trčanje da zadrži kondiciju i poslušnost.

Ono oko skvičanja: več sama pojava psa je zastrašujuča, to su bili ipak veliki agresivni psi trenirani za napad. Kod markiranta ima rukavica ili čak odelo pa ne boli toliko, niti nema krvi. I markiranti mu obično nastave ruku, ako pas napadne nekog ko beži verovatno če ga srušiti, zagrist če bilo kde, pa to onda boli, još i strah....Nije nimalo čudno da se drao. Službeni pas je stvarno sredstvo za krajnu upotrebu, kao i pucanje. Ipak uvek postoji mogučnost da če pas da mu pregrizne neku arteriju, pa da ilegalac iskrvari.

A i koliko sam video na Youtube, dosta puta je teško da se odvoji psa od ''žrtve'' pa dosta puta dođe i do toga da pas ugrize kerovođu. Iako sad profesionalna vojska i policija ima jednog kerovođu za ceo radni vek psa (u večini slučajeva). Ovde u Sloveniji se bivši policijski psi posle određenog vremena daju u civilstvo, puno puta jih uzmu njihovi bivši kerovođe, a poneki put idu i za sitne pare u prodaju. Naravno ne dobije ga svako. Kako je za vojsku neznam. Ali ti psi su ipak bili navikli na civile.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on March 10, 2013, 10:14:00 am
Obratite pažnju na 0,44 kad policijski pas napadne svog kerovođu. Nije to posao za svakoga. I naravno kad odu u civilstvo službeni psi (koji su trenirani za agresivnost) treba paziti kako se radi sa njima. Naravno neke mere treba imati i kod običnih psa.

http://www.youtube.com/watch?v=EC7ln917oiU


Title: Re: Službeni psi
Post by: crki on March 10, 2013, 12:33:04 pm
Pas se kod odvajanja od markiranta-ilegalca hvata za grlo,prst mu se nabija u grkljan a drugom rukom se povlači unazad uz komandu pusti.Od 27. trebalo bi da odem na odmor u onda ću imati vremena da pišem od prve dužnosti na karauli,a i o svakodnevnom životu koliko je ostalo u sećanju.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on March 10, 2013, 12:35:29 pm
Колико су ме стручњаци за псе упознали пас граби - хвата најближу ствар. Зато маркиранти на вежбама гурају руку (са штитником)  напред како би пас ухватио баш њу. И то се дешава у 99% случајева. Одмах кад пас ухавти понуђени мамац, маркирант маше (мрда) руку лево десно како би задржао пажњу паса, односно натерао га да и даље држи чврсто тај предмет. Иначе би пас пустио и покушао да га ухавти негде другде, на пример за врат, што је каракетристично за псе, јер у природи је он "ловац" који дави жртву.

Такође, када пас ухвати и неће да пусти често се ради о грчу мишића вилице, па  пас уставри и не може да пусти. Тада водич хвата пса за тестисе и тако га тим болом "отпушта" вилицу. Службени пси су готово искључиво мужјаци. Женке се такође једнако добро могу дресирати али имају једну ману: кад дође време парења ("терање") не слушају превише водиче.



Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on March 10, 2013, 04:38:36 pm
UVJEŽBAVANJE PSA ZA POTREBE VOJSKE I POLICIJE

Evo da i ja jedan video postavim u vezi dresure i poslušnosti vojno-policijskih pasa.
Nevjerojatno je što psu rade i kako ga treniraju te sa koje udaljenosti kerovođa komandira sa psom kao i poslušnost tog psa. :klap

http://www.youtube.com/watch?v=NiXq1O3Z-wk


Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on March 10, 2013, 04:51:17 pm
Pas se kod odvajanja od markiranta-ilegalca hvata za grlo,prst mu se nabija u grkljan a drugom rukom se povlači unazad uz komandu pusti.
Od 27. trebalo bi da odem na odmor u onda ću imati vremena da pišem od prve dužnosti na karauli,a i o svakodnevnom životu koliko je ostalo u sećanju.

Bit ćemo strpljivi.
Želimo vidjeti što ćeš nam napisati :rtfm i kako je bilo kod tebe na "Prvoj crti obrane Jugoslavije".!

Crki, jedno pitanje imaš li koju sliku sa karaule gdje si bio ili su ostala samo dobra sjećanja.!


Title: Re: Službeni psi
Post by: vojnik graničar on March 10, 2013, 05:10:19 pm
OZNAKE NA JNA PSU :help

Neka me netko ispravi u vezi ovoga što ću napisati.
Mislim da sam tokom 90-ih godina doznao da je JNA imala "školu" za obuku JNA pasa u "Belom Manastiru" - Osječko-baranjska županija, Hrvatska.
Također su mi govorili da je bilo još tih škola za dresuru JNA pasa na prostoru Jugoslavije.
Onda sam doznao da su ti psi imali jednu oznaku tj. neki broj koji im se je "tetovirao na uho".
Po tom broju kao i "veličini broja koji je utetoviran" kerovođe su mogle znati iz koje je "škole" taj JNA pas došao.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on March 10, 2013, 05:22:47 pm
Za pantalej u Nišu se nekada pričalo : 10000 ljudi, 12000 pasa.
Navodno je tamo bio glavni centar za kerovođe.

poz.


Title: Re: Službeni psi
Post by: borovnica on March 10, 2013, 09:59:25 pm
39. centar za odgoj i dresuru pasa (VP 3421) Beli Manastir
40. centar za obuku vojnika vodiča pasa (VP 6339) Niš


Title: Re: Službeni psi
Post by: oficir neaktivne rezerve on March 11, 2013, 08:23:26 am
Mala šala.

Znači u Nišu su kerovi obučavali kerovođe a u Belom Manastiru su kerovođe obučavale kerove.

A sad zaključak ali bez šale, i u jednoj i u drugoj VP je bio prisutan i veći broj službenih pasa, u Nišu iskusni psi a u Belom Manastiru "novajlije" bez iskustva.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on March 15, 2013, 12:57:44 am

O psima sam znao nešto pre nego što sam išao u JNA, u JNA sam se naučio mnogo iako u kratko vreme, a i posle JNA sam doznao puno o psima. Ipak se ne smatram stručnjakom, iako imam sumnje u stručnost nekih što se bave psima.

Što se tiče napada, psi su udomačeni vukovi, pa tako i postupaju. Večina če napasti kao prvi (u čoporu) pa če zadržati plen da dođu ostali (ali može biti i izuzetka). Mahanje markiranta i dranje je (po meni) samo simulacija stvarnog događaja da se pas ne uplaši kad mora da odradi u realnom životu. U praksi baš i ne boli da te pas zagrize za rukavicu ili zaštitno odelo. Isto je i sa okretanjem psa, da popusti, pogledajte video koji sam stavio. I treniran kerovođa instinktivno proba da se okreče da bi pas popustio (iako tu bez rukavice več boli). Nema svrhe od toga.

U teoriji i vežbi markiranti obično stave ruku, da ju pas zagrize, ali u praksi ''žrtve'' beže od psa, pa jih pas zgrabi kde može, ako se pas ne razdvoji što pre, može početi da grize bilo kde = više ugriza, više mesta za povrede.

Meni su rekli da se ga sa obe ruke zgrabi za ovrtnik pa zategne, malo zaguši, pa da če da pusti, inače ono što je Crki napisao i to se upotrebljana (saznao kasnije) to mu izazove povrčanje, pa opusti ugriz. Ono za testise, aj nebi probao, nek grize on... ustvari više zbog toga da se nebi pas osečao napadnut pa da počne da grize mene. Ipak sam imao malo respekta i straha prema psu, iako to nisam želeo/smeo da mu pokažem.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on March 15, 2013, 01:09:29 am
Jedan video o tome kako različite pasme psa napadaju na različiti način, i da veči psi (u proseku) imaju snažniji ugriz.

http://www.youtube.com/watch?v=MZm037jPNgc


Title: Re: Službeni psi
Post by: oficir neaktivne rezerve on March 15, 2013, 09:11:09 am
http://www.youtube.com/watch?v=MbpR7p_vaWA

Obrati pažnju od 3:23, na delu izistinski službeni psi JNA.

Napadnuti su isključivo (statisti) ranjenici sa gipsom-zavojem na ruci i hvatani-ujedani za iste (a za neke se iz aviona vidi da su odmah ka psu poturili ruku).

U stvari klasična pokazna vežba sa markirantima.


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on March 16, 2013, 09:36:35 pm
koristiti psa ka nenaoruzanoj osobi i nije neka mudrost. medjutim, meni je smesno kad se u nekim vezbama prikazuje napad psa na "teroriste" koji su naoruzani. pa nece valjda ziv covek da pusti psa da ga izujeda a da ga pritom ne napuni olovom? dajte malo ozbiljnost :rtfm doduse, slazem se da bi se tim napadom/zrtvovanjem psa kupilo vreme za dejstvo ljudi, ali opet, ker napadne a ovaj puckara negde u prazno... :krsta


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on March 16, 2013, 09:46:24 pm
Pas se vežba da napadne naoružanu osobu, odnosno onoga ko otvara vatru u njegovom pravacu. Ako misliš da ćeš lako pogoditi "ljutog" i opasnog psa dok juri prema tebi, predlažem ti da probaš ;D. Pas se "pušta" iz relativne blizine, najviše nekoliko desetina metara daljine, a ne sa 500m.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Bozo13 on March 16, 2013, 09:54:01 pm
Pre par godina ( druga polovina devedesetih), bio je primer u Sloveniji, kada je lice, koje došlo iz BiH, naoružano sa AK-74, jureno od strane Slo policije. Kada su spustili psa na njega, čekao ga je i iz blizine upucao. Ako se ne varam, kasnije (par minuta) ga je Policija ubila.

Ostalo mi u sečanju, jer je bilo govora o hladnokrvnosti i kako se obrani od napada treniranog (službenog) psa.

LPB


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on March 16, 2013, 10:03:36 pm
upravo o tome govorim. a pas nije macka i ide u pravoj liniji. mogu i da probam, ali da mi ne natovare posle da placam i psa ;D


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on March 16, 2013, 10:41:42 pm
Policija/milicija je samo gledala i snimala mobitelom, da imaju šta staviti na FB.
Zašto nisu pružili podršku psu ?

poz.


Title: Re: Službeni psi
Post by: lovac on March 16, 2013, 10:48:21 pm
Treba ostati pribran u ekstremno napetoj situaciji kada na tebe juriša obučeni pas i dočekati ga na nekoliko koraka i onesposobiti ga jednim hicem, jer za drugi nema vremena!
Ko to uradi taj je zaista hladnokrvan i apsolutno vlada sobom. Međutim, takvih je veoma malo.
 


Title: Re: Službeni psi
Post by: Rocker on March 17, 2013, 12:01:20 am
A i u toj situaciji, automatsko oružje mu je svakako olakšalo posao. Da je imao pištolj, imao bi vremena za 1, najviše 2 hica.


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on March 17, 2013, 12:53:49 am
ap je majka za te stvari. mada, gledao sam svojevremeno prilicno ljutog vucjaka kako napada pecarosa na nisavi. ja sam bio na "zutoj steni" a on preko nisave. taj pecaros je inace bio milicajac u penziji, postariji i podebeo covek (svi mi klinci smo ga voleli jer je imao zivaca za nas i nasa pitanja). nafurani klipan nahuskao je psa na njega. jedan metak iz tt-a je resio situaciju. to nije bio sluzbeni pas, ali opet...


Title: Re: Službeni psi
Post by: oficir neaktivne rezerve on March 17, 2013, 07:24:17 am
Standardno obučen strelac u vojsci teško da će u nekakvoj realnoj situaciji moći da odstreli službenog psa iz prvog hica u dramatičnom momentu.

Drugo, da li bi imao vremena da puca i u one koji ga gone i u psa ako bi i progonitelji otvorili vatru radi upozorenja i pokrivanja psa na primer?

U ovo ne računam profesionalne lovce već izvežbane da gađaju metu u trku sa veoma malom i niskom siluetom.

Takođe u lovu na sitnu divljač uglavnom se koristi sačma sa kojom i nije potrebna neka preciznost.

Sa puščanim metkom je već zahtevnije, odstreliti tako nešto nisko i u punom trku a kad si u situaciji da bežiš odnosno izvlačiš živu glavu.

A i na faktor iznenađenja koji uvek imaju progonitelji sa službenim psom ste svi osim Džumbe zaboravili.

Pas se pušta najčešće sa par desetina metara.


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on March 17, 2013, 02:14:52 pm
е у томе је квака, чим се пас пусти пуцаш у пса. гађаш релативно велику мету која иде ка теби а не бежи од тебе или бочно као у лову. (и то за прецизност на ситну дивљач ниси у праву али да не идемо ван теме). приде имаш могућност брзе паљбе, па чак и рафала. пас долази из правца "прогонитеља" па у исто време меци лете ка њима. а фактор изненађења можеш одма да заборавиш. пре пуштања пса увек следи упозорење.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on March 17, 2013, 02:50:59 pm
Сигуран сам да би на првој вежби демонстрације обучености службених паса, ако би био у улози маркиранта, променио мишљење. Пуштању пса претходи упозорење, али само ако је могуће. А да ли јесте или није могуће процењује онај који пушта. Осим тога, у тој твојој причи фали једна ствар. И керводци су наоружани,а још више они око њих. Готово сам сигуран да никад ниси био под стварном паљбом (када зује меци око тебе). Највећа већина нормалних људи се тада мало другачије понаша (некако глава сама уђе у рамена ;)).

Не кажем ја да није могуће упуцати пса, али је већа вероватноћа да ће те пас угристи него што ћеш ти њега упуцати. А могу те приде и упуцати. Већ сам поменуо, када се пушта пас без заштитне корпе стекли су се услови за употребу ватреног оружја (ако говоримо о полицијским овлашћењима и употреби службених паса у миру). Дакле, полицајци или војници могу отварати ватру без упозорења. Пас се и пушта да би се ухватило лице, али се може у пуцати и не мора се ухватити. Може се једноставно убити. Дакле, није то ствар за јуначење, осим ако ниси огрезли криминалац и/или психопата (они немају страх).


Title: Re: Službeni psi
Post by: MOTORISTA on March 17, 2013, 03:00:15 pm
Dešava se i da pas zakaže...

http://www.youtube.com/watch?v=jTDn0-jIm7k


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on March 17, 2013, 08:44:57 pm
koristiti psa ka nenaoruzanoj osobi i nije neka mudrost. medjutim, meni je smesno kad se u nekim vezbama prikazuje napad psa na "teroriste" koji su naoruzani. pa nece valjda ziv covek da pusti psa da ga izujeda a da ga pritom ne napuni olovom? dajte malo ozbiljnost :rtfm doduse, slazem se da bi se tim napadom/zrtvovanjem psa kupilo vreme za dejstvo ljudi, ali opet, ker napadne a ovaj puckara negde u prazno... :krsta

не волим да цитирам самог себе, али овде пише да сам то и предвидео. дакле боље да страда пас него људи. што се тиче паљбе, знам како изгледа, као што и знам да ће свако без много размишљања "љубити земљу", али и даље тврдим да ће од увежбаног терористе (не голоруког цивила) пас страдати. и опет кажем боље пас него војници/полицајци.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Milan (longtrip) on March 19, 2013, 04:03:42 pm
[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on March 19, 2013, 11:51:57 pm
Longtrip, ti si dao najbolji komentar, svi mi ostali smo isuviše ozbiljni.

Naravno da može psa da se pogodi i ubije, ali psa se pušta iz nekoliko desetak metara, ne stotina, što znači ''žrtva'' ima samo nekoliko sekundi za reakciju, a i obično i vojska i policija (kerovođe) imaju svoje naoružanje. Onaj što je spreman da ubije psa, ubio bi i čoveka. Znači kerovođe i ostali u akciji imaju nekoliko sekundi prednosti da napucaju ''žrtvu''.

Zaboravljamo i da se u večini slučajeva pas upotrebljava protiv nenaoružanih kriminalaca i prelaznika granice i slično. Isto je i sa odbranom od psa, po meni skoro 90-99% ljudi nezna kako se onesposobiti psa (bez oružja). A i da ga onesposobe, za to vreme več dolaze kerovođe i ostali iz ekipe.

Što se tiče treninga, psa treba da se navikne na nepoznate zvukove i akcije. Recimo da se ne uplaši, ako se neko zadere na njega ili da puca. Pas neče razumeti pucanj i posledice, nego če se uplašiti zvuka.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on April 13, 2013, 10:33:33 am
Pored ovih čuvarskih, psi obavljaju jako zahtjevne zadaće i u ostalim segmentima sigurnosti.
Ljepi članak iz Slobodne dalmacije.

-------------------
Belgijski ovčar zadužio policijske snage
Pik u sedam godina otkrio 112 kg droge

[attachment=1]
Belgijski ovčar Pik u lipnju će napuniti osam godina, a iza sebe ima popriličnu “ostavštinu” na kojoj bi mu pozavidjeli i ljudi. Pik je pas Policijske uprave splitsko-dalmatinske i njegov glavni posao je (raz)otkrivanje raznih vrsta droge. U PU SD došao je kao jednogodišnjak iz Stubičkih Toplica s farme tamošnjeg policijskog službenika, a službeno je već sedam godina - “policajac”.

U zadnja dva tjedna Pik naprosto briljira: u Trilju je pronašao 10,5 kg marihuane skrivene u stražnjem sjedalu vozila i naslonu, a prije mjesec dana na području Vrgorca nanjušio je dva kilograma marihuane skrivene u rezervnoj gumi. Pik je do sada u svojem sedmogodišnjem policijskom radu otkrio oko 112 kilograma razne droge, aktivno sudjelujući svojim angažmanom čak u 32 veće zapljene.

Bitan i ljudski faktor

Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna, onda je lako izračunati koliko malo porezne obveznike košta u odnosu na ono koliko “donosi”. Nije baš da u njegovu napredovanju nije bitan i ljudski faktor u liku i djelu policijskog službenika Kriminaliteta droga Ivice Tolića koji se sedam punih godina ne odvaja od Pika.

- On čak živi s mojom obitelji u Vinjanima Donjim. S njim sam i ja bio šest mjeseci na obuci koja se odvijala na Policijskoj akademiji u Zagrebu. Tamo je naučio usvajanje mirisa, poslušnost, pretrage vozila, autobusa, zračnih luka...

- Nema što nismo prošli. Nema svadbe, rođendana ili poslovnih obaveza koji me mogu spriječiti da ga ne izvedem barem dva puta dnevno da se istrči i izigra. Kako je i moj devetnaestogodišnji sin Antonio, inače pripadnik Gorske službe spašavanja, zaljubljen u pse, tako i on ima svojeg belgijskog ovčara, točnije ovčarku Ninu. Nina je specijalizirana za potrage i lavine, a Pik za drogu. Vidite koji je to istraživački tim u mojoj kući! - veselo će Tolić, koji nam je priznao da je i Pika i Ninu ove zime smjestio u svoj dnevni boravak kada su se temperature u imotskome kraju spuštale i do minus 20 stupnjeva.

- Ni ja ni Antonio nismo ih mogli pustiti da ostanu vani na tom ledu, nego je oboje spavalo u mojem dnevnom boravku, kao ukućani - priznaje Ivica.

M. DIDIĆ

Prva akcija

Prva Pikova akcija bila je u siječnju 2008. u Žrnovnici kada je ispod slomljenog bora u rupi pronašao 1,5 kg heroina koji se nalazio u plastičnoj kutiji, zakopan i pokriven borovim iglicama.

- Da nije Pika, drogu nikada ne bismo našli - kazao je Tolić


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on April 13, 2013, 03:58:01 pm
Quote
Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna,

To je vrednost od oko 50 evra. Da je to pudlica pa i da poverujem, osim ako nije na nekoj "opasnoj" dijeti.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on April 14, 2013, 10:09:02 am
Quote
Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna,

To je vrednost od oko 50 evra. Sa je to pudlica pa i da poverujem, osim ako nije na nekoj "opasnoj" dijeti.

Pa nebih se baš složio džumba, ovo su ipak službeni psi i njih se mora hraniti po pravilu.
Mislim da čak ovi psi, kojima je glavni "alat" njuh, nebi smjeli jesti začinjenu hranu.
Volio bih da netko ko malo više o tome zna napiše ponešto.

Nemojmo mješati načine kako mi kod kuće hranimo ljubimce, to je najčešće pretjerivanje.
Bez namjere da nekoga reklamiram evo jedan proizvod sa tablicom preporučene količine.

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.2f84ff07a6f843419e6811740a48ab4f.pet-centar-suha-hrana-za-pse-complete.aspx

poz.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on April 14, 2013, 09:38:33 pm
Ja sam svojevremno "dugovao" (duži se doslovce na materijalni list, kroz materijalno knjigovodstvo) službenog psa i znam kako se trebovala hrana, zato sam to i napisao. Doduše, tada nisu bile moderne konzerve i "suva hrana" i već pripremljena hrana (meso, pirinča i sl.) već se ona spremala (kuvala) za psa. Dakle, taj pas je dnevno jeo najmanje 0,5 kg mesa (mislim i više), plus povrće, plus trud da se to spremi. To je minimum 15 kg mesečno. Cena svinjskog mesa u Hrvatskoj je oko 7-7,5 evra po kilogramu (bar tako pišu novine iz 2009.godine), odnosno 3,5 evra za 1/2 kg,a to je 100 evra mesečno. Možda su ti suvi obroci koje jedu savremeni službeni psi kaloričniji i jeftiniji, ko će ga znati. A možda jedu i nešto drugo... ;) Ako ljudima serviraju umesto jagnjećeg pseće meso (tako pišu ovi po Evropi), ko zna šta serviraju psima... 8)


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on April 20, 2013, 01:19:37 am
Belgijski ovčari imaju oko 30 kg, nemački ovčari oko 40, naravno uvek +/- nešto. Ako je pas 20% lakši treba mu i 20% manje hrane. Opet odprilike. Naravno važna je i aktivnost psa, godišnje doba, temperatura kde živi i tako dalje.

Meso za pse može da bude lošijeg kvaliteta, ne treba da su šnicle, tako da može da bude niža cena nego za ljude. Naravno treba mu dodavati još poneku potrebnu stvar u hranu. Tako da spremljena hrana, briketi ili konzerve mogu da dosta dobro da zamene kuvanu hranu. Još ako se nabavlja u večim količinama za službene pse, pa ako se malo zaokruži cena na mesec, možda bi moglo da prođe 50 Eura.

Inače kod nas na granici je pas jeo uglavnom konzervirano. Otvori se kozerva, skloni gornji deo, izvadi sastojke, prebode se konzerva  sa druge strane nožem nekoliko puta, dodavalo se nešto hleba, prililo mlake vode pa sa konzervom spasiralo. 2 puta na dan, konzerve su bile po sečanju oko 500g. Sad dali je bilo tačno 500 se ne sečam, možda je bilo 600 možda 400 i nešto. Razne naše ostatke, kao: hrenovke, slanine, jaja itd dobivao je za bonus ako je nešto ostalo od nas. Neznam dali je bilo po PS, ali tako smo radili. Pas nije bio ni žgoljav ni debeo.

Nego mene zanima sledeče: kad se kupi konzerva pa je nacrtana riba - unutra je riba, pa kad se kupi grašak - unutra je grašak... šta je u konzervama kde su slike mačaka i psa ???  ;D


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on April 21, 2013, 11:43:33 am
чекај, зар се одрастао пас не храни једном дневно?


Title: Re: Službeni psi
Post by: kumbor on April 21, 2013, 11:50:40 am

Ne, nisu unutra mljevene mace i mljevene kuce, već valjda označava da je reč o hrani za mace, odn. kuce.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on April 22, 2013, 10:20:40 pm
ssekir75 - teoretski bi mogli psi da se hrane i ređe nego na jedan dan. Recimu vukovi u divljini ne jedu dva puta na dan, kad nešto ulove, nažderu se za par dana. Ali to ne znači da je to dobro za njihovu probavu. I ljudi možemo da se hranimo svake toliko pa preživimo, ali ipak nam doktori savetuju 5 obroka na dan. Ja mislim da je ipak bolje malo više manjih obroka.

Ako se uspoređuje iskustvo Dzumbe, pola kile mesa + nešto karbohidratne hrane, kde isto ima još nešto proteina (mislim na pirinač, makarone, ne strogo samo CH) pa ako se usporečuje link solarisa,i preporučene količine briketa, dođe se do slične količine proteina. Inače psi spadaju skoro u kategoriju svejedih životinja (za razliku od mačaka) pa mogu da iskoriste i karbohidrate za energiju, ali još uvek moraju da konzumiraju proteine/belančevine.

Kumbor -  znam ja to šta je unutra, samo sam hteo da napravim šalu, kao recimo šta je maslinovo ulje i šta je dečje ulje. ALI... recimo kupovao sam hrane za mačke. Pa piše firma xy sa tunom, otvorim, izgleda stvarno kao tuna, skoro da bi je i ja pojeo... ali kad se tačnije pročita deklaracija piše 10% tune, 50% neke druge ribe, pa ostalo...


Title: Re: Službeni psi
Post by: oficir neaktivne rezerve on April 23, 2013, 08:56:00 am
Ja koliko se sećam starog pravila za hranjenje pasa bilo je štenad nekoliko puta na dan a odrasle jedinke jednom dnevno.

Psi imaju nagon da jedu kada god pronađu hranu.

Uglavnom je sve stvar treninga.

Kada se nauče na režim jednom dnevno teraju tako bez problema.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on April 23, 2013, 10:12:43 am
Oficiru: verujem da je postojao neki PS za hranjenje psa, ali ga ja nisam video.

Meni su rekli: hrani ga 2 puta na dan, pa sam tako i radio.

Ali ako debatiramo: zavisi i čime se hrani i šta je u konzervi. Ako je u konzervi puno ''balasta'' onda može da se daje 2 puta na dan, ako bi bilo samo meso, onda bi nekde odprilike i mogla jedna konzerva (čitajuči sad preporuke o hranjenju psa napisano na internetu).

Zanimljivo je i da ta dva psa što sam jih sreo u JNA nisu jela bez komande. Doneo si jim hranu, videlo se njihovo veselje. Postavio hranu pred njega i pas je čekao, tek kad sam mu dao ''naređenje'' jedi, počeo je. Naravno da ga nisam zezao, ali uvek su počekali.


Title: Re: Službeni psi
Post by: kumbor on April 23, 2013, 10:58:15 am
ssekir75 - teoretski bi mogli psi da se hrane i ređe nego na jedan dan. Recimu vukovi u divljini ne jedu dva puta na dan, kad nešto ulove, nažderu se za par dana. Ali to ne znači da je to dobro za njihovu probavu. I ljudi možemo da se hranimo svake toliko pa preživimo, ali ipak nam doktori savetuju 5 obroka na dan. Ja mislim da je ipak bolje malo više manjih obroka.

Ako se uspoređuje iskustvo Dzumbe, pola kile mesa + nešto karbohidratne hrane, kde isto ima još nešto proteina (mislim na pirinač, makarone, ne strogo samo CH) pa ako se usporečuje link solarisa,i preporučene količine briketa, dođe se do slične količine proteina. Inače psi spadaju skoro u kategoriju svejedih životinja (za razliku od mačaka) pa mogu da iskoriste i karbohidrate za energiju, ali još uvek moraju da konzumiraju proteine/belančevine.

Kumbor -  znam ja to šta je unutra, samo sam hteo da napravim šalu, kao recimo šta je maslinovo ulje i šta je dečje ulje. ALI... recimo kupovao sam hrane za mačke. Pa piše firma xy sa tunom, otvorim, izgleda stvarno kao tuna, skoro da bi je i ja pojeo... ali kad se tačnije pročita deklaracija piše 10% tune, 50% neke druge ribe, pa ostalo...

Pa anravno. I mi smo se u vojsci zezali oko "masti za letovanje - masti za zimovanje", itd. Današnje konzerve za ljubimce imaju i daleko manji sadržaj mesa/ribe od onog što si naveo.


Title: Re: Službeni psi
Post by: oficir neaktivne rezerve on April 23, 2013, 11:29:47 am
Oficiru: verujem da je postojao neki PS za hranjenje psa, ali ga ja nisam video.

Meni su rekli: hrani ga 2 puta na dan, pa sam tako i radio.

Ali ako debatiramo: zavisi i čime se hrani i šta je u konzervi. Ako je u konzervi puno ''balasta'' onda može da se daje 2 puta na dan, ako bi bilo samo meso, onda bi nekde odprilike i mogla jedna konzerva (čitajuči sad preporuke o hranjenju psa napisano na internetu).

Zanimljivo je i da ta dva psa što sam jih sreo u JNA nisu jela bez komande. Doneo si jim hranu, videlo se njihovo veselje. Postavio hranu pred njega i pas je čekao, tek kad sam mu dao ''naređenje'' jedi, počeo je. Naravno da ga nisam zezao, ali uvek su počekali.

Pero,
pogrešno si me razumeo nisam mislio na pravilo službe u vojsci, nego na "pravilo" kao načelo u praktičnom odgoju pasa a odnosi se na "civilstvo".


