PALUBA

RV i PVO => Kosmonautika => Topic started by: MOTORISTA on July 14, 2014, 07:55:53 pm



Title: Devet svemirskih gradova koji nikad nisu uzleteli
Post by: MOTORISTA on July 14, 2014, 07:55:53 pm
Devet svemirskih gradova koji nikad nisu uzleteli
Gizmodo/DM   14.07.2014.

Međunarodna svemirska stanica u kosmosu je već 16 godina, i svi smo navikli na ideju da u orbiti stalno kruži stanica sa ljudskom posadom. Tokom decenija pre njenog konstruisanja NASA je, međutim, lansirala na desetine ideja za izgled svemirske stanice - od kojih nam neke danas deluju futuristički, a druge, pak, pomalo smešno. Neke od tih slika mogle su da se vide još od 1960-tih, ali NASA ih je sada sve postavila na Flickr, kao Album koncepata svemirskih stanica.

1.Pauk koncept svemirske stanice

[attachment=1]

Evo fascinantnog koncepta iz 1977. Jednom kad svemirska stanica stigne u orbitu, njen glavni rezervoar za gorivo - sada ispražnjen - “razvio” bi solarnu antenu, kraj koje bi bila skopljena svemirska stanica. Sam rezervoar za gorivo ostao bi prazna ljuštura, u kojoj se nalazi kontrolni centar, kako NASA objašnjava, “središnja tačka operacije za Mesec i Mars”.

2. Koncept svemirske stanice sa triradijalnim modulom

[attachment=2]

Ovaj koncept iz 1960. koncipiran je tako da se koristi u sprezi sa tehnologijom “Apola” - astronautima bi obezbeđivao mesto za pristajanje u orbiti i postavljao bi solarne panele za snabdevanje operacija energijom. Ovaj koncept, zapravo, uopšte nije mnogo daleko od postojeće MSS.

3. Koncept stanice na naduvavanje

[attachment=3]

Habitati na naduvavanje su NASIN stalni san- još od 1961, kada je kompanija “Gudjir erkraft korporejšn” zapravo proizvela ovaj prototip. Ideja se sastojala u tome da se izduvani modul odnese u orbitu i zatim naduva, što bi stvorilo prostor za najviše dva astronauta.

4. Krovni koncept svemirske stanice

[attachment=4]

Konstrukcija u vidu skeleta od potpornih elemenata predstavlja ovu ideju iz 1984, koju NASA opisuje kao “krovni” koncept: “Krov “ je pokriven ćelijama solarne antene, koje bi trebalo da proizvode oko 120 kilovata električne energije. Unutar zraka u obliku slova V nalazilo bi se pet modula, za život, za laboratorijski prostor, i spoljni prostori za instrumente i druge objekte.

5. Koncept orbitalnog i lansirnog objekta

[attachment=5]

SNAP-II je predstavljao eksperimentalno snabdevanje nukelarnom energijom, koje je NASA razvila za svoje lunarne sonde 1960-tih godina. Ovaj koncept svemirske stanice bi imao jedan od SNAP reaktora, sa njom povezan dugom šipkom, kako bi krhka ljudska bića unutar stanice imala dovoljno veliko odstojanje od reaktora.

6. Svemirska stanica s veštačkom gravitacijom

[attachment=6]

“Većina ranih koncepata svemirskih stanica stvarala je veštačku gravitaciju, na ovaj ili na onaj način, da bi se radi zdravlja astronauta simuliralo jedno prirodnije i poznatije okruženje”, objašnjava NASA. Ovaj koncept stanice s veštačkom gravitacijom iz 1969, zamišljen je tako da bude sklopljen od starih delova letelice ‘Apolo’.

7. Predložena USAF laboratorija s posadom koja kruži na orbiti

[attachment=7]

Ideja u pozadini ovog veoma starog koncepta - iz 1960-tih - bila je da se stanica lansira na reketi “Titan”. Nakon toga, astronauti bi stigli u kapsuli “Džemini”. Kako NASA objašnjava, projekat je otišao iznenađujuće daleko, da bi na kraju ipak bio otkazan, zbog neverovatno velikih troškova: otkazao ga je ministar odbrane Melvin Lerd, 1969, jer je procenjena cena narasla na 3 milijarde dolara, a već je bilo potrošeno 1,3 milijarde dolara.

8. Satelit na solarnu energiju

[attachment=8]

Satelit na solarnu energiju bio je koncept NASA za proizvodnju energije na geosinhronoj orbiti, 36.000 milja iznad Zemlje. Ovaj crtež iz 1976. pokazuje kako je NASA zamišljala korišćenje velike rešetke od solarnih panela za prikupljanje sunčeve svetlosti - a zatim njeno pretvaranje u energiju, koja bi preko mikrotalasa bila prenošena na Zemlju.

9. Umetnikova vizija svemirske stanice “Sloboda”

[attachment=9]

Svemirska stanica “Sloboda”, ovde prikazana u viziji umetnika Alena Činčara iz 1991, bila je zapravo rana verzija onoga što će postati MSS: zamišljena je kao stanica na Zemljinoj orbiti sa stalnom posadom od četvoro ljudi, i kao projekat saradnje između SAD, Kanade, Japana i grupe evropskih zemalja.

Izvor: www.blic.rs