PALUBA

RV i PVO => Civilna avijacija SFRJ => Topic started by: kosta1961 on July 19, 2013, 03:08:09 pm



Title: Leteća buva
Post by: kosta1961 on July 19, 2013, 03:08:09 pm
U Jugoslaviji se posle 2S.R. civilno vazduhoplovstvo snažno razvijalo,i u sklopu njega i sportsko vazduhoplovstvo.Bilo je puno entuzijasta koji su sami pravili jedrilice ili manje avione,nebi li  zadovolji svoju želju za letenjem.

U Novom Sadu je 1949g oformljen Konstruktorski biro pokrajinskog odbora Vazduhoplovnog saveza Srbije,sa ciljem da pomogne mladim konstruktorima u projetovanju i izradi letelica.Postojalo je u okviru biroa više grupa—vazduhoplovno modelarska grupa,grupa za vazduhoplovno jedriličarstvo,za motorne avione,i za mehanizaciju.Izuzev grupe za motorne avione ,ostale su slabo radile.Ova grupa je 1950g izradila nacrte za mali avion tipa Tandem.Na ovom superlakom avionu MMG-1201  su radili Djordje Munk,Erzilije Matičić i Bora Tapavički.Oni su izradili konstrukciju i kompletne radioničkecrteže ,a napravljen je u Preduzeću za izradu jedrilica i autovita P.O.Vazduhoplovnog saveza Vojvodine u Novom Sadu.

Pri izboru konstrukcije pošlo se od toga da avion mora biti jeftin,siguran u letu,mogućnost izrade   u amaterskim radionicama,malih dimenzija,po mogućstvu da je rasklopiv.Konstruktori su se odlučili za koncepciju francuskog konstruktora Henri Mignet,koji je 1933g konstruisao mali avion Pou du Ciel( leteća buva).

Inž. Mignet je prvi let sa avionom HM14 imao 10 sep.1933g.To je bio prvi u nizu aviona Leteća buva koje je konstruisao.Sledeće godine  je u časopisu Le Sport de l'Air objavio nacrte za ovaj avion ,u nameri da ga prave amateri.Onda je 1935g tekst preveden na Engleski i objavljen u V.Britaniji,a u SAD je objavljen u časopisu Practical Mechanics.To je navelo ljude širom planete da naprave svoju Leteću buvu.
[attachment=1]
Henri Mignet u svojem avionu HM 14

Mignet-ova buva je imala motor od motocikla Aubier-Dunne 500ccm od 17 K.S.,imao je raspon krila od 5,9m dužinu 3,5m i težinu pri poletanju 204kg.Najmanja brzina 40km/h ,najveća 100km/h.Iako je stekao veliku popularnost imao je grešku u konstrukciji,i pod odredjenim uslovima se lako obrušavao ka zemlji.
[attachment=2]

Posle niza nesreća sa ovim avionom,1936g je testiran u aerotunelima u Engleskoj i Francuskoj.Tuneli su pravljeni za makete aviona,ali kako je ovaj avion mali on je bez problem stao u njih.U tunelima je pronadjena greška ,koju su stručnjaci ispravili .Kasnije se ovaj aviončić pokazao kao odličan ,ali nisu mu svi verovali.Sam konstruktor je na osnovu originalnog plana konstruisao puno verzija sve do 1960g.

To je bio dvokrilac sa tandem krilima,izradjeni od drveta i presvučen platnom.U origanoj verziji bio je jednosed,a od komandi imao je samo palicu.Za podizanje i spuštanje je palica pomerana napred-nazad ,a sa njom je pomerano celo prednje krilo .Zato je bilo potrebno da ono bude u  centru mase.Za skretanje je palica pomerana  levo-desno ,a sa njom je pomeran celi  veliki vertikalac na repu.Zbog njegove veličine nije se moglo sletati sa bočnim vetrom,ali tada to nije bio problem jer su sletali na otvrena polja.Pokazalo se da taj avion i nema dobre letne karakteristike ,ali  nije bio komplikovan za gradnju,nije imao pedale i elerone,i kormila visine.
[attachment=3]

Medjutim tridesetih godina je bilo puno nesreća sa njim,čak i sa smrtnim ishodom ,pa je u nekim zemljama bio  zabranjem.Problem je nastajao kada je sletao.Pri  spuštanju je  dobijao  na brzini,i to je teralo aviončić na gore ,pa je pilot prirodno pomerao  palicu napred.Medjutim kako  su krila blizu,ovo pomeranje prednjeg  krila  je  tada smetalo zadnjem.Ovo je dovodilo do toga da avion naglo pikira ka zemlji ,što je na malim visinama dovodilo do havarije.Pri ispitivanju prototipa ,konstruktor Mihnet nije imao ovakav problem ,jer nije imao snažan motor.Kako su kasnije ugradjivali sve jače motore ,povećala se brzina i tada je nastao  ovaj problem.U aerotunelima su otkrili ovo i izmenili profil krila i rastojanje izmedju njih.Do 1939g su svi problemi sa njim rešeni,ali reputaciju opasnog aviona nikad nije izgubio.

Naši konstruktori su se opredelili za ovaj avion  zbog  jednistavne konstrukcije  ,ali su izvršili neke izmene na konstrukciji.

Opis aviona(dao Djordje Munk)
To je bio motorni jednosed sa tandem krilima,dvokrilac sa jako isturenim krilima,sa pomoćnim prednjim krilom,bez visinskih stabilizatora.Pomeranje napadnog ugla prednjih krila vrši se palicom iz kabine,pa na taj način zamenjuje visinsko kormilo.Bočna stabilnost je osigurana efektivnim krilcima sa diferencijalnim pomeranjem,dok je stabilizacija kursa postignuta normalnim vertikalnim kormilom za pravac sa uravnoteženim površinama.