Title: Re: Službeni psi
Post by: lovac on April 23, 2013, 07:58:48 pm
Pravilo je da se odrasli pas hrani jednom dnevno.
Ako nije u intenzivnom radu, u toku toplih meseci, jedan dan u sedmici se može izostaviti hranjenje.
Sveža voda je obavezna svaki dan!

Kerovi su izvorno mesožderi - i meso je njihova osnovna hrana. Ker koji se hrani mesom i koji se redovno istrčava i trenira ne može da bude debeo.
To što mi ljudi pametujemo, pa smo od pasa napravili sveždere, to je naš problem - a vidi se i po izgledu bezbroj predebelih kućnih ljubimaca, koji žderu sve i svašta, počev od jabuka, kolača, čokolade i raznoraznih kerećih poslastica, da to ne valja, da to nije pravilna ishrana. Navikavajući ih da jedu sve - pravimo od njih debile, na isti način kao i od nas samih kada žderemo hranu ala Mc Donalds!

Ja dugo godina imam lovačke pse. Pravilo je da ih hranim jednom dnevno, pretežno mesom + kukuruzna proja. Kereće konzerve i granulirana hrana dolaze u obzir kao ispomoć, kada nemam odgovarajuće meso, ili kao energetska dopuna u zimskim mesecima, nakon napornog lova!


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on April 23, 2013, 10:12:42 pm
колега, како онда објашњаваш чудну навику краткодлаких немаца да се стрпају на опале јабуке ко дете на трешњу? нисам до скоро имао посла са њима, углавном сам био у додиру са балканцима, тробојцима и осталим гоничима, али ово сам видо код 95% немаца. ждеру јабуке ко блесави а нико их томе није учио.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on April 23, 2013, 11:07:04 pm
U stvari smo svi u pravu. Malo sam pretražio internet, zapravo pročitao sam i ranije nešto o hrani za mačke (imali su neke zdravstvene probleme) pa je mnogo puta na istoj strani napisano i za pse.

Stručnjaci so napisali da ako se daje hrana 2 puta na dan, da smanjuje osečaj gladi kod psa, ali da nije ništa pogrešno ako se daje samo jednom na dan. Važna je količina koju pojede za 24 sata. Potpuno se slažem sa Lovcem, psu ne treba davati ljudske stvari. Ne sviđa mi se ni da se jim daje sa stola, pa kat ti dođe neko u goste sa takim psom, pa skače drugima po nogama, da se mu da hrana... nekulturno! I za debelost su naravno krivi vlasnici, ne psi.

Ali Lovac? Kde baš McDonalds nađe, to je za nas balkance dietna hrana. Jedan Mac ili jedna pljeskavica u lepinji, pa još malo kajmaka, ili pečeno prasence pa još koje pivce...


Title: Re: Službeni psi
Post by: ssekir75 on April 23, 2013, 11:30:38 pm
pero, nasa pljeskavica i mcd sta god to bilo, su dva razlicita pojma! ja sam jednom u izvotu probao to mcd sta god bilo a zove se hamburger, i nikad vise! nema nikakav ukus, pa pljeskavica od soje bar na nesto llici. o prasencetu od 25-30 kila, onako u crepulji pod vrsnikom da ne pricam :D


Title: Re: Službeni psi
Post by: kumbor on April 24, 2013, 08:21:32 am

Ja u mcd volim samo sladoled, a i to ponekad, ostalo nije za jelo.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on June 02, 2013, 03:16:52 pm
Gledao sam par dokumentaraca o službenim psima i primjeti da se ljudi iz jedinice često vežu uz njih.
Jedna vijest na tu temu.

-------------

OMILJENI KOLEGA

'SLOMLJENO NAM JE SRCE, ALI MORALI SMO TO UČINITI!'
Policajci uspavali teško bolesnog psa i u smrt ga otpratili salutiranjem

[attachment=1]
Zaposlenici policijske postaje u Plymouthu zajedno su se oprostili od svog četveronožnog partnera Kaisera.

On je uspavan nakon što mu se naglo pogoršalo zdravstveno stanje. Svi njegovi kolege okupili su se u veterinarskoj bolnici te su mu salutirali prije nego što je uspavan.

Kazali su kako se radilo o izuzetno sposobnom i hrabrom psu.

[attachment=2]
'Možemo se smatrati privilegiranima jer smo radili s njim. Taj pas bio pravi heroj. Pomagao je mještanima Plymoutha i u nekoliko navrata pokazao se pravim herojem. Ovu odluku o uspavljivanju donjeli smo iz ljubavi. Jako se mučio, imao je velikih problema s bubrezima i ovo je najviše što smo mogli učiniti za njega iako nam je svima slomljeno srce', poručili su iz policije.

Kaiseru je u policiju stigao 2011. godine u dobi od pet mjeseci.

   JL (http://www.jutarnji.hr/)


Title: Re: Službeni psi
Post by: Pero™ on June 10, 2013, 11:28:15 pm
Ponekad se i psi navežu na ljude, zapravo to jimje u prirodi da žive u čoporu.

Priča o psu koji je 9 godina (do smrti) svaki dan išao da čeka svog pokojnog lastnika

http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D


Title: Re: Službeni psi
Post by: ZastavnikDjemo on June 16, 2013, 10:10:36 am
Gledao sam par dokumentaraca o službenim psima i primjeti da se ljudi iz jedinice često vežu uz njih.
Jedna vijest na tu temu.

-------------

OMILJENI KOLEGA

'SLOMLJENO NAM JE SRCE, ALI MORALI SMO TO UČINITI!'
Policajci uspavali teško bolesnog psa i u smrt ga otpratili salutiranjem

[attachment=1]
Zaposlenici policijske postaje u Plymouthu zajedno su se oprostili od svog četveronožnog partnera Kaisera.

On je uspavan nakon što mu se naglo pogoršalo zdravstveno stanje. Svi njegovi kolege okupili su se u veterinarskoj bolnici te su mu salutirali prije nego što je uspavan.

Kazali su kako se radilo o izuzetno sposobnom i hrabrom psu.

[attachment=2]
'Možemo se smatrati privilegiranima jer smo radili s njim. Taj pas bio pravi heroj. Pomagao je mještanima Plymoutha i u nekoliko navrata pokazao se pravim herojem. Ovu odluku o uspavljivanju donjeli smo iz ljubavi. Jako se mučio, imao je velikih problema s bubrezima i ovo je najviše što smo mogli učiniti za njega iako nam je svima slomljeno srce', poručili su iz policije.

Kaiseru je u policiju stigao 2011. godine u dobi od pet mjeseci.

   JL (http://www.jutarnji.hr/)


Jadničak!


Title: Re: Službeni psi
Post by: ZastavnikDjemo on June 16, 2013, 10:12:18 am
Ponekad se i psi navežu na ljude, zapravo to jimje u prirodi da žive u čoporu.

Priča o psu koji je 9 godina (do smrti) svaki dan išao da čeka svog pokojnog lastnika

http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D

Pa moj ćale je napisao prvu priču o Hačiku na SHJ! Sada dotični ima i spomenik!


Title: Re: Službeni psi
Post by: Solaris on October 29, 2013, 07:06:31 pm
Vojni psi dobili spomenik

Američka vojska podigla je u Air Force bazi u Lacklandu u saveznoj državi Teksas prvi nacionalni spomenik vojnim psima.

[attachment=1]
Tri metra visoki brončani spomenik nazvan je Čuvari američke slobode, a prikazuje četiri psa i vodiča. Njemačkog ovčara, dobermana, labradora i belgijskog ovčara.

Ovi psi su domoljubi, jednako kao i bilo tko drugi tko je služio vojsku, kazao je jedan od instruktora pasa John Baker na svečanom predstavljanju skulpture koja je izrađena privatnim donacijama. Spomenik je podignut u Lacklandu jer tamo postoji centar obuke pasa za sve rodove vojske od 1958. godine.

Tijekom Prvog svjetskog rata pse se većinom koristilo za prenošenje poruka. Narednik Stubby, američki pit bull terijer, bio je najodlikovaniji pas u ratu te je postao prvi pas koji je dobio časnički čin u vojsci. Služio je 18 mjeseci i sudjelovao u 17 bitaka na Zapadnoj fronti. U veljači 1918. spasio je svoju pukovniju od napada plinskim bombama. Stubby je potom postao maskota sveučilišta Georgetown u Washingtonu.

U II. svjetskom ratu, a potom i u korejskom, te vijetnamskom ratu uporaba pasa je dobila novu dimenziju. Psi su se koristili kao stražari, izviđači, tragači. Sovjeti su ih koristili i za nošenje eksploziva kako bi uništili nacističke tenkove. Samo u Vijetnamskom ratu Oružane snage SAD-a koristile su oko 5.000 vojnih pasa.

Zanimljivo je napomenuti i činjenicu kako su 2011. godine specijalne postrojbe američke vojske tijekom akcije ubojstva Osame bin Ladena u svom sastavu imale i belgijskog ovčara po imenu Cairo.

Psi su pravi heroji. Oni najbolji vrijede i milijun dolara, kazao je Larry Buehner, koju je u Vijetnamu služio kao izviđač, a žitom mu je spasio pas Callie. Nakon izlaska iz vojske Buehner je napisao dvije knjige o vojnim psima, prenosi Hina.

  HRT (http://www.hrt.hr/)


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on May 31, 2014, 10:03:56 pm
Пошто сам се једно време и професионално бавио обуком службених паса имао бих шта да кажем на ову тему, али ћу се ограничити на ЈНА. Шарпланинци су се по правилу користили као стражарски пси, било да су у питању карауле или истурене страже (магацини, и сл.) Веже се на сајлу и покрива одређен рејон. Његов задатак је да не дозволи да неко прође на том делу, а посебно да лајањем узбуни стражу. Ти пси се не воде у патроле, заседе и сл. Међу стражарским псима је било и немачких овчара, али су ”прави” службени пси (полицијски пси) били искључиво немачки овчари. Пред распад СФРЈ у Белом Манастиру су пробали и добермане, али су ови пси били осетљиви на оштре климатске услове и начин држања. Наводно су у време СРЈ пробали и ротвајлере у Нишу.

Понашање стражарских паса је у многоме зависило не само од ”кучкара” (керовође), него и од војске која их је окруживала. Ово се посебно односи на истурене страже, где су смене људства биле фреквентније. Било је паса који су генерално били пријатељски расположени према људима у војничким униформама. Било је опет и случајева да се шарпланинац откине док је керовођа у граду, па се онда стража позатвара док патрола не довезе керовођу да ухвати пса. Било је и покушаја војника да науче псе да буду агресивни према официрима: обуку кишну пелерину и ставе шапку, па онда изазивају и малтретирају пса.


Title: Re: Službeni psi
Post by: crki on June 01, 2014, 06:36:43 pm
Zar nije vodič službenog psa,a ne ,,kerovođa" ili ,,kučkar"?Izvinjavam se na ovome,ali mislim da treba da se upotrebljavaju pravilni izrazi ako se piše u ovoj temi.


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on June 01, 2014, 08:48:42 pm
У праву сте, званично су то били ”водичи службених паса”, мада мислим да се тај израз ретко употребљавао. Конкретно, сећам се једног наређења да нађемо керовођу и извештаја везаних за инцидент.  Нисам желео никога да вређам, али израз ”керовођа” се до те мере одомађио да је почео да се употребљава и у службеним документима, нпр. http://www.mod.gov.ba/files/file/deminiranje/ser_deminiranje.pdf.


Title: Re: Službeni psi
Post by: crki on June 02, 2014, 10:17:41 am
Nije vređanje,ja sam bio ,,kerovođa" u vojsci,ali komandir karaule nije dozvoljavao tako nazivanje,a takođe ni ostale starešine.


Title: Re: Službeni psi
Post by: VeselinDakovic on May 22, 2016, 02:42:00 am
Не знам да ли је већ покренута слична тема, али ово спада у остале службе копнене војске. Пливају, али крила сигурно немају.

Нема оног ко је носио униформу а да није дошао у контакт, непосредни или посредни, са службеним псима.

Ова тема се односи на нешто лепо, на бића која те неће никада издати или преварити. Неподмитљиви су.

Поред своје службене стране, исти пси су имали и своју псећу страну, што је значило да сам често био избалављен и пун отисака шапа.

ЦОП у Нишу преживљава тешка времена, али "кучкари" и даље имају квалитетне "куце". Не знам шта је било са Белим Манастиром.

Свака раса има своје предности, карактеристике, нарав, намену и тако даље, па одређене службе имају своје "преференције" у погледу раса.

Уобичајена раса службених паса су били (и јесу) немачки овчари, али сам се сретао и са шарпланинцима, на моје изненађење, јер сам био убеђен да су они само на граници. Знам да је у неким ретким случајевима била присутна и раса ротвајлера.

Овај мој скупља алат.

Можда је прадеда његовог прадеде слушао "да нам живи рад".

У сваком случају, ако он полегне по трави испод маслачка ја гледам ко напада. ( Обично доносе рачуне. )

Има ли ко из те службе?


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on May 22, 2016, 08:14:39 am
Ima tema https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,20732.0.html


Title: Re: Službeni psi
Post by: Agario on May 22, 2016, 09:47:40 am
LUKA, NAJHRABRIJI PAS NA SVIJETU


Marinac po imenu Luka – inače dvanaestogodišnja ženka njemačkog ovčara – pozira fotografima nakon što je primila PDSA Dickin medalju, koja se za hrabrost dodjeljuje životinjama i ekvivalent je Viktorijinom krstu.

Učestvovala je u više od 400 misija u Iraku i Avganistanu

Luka je izgubila svoju prednju lijevu šapu 23. marta 2012. u provinciji Helmand u Avganistanu, kada je otkrila improvizovanu bombu od čak 13 kilograma. Međutim, u blizini je uskoro detonirala druga bomba.

Luka je obavila više od 400 misija u Iraku i Avganistanu tokom šest godina u “službi” i zaštitila je živote na hiljade vojnika. Njene herojske akcije sada su priznate i od vodeće veterinarske dobrotvorne ustanove u Britaniji, PDSA. Dodijelili su joj najveću nagradu koju može da dobije bilo koja životinja na planeti.

Izvor : BL net






Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on May 30, 2016, 02:05:47 pm
Nekoliko fotografija sa stranice Mo i VS na Fejsbuku. Rec je o psima koji se nalaze u 5.bataljonu vojne policije

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5][attachment=6]


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on June 20, 2016, 12:44:56 pm
Tako se to vezbalo 1942.godine

[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on June 23, 2016, 05:48:51 pm
Tridesetih godina proslog veka Rusi su poceli da obucavaju pse za jos jedan, samoubilacki zadatak, borbu protiv tenkova i dugih oklopnih vozila. Psi opasani eksplozivom su obucavani da trce ka oklopnim vozilima, odu ispod njih gde bi se eksplozivno punjenje aktiviralo. Ideja je bila da pas ispod vozila odbaci eksploziv koji bi putem tajmera bio aktiviran ali se to pokazalo bezuspesnim. Program je posle 1942.godine preusmeren na obuku pasa u pronalazenju mina ali je obuka pasa za protivoklopnu borbu ostala sve do 1996.godine (kako kaze Wikipedija).
Obuku pasa za ovu namenu su radili i Japanci kao i Amerikanci. Nema preciznih podataka koliko je upotreba pasa na ovaj nacin bila efikasna.

[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: kumbor on June 23, 2016, 08:26:48 pm


Kuce maze - kamikaze!


Title: Re: Službeni psi
Post by: Bozo13 on June 24, 2016, 07:46:03 am
Tridesetih godina proslog veka Rusi su poceli da obucavaju pse za jos jedan, samoubilacki zadatak, borbu protiv tenkova i dugih oklopnih vozila. Psi opasani eksplozivom su obucavani da trce ka oklopnim vozilima, odu ispod njih gde bi se eksplozivno punjenje aktiviralo. Ideja je bila da pas ispod vozila odbaci eksploziv koji bi putem tajmera bio aktiviran ali se to pokazalo bezuspesnim. Program je posle 1942.godine preusmeren na obuku pasa u pronalazenju mina ali je obuka pasa za protivoklopnu borbu ostala sve do 1996.godine (kako kaze Wikipedija).
Obuku pasa za ovu namenu su radili i Japanci kao i Amerikanci. Nema preciznih podataka koliko je upotreba pasa na ovaj nacin bila efikasna.

[attachment=1]

Dali je mit ili istina, da se u borbi protiv tenkova nisu iskazali, ili bolje rečeno iskazali su se naopaku. Trčali su na tenkove, na kojima su učeni, tj na tenkove sovjetske proizvodnje?


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on June 24, 2016, 07:54:25 am
KAzu da su se razen gresek desavale u obuci. Jedna od njih je da su uvezbavani na ruskim tenkovima sa pogonom na dizel a trebali su da idu na nemacka sa benzinskim motor. Pas to ne zna ali njegovo culo mirisa je reagovalo na dizel. Tako kazu.
Kazu i da su u poctku uvezbavani na staticnim tenkovima i da je posledica bila da uopste nisu hteli da idu na tenk u pokretu. Pa je onda to reseno ali je bio problem pucnjava, i tako dalje.
Mnogi su se vracali nazad pa je tako dosta ruskoh vojnika nastradalo.

Verovatno je sve to uticalo da se ti centri za obuku preorjentisu na obuku pasa u pronalazenju mina.


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on June 24, 2016, 08:08:44 am
Tridesetih godina proslog veka Rusi su poceli da obucavaju pse za jos jedan, samoubilacki zadatak, borbu protiv tenkova i dugih oklopnih vozila. Psi opasani eksplozivom su obucavani da trce ka oklopnim vozilima, odu ispod njih gde bi se eksplozivno punjenje aktiviralo. Ideja je bila da pas ispod vozila odbaci eksploziv koji bi putem tajmera bio aktiviran ali se to pokazalo bezuspesnim. Program je posle 1942.godine preusmeren na obuku pasa u pronalazenju mina ali je obuka pasa za protivoklopnu borbu ostala sve do 1996.godine (kako kaze Wikipedija).
Obuku pasa za ovu namenu su radili i Japanci kao i Amerikanci. Nema preciznih podataka koliko je upotreba pasa na ovaj nacin bila efikasna.

[attachment=1]

Ма идеја је била да се експлозив активира при контакту са тенком, подразумевало се да пас погине. Обука је у суштини једноставна и релативно јефтина, пси се уче да носе терет и узимају храну испод тенкова. Разлог за неуспех је траљавост и покушај да се уштеди. Очекивали су да ће пси који су обучавани да се хране испод тенкова који мирују (са угашеним моторима) тражити храну испод тенкова у покрету, који при томе отварају ватру. За животиње је то потпуно другачија ситуација, тенк у покрету и онај који мирује нису једна те иста ствар.  Додатни проблем је био да су пси били обучавани на руским дизел тенковима, који имају потпуно другачији мирис него немачки тенкови који су користили бензин. Добар број паса се из страха, или зато што није нашао циљ на коме је обучаван, враћао у совјетске ровове - све са експлозивом. Зато су на ове сироте животиње пуцали сви.

У ретким случајевима где је обука изведена како треба, резултати су били одлични. Нпр. у Курској бици је 16 паса онеспособило 12 немачких тенкова.

То о обучавању пса да скине експлозив испод тенка је прича за малу децу и љубитеље животиња. То је далеко сложенија, дуготрајнија и скупља обука. Сви пси нису способни за то. Са друге стране, под условом да имате горива и миниције, обука изгладнелих животиња да носе терет и нађу храну испод возила у покрету је далеко једноставнија. Може се изводити и у већим групама, са неколико обучених паса од којих ће остали учити шта треба да раде ако хоће да једу.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kuzma® on June 25, 2016, 02:58:39 pm
Nemci su pse izgleda naucili i da razvlace telefonsku liniju

[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: Milan (longtrip) on June 25, 2016, 05:51:24 pm
Jos u Prvom sv.ratu. Ovo je nemacki pas

[attachment=1]

A ovo su Poljaci

[attachment=2]



Title: Re: Službeni psi
Post by: MOTORISTA on June 25, 2016, 06:14:25 pm
Belgijski psi za vuču mitraljeza.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Službeni psi
Post by: leut on July 09, 2016, 12:43:35 am
1.7.2016.

Metodsko-pokazna vježba „Rad vodiča pasa sa službenim psom čuvarske namjene“

[attachment=1]
U organizaciji Središta za skladištenje materijalne imovine Velika Buna Bojne za opskrbu Zapovjedništva za potporu (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7275.0.html) u vojarni „Satnik Josip Zidar“ u Velikoj Buni, 15. lipnja 2016. godine provedena je metodsko-pokazna vježba (MPV) „Rad vodiča pasa sa službenim psom čuvarske namjene“. U provedbu MPV bili su uključeni vodiči pasa Bojne za opskrbu sa službenim psima, doktor veterinarske struke te instruktori Satnije za obuku vodiča i službenih pasa „Satnik Krešimir Ivošević“ iz Dugog Sela.

Pored zapovjednika Bojne za opskrbu pukovnika Damira Novinca i zamjenika zapovjednika pukovnika Josipa Krajcara, te zapovjednika Središta za skladištenje materijalne imovine bojnika Zlatka Plepelića metodsko-pokaznoj vježbi nazočili su prvi dočasnik i pripadnici Bojne za opskrbu, pripadnici Bojne za opću logističku potporu, Središta za obuku i doktrinu logistike, Vojno zdravstvenog središta te svi zapovjednici vojno-skladišnih kompleksa Bojne za opskrbu.

Metodsko-pokazna vježba provedena je kroz tri radne točke (nastamba službenih pasa, poligon za trening pasa te vez službenih pasa) koje na specifičan način prezentiraju ulogu vodiča pasa i službenih pasa.

Cilj MPV bio je prikazati misiju i zadaću vodiča službenih pasa čuvarske namjene, pružiti osvježenje znanja djelatnicima postrojbi koji koriste službene pse, a stožernom osoblju postrojbi pružiti uvid u pravilnu uporabu službenih pasa, njihovo školovanje, rad vodiča i pasa u čuvarskoj službi, potrebnu logističku skrb i održavanje kondicije i zdravlja pasa u suradnji s veterinarskom strukom Vojno zdravstvenog središta. U okviru MPV naglasak je dan na aktivnosti vodiča pasa usredotočene na službenog psa i njegove potrebe u okviru fizičkog osiguranja (straže).

Na kraju MPV nazočnim pripadnicima Oružanih snaga RH obratio se pukovnik Damir Novinc, zapovjednik Bojne za opskrbu koji je izrazio zadovoljstvo uspješno provedenom metodsko-pokaznom vježbom, zalaganjem svih sudionika MPV te naglasio odličnu suradnju pripadnika Satnije za obuku vodiča i službenih pasa „Satnik Krešimir Ivošević“ iz Dugog Sela i Bojne za opskrbu.

[attachment=2]
[attachment=3]
Tekst/foto: ZzP/Domagoj Franić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Službeni psi
Post by: leut on July 09, 2016, 12:45:31 am
Metodsko-pokazna vježba „Rad vodiča pasa sa službenim psom čuvarske namjene“

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: ZzP/Domagoj Franić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on August 24, 2016, 06:39:52 am
Nemci su pse izgleda naucili i da razvlace telefonsku liniju
У Првом светском рату пси су били мобилисани као војни обвезници и употребљавани на разне начине. Један од њих је било и развлачење телефонских линија. Један доберман је био одликован гвозденим крстом зато што је успео да повеже неку артиљеријску осматрачницу преко пар стотина метара брисаног простора, где је био изложен непријатељској ватри.

Популарна је била и курирска служба са псима, као и санитетски пси. Поред људи и коња, и пси су добијали гас маске.


Title: Re: Službeni psi
Post by: gocemk on October 01, 2016, 05:17:08 pm
Onaa sto me bendisva kaj amerikancite e toa sto bez razlika koj se tie sekogas gi spomenuvat svoite heori makar bile i kucinija na primer samo vo vietnamskata vojna sluzbenite pesovi spasile preku 10 iljadi raneti amerikanski vojnici .


http://www.youtube.com/watch?v=9o8tCZmESWk

#Invalid YouTube Link#


Title: Re: Službeni psi
Post by: kerovodja on March 25, 2017, 01:49:31 pm
Leute, ima li neki link ili bilo sta slicno o Satniji za obuku vodica i sluzbenih pasa iz Dugog Sela, dvostruko sam zainteresovan, kao bivsi vodic pasa i kao bivsi vojnik iz Dugog Sela . . .  Hvala, u svakom slucaju


Title: Re: Službeni psi
Post by: leut on March 25, 2017, 03:23:35 pm
Leute, ima li neki link ili bilo sta slicno o Satniji za obuku vodica i sluzbenih pasa iz Dugog Sela, dvostruko sam zainteresovan, kao bivsi vodic pasa i kao bivsi vojnik iz Dugog Sela . . .  Hvala, u svakom slucaju

Kerovodja, o današnjoj Satniji za obuku vodiča i službenih pasa „Satnik Krešimir Ivošević“, odnosno nekadašnjem Obučnom centru vodiča i službenih pasa "Satnik Krešimir Ivošević", imaš više u temi Pukovnija Vojne policije OSRH (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7501.0.html). U temi ima nekoliko članka i vijesti o ovoj Satniji.

Bilo je nekih manjih izmjena u strukturi i ustroju ovog centra, odnosno po novom satnije, tako da donji citat ne prikazuje u potpunosti današnji ustroj, ali je prilično točan:

Obučni centar vodiča i službenih pasa "Satnik Krešimir Ivošević"

[attachment=5]
Obučni centar vodiča i službenih pasa "Satnik Krešimir Ivošević" dio je Središta Vojne policije za obuku "Bojnik Alfred Hill", a smješten je u vojarni u Dugom Selu. Ustrojen je 1992. godine kao dio voda VP pridodanog 2. A brigadi, a preustrojem 1993. godine oformljena je Nastavna satnija u sastavu 66. bojne VP, preteća današnjeg Centra, te započinje obuku vodiča i službenih pasa i postaje temelj razvoja zaštitno-tragačkih desetina unutar postrojbi VP-a, a u vremenu koje slijedi će planirani uzgoj, dresura i pravilna uporaba službenih pasa postati dio važnih i svakodnevnih zadaća VP-a. Od 2003. godine, u svakom kontingentu OS RH koji odlazi u međunarodne misije, nalaze se barem po dva posebno obučena psa. Obuku u Centru godišnje prođe između 50 i 60 pasa, koji se koriste za detekciju droga i eksploziva te za zaštitno tragačke svrhe. Rad Centra započeo je ponajprije zahvaljujući satniku Krešimiru Ivoševiću i satniku Branku Gretiću koji su u vojnu policiju dragovoljno došli zajedno sa svoja dva privatna psa.

U sastavu obučnog centra djeluju
- Vod za uzgoj, selekeciju i preddresuru
- Vod za obuku i dresuru
- Veterinarska ambulanta
- Opslužna desetina
- Groblje pasa

Prvi vod se bavi uzgojem, selekcijom i preddresurom pasa. Oni brinu o ženkama matičnog čopora i štencima do jedne godine života, a uzgajaju se njemački, belgijski i nizozemski ovčari.
Drugi vod, Vod za obuku i dresuru pasa, provodi obuku vodiča i službenih pasa iz vlastita uzgoja. Obuka se provodi prije svega za potrebe OSRH-a, ali i za potrebe drugih institucija i tijela RH - Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo financija, a ostvarena je i suradnja sa Hrvatskim kinološkim savezom. Tijekom 2009. godine održana je i sedmomjesečna obuka iračkih snaga sigurnosti za detekciju eksploziva. U Obučnom centru provodi se šestomjesečna obuka za zaštitno-tragačke pse, obuka za zaštitne pse (pet mjeseci), tragačke pse (pet mjeseci), pse za detekciju eksploziva (sedam mjeseci), pse za detekciju droga (sedam mjeseci), obuka vodiča i službenih pasa za detekciju duhana i duhanskih proizvoda (sedam mjeseci), čuvarske pse (četiri mjeseca) te dvomjesečni instruktorski tečajevi i tečajevi za markirante. Među redovitim aktivnostima koje Obučni centar provodi je i godišnje testiranje sposobnosti vodiča i službenih pasa, a vodiči i njihovi psi koji uspješno prođu testiranje dobivaju licenciju za rad koja vrijedi 6, 9 ili 12 mjeseci.
Veterinarska ambulanta nadzire zdravlje pasa, vodi brigu o prevenciji i rješavanju manjih ozljeda.
Opslužna desetina brine za organizaciju i nabavu svega onoga što psima, za njihova životnog vijeka treba.

Više informacija možeš naći na ove tri poveznice: LINK 1 (http://www.ubvvpdr.hr/sluzbeni-psi-vojne-policije/), LINK 2 (http://www.ubvvpdr.hr/obucni-centar-vojne-policijesatnik-kresimir-ivosevic/), LINK 3 (http://www.ubvvpdr.hr/in-magazin-sluzbeni-psi-vojne-policije-video/) (video od prije desetak dana).


Title: Re: Službeni psi
Post by: kerovodja on March 25, 2017, 05:39:48 pm
Zahvaljujem jos jednom


Title: Re: Službeni psi
Post by: gocemk on April 06, 2017, 11:09:59 pm
Црвената армија во втора светска војна кучињата (песовите) ги користат за откривање на германски снајпери по мирисот .Едноставно кучето доближувало до непријателскиот снајпер и само требало да се следи кучето каде оди и знајш со точност каде е германскиот снајпер скриен .


Title: Re: Službeni psi
Post by: Milan (longtrip) on December 03, 2017, 04:32:54 pm
K9 vizualni sistem za pse

https://youtu.be/1rIWJmVIc2Q


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on December 03, 2017, 07:28:17 pm
Самом псу та скаламерија не треба, вид му је треће чуло (после њуха и слуха), у мраку види боље него човек. Далеко боље уочава објекте у покрету него оне који су статични.

Ово служи да пренесе информације (пре свега слику) екипи која је послала пса. Импровизоване верзије нечег сличног су се употребљавале пре 25 година на нашим просторима. Имам утисак да се код ове опреме превише пажње посветило томе како то изгледа у односу на функционалност.


Title: Re: Službeni psi
Post by: Kubovac on May 09, 2022, 03:24:18 pm
Priznanja za službene vojne pse

Centar za obuku pasa Vojske Srbije bogatiji je za sedam priznanja koja su službeni psi ove jedinice osvojili na 30. Međunarodnoj kinološkoj manifestaciji „CACIB Niš 2022“ i 18. „Kalča kupu“, održanim juče u Nišu.

Reč je o prestižnim međunarodnim manifestacijama, na kojima se u deset kategorija osim pasa iz Republike Srbije, ove godine takmičilo još oko 600 pasa iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Crne Gore.

Službeni psi Vojske Srbije su ovom prilikom osvojili sedam pehara na nadmetanju šarplaninaca u pojedinačnoj konkurenciji i plaketu „Pukovnik dr Slobodan Teodosić“, koja se od ove godine, u čast nekadašnjeg komandanta Centra za obuku pasa i osnivača niške kinološke organizacije, dodeljuje u kategoriji za najbolji par šarplaninaca.  

Centar za obuku pasa je namenjen za dresuru, zdravstveno zbrinjavanje, uzgoj i reprodukciju pasa, obuku i usavršavanje kadra veterinarske službe, a odlični rezultati i priznanja koja Centar ostvaruje na međunarodnim takmičenjima govore o kvalitetu rada u ovoj jedinici Komande za obuku.

Izvor: https://www.vs.rs/sr_lat/vesti/C767B64ECFA211EC8D050050568F5424/priznanja-za-sluzbene-vojne-pse

[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: PakleniVuk on May 15, 2024, 07:17:36 pm
Nisam ovo video ranije ,ali ni sada nije kasno da zapišem da Šarplaninac nije službeni pas (iako je novinar u pređašnjoj objavi to tako krstio i uprkos tome što se nalazi u upotrebi u vojsci) ipak je on "samo" pastirski pas ( čuvar poverene mu imovine u najboljem slučaju). Na prvoj strani ove teme se nalazi fotografija službenog psa imena Remo von Fichtenschlag (čita se "Remo Fon Fičtenšlang" ),  odgajivača Marka Osmana,jedno vreme bio u vlasništvu samog odgajivača,kasnije u vlasništvu Džozefin Kao iz Hong Konga, dobar deo svog života proveo u Montećanti Termama u Italiji gde je i uginuo 2020. Dva puta za redom proglašen za najlepšeg nemačkog ovčara na državnom prvenstvu Nemačke.

Razlika je u tome što službeni psi polažu radni ispit (BH- ispit opšte socijalizacije , FH- tragački psi,IGP-1,IGP-2,IGP-3 napredni ispiti u dresuri , a u vojsci se radi specijalistička obuka vezano za "ves" u kom će pas služiti) , a Šarplaninac ne polaže ni jedan ispit (poželjno je BH ako je planirano da bude izvođen na izložbe ili zarad sigurnosti u kasarni ,iako ga ne obavezuje standard na to). 

Međutim hajde da budem i blag u "kritici" i da donesem nešto novo na temu (red je) , a da to bude zanimljivo. Dole u prilogu se nalazi DNK studija o poreklu Šarplaninca (na engleskom,ako treba mogu je i prevesti no služiće I ovako). Ovo je bitna stvar jer u nekim trenucima odgoja pasa rase Šarplaninac (posebno nakon ratova na prostoru bivše Jugoslavije) došlo se u situaciju da su pojedini " savesni odgajivači" mešali Šarplaninca sa drugim rasama (Kavkaskih ovčarima , Tibetskim mastifima i drugim nesrodnim rasama) ,što je u jednom trenutku pretilo da uništi rasu . Danas ta opasnost sve manje postoji jer i službenim psima (Nemački ovčar na primer) i našem Šarplanincu može biti urađen DNK test kao dokaz porekla.

Postojala je opasnost (i dalje će oni pokušavati ali bezuspešno) da albanski revizionisti traže da rasa Šarplaninac pripadne takozvanoj "Državi Kosovo" , međutim tek sa ovim istraživanjem ta " opasnost " postaje sve manja . Na Kosovu i Metohiji žive ljudi koji svu namerno pokušavali godinama da mešanjem Šarplaninca sa drugim rasama (u poslednje vreme najčešće Kangalom) smisleno i namerno dovedu do toga da genotipa Šarplaninca bude trajno uništen (zato sam ih i nazvao "Albanski revizionisti" ,jer Goranci to nisu nikada radili ,oni i dan danas čuvaju rasne Šarplanince i povezani su sa Srpskim odgajivačima ,često dovode svoje pse na izložbe u Srbiju i svi imaju rodovnike izdate od strane Kinološkog Saveza Srbije,za razliku od onih drugih).  Mislim da će i odgajivačima rase Šarplaninac biti interesantno da imaju ovaj PDF,a i kolegama iz Centra za obuku pasa, prevashodno mislim na centar u Nišu,ali i drugima na prostoru bivše Jugoslavije koji i dalje gaje Šarplaninca kao "vojnog " ,a ne "službenog" psa ;).

 [attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on May 15, 2024, 09:05:22 pm
Вуче, шарпланинац је регистрован као илирски овчар, са две подврсте, крашким овчарем и шарпланинцем. Ако се добро сећам, то је раздвојено крајем шездесетих. Крашки овчар је био мањи и лакши, и имао гвоздено сиву боју. Код крашких овчара се својевремено захтевало полагање радног испита, као и код других службених паса (траг, послушност, напад).

Шарпланинац је, као што си рекао, пастирски пас. Може да се обучи да буде чувар простора. У центру у Нишу су се годинама трудили да направе шарпланинца у боји крашког овчара, гвоздено сивог. Уопште не улазим у то шта је ту све мешано, али чињеница је да су добијени већи и краћи пси у тој боји. Ради величине су били и слабије покретни. Није фер кривити само одгајиваче.

Шарпланинца треба сачувати, то не доводим у питање. Међутим, употребна вредност ових паса је упитна. Ја се сећам ситуације када је патрола јурила по граду керовођу са истурене страже (магацини), јер се пас који је био на сајли откачио. Стражари су били по дрвећу и у кабинама камиона, цео простор је практично био без страже више сати.

Дискутабилна је и употребна вредност службених испита (IPO, SchH и сл.) јер се пси фокусирају на рукав. Већ дуго нисам у томе, али постојао је French Ring, који је више одговарао реалној употреби паса.

Дискутабилна је и употребна вредност многих традиционалних службених паса, укључујући и његово величанство Немачког овчара. Превише тога је деценијама било подређено естетици. То што се нпр. у израелској војсци пуно чешће виђају белгијски овчари није без разлога.


Title: Re: Službeni psi
Post by: dzumba on May 16, 2024, 06:27:25 pm
Колико се ја сећам Шарпланинац је и у ЈНА и у ВЈ служио искључиво као "заштитини пас", односно "пас чувар". Није био за трагача, претрагача или за откривање експлозива и дрога.


Title: Re: Službeni psi
Post by: kosta1961 on May 29, 2024, 03:50:27 pm
[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: Boro Prodanic on May 29, 2024, 05:16:56 pm
[attachment=1]

Mislim da je ova fotografija snimljena na Kopaoniku. Radar iza uništen je 1999.


Title: Re: Službeni psi
Post by: PakleniVuk on May 31, 2024, 11:41:38 am
Вуче, шарпланинац је регистрован као илирски овчар, са две подврсте, крашким овчарем и шарпланинцем. Ако се добро сећам, то је раздвојено крајем шездесетих. Крашки овчар је био мањи и лакши, и имао гвоздено сиву боју. Код крашких овчара се својевремено захтевало полагање радног испита, као и код других службених паса (траг, послушност, напад).

Шарпланинац је, као што си рекао, пастирски пас. Може да се обучи да буде чувар простора. У центру у Нишу су се годинама трудили да направе шарпланинца у боји крашког овчара, гвоздено сивог. Уопште не улазим у то шта је ту све мешано, али чињеница је да су добијени већи и краћи пси у тој боји. Ради величине су били и слабије покретни. Није фер кривити само одгајиваче.

Шарпланинца треба сачувати, то не доводим у питање. Међутим, употребна вредност ових паса је упитна. Ја се сећам ситуације када је патрола јурила по граду керовођу са истурене страже (магацини), јер се пас који је био на сајли откачио. Стражари су били по дрвећу и у кабинама камиона, цео простор је практично био без страже више сати.

Дискутабилна је и употребна вредност службених испита (IPO, SchH и сл.) јер се пси фокусирају на рукав. Већ дуго нисам у томе, али постојао је French Ring, који је више одговарао реалној употреби паса.

Дискутабилна је и употребна вредност многих традиционалних службених паса, укључујући и његово величанство Немачког овчара. Превише тога је деценијама било подређено естетици. То што се нпр. у израелској војсци пуно чешће виђају белгијски овчари није без разлога.