Ustvari, položaj dvaju krila je strogo odredjen,radi efekta proreza(slot efekta),uslad čega aparat ne ide u kovit ,niti ide na glavu od gubitka brzine,nego parašutira.Prednje i zadnje krilo ima profil NASA 23012,dok je zadnje krilo prevodjeno na autostabilno pogodnim “S“ profilom.
Cela konstrukcija je izvedena u drvetu.Ima samo tri rebra(okvira) trupa ,trapezastog oblika,koja su spojena sa pet uzdužnih letvica,spolja obložen lepenkom.Stajni trap je od profilisanih čeličnih cevi sa „Sandov“ gumenom amortizacijom.
[attachment=4]
"Sandov“  amortizacija

Oba krila imaju po dve kutijaste ramenjače sa torzionom kutijom od lepenke do,otprilike, 2/3 dubine krila.U centroplanu (baldahinu) ugradjen je benziski rezervoar,koji omogućuje tri sata leta.Krajevi krila su na preklapanje.Motor je preko zavarenih čeličnih cevi prčvršćen za prvo rebro(okvir)trupa.
Avion ima ugradjene sledeće instrumente:obrtomer,manometar pritiska ulja,toplomer ulja,visinomer,brzinomer i kompas.
Kod sletanja,odnosno uzletanja,da bi se smanjila staza,aktiviraju se zakrilca na prednjem krilu.
[attachment=5]
Originalna konstrukcija  Munk, Matičić , Tapavički


Tehnički podaci
Tip i oznaka –tandem MMT-1201
Razmah krila-6m(centroplan 3m)
Ukupna dužina -3,6m
Visina-1,7m
Površina prednjeg krila-6,52m²
Površina zadnjeg  krila-4,32m²
Ukupna noseća površina-10,84m²
Koristan teret(gorivo+mazivo+pilot+prtljag)-120kg
Težina u letu-270kg
Motor-4 cilindrični,bokser CNA blokiran na 45KS(inače 60K.S.)
Specišično opterećenje -25kg/m²
Opterećenje po K.S.-6.8kg/K.S.
Penjanje-120m/min
Max.brzina -145km/h
Putna brzina -125km/h
Brzina sletanja(sa punim efektom proreza i zakrilcima)-45km/h
Dužina staze za poletanje,sletanje- 50m
Vrhunac leta-3000m
Autonomija leta -3h
Dolet sa pomoćnim rezervoarom-4,5h


Avion je bio gotov jula 1950g ,kada su počela ispitivanja.Medjutim da bi dobio potrebne dozvole za let ,morao je da bude ispitan u VOC-u.Tamo su izvršili sva merenja geometriskih veličine i centraže ali kako nije imao potrebnu dokumentaciju za proračun čvrstoće,nije mogao da dobije dozvolu.Stručnjake u VOC-u je zabrinjavala i kostrukcija, veza izmedju krila i trupa nije bila zadovoljavajuća.
Tako da ovaj aviončić nije ni poleteo.






Title: Re: Leteća buva
Post by: Dreadnought on July 22, 2013, 02:29:12 pm
Kosta, hvala ti na prezentaciji ovog interesantnog aviončića, a mislim da mnogi i nisu čuli za njega. O njemu je retko pisano i ne postoji mnogo dokumentarnog materijala, tako da je ovo jedna od retkih prilika da se nauči nešto novo.

Ja prilažem jednu fotografiju MMT-1201 načinjenu na paradi ispred Narodne skupštine u Beogradu, verovatno 1950. godine. U pozadini levo se nalazi Pionirski park, radi lakšeg lociranja.


[attachment=1]


Title: Re: Leteća buva
Post by: momo PT61 on July 23, 2013, 04:05:30 am
Vrlo zanimljivo!I ja prvi put se susrećem sa ovom konstrukcijom,iako za ovih pedesetak godina koliko pratim sličnu tematiku,svega i svačega su moje oči pročitale.Kako se kaže,u svom dvorištu nađeš najveća iznenađenja.
Šteta što nije poletjela ova ''domaća buva'' :pilot


Title: Re: Leteća buva
Post by: kosta1961 on July 23, 2013, 04:53:35 pm
Dreadnoug svaka čast na fotografiji.
Drago mi je da postoji neka slika ovog aviončića,ali je stvarno šteta što nije poleteo.
Bilo bi lepo kada bi smo saznali kako je završio.


Title: Re: Leteća buva
Post by: kosta1961 on April 17, 2014, 05:26:18 pm
U knjizi Civilno vazduhoplovstvo u Kraljevine Jugoslavije-knjiga druga od Č.Krunića ima i o ovom aviončetu.
U njoj stoji da je ovaj avion(nebeska vaš-kako je tada prozvana) pravljen u Kraljevini Jugoslaviji.Ukupno je napravljeno šest aviona,i do 1935g napravljena su dva u Osjeku,i po jedan u Novom Sadu i Ljubljani.Kasnije su napravljeni  jedan u Kruševcu i još jedan u Osjeku.Tokom problih letova polomljeni su oba oskečka i ljubjanski.Sudbina ostalih se ne navodi.
[attachment=1]
slika je iz knjige Civilno vazduhoplovstvo u Kraljevine Jugoslavije-knjiga druga od Č.Krunića


Title: Re: Leteća buva
Post by: Dreadnought on July 15, 2018, 02:55:44 pm

Dnevni list "Vreme", deo teksta posvećenog vazduhoplovnoj izložbi, objavljenog 24.05..1938.


[attachment=1]


[attachment=2]




Title: Re: Leteća buva
Post by: kosta1961 on December 16, 2019, 04:16:21 pm
[attachment=1]