Jeste 1939.registrovan je kao "Ilirski ovčar " u dva tipa . Tip 1 je bio današnji Šarplaninac,a tip 2 je današnji Kraški ovčar. Godine 1957 .je razdvojen u zasebne rase pri čemu je Šarplaninac zadržao broj standarda 41, a Kraški ovčar je dobio novi broj 278. Ti brojevi standarda ne govore ništa posebno sem što predstavljaju redosled po kom su rase priznate . Šarplaninac je priznat na  prvom zasedanju skupštine prilikom formiranja međunarodne kinološke federacije,a Kraški je naknadno nakon Drugog Svetskog Rata dobio zvaničnu numeraciju.

Vezano za polaganje "šuchunda" (Schh) ;) :

Kraški ovčar je u suštini izmrla rasa pasa . U trenutku kada je usvojen standard za Ilirskog ovčara 1939. nije postojalo mnogo pasa koji odgovaraju toj pasmini (možda oko desetak ne više od toga) . Time što su zajedno kao jedna rasa a dva tipa Šarplaninac i Kraški ovčar primljeni data je prilika da se revitalizuje rasa Kraški ovčar. Danas znamo da je Kraški ovčar mešanac Nemačkog ovčara (naj verovatnije mužjaci su korišćeni) i Šarplaninca (najverovatnije samo ženke su koršćene) . To "proizilazi" iz DNK istraživanja koja su radili i ljudi u onom radu koji se nalazi u PDF formatu i iz rada koji je tamo citiran pod nazivom " Genomic Characterization of the Three Balkan Livestock
Guardian Dogs
" (postaviću i PDF tog rada), gde je zaključak da su Šarplaninac,Srpski pastirski pas,Bugarsko ovčarsko kuče,Tornjak i Kavkaskih ovčar bliski srodnici,a da je Kraški ovčar blizak sa Nemačkim ovčarom (vidi se i sa sličice) .

[attachment=1]

Zapravo , svi ovi psi mogu da se dresiraji i dovedu na neki nivo što potvrđuje i ova demonstracija jednog od pasa koji se smatra za oličenje vojnog uzgoja Cala,ali Šarplaninac za razliku od Nemačkog ovčara je i veći i jači i samim tim svojeglaviji. I u Rusiji su , verovatno naj aktivnije od svih drugih država, radili ispitivanja sa psima tokom Hladnog Rata u cilju stvaranja rasa pogodnih za vojnu službu. Oprobali su i Kavkasce i Volkodave i Moskovske čuvare, stvorili su i "hibridnu" rasu Crni Ruski Terijer ,ali ipak došli do zaključka da to nije to . Vojni uzgoj Šarplaninca u Srbiji je dugo godina vođen ka tome da se stvori masivniji pas ,tako da se ranije često moglo videti da su psi blizu toga da budu limfatični (za one koji ne znaju šta ti znači da zapišem da su kod limfatičnih pasa usne opuštene,kao kod Bernardinca,on je klasičan primer te osobine) ,a takvi psi su spori,tromi I neaktivni, sve ono što Šarplaninac ne bi smeo da bude. U današnje vreme su popravili odgoj i usmerili ga ka nešto boljim jedinkama. I sad ,ja bih odavde na dalje mogao da zapišem stvarno opširan elaborat o načinu i smeru odgoja i kod Nemačkog ovčara i kod Belgijski ovčara Malinoa (koji se najčešće koriste,mada postoje i druge varijacije "Maligatora") i kod Šarplaninca. Jer razvijena je poprilično kompleksna šema testova koji služe za pravilan odabir jedinki. Od zdravstvenih testova (snimanje kukova,laktova jer kod pasa postoji neizlečiva genetska bolest koja se zove "displazija" ili "isčašenje" kuka i lakta) , do testova socijalizacije ( gde se proverava da li je pas plašljiv na pucanj,kom tipu karaktera pripada/ razdražljivom - umerenom- ne zainteresovanim) ,zatim eksterijernim osobinama ( to je ono kad vidite psa na izložbi pasa gde dobije neki pehar u "lepoti"- ali to zapravo nije takmičenje u lepoti) pa tek iza toga su radne osobine . Radne osobine u suštini može da dosegne svako ko se trudi (dresura se zasniva na ponavljanju po istom principu kao i učenje " Repetitio est mater studiorum") ,što može i dole u malom videu da se primeti
:

https://www.youtube.com/watch?v=Uy-ouWcBm7E

Ovo gore je bio Cal,a ovo dole je Caf njegov sin i pobednik Međunarodne izložbe Šarplaninca u Nišu 2002.godine ;).

 [attachment=2]

[attachment=3]



P.s. da dopišem još jednu sitnicu , tokom raznih opitovanja u SSSR na psima zaključeno je da psi sive boje su bitno agresivniji od pasa drugih boja . Posebno beli psi su naj češće miroljubivi za razliku od sivih. Tako da su vojske širom sveta pretežno favorizovale sive pse,pa je tako i sa Šarplanincima i Nemačkim ovčarima. Česi i Slovaci su mislili da ako sivog nemačkog ovčara ukrste sa Vukom ,da će dobiti "superiornu rasu" pogodnu za služenje u vojsci. Ispostavilo se da ukrštanjem pasa sa Vukom se svodi na to da melezi povuku na vuka ,a vuk radije izbegava kontakt sa čovekom,ne laje i plaši se grmljavine i pucnja iz vatrenog oružja. Postoji rasa Čehoslovački vučiji pas i danas,ali ona nije podobna za služenje u vojsci ;).

I još nešto da dopišem čega sam se naknadno setio,a to je da od današnjeg Šarplaninca ne vodi poreklo samo Kraški ovčar,nego i Nemačka pasmina Leonberger koja je takođe tokom Drugog Svetskog Rata bila na ivici izumiranja,pa je revitalizovana ukrštanjem sa Šarplanincima.


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on May 31, 2024, 03:38:07 pm
Није ништа необично да пси различитих пасмина деле исте гене. Међутим, понекад се долати у ситуацију ”кокошка - јаје”, односно шта је било прво.

Немачки овчар није никаква стара раса, него пас који је настао крајем 19. века, укрштањима разних овчарских паса. Направио га је фон Степинец. Могуће је да су у тим укрштањима употребљавани пси који су сродни кашким овчарима.

Торњак је грађом сасвим друга група паса, у односу на шарпланинце. Више је молосоидне грађе, попут мастифа. Наравно, на терену су се пастирски пси мешали и укрштали. Расе које имамо данас су из времена када је неко повукао линију и рекао шта су чистокрвни пси, а шта нису.

Бела боја код пастирских паса је била популарна, јер су чобани лакше могли да их препознају ако се сукобе са вуковима, тако да су знали где да ударе штапом.


Title: Re: Službeni psi
Post by: PakleniVuk on May 31, 2024, 04:33:12 pm
I to je uglavnom sve tačno (sem možda upotrebe reči "više je molosoidne građe" u svemu ostalom mogu da se složim ).  Traži ova tema dosta pisanja,pa kada budem imao vremena zapisivaću ono što znam i iz ličnog iskustva, a i iz teorije ,a u kontekstu toga kako i šta može da se učini da se vojni uzgoj i službenih pasa i Šarplaninca unapredi kod nas i kako se koriste psi danas kod nas (mane / vrline pojedinih radnji) . Bitno je da se uporede i prenesu znanja iz drugih država sa onim što je kod nas,pa da vidimo gde smo i gde bi hteli da budemo . Pošto i ovo može biti i trebalo bi da bude deo neke "vojne doktrine" , a svesni smo da sve države trenutno "modifikuju" svoj doktrinarne pristup prvenstveno zbog besposadnih sistema , ali kad ide jedno ,nek ide i drugo ... Valja proanalizirati i upotrebu pasa u vojne svrhe u 21. veku ;) .

P.S. ako je ona fotografija sa šaplanicem uslikana na Kopaoniku, onda se vojnik i pas nalaze na vrhu koji se zove Gobelja ;).


Title: Re: Službeni psi
Post by: Boro Prodanic on May 31, 2024, 05:15:25 pm
P.S. ako je ona fotografija sa šaplanicem uslikana na Kopaoniku, onda se vojnik i pas nalaze na vrhu koji se zove Gobelja ;).

Kako niko nije negirao da je fotografija sa Kopaonika, ostaće da jeste tako. ;)


Title: Re: Službeni psi
Post by: Brok on May 31, 2024, 06:52:26 pm
Pre će biti da je u pitanju Jahorina. Evo veće fotografije:

[attachment=1]


Title: Re: Službeni psi
Post by: JASON on May 31, 2024, 07:29:21 pm
Поменимо узгред, да речник војничког пса задржи око 16 основних речи: к нози, седи, место, стој, чувај, мртав, иди, скочи, држи га, побеже, тражи, држи, донеси, пузи, хоп, глас.


Title: Re: Službeni psi
Post by: fazan on May 31, 2024, 07:57:30 pm
Можда вреди подсетити да је шарпланинце почела да користин још војска Краљевине СХС, пре него што је раса званично регистрована код ФЦИ. Ово је фотографија из новина, настала 1928-1929:

[attachment=1]

Изворни шарпланинци су били дужи и мањи, пуно бржи и окретнији. Без обзира на то што нису радили са стадом, него га само чували, пуно су се више кретали и пуно скромније хранили. У ЈНА су почели да једу месо, порасли и почели мање да се крећу. Углавном су били на сајлама и у боксовима. Војска је преферирала гвоздено-сиву боју, док је на планинама пуно већи број паса имао светлу боју, боје беле кафе или меда.

Торњак је стандардизован у годинама непосредно пред т.11. У питању је потпуно различит пас, не само по изгледу, него и по нарави. Краћи је. Изворни торњак уопште није био уједљив, на странце је лајао, али се упуштао у борбу са вуковима и медведима (у чопору, наравно